PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koliko vas zna



Black Knight
13-01-2003, 10:18
Koliko vas zna da na vecini auti kad dignes jedan kotac pogonske osovine u zrak npr. sa dizalicom, upalis auto i das gas da je auto imobiliziran makar mu je jos uvijek jedan kotac na zemlji? Ovaj kotac koji je u zraku ce se samo vrtiti u prazno dok ce ovaj na zemlji mirovati.

Prilicno osnovna informacija za sve koji znaju nesto o automobilima ali kladio bi se da dosta ljudi na forumu to ne zna.

Ovo vam inace govorim da ne bi negdje zaglavili u snijegu. Ako imate prednji pogon nemojte se zaletit s jednim prednjim kotacem u dubok snijeg racunajuci da cete moci izvuc s drugim jer se necete nikad iskopat, taj kotac u snijegu ce se samo vrtit u prazno/slajdrat dok ce onaj drugi na dobroj podlozi mirovat.

seyzmo
13-01-2003, 10:27
a spera ?

nemoj generalizirati, to je istina, ali stvarno ne vrijedi UVIJEK.

Definitivno si u pravu kad kazes da to malo ljudi zna.

Mazdohist
13-01-2003, 10:53
Ma znao sam to, šatro :smile08:

INTCP liog dead
13-01-2003, 10:57
Taj učinak javlja se zbog diferencijala.
Diferencijal ima ulogu da uskladi kretanje lijevog i desnog kotača. Prvenstveno u zavoju gdje se unutarnji kotač kreće manjom brzinom o vanjskog jer prelazi manji put. Tada diferencijal omogućuje to. Tj diferencijal omogućuje da se svaki kotač vrti neovisno od suprotnog pogonskog. Nema veze koji je pogon, ako zapneš negdje s jednim i on se vrti u prazno onaj drugi neće uhvatiti, to je recimo mana dif. i zbog toga se ugrađuje zatvarač diferencija. U terencima je na botun, dok je u sportskim autima djelomični i služi potpuno drugoj svrsi tuj služi da bi se što brže prošao zavoj bez proklizavanja unutarnjeg kotača.

rale unlog
13-01-2003, 10:59
ja sam znao,diferencijal :)

Black Knight_
13-01-2003, 12:08
Postoje limited slip diferencijali pa visko spojke i najbolje i najskuplje rjesenje - torsen.

Seyzmo, zato sam i reko na vecini auti. Rijetko koji auto ima nesto drugo od obicnih diferencijala. Impreza turbo ima 3 visko diferencijala cini mi se. Bilo bi najbolje da ima 3 torsena al i ovo je super.

T-IE_
13-01-2003, 16:11
Znao sam za to, ali sam par puta i doživio to. A tako je i sa zadnjim pogonom. Ista stvar je i kad ode homokinetički zglob na jednoj osovini.

Girrari
13-01-2003, 17:08
Iskreno nisam to znao. Eto Črni, zahvalan sam ti na novoj naučenoj stvari.

Big Pimpin`
13-01-2003, 17:41
Bleki, kaj su i tebe shebali pa nemreš započet temu ko gost??? :)) :)) :))

T-IE_
13-01-2003, 19:23
Dali još netko ima problema prilikom logiranja? Kad se registriram onda ne mogu slat odgovore? :smile11:

_Stevo
13-01-2003, 20:05
T-IE ja iam drugi problem. Kad se oću logirat onda obično neš za×××× explorer al samo na ovoj stranici i počne me preusmjeravati. Inače ovom forumu su zbilja potrebne promjene kojih očito neće bit. Girrari ti se čuješ sa LAW-om, el je reko el će bit kakvih promjena el ovo je fakat više nemoguće.

me
13-01-2003, 20:14
pa to je tako normalno, zato terenci i imaju blokadu diferencijala, jer kakva korist od pogona na sva cetiri kotaca kada se moze desiti da se nadete u situaciji da samo zato sto su dva kotaca u blatu ne mozete krenuti, zato i postoji blokada, ali je skoro nemoguce i nepreporucljivo voziti sa blokadom (100%)

D0mi
13-01-2003, 21:07
Black Knight da li znas ima li jos koji sportski auto ta 3 diferencijala kao Impreza Turbo?

Girrari
13-01-2003, 21:14
Stevo, ja zasad nemam nikakvih problema sa logiranjem kao ni forumom uopće (također ni ostali članovi Slobodnih zidara) izuzev toga što je strašno spor i očito se lako provaljuje.
Law je rekao da je novi forum već dosta dugo u pripremi, ali kada će zamjeniti postojeći, nažalost, ne ovisi o njemu.

alfist_zg odlog.
13-01-2003, 22:09
jel mi neko moze objasniti kako funkcionira visco i torsen i koje su razlike i na kojim autima se nalazi jedna ili druga vrsta?
thanks.

206-os
13-01-2003, 22:47
Imam pitanje za Seyzma.

Procitao sam tu negdje na forumu da radis posao koji je usko povezan s auto-industrijom pa me zanima par stvari. Htio bi te zamoliti da mi das svoj mail pa cu ti se ja javit da ne davimo forum.

Unaprijed hvala

Puntolino_
13-01-2003, 23:28
Crni priznaj da ni ti do nedavno nisi imao pojma o tome!!!!

Inaće to je normalna stvar kod svakog diferencijala, bez obzira dal je pogon odostraga ili naprijed.
Obićni auti imaju diferencijal bez ikakvih pomagala, dok sportski imaju zatvarač ili blokadu koja u slučaju prebrze vrtnje jednog kotača, počinje pogoniti i drugi ali samo do jedne granice, određenog postotka zatvaranja.
Postoje mehaničke blokade i električne.

Ovo za terence je sasvim druga priča, naime kad bi se oba kotača u zavoju okretala istom brzinom, auto nebi mogao svladati zavoj i izletio bi, zato nema u autima potpuna blokade. U terencima postoji blokada diferencijala tzv. špera koja vrti kotače istom brzinom radi lakšeg svladavanja teških terena. Ona se mora ugasiti kad se želi skretati jer to neće biti moguće dok je ona ukljućena. I tu postoji elektronika koja omogučava uključivanje špere do 100km/h ali je ona elektronički regulirana, i imamo mehaničku(stari terenci-lada niva).
Da ja nebi bio pre dosadan, evo jedne adrese u kojoj je sve ovo na naški objašnjeno.

I još jedno pitanje: koji se kotač najbrže vrti u desnom zavoju?

Puntolino_
13-01-2003, 23:29
Prokleta skleroza, evo adrese: http://www.bug.hr/autonet/skola/tehnika/

seyzmo
14-01-2003, 09:06
seyzmo@yahoo.com


ask away

Black Knight_
14-01-2003, 10:19
Puntolino, do prije godinu i pol nisam znao voziti, ne razumijem sta zelis reci.

Topic sam napravio jer je dan prije frend s kojim sam se vozio unatoc mojim uputsvima se samopouzdano zaletio s jednim kotacem na nanos snijega(parkirao se :/), kao moci ce on van. Onda je poslije u cudu gledao kako jedan kotac sladjra u dubokom snijegu a drugi na asfaltu miruje.

Ne znam koji jos auto ima 3 spere. Cuo sam cak da Evo 7 nema.


Koga zanima kako rade visco i torsen diferencijali nek pogleda tu, ima jos korisnih informacija.
:URL=http://www.rallycars.com/Cars/4wd_turbo_cars.html:web stranica:/URL:

passenger57
14-01-2003, 21:57
Saznao,ali na tezi nacin(kisa,blato,livada...)

Dr.Nele
15-01-2003, 01:43
Znao,ali ne i teoretski objasniti zasto!

rale unlog
15-01-2003, 03:19
vec sam rekao da sam znao ali sad me podsjetilo na nes slicno kaj ne znam

kad recimo dignem oba prednja(prednji pogon) kotaca na dizalicu i motor mi radi u leru kotaci se pocnu vrtit

sila je mala,moze se zaustavit rukom,ali svejedno....zar nije masina odvojena totalno od kotaca kad auto nije u brzini?

Black Knight_
15-01-2003, 08:25
Mozda ti se lamela ne odvoji skroz?

Black Knight_
15-01-2003, 08:26
Blah, kakve gluposti ja pricam, nema to veze s lamelom, lol.

rale unlog
15-01-2003, 08:31
nisam dugo nis radio na autu..........al mislim da se ista stvar dogadala samo sa jednim dignutim kotacem,al to nisam siguran

a to niko ne primjeti jer ko jos mjenja kotac s upaljenim motorom

neko mi je objasnjavao,kao getriba se vrti svejedno .... bla ,bla,al se ne sjecam bas

uglavnom cudno i ja ne znam zakaj

prednji pogon?
15-01-2003, 22:43
Dan prvi...
http://www.bug.hr/autonet/vijesti/slike/BMW_lanci_1.jpg

Dan drugi...
http://www.bug.hr/autonet/vijesti/slike/BMW_lanci_2.jpg

:URL=http://www.bug.hr/autonet/vijesti/index.asp?datum=15012003#id13924:izvor:/URL:


Komentari... :))

prc
15-01-2003, 23:11
nije žvaka za seljaka :))

SEDICI
15-01-2003, 23:24
Za rale unlog:Na dizalici ti se kotači vrte makar je auto u leru jer se vrti i spojnička osovina.A poštoje ulje u mjenjaču jako gusto(pogotovo hladno)povezuje sve osovine,zupčanike,sinhrone i diferencijal te vrti i kotače koje si i sam rekao možeš zaustaviti.Da provjeriš što sa napisao probaj jako vruć auto(ne samo zagrijan na mjestu,već vožen jako dugo)dići na dizalicu pa ćeš vidjeti da se kotači ili uopče ne vrte ili jako sporo vrte.Za Čakovčana s BMW-om:ovo je svarno jadno za vidjeti da čovjek ne zna koji pogon vozi(možda je bila žena).
:)

_Stevo
15-01-2003, 23:31
rale pa tak ti je i kod malih motora, automatika. Kad je u "leru" onda se ne kreće, al da digneš stražnji kotač u zrak počel bi ti se vrtit makar nisi dodao gas. Iako ja mislim da to još ima veze sa gravitacijom i silom teže :)) ××××m negdi... :))

DKW_
15-01-2003, 23:35
NE MOGU VJEROVATI!!!!!!!

NE MOGU VJEROVATI!!!!!!!

Idiot ne zna da mu auto ima stražnji pogon!!!!!!!!!!!!


NEVjEROJATNO!!!!

Trebalo bi mu zaplijeniti taj auto zbog terminalnog stadija idiotizma!

rale unlog
16-01-2003, 04:32
sedici thnks,zvuci logicno



bmw iz cakovca,no comment!!!

Puntolino_
16-01-2003, 23:32
Da kad je ulje u getribi gusto kotaći se vrte i u leru(kad je na dizalici auto). Prijmer je moj punto: kad je jako hladno i palim hladan auto-ulje je jako gusto-i pustim kuplung u leru, auto lagano krene. To sam osjetio i na puno drugih automobila. Dakle zima je generalno za .urac, bolje je ljeto i more i plaže i komadi i.....

A osoba koja vozi dotičnog beemweja je samo potvrda kakav tip vozača kupuje "švabu" - glupi! Švabo je švabo .ebalo majku! :))

Fresh
17-01-2003, 13:07
Jednom davno kad sam išao u auto školu učio sam voziti na Passatu dizelašu. Moram priznati da mi se znao ugasiti auto pri startu, a onda je učitelj rekao. Pusti gas i lagano otpuštaj kuplung. Auto je krenuo, zašto pojma nemam.

A šta reći o čiči s BMW, Možda mu nije bio problem krenuti, nego ući u zavoj - i eto rješenja.

