PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pomaže li 4x4?



mytbyte
09-01-2003, 13:58
Volio bih čuti iz iskustva ili barem iz teorije pomaže li uopće i u kojim trenucima i na kakvoj snježnoj podlozi pogon na sva četiri kotača? Pitam zato jer kada su sva četiri kotača na snijegu, teoretski niti jedan od njih nema trakciju, svi proklizavaju...ili ima nešto što ja ne znam? Koliko je onda isplativo imati mali 4x4 "terenac" tipa Pande u gradu za zimske uvjete kakvi su u zadnjih par dana? :smile11:

Black Knight_
09-01-2003, 15:04
Lagani 4x4 auto je ××××n na snijegu na zimskim gumama. Kretanje i kocenje je duplo bolje.

mc
09-01-2003, 15:24
Prijatelji/poznanici voze Ladu Nivu, A6 4x4, Renault Scenic RX4 i svaki od njih bezrezervno tvrdi da je 4x4 zakon po snijegu (a i opcenito).

Fresh
09-01-2003, 15:45
Baš sam se vratio iz grada i malog ekperimentiranja. Vozio sam službeni terenac. Isključio sam mu 4 x 4 pogon da osjetim kako je to voziti sa stražnjim pogonom. Privatno imam auto sa prednjim.

Nije bilo nimalo ugodno, kretanje sa semafora, ode guza, ulaz u zavoj, ode guza, prestrojavanje auto pleše. Vjerovatno uz malo više iskustva i na to bi se naviknuo, ali jedva sam dočekao semafor da uključim 4x4.

rale unlog
09-01-2003, 15:58
ja imam terenca

razlika je ogromna

iako je snjeg dole neka trakcija postoji,a ona je opet puno veca s 4x4

inace sam na zadnji pogon se vrti ko lud,al kad se ukljuci 4x4 s blokadom srednjeg diferencijala plus 2 tone tezine....skoro opce ne proklizava cak i sa punim gasom i na par cm snjega

Hondo
09-01-2003, 16:09
Ove snježne dane opet vozim Freelander od starog koji ima stalni pogon na sva 4 i elektronski TC koji se ponaša i kao neka blokada dif. Stalni pogon na sva 4 puno znači po ovakvom vremenu i zapravo se je neusporedivo lakše voziti sa takvim autom u odnosu na klasični pogon. No treba biti svjestan da ni 4x4 nije svemoguč. U graničnim situacijama, dakle kad auto počne klizit u zavoju, 4x4 pogon se ponaša potpuno drugačije od klasičnog i to može biti zamka za sve neiskusne vozače.

Vuce odlog.
09-01-2003, 23:54
Ja sam vozio a4 quattro godinu dana i moram priznati da malo plačem za njim u ovim danima. Ide puno bolje od bilo kojeg pogona. Mala činjenica: od kada je audi uveo quatro na reli utrke, ni jedan auto bez pogona na sve kotače nije osvojio utrku. Eto kako ××××no to ide!

Dac
10-01-2003, 08:39
a meni je tako slatko vidjeti šminkere u raznoraznim šminkerskim đipićima kako glibe u snijegu.. haha... jučer sam vidio majstora kraj Cheerokeja s lopaticom. a ja prošao sa službenim Unićem obuvenim u Eskimke :)) :smile08:

piquet
10-01-2003, 09:04
e moj vuce ×××ך ga ti malo i ostaneš živ. ovo pišem iz glave ali 100% nije točno da nakon izlaska audia quattro nije pobjedio auto samo sa pogonom na zadnje kotače (lancie 037 samo zadnji pogon, toyote celice u keniji samo zadnji pogon, bmw m3 u san remu ili corsici i to čak 86 ili 87). a što se tiče prednjeg pogona citroen xsara kit car prije 2 ili 3 godine. :smile07:

sepra
10-01-2003, 12:06
hm hm hm
evo kako je to kod mene pošto imam i terenca i Audija A6 Q. Terenac ima samo prednost što ne zapinje "trbuhom" i sbog velike težine (2400kg) bolje kopa u situaciji kada svi kotači proklizavaju. Ali ga ta ista masa ×××× pri kočenjima i zavojima. Na Audiju su zimske Goodyear Ultra grip i auto na snijegu se ponaša savršeno. Jedina mana mu je kad nasjedne podnicom.

Vuce odlog.
10-01-2003, 15:45
Pardon, ne utrku nego prvenstvo, al nema veze znate vi dobro što sam mislio.

Vuce odlog.
10-01-2003, 15:49
A ja pričam o WRC-u a ne raznoraznim brdskim utrkicama tipa Češka i ostali sateliti.

seyzmo
10-01-2003, 16:04
da u ovaj utorak nisam bio u W8 4MOTION ne bih NIKADA stigao na posao.

Pomaze li 4x4 ? Ja ih rekao da olaksava.

Sa svojim "ralicama" ne bih ni izasao sa parkinga (cak ni danas), ali bi bio gust u konstantnom sreku ici do posla.

piquet
10-01-2003, 17:09
vuce ti si kao nešto drugo mislio pa onda odmah opet za×××ך. ja sam isto govorio o wrc. rekao sam da pišem iz glave tako da detaljne podatke ne mogu dati ali ću probati malo prokopati po literaturi pa iznijeti neke provjere informacije. citroen xsara kit car nije pobijedila na brdskoj utrci u češkoj već na dvije utrke svjetskog prvenstva (san remo, catalunya i (ili) corsica) :smile08:

hmh
10-01-2003, 23:54
susjed ima audi 4x4 i ide dobro ako ima sve 4 zimske, ali samo ako se treba iskopati, npr. neki dan kad je pao snijeg nije uspio prevladati uspon (očišćen) u nekoliko pokušaja a ja sam uspio sa prednjim pogonom. valjda prednost 4x4 dolazi ako se negdje zakopa, ××××ga meni vrte samo prednji kotači. Zadnji pogon (bmw,mercedes) nebih komentirao pa to stoje na svakom zavoju u snijegu i otkopavaju se ??!?!?
Prednji je zakon za aute, najboji kompromis. 4x4 je samo za terence potpuno iskoristiv jer terenac bez 4x4 je ×××××. :(

ralica 4x4
11-01-2003, 12:15
Imam terenca, težak preko 2 tone, automatic. Test po ovom Zagrebačkom snježnom kaosu izglada ovako; u principu ide bez problema i bez 4x4 osim tam baš gdje nije prošla ralica. S 4x4 samo lagano otpustiš kočnicu i nema frke - ide kam hoćeš. Jedina je jeba kaj izlaziš iz zatrpanog kvarta sa 4x4 na relativno pročišćene glavne ulice pa onda opet ulaziš negdje u sporedne zatrpane pa stalno moram paliti i gasiti 4x4 jer mi ne dopušta vožnju iznad 50 km/h. Ali ni to nije bed, glavno da nema problema sa otkopavanjima i sličnim stvarima.
I (doslovno) parkiram gdje hoću.
:) :) :) :)

sepra
11-01-2003, 13:30
Koji je to auto?

rale unlog
11-01-2003, 14:03
neki stari terenac

oni su tak imali 4x4 samo za sjebane uvjete,a ak se vozis duze sve smeljes

tek su 80-ih poceli sa ovom upotrebljivijom spikom

sepra
11-01-2003, 16:36
Onda mora da je neki japanski :)) :)) :))

rale unlog
11-01-2003, 16:38
al japanci se ziher ne prevrcu po sljemenu :) :)) :) :)) :) :))

me
11-01-2003, 19:43
iz iskustva, ovako:
zadnji pogon je u usporedbi s prednjim po snijegu neusporedivo bolji, ali ako je auto iza lagan ne ide nikamo, ali i tada mi se cini da je bolji od prednjeg, ali kada se ga optereti iza (stavi nesto u bunker) onda sa zadnjim pogonom mozete voziti bez problema po snijegu i, kao sto rekoh, puno je bolji od prednjeg.
4x4: nisam vozio terence s prikljucivim pogonom na sva cetiri po snijegu, ali imam nivu i ove dane sam probao stvarno sve sto se probati dalo. prolazio sam kroz nanose od preko metra, kretao na uzbrdicama sa izglancanim snijegom (citaj:ledom), okretao se, itd. kako se ponasa, ovako: idam sa polom po uzbrdici u drugoj, treba voziti na 1000 okretaja, ako stisnem gas gotovo je, proklizim, auto pocne bjezati nazad. jedva prodem uzbrdicu.
ista uzbrdica, lada, zadnji pogon, neopterecena, stisnem gas, malo, zadnji kraj bjezi, popustim gas, nastavljam bez problema. bolje nego polo. i jedan i drugi imaju bas zimske gume.
situacija br. 3. niva, radialke. dodam gas i ne uspijem prokliziti. zaustavim se, prva pun kad, klizi ali se penje. zaustavim se opet, krenem normalno, nista ne klizi.
to je bila usporedba na istoj uzbrdici.
4x4 je fantastican. sve ovo je bilo bez reduktora, a kamoli blokade.
ako se zakopas, dodas gas, auto pocinje vijugati malo desno, malo lijevo i izvuces se. stvarno sam sve probao, ali nisam nigdje ostao u snijegu. jedino je bila jedna uzbrdica na kojoj nisam mogao krenuti, nakon ledene kise, morao sam ukljuciti blokadu.
to je to. ali ovo su iskustva sa nivom, koja ima stalni pogon na sva cetiri i koja je za razliku od vecine terenaca podupravljiva (vrlo pozitivno).

sepra
11-01-2003, 20:22
"umalo prevrnut!" :smile06:

Grga
11-01-2003, 20:32
Tko u ovo vrijeme ima Subaru taj je stvarno srečković.Da li netko od vas vozi Subaru?I zanima me zašto je rabljena Alfa 33 Sportwagon 4WD iz kraja 80-ih i poč. 90 tak jeftina? :smile07:

mytbyte
12-01-2003, 14:18
Ne mogu naći podatke za Pandu, ali me zanima posjeduje li viskoznu spojku ili torsen te ima li neke razlike između ovo dvoje na snijegