PDA

Pogledaj cijelu verziju : Šta se u stvari dogodilo?

Milan Babić-Pokajnik
11-01-2003, 21:39
HAG - Svedok koji je za vreme rata bio na visokom položaju, i koji se u to vreme tridesetak puta službeno susretao sa Miloševićem, je posvedočio da je Milošević stajao iza rata u Hrvatskoj. On je kontrolisao snage Srpske krajine i manipulisao narodom i političarima. On je insistirao na ratu i tamo gde je postojala mogućnost za mirno rešenje. On je nadzirao etničko čišćenje Krajine od nesrpskog stanovništva koje su njegovi poslušnici izveli upotrebom terora, vojne agresije, uništavanjem imovine i ubijanjem. On je takođe kontrolisao mirovnio proces. Ni jedno sporazumno rešenje nije doneto bez njegovog odobrenja.
Milošević je sve to postigao sarađujući sa desetak osoba, civila i oficira, iz Srbije, Crne Gore, Srpske Krajine i iz Bosne. Njegoj cilj je bio stvaranje većinski srpske države sastavljene od delova SFRJ, nakon što se ona raspala. Uprkos njegovim spletkarenjima u Srpskoj Krajini koja su izazvala stradanja, smrti, razaranja i etničko čišćenje, bešćutno je i cinično okrenuo leđa tim istim krajinskim Srbima da bi ostvario svoj pravi cilj: proširenu Srbiju, koja je trebala da se sastoji od Srbije, Crne Gore, i pola Bosne. On je taj dogovor postigao sa Franjom Tuđmanom još 1991. godine, pre nego što je rat zahvatio veliki deo Hrvatske.

Ovo je, barem, trojici sudija Međunarodnog suda ispričao zaštićeni svedok C-061 za vreme pet dana direktnog svedočenja i dva dana unakrsnog ispitivanja. Sve to opravdava odluku tužilaca da ne pozovu 14 drugih svedoka koji su bili najavljeni, i da vreme koje je bilo za njih rezervisano prepuste zaštićenom svedoku C-061. To takođe pokazuje da je tužilac Džefri Najs znao o čemu govori kada je najavio svedoke iznutra kada je tužilaštvo iznosilo svoje dokaze u vezi Kosova.

"Ovo je najveće suđenje ovog tipa posle Drugog Svetskog rata. Ovakve optužnice se lako dokazuju ako jedan čovek koji je bio blizak vrhu vlasti istinito svedoči o onome što se dogodilo. Jedan svedok gotovo da može da dokaže (celu optužnicu)." Iako svedoci iznutra nose svoje probleme, svedok C-061 opravdava Najsove reči -- on je zaista sam gotovo dokazao navode optužnice.

Uprkos tome što se sud često povlačio iza zatvorenih vrata da bi zaštitio identitet svedoka, i javni deo njegove izjave je bio upečatljiv. Iz njegovih reči se videlo kako je Milošević manipulisao ljudima i njihovim strahovima da bi ostvario svoje ciljeve. Svedok je rekao u odgovoru na jedno Miloševićevo pitanje: "Hteli ste da prevarite narod Krajine… da bi ostvarili svoje ciljeve … Manipulisali ste javnim mnjenjem i Krajišnicima." Osim što je širio propagandu, Milošević je uspostavio paralalnu policijsku i vojnu strukturu u Krajini pod rukovodstvom Milana Martića. "Preko Martića ste preuzeli oružane snage Krajine…." Martićev nadređeni je bio Jovica Stanišić, Miloševićev čovek za bezbednost.

Takođe je bio upleten Franko Simatović -- Frenki, šef specijalnih jedinica Srpske Službe državne bezbednosti. Na Miloševićevo pitanje zašto optužuje Simatovića da je učestvovao u paralelnoj strukturi, svedok je odgovorio: "Ne optužujem ga. Ja znam da je njegov šef bio Stanišić I yVi ste tražili, zahtevali da on bude u Krajini. Vi ste rekli da je on dobar."

Nastojanja civilnih rukovodilaca Krajine da stave Martića pod svoju kontrolu su propala. Martić je imao silu i Miloševića na svojoj strani, i političari su se bojali građanskog rata u doba kada im je pretnja dolazila od Hrvatske. Civilne strukture nisu uspele da ostvare svoje ciljeve, jer "ste Vi podržavali (paralelne) strukture," rekao je Miloševiču C-061.

Kao što je navedeno u našim ranijim izveštajima o svedočenju svedoka C-061, Beograd je finansirao, opremao i uvežbavao srspke oružane snage u Krajini. Svedok je opisao kako je Milošević kontrolisao koliko im je novca stizalo. Još važnije, rekao je da je Milošević imao de fakto kontrolu nad predsedništvom SFRJ I nad JNA, kao i nad vojskom i policijom Krajine.

Svedok C-061 je takođe svedočio da do etničkog čišćenja nije došlo spontatno, nego da je izvedeno na isti način u Hrvatskoj i u Bosni. U Krajini, Martićevi ljudi su provocirali narod, na primer pucajući na selo. Kada bi iz sela uzvratli vatru, krajinski Srbi su uzvraćali granatama i teškom artiljerijom. JNA bi onda došla sa teškim naoružanjem pod izgovorom da razdvaja sukobljene snage. Umesto toga, oni bi se pridružili krajiškim Srbima, i zajedno su gurali hrvatsku vojsku i civile sa teritorije. Posle ovoga je dolazila na red pljačka i paljenje i ubijanje onih koji nisu pobegli (a to su uglavnom bili starci i starice.) Isto je rađeno od sela do sela, sve dok Krajina nije bila očišćena od nesrpskog stanovništva. Na pitanje da li je Milošević znao šta se dešavalao na terenu, svedok je odgovorio: "Miloševič je sigurno znao. Njegova Služba (Državne bezbednosti) je bila tamo i ja sam imao tamo susrete sa šefom njegove Službe bezbednosti (Stanišićem.)"

Jedan od 52 snimljena telefonska razgovora koje je tužilaštvo iznelo kao dokaze Miloševićeve krivice podržava reči svedoka. Snimak telefonskog razgovora između Miloševića i Radovana Karadžića pokazuje da je Miloševič znao da Martićeve snage granatiraju Gospić. Ništa ne upućuje na zaključak da je Milošević išta uradio da kazni Martića za bombardovanje grada, što je očigledno ratni zločin, iako je imao kontrolu nad njim preko Stanišića.

Na snimci jednog drugog telefonskog razgovora između Miloševića i Karadžića čuju se njih dvojica kako diskutuju o operacijama da se osigura teritorijalna povezanost srpskih teritorija u Hrvatskoj i Bosni sa Srbijom. Milošević je izrazio svoje zadovoljstvo otcepljenjem Hrvatske i Slovenije, i rekao je da ne bi trebalo da bude problema da i Makedonija to isto uradi. Milošević je rekao Karadžiću: "Vidiš, oni hoće da se otcepe, i rade sve baš kako smo mi planirali." Karadžić se složio i Miloševič je ponovio: "Baš kako smo planirali."

Hapšenje Martića od strane hrvatske policije u septembru 1991 nije bilo deo plana. Uhapšen je za svoja nastojanja da izazove rat u Hrvatskoj, za napade na policiju, pucanje na civile, uništavanje radnji, kuća i vozila eksplozivima, i za uništavanje železnice. Iz snimaka se vidi da je njegovo hapšenje izazvalo krizu, ali da je Milošević reagovao čim je saznao, i da je Martić zatim pušten.

Milošević je takođe kontrolisao mirovni proces, tvrdi C-061. Da li se radilo o Karingtonovm ili o Vensovom planu ili o predlogu Z-4, Milošević je bio taj koji je odlučivao da li su oni prihvatljivi, i kako srpska delegacija treba da se ponaša u pregovorima. Kada je Milošević odbacio plan Z-4, koje su predložila trojica stranih ambasadora u Zagrebu, Martić je na međunarodnoj konferenciji odbio i da dotakne papir na kome je predlog bio zapisan.

Milošević je želeo da se prihvati Vensov plan. Iako ga je srpska delegacij u prvi mah odbila, prihvatili su ga pod Miloševićevim pritiskom. Vensov plan je predvideo potpuno razoružanje sukobljenih strana u Hrvatskoj, povlačenje JNA i uvođenje mirovnih posmatrača Ujedinjenih Naroda. Iako je plan bio prihvaćen i posmatrači su došli, ostale njegove provizije nisu nikad realizovane. Iako se JNA formalno povukla, ostavili su za sobom oružje, opremu i svoje oficire. Lokalni Srbi su njihovo oružje sakrili. Martić je sprečio povratak izbeglih Hrvata u svoje domove u Krajini. Ovo je dobra ilustracija Miloševićevog stila u deceniji ratova i međunarodnih pregovora koji su pokušavali da zaustave ratove: serija praznih obećanja.

C-061 je još svedočio da je Milošević kontrolisao pregovore između Srpske Krajine i Hrvatske 1994, uključujući elektriku, nafotvod, i železnicu. Kada ga je tužilac pitao šta bi se desilo ako bi neko preuzeo inicijativu bez Miloševićevog odobrenja, C-061 je odgovorio: "To nije moglo da se desi. To bi bilo kažnjeno. Bilo je primera fizičke opasnosti." I u javnom delu svedočenja, svedok C-061 je rekao da o svemu ovome govori kao direktan svedok događaja. Na primer, na pitanje kako je znao da je Miloševič odlučivao koji oficiri će da komanduju Armijom RSK, svedok je odgovorio: "Ja sam učestvovao u formalizovanju i legalizovanju svih Miloševićevih političkih odluka." Drugom prilikom je objasnio kako je znao da je Milošević započe kampanju protiv Momira Blatovića, koga je hteo da prisili da promeni svoj stav u vezi Karingtonovog plana. "Čuo sam to direktno od Miloševića-"

C-061 je svedočio pod zaštitnim merama, uključujući promenu njegovog glasa i slike i upotrebu pseudonima, C-061. Ali, svima koji su upućeni u balkanske prilike bilo je potpuno jasno o kome se radi. Svakako oni kojih se on najviše boji tačno znaju o kome se radi. To što je on tražio zaštitne mere usprkos tome, pokazuje u kolikom su strahu svi potencijalni svedoci, i zašto je kancelariji tužilaštva tako teško da dođe do svedoka ovog profila. Uz to, svedok je potencijalno i sam optuženik pred Međunarodnim sudom, što se jasno videlo iz toga što je celom svedočenju prisustvovao njegov advokat.

Milošević je završio drugi dan unakrsnog ispitivanja sa pitanjem: "Uz to što svedočite protiv mene, da li ste i Vi osumnjičen pred ovim Sudom?" Pre nego što se Sud povukao iza zatvorenih vrata, C-061 je rekao: "Ja ne svedočim protiv Vas. Ja svedočim istinu." Unakrsno ispitivanje se nastavlja 02.12. 2002.

Freddie boy.
11-01-2003, 22:22
Babicu majku ti ××××× izdajnicku, zar nisi mogao da cutis!?

Jelisaveta Đukić
11-01-2003, 23:02
Freddie, zašto psuješ. Zubar je tako drag dečko . I zgodan isto, skoro kao oni cakani Hrvati..

CCCCCC
12-01-2003, 05:14
U BABICA JE BRIGO MOJA PREDJI NA DRUGOGA. MISLI DA CE SVE PREPISATI MILOSEVICU I NJEGA TREBA I TO NA VJESANJE .U POCETKU JE BIO TAKO SILAN KAD JE IZGUBIO VLAS SAD SE SVETI. :smile06:

CCCCCCCC....NEPISMEN
12-01-2003, 15:49
...."Milošević je završio drugi dan unakrsnog ispitivanja sa pitanjem: "Uz to što svedočite protiv mene, da li ste i Vi osumnjičen pred ovim Sudom?" Pre nego što se Sud povukao iza zatvorenih vrata, C-061 je rekao: "Ja ne svedočim protiv Vas. Ja svedočim istinu." Unakrsno ispitivanje se nastavlja 02.12. 2002. ..."

EVO, BUDUĆI DA SI NEPISMEN, NADAMO SE DA ĆEŠ U TREĆEM POKUŠAJU USPJETI PROČITATI BIT!

DAKLE ZUBAR KAŽE DA SVJEDOČI ISTINU O DOGAĐAJIMA, A NE TKO JE ZA REDOSLIJED ISTINE KRIV.
TO ĆE UTVRDITI SUD, A ISTINA JE VAŽNA ZBOG SAME SEBE.

Freddie boy.
12-01-2003, 15:54
Uf, a ja čitavo vreme mislio da su Ustaše napale JNA i srpske civile poklale, pa da zato ratujemo...

Ma, kada malo bolje promislim,ni ja nikada nisam napao nekog ko ima 2 metra i 120 kg, a uz to je još i naoružan, pa kako smo mogli onda svi skupa popušiti to da su Hrvati bez vojske napali JNa?
Ma ne znam, zbunjuje me ovaj BABIĆ, to ne može da bude , ne možeeeee, he-he-he

HRISTOS_UK
12-01-2003, 19:27
I don't belive it! All that is nazi Croat lies! Srbs were never like that, never. They just defended themselves from nazi-fascist Croats.

CCCCCC
13-01-2003, 06:24
××××× TI MATER USTASKU KRMELJIVU I SUGAVU . JA NE GOVORIM ZASTO ON SVIJEDOCI , MOZDA STE GA PODPLATILI ILI UCJENILI POSTO JE I ON OSUDJEN .KAD JE SE BORIO ZA VLAST U SRPSKOM NARODU BIO JE ZA VAS VELIKI CETNIK A SAD GOVORI ISTINU MAJKU LI VAM ZLOBNU USTAKU POKVARENU I ZLU ××××× DA VAS NEMA TU NEBI NIKAD RATA NI BILO . NIJE NIKO ZA RAT KAO USTASE NACISTI.
MARS U PIUZDU MATERINU USTASKU KONJUSARSKU VISE MI SE NE OBRACAJ NISAM JA STOBOM KONJE CUVAO ILI OVCE PO HERCEGOVINI.

Zubar
13-01-2003, 10:04
U PRAVU SI !!!

TI OVCE ČUVAŠ SAM !!! NIKAD U DRUŠTVU.

POLITIČAR uk
13-01-2003, 10:09
Ni ja ne verujem u ove Nazi-Croat laži !! Jedino ne shvatam zašto je ovaj gore tekst svedočanstva morala da napiše baš naša AntiNazi-POLITIKA.

Novina kojoj ovuvek verujem.
Pozdrav Hristos UK.

cheers!

Bog i Hrvati
13-01-2003, 22:02
Imenica Srbin izvedna je od lat.riječi SERVUS(srbus,srbin),što znači rob,ili sluga.Dakle,srbi su stolječima bili hrvatskim vitezovima robovi-tegleča marva,koja se brinula o stoci, hrani,pravili su i popravljali oružje itd.Naravno to su i danas.Žele biti ratnici, ali svaki rat izgube. Zatim im njihova braća po zlu-englezi pomažu da dobiju za stolom ono što ne umiju umom i oružjem.Riječi i dijela ih otkrivaju da su pristali uz stoku,ali ne uz ljude. Hrvati su melem za njih.Bog i Hrvati!

to BOY
13-01-2003, 23:13
Fredy-srpče,ta srbovi su uvijek bili zločinački nastrani narod:ubijali su i pljačkali.I svakog svoga vođu sami su ubili.Patološki, zar ne?! Ali to ste vi!Moraju postojati degenerici, da bi se ustanovila mjerila i prepoznalo što je bolesno i nakazno, a što zdravo i normalno.I babić je samo srbče.

Jelisaveta Đujić
15-01-2003, 12:42
Koga, koga to Sprče? šta kažeš samo -Srpče?

pula-punk
26-01-2003, 19:28
kada biste vi, samozvani "Veliki Hrvati" i isti takvi Srbi pravili razliku između Hrvata (ljudi, najobičniji), Srba (također) i Ustaša (fašisti, gamad) te Četnika (bradata gamad) možda bih vas i uzimao za ozbiljno, ovako nama, neisfrustriranim ne-Ustašama i ne-Četnicima (ali niti komunistima-komunjarama) ne preostaje ništa drugo nego da vas žalimo u svojoj zatucanosti. Otvorite oči, jadnici: ratovi (općenito) samo su namještna igra nekolicine močnika (npr. Franjo feat. Sloba) koja UVIJEK završava bez pobijednika. Jednom će vam i to doći iz čmara u ludaru, bez brige.
MAKE LOVE, NOT WAR! ;)

s-pirovi
26-01-2003, 21:39
Sa sigurnoscu se zna samo gubitnik!

Usput je on taj koji je sve zakuhao i prisilio drugog da bude pobjednik!

Da je bio pametan bar ne bi bio gubitnik... mogli smo imati dva pobjednika!

da i...
26-01-2003, 21:45
...zaista smo mogli voditi ljubav umjesto rata! Bilo bi svima puno bolje...narocito gubitnicima...no bar sada mozes u miru voditi ljubav "Paula-Punk"... gubitnici su u komi i tamo ce ostat jos jako jako dugo...uzivaj u miru...

pula-punk
29-01-2003, 12:41
da i... imam osječaj da ti je nekako drago sto će gubitnici "biti u komi jos jako jako dugo". A ko su ti gubitnici? Mi ne, naravno? Probaj si zamisliti scenarij: Jugoslavija je u kurcu, i svi žele samostalnos. Glavonje se skupe i civilizirano (DOGOVOROM!!) nađu rješenje. Nema rata, nema 99999999999 mrtvih i toliko na kvadrat invalida i sirotinje, nema mržnje i ovih prepucavanja na netu "ko je u biti kriv". Činjenica je da smo se prije rata (uglavnom) voljeli i živjeli složno.
Jesmo li pobjednici u usporedbi s tim?
Mogu Ustaše, Četnici i svi oni koji se tako osječaju govoriti šta god hoće, ali da nije bilo rata ne bi uopće razmišljali ovako kako sada to čine i ne bi se mrzili samo zbog onog što jesu.
Ljudi, shvatite da Balkan počinje u našim GLAVAMA!!!!

politički
29-01-2003, 22:22
zašto pišeš o nečemo o čemu ne kužiš niti smisao????

derište koje je tek napunilo 18 godinA, naravno da ne može niti razumjeti...
zato radije šuti, da ti se ne podsmjehuju?!!!!

s-pirovi
29-01-2003, 23:00
Ma Pula-Punk...Vidis Cési i Slovaci NISU imali Srbe, lijepo su se dogovorili i u miru razisli.
Pogledaj - onaj strasan SSSR - Niti oni nisu imali Srba i u miru su se razisli. Cijeli bivsi komunisticki blok - bez metka...nitko nije imao Srbe... mi nismo imali tu srecu. nazalost!
Iako smo ispunili sve demokratske (slobodne izbore, referendum, bivsi ustav SFRY itd) uvjete ali eto! Nazalost! Imali smo Srbe!

No Srbs - No problems - my dear!

Zamisli koliko bi njima bilo bolje da nisu bili takvi banditi, koljaci koji nam nisu ostavili NIKAKVU!! alternativu, osim da se branimo ili nestanemo! trece nije bilo...Nazalos! Unazadili su nas - ranili tesko a sad su u komi....sve predodzbe koje su imali o sebi su se rasplinule u paranparcad...

Gdje ti zivis? Oblaci? Florida? Fiji?
Kolko imas godina?

s-pirovi
29-01-2003, 23:04
...piso si: "voljeli se prije rata"?
Kolko si imao godina onda? Sa kim si se ti volio?

pula-punk
30-01-2003, 10:26
ok imate pravo, ja jesam klinac od 19 godina koji MASU stvari o ovom ratu nema pojma. Kao drugo, u Istri nije bilo nikakvog rata, pa nemam pojma niti kako to izgleda, pa s te strane razumijem vašu mržnju prema Četnicima i onima koji su krivi za ××××××.I meni se bradati gade. S druge strane, nikako ne mogu prihvatit da su svi srbi Četnici. Neda mi se više preprati na ovu temu, vi ostajete pri svom, i ja isto. Samo pazite da vas mržnja ne uništi. :smile09: :smile09: :smile09:

S-pirovi
30-01-2003, 14:26
Pula-punk...imam sina koji uskoro puni 18 godina. Zivim u Svedskoj. On je sa mnom iz Svedske perspektive, kao malen, pratio klanje u HR. 1991-1995, i sad kad je malo odrastao (svako je ljeto u HR, izmedju ostalog i u Istri - Savudrija-Crveni Vrh), nije mu jasno, (ima puno prijatelja), kako to da su svi embivalentni prema dogadjajima od 1991-1995. I ja se malo to pitam...Ok u Istri nije bilo rata, ali PP, Seselj je rekao da je sve do Trsta njihovo, pjevali su kad su isli na pohod po HR: "Krstit ce se sa tri prsta od Negotina pa do Trsta" ... budi siguran da bi isli do T. da ih nismo zaustavili. Isli bi tocno toliko koliko bi mogli optimalno osvojiti. Sta bi ti onda u Puli?

Sta bi bilo da smo se samo predali?? Sta mislis?

Inace rat se je vodio samo na teritoriji HR, a ne i Srbije.

Drugo...Jasno je svakom da SVI Srbi nisu cetnici...ali na ovom forumu su svi aktivni Srbi tu samo da nas vrijedjaju i provociraju. I mi koji smo "ispusili" rat, to malo teze podnasamo, a na neki nacin nam to daje i malo oduska - to sta im tu mozemo reci im nismo imali nigdje drugdje prilike...

sloba u mirovini
07-02-2003, 02:10
šta je sad , koji je bre , ×××××, ??? niko od srba da me sada stane da brani, pardon, defendiše(modernije mi nekako zvuči ovo zadnje)sic!

gdje je ...
23-03-2003, 17:45
...zavrsio da mi je znati!

teta
24-03-2003, 12:07
pula-punk ne govori bas istinu.Istina u Istri nije bilo rata kao u ostalim djelovima lijepe nase(na nasu srecu),no zaboravio je reci o puskaranjima iz vojarni,na niska nadlijetanja nad Pulom i okolicom u svrhu zastrasivanja naroda,a da se tako vole kao st on kaze nije istina---podnose se,a nevole se.Tocno se zna tko je sta,a svi su furesti za starosjedioce,a oni ne vole nikoga.Ma nije u Istri tako lijepo kao sto hoce prikazati IDSi njemu slicni.

SX
27-03-2003, 05:50
Dobro i ja bi se sramio da ste vi sveci i da su Srbi zaista najgori ali ove ustase se razlaju da saperu svoju prljavu savjest sa sebe i koji slusa a nezna stvarno misli kako su jadni i nevini ali ih ×××× to sto ih hico ocrni za sve vijeke vijekova i ostase nevidjeni zlikovci svijeta.Da ikako mogu taj bi Jasenovac prinili na srpsku stranu i njima pripisali a onda bi stim nauskali svijet da uniste Srbe i ako su pokusali i bez toga.

Niste vi imali Srbe vec je Crna Juga imala samo vas i siptare izrode ljudske vrste cast izuzetcima kojih ih je vrlo malo.

Makedonija se odvojila , slovenija , crna-gora samo vi ste uzurbano izprovocirali rat ali Bog sve vidi.

Srbi nikaoga ne mrze niti su odgajani tako , zbog toga imaju najvise dusmana .,,,,,neka se boje Bozije kazne koja ce ih stici kad tad.

prolaznik
27-03-2003, 14:14
Problem vas Srba je što se niste mogli složiti o tom što želite. Podijelili ste se u dvije frakcije, jedna je bila za jugoslaviju a druga za veliku srbiju. U ovom sukobu dviju frakcija bilo je mnogo prometnih udesa, nestanaka, pa i klasičnih atentata.

Mnogi hrvatski Kosovci i Udbaši ubačeni u HDZ surađivali su sa srpskom projugoslovenskom strujom u namjeri izazvati vojni udar i tako spasiti jugoslaviju. U tom cilju dizali su srpske automobile i kuće u zraku(a ponekad i židovska groblja. Bilo je i ubojstava srba, a danas za to optužuju one koji s organiziranjem kontroliranog kaosa nisu imali ništa.

Taj sukob i kod nas, a i kod vas još uvijek traje. Najnovije žrtve su Đinđić i Norac.

Kronologija je ovakva:

25. siječnja 1991. Predsjedništvo SFRJ je izdalo naredbu o razoružavanju svih paravojnih formacija u Hrvatskoj i Sloveniji. Isti dan JNA je planirala vojni udar. Ovaj prvi plan za vojni udar organiziran je nakon tajnog krijumčarenja oružja iz Mađarske. Kao, ¨tajno¨ snimljeni film o Hrvatskom ministru Špegelju u kom on govori o uvozu oružja za potrebe hrvatske i pripremi za obranu, snimljen je za opravdanje vojnog udara. U filmu je prikazan razgovor između Špegelja i njegovog suradnika, pripadnika KOS-a(obavještajna služba JNA), pri čemu Špegelj govori o naoružavanju ¨ustaša¨ i objašnjava kako treba pobiti sve srpske oficire u Hrvatskoj uključujući njihove žene i djecu. Da ne bi bilo zabune nekoliko puta je ponovio: ¨u stomak, u stomak ¨. Film je prikazan 25. siječnja 1991. godine, poslije drugog televizijskog dnevnika. Mesić, kao član predsjedništva SFRJ, na iznenađenje svih prisutnih, odmah je priznao autentičnost filma. U to vrijeme, u Beogradu su bili na sastanku predsjednici Republika i Pokrajina. U Generalštabu je sve bilo spremno za aktiviranje plana po kojem bi JNA uzela stvar u svoje ruke i spasila Jugoslaviju. To je trebalo izvesti na slijedeći način: Predsjednici Slovenije, Hrvatske i BiH, zajedno sa članovima Predsjedništva SFRJ bili bi pohapšeni i odvedeni na unaprijed pripremljeno mjesto. Bili bi izolirani i bez kontakata sa svojim republičkim bazama. Istovremeno, specijalne operativne grupe JNA u glavnim gradovima Republika i pokrajina, uz pomoć "lojalnih elemenata", osvojile bi najznačajnije administrativne, policijske i medijske punktove. Planirano je aktiviranje plana odmah poslije emitiranja filma o Špegelju, i poslije informacije za jugoslovensku i svjetsku javnost da su republički rukovodioci zadržani u Beogradu "zbog osobne sigurnosti". Kad se prilike u državi stabiliziraju, izbori bi, pod kontrolom međunarodne zajednice, bili organizirani u roku od šest mjeseci. Da bi olakšali vojni udar JNA protiv Hrvatske, Amerikanci su istu veče Tuđmanu ponudili azil te prijevoz avionom za SAD, za njega i 400 najbližih suradnika. Tuđman je tu ponudu odbio.

Plan nije aktiviran iz više razloga. U vojnom vrhu je postojala oštra borba između "srpske" i "jugoslovenske" struje. Srpska se zalagala za udar u korist prosrpske koncepcije Jugoslavije, dok je jugoslovenska struja smatrala da su za početak raspada svi krivi, te ih treba sve pohapsiti, bez izuzetaka, uključujući srpsko i crnogorsko rukovodstvo. Npr. mišljenje generala Svete Višnjića (zadnji zapovjednik Ljubljanske VO) bilo je:"u interesu očuvanja Jugoslavije Miloševića treba rušiti svim sredstvima". Zbog toga se odustalo od najradikalnijeg koraka, a u SSNO i Generalštabu je zaključeno da će JNA biti sa onim narodima "koji je žele" kao svoju.

12. ožujka 1991. Jović je sazvao izvanredno zasjedanje saveznog Predsjedništva, nakon demonstracija protiv Miloševića, u Beogradu, s temom o neizvršavanju naredbe Predsjedništva od 25. siječnja, o razoružanju paravojnih formacija u Hrvatskoj i Sloveniji. Kasno uveče, preko televizije dao je izjavu, pozivajući na taj način članove Predsjedništva na sjednicu. Kadijević i Jović su tražili uvođenje izvanrednog stanja. Odluka je zavisila o Bogiću Bogićeviću. On je odbio glasati a nakon duže stanke je rekao: "

prolaznik
27-03-2003, 14:31
"Ne mogu da glasam." Razjaren, Kadijević je rekao: "JNA je rešena da uzme stvar u svoje ruke, bez obzira kakva se odluka ovde donese, kako bi zaustavila građanski rat. Mi ćemo svoj zadatak izvršiti."
Kao vrhovni zapovjednik, Jović je te noći poslao Kadijevića u Moskvu na susret sa tvrdokornim sovjetskim ministrom odbrane, Dimitrijem Jazovim. Jazov mu nije mogao dati podršku pošto ni Miloševiću nije odgovaralo izvanredno stanje.

U tom trenutku Milošević je bio slab, ali je uspio preko svojih ruskih veza onemogućiti rusku podršku za uvođenje izvanrednog stanja. Da bi spriječio vojni udar i Tuđman je javno pružio podršku Miloševiću, čime je spriječio vojni udar i stvaranje unitarne Jugoslavije.

25.3. 1991. održan je sastanak Tuđman – Milošević u Karađorđevu.

Par dana kasnije, 31. ožujka 1991. četnici su oružjem zaposjeli hotele u turističkom naselju Plitvicama. U policijskoj akciji, "Tigrovi iz Rakitja", predvođeni Josipom Lucićem oslobodili su Plitvice. Tom je prigodom jedan terorist poginuo, nekolicina ranjena, a mnogi su zarobljeni. Među zarobljenim teroristima nalazila su se i dva člana najužega vodstva Srpske demokratske stranke, Goran Hadžić i Borivoj Savić. Tijekom akcije, poginuo je i mladi policajac Josip Jović, a četvorica hrvatskih redarstvenika bila su teže ranjena. Tadašnji ministar MUP-a bivši udbaš Boljkovac, poslao je policajce u napad autobusom. Na svu sreću, četnici nisu znali da se s tromblona trebaju skinuti osigurači, a da su to znali svi u autobusu bi izginuli od tromblona koji je pogodio autobus.

15. 4. 1991. ponovljen je susret Tuđman - Milošević u Tikvešu. Razgovor su vodili šetajući se kroz šumu tako da KOS ni najsuvremenijim prislušnim uređajima nije mogao snimati što govore. U KOS –u je tada još uvijek bilo dovoljno pristalica Jugoslavije koji su željeli srušiti i Miloševića i Tuđmana, a infiltrirali su se među tadašnje njihove najbliže suradnike.

Druga prilika za vojni udar ukazala se u travnju 1991. godine kad je u Splitu, organiziran prosvjed protiv JNA ispred komande Vojnopomorske oblasti. Tada je ubijen vojnik Sašo Gešovski, što je trebalo poslužiti kao izgovor za JNA. General Kadijević je bio na bolovanju koje je prekinuo da bi priopćio i Predsedništvu kako to više ne može tako, i rukovodstvu Hrvatske, da će se JNA obračunati sa njima ako oni nastave da ¨inspirišu nacionalističku rulju da napada vojnike JNA¨. Tenkovi su krenuli iz pravca Kupresa ali su zaustavljeni kod Pologa i Šuice, prema Splitu.

A takvih pokušaja bilo je još.
Tek padom vojarni u Hrvatskoj projugoslovenska frakcija KoS-a izgubila je bitku s velikosrpskom frakcijom koja je sebi postavila cilj, dozvoliti hrvatima lagano naoružavanje pješaćkim oružjem, krenuti u puzajući rat, i etnički očistiti sve do Šešeljeve linije.

Da nije bilo hrvatskih domoljuba to bi i uspijeli!

s-pirovi
27-03-2003, 14:59
Malo za SX-a!

Ovak pise pravi Srbin!!

ILIJA GARASANIN (1812-1874)

Ilija Garasanin jedan je od najaktivnijih srpskih politicara proslog stoljeca. Suvremenik je Ljudevita Gaja u Hrvatskoj. Bio je ministar u vise ministarstava dinastije Obrenovica i dinastije Karadjordjevica, pa vec ta cinjenica pokazuje njegovu politicku snalazljivost. Glasovit je postao po svom "Nacertaniju" koje je nastalo 1844. godine, ali je objavljeno mnogo kasnije. U svom "Nacertaniju" on je napravio plan za stvaranje Velike Srbije u koju bi ukljucio, ne samo one zemlje koje su nekada pripadale Srbiji, nego i one za koje je Garasanin smatrao da trebaju pripasti Srbiji. Za ostvarenje tih planova Garasanin je znao da Srbija treba pomoc susjednih zemalja pa je pri tome racunao da ce zemlje Balkana biti oslabljene rusenjem Turskog Imperija, sto ce omoguciti Srbiji da se lakse "docepa” odredjenih teritorija.

U tom "Nacertaniju" on kaze: "Srpska drzava koja je vec srecno pocela, no koja se rasprostirati i ojacati mora, ima svoj osnov i temelj tvrdi u carstvu srpskom 13-ga i 14-ga stoljetija i u bogatoj i slavnoj srpskoj istoriji. Po istoriji ovoj zna se da su srpski carevi poceli bili grckom carstvu mah otimati i skoro bi mu konac ucinili te bi tako na mesto propadseg istocno-rimskog carstva srbsko-slavensko carstvo postavili i ovo naknadili. Car Dusan silni primio je vec grb carstva grckog. Dolazak Turaka prekinuo je ovu promenu i preprecio je ovaj posao za dugo vreme, no sad, posto je sila turska slomljena i unistena tako reci, treba da pocne isti onaj duh dejstvovati, prava svoja na novo traziti, i prekinuti posao na novo nastaviti.

Ovaj temelj i ove osnove zidanja carstva srbskog valja dakle sad od razvalina i nasutina sve vecma cistiti i osloboditi, na vidik izneti, i tako na ovako tverdom i stalnom istoriceskom fundamentu novo zidanje opet preduzeti i nastaviti."

"Srbi su se medju svima Slavenima u Turskoj prvi sobstvenim sredstvima i snagom za svoju slobodu borili; sljedovatelno oni imaju prvi i puno pravo k tome da ovaj posao i dalje upravljaju. Vec sada na mnogim mestima i u nekim kabinetima predvide i slute to: da Srbima velika buducnost predstoji i to je ono sto je pozornost cele Evrope na Srbiju navuklo. Kada mi ne bi dalje mislili nego samo na knjazevstvo kao sto je sad, i kad ne bi u ovom knjazevstvu klica buduceg srpskog carstva lezala, onda ne bi se sve vise i duze sa Srbijom zanimao nego sto je sa Moldavskim i Vlaskim knjazevstvima cinio, u kojima nema samostalno nacelo zivota i koji se dakle samo kao privjesci Rusije smatraju.

Nova srbska drzava na jugu podavala bi Evropi sve garancije da ce ona biti vrsna i krjepka drzava i koja ce se moci medju Austrijom i Rusijom odrzati."

"... kao najglavniji i osnovni zakon drzavni mora se predstaviti i utvrditi u tome, da knjazevsko dostojinstvo mora biti nasledstveno. Bez ovoga nacela, koje sacinjava jedinstvo u najvisem drzavnom dostojinstvu ne moze se stalan i postojani drzavni sojuz medju Srbijom i ostalima susedima Srbima ni pomisliti."

"Ujedno nuzno je i to, da se ne samo svi osnovni zakoni, ustav i sva ustrojenija glavna knjazevstva Srbije u Bosnu i Hercegovinu medju narodom rasprostranjavaju, nego jos i to da se za vremena nekoliko mladih Bosnjaka u srpsku sluzbu drzavnu prima da bi se ovi prakticno u politiceskoj i financijalnoj struci pravlenija, u pravosudiju i javnom nastavleniju obucavali i za takove cinovnike pripravljali koji bi ono sto su u Srbiji naucili posle u svom otecestvu u djelo privesti mogli."

Dakle, oni su na svaki nacin nastojali da odredjeni broj ljudi iz Bosne skoluju administraciji kako bi se, kad ih kasnije budu slali natrag, time vrsilo posrbljavanje Bosne.

"Da bi se narod katoliceskog ispovedanija od Austrije i njenog upliva odvracali i Srbiji vecma priljubili nuzno je na to osobito vnimanije obracati. Ovo bi se najbolje postici moglo posredsvom fratera ovdasnjih, izmedju kojih najglavnije trebalo bi za ideju sojedinjenja Bosne sa Srbijom zadobiti."

Radilo se n

kaj se trsis
27-03-2003, 19:37
- pa nije nitko jeop ludi gljiva da cita tudja naglabanja i to tekst od kilometra.

Oni koji vole citati nece sigurno provoditi vrijeme tu sa vecinom nepismenih s kojim se samo zaglupnjuju a nikako napreduju.

Ovi koji se tu prazne nemaju vise od kupljene osmogodisnje ......i kad tako tu naleti neki malo pismeniji sa pametnim stvarima ....ovi ga niskoleteci zaspu sa kilometarskim lupetanjem da se nezna ni dije pocetak a ni kraj :)) odma na pocetku covjek odustaje i ostavlja ovim jadnicima da ubijaju dosadu . :))

ma nista...
08-04-2003, 07:21
...se nije dogodilo!
POPUSAK!

Zbilja
23-08-2005, 22:48
dobra tema! Vidite i sami da Srbi vole svih i svasta. Svamirski narod.

Pa gdje
23-08-2005, 23:19
sit ti s-pirovi, ili ti prof Oreskovicu iz Swerige, ili ti VRECO GOVANA IZ SVEDSKE.

E BRE BRE BRE jedva smo te cekali. Sad ce i TRPIMIR da se pojavi pa cemo biti kompletni. :) :) :)

Nego
24-08-2005, 00:01
sompipopushimi, mani se ti te stare ishabane ploce (Garasanina) koju vise niko nece da kupi, nego nam reci kako si se proveo na proslavi u Kninu?
Jel istina da se umesto okretanja volova na raznju, bilo zvizdanja i namigivanja?
Jestel BRE BRE BRE, presekli vrpcu nove fabrike, ili ste resili da izgladnjujete i dalje te bosancerose sto zive tamo na tudjem?
Reci nam jos koliko si sreo Demirela a koliko Sulejmana tamo.

Hajd, BRE, nestrpljiv sam.

Drugo, jesil bio u Kastelima, tamo odakle poticu one ljudine sto ostadose verni svojoj zakletvi, drzavi i kralju?

istok vk
24-08-2005, 09:23
govnoNego..koji ti ××××× briješ. kave to nebuloze piskaraš ...prevedi šta si napiso pa ti možda ko odgovori srpče bijedno...proslava operacije hrvatske vojske 'Oluja' , operacije u kojoj je oslobođena većina do tada okupiranog dijela teritorija Republike Hrvatske i srušena nelegitimna kvazi RSK ili kako već krajina ..ništa drugo doli tvorevina velikosrpštine i kojekakvih lokalnih psihijatara zubara i delikvenata. a šta je tu tragično za srblje ..ne znam što su pobegli pa kojih tero niko drugi doli srpska propaganda da če ih strašni ustaški koljači..ma ×××××× na kvadrat ..majstore ako je ko kog rješio nenaoružanog ili sttarog ili već kakvog to je bilo izolirano ..a i na prste ..pa bi bilo kakve korelacije sa npr srebrenicom ili vukovarom gdje se upravo danas iskopava masovna grobnica pobijenih hrvatskih civila, ranjenika iz vukovarske boilnice i to pored sela Negoslavci sa većinskim srpskim življem ...bilo uopće pespredmetno i možda grubo reći 'smiješno'. Zato se mani kojekakvih srpskih tlapnji i nebuloza i odi na neki srpski forum i bavi se ko će da upravlja tom zemljom 'svetskih šampiona'zemljom u političkom kolapsu.. u kojoj se premijer ubije ko zadnji kriminalac na ulici..ma sram vas bilo

a kako
24-08-2005, 12:12
je taj Babic zavrsio? Da li je dobio azil u Hrvatskoj?

Maticu he sa cijelom obitelji preko noci napustio. Kaze da nije uope bio tkav raj kako je ocekivao...

predao se je, pokajao priznao krivnju... osvijestio se... otrijeznio, proradila mu je pamet...

a tebi?? Hoce li ikada? Ja sam izgubio nadu...