Fresh
17-01-2003, 13:14
Vezao uz BMW.
Neki dan je na HTV bila skrivena kamera, di treba moli prolaznike da joj montiraju lance na Mercedes E klase. Dvojica su se spremno primila posla i stavili lance naprijed, a treći je pitao na koje kotače, prednje ili zadnje, pa je ženska zvala muža da pita gdje treba staviti lance.

Dr. Strangelove
17-01-2003, 14:04
Fresh... svi instruktori u auto školama imaju podešen jači ler gas, baš zato da imaju manje ×××××rija sa kandidatima pri kretanju... pa ih nauče da kreću bez gasa.. i onda treba koja je tak naučila na dieselu dođe doma na jugića i oće krenut s ler gasom... :))

EasyRide
18-01-2003, 19:09
svi ste neki grdi igrači! kako vidim, učinili ste od sebe zvijer kako biste se riješili boli biti čovjek. hahahaha :)) :)) :))

Dom-Dom
18-01-2003, 20:33
Dr.Strangelove otkud ti to da svi instruktori vožnje imaju jači ler gas?????????
Ja sam bio instruktor vožnje i nijedan auto od auto škola to nije imao.Samo ih 95% bilo diesel , pa s njim svaki kandidat može kretati samo da lagano odpušta kuplung.

Club Italia
18-01-2003, 20:47
ovo s bmw-om je komedija kao i neki dan kad se po crikvenici vozao stojadin sa lanncima na zadnjim kotačima! ima ×××××× diljem ljepe naše! :))

rale unlog
19-01-2003, 02:32
a jeste vi znali da auto mozes ubacit u brzinu i stisnut kuplung a on se i dalje krece?

;)

nisam ni ja,upravo sam saznao jer mi curi ulje iz hidraulicnog kuplunga

pa zakaj je to opce potrebno na malom autu hidraulicni kuplung?kao da bi bilo tesko stiskat ga na sajlu?ovak samo jedna stvar vise za procurit i pokvarit se......kaj mi se i dogodilo

alfist_zg odlog.
19-01-2003, 11:34
joj koja ×××××rija rale, sad ces morati na skuteru do pilotske kabinice... :)) :)) :))

Panglu
19-01-2003, 12:00
Nemrem se logirat nemrem otvorit temu ,nemrem hebiga ništa,pa ču ovdje postavit pitanje.Zanima me na koji se pritisak pune gume 195/50/15 i jel ima na netu negdje tablica di mogu pogledat za još neke dimenzije?

svašta
19-01-2003, 15:14
Dignut ler gas je glupost.Na koliko onda radi u leru?1500 okretaja?dr.strangelove ja malo lupio.

T-IE_
19-01-2003, 18:26
Lupaš ga ti svašta. I kod motora s einspritzom i karburatorom imaš šraf za štelanje ler gasa pomoću kojeg smanjuješ ili dižeš okretaje motora na leru. I bez beda ti može radit na 1500 u leru ako ga tako poštelaš.

Interceptor
19-01-2003, 18:37
Može i 2500 ako poželiš :)) :))

svašta
19-01-2003, 23:40
eto pameti.pa ko je reko da nije moguće dići ler gas?jao konja!moguće je naravno ali to ne rade u auto školama.pa slušaj te aute kad stoje na mjestu i čut ćeš da normalno rade i ne vrte se na 1500 okretaja.a da je ler gas dignut da auto ne bi krepao kretenu za volanom onda bi na mjestu urlao!!!jesi mutav! prestrašno.

Dr. Strangelove
20-01-2003, 09:16
... ovo za ler gas zbilja nisam izmislio... moj instruktor u auto školi je imao na golfu dizelu pojačan ler gas, a rekao mi je da to rade i njegove kolege... digli su ga valjda za par stotina okretaja i normalno da nije veća buka... u vožnji i izvana se to uopće ne primjeti... osim kad u zavoju baciš u drugu i pustiš kuplung auto ide sam bez beda... idealno za auto školu.. manje cukanja pri šaltanju, manje frke pri kretanju i normalno kandidati sa iskrivljenom percepcijom vožnje kad završe auto školu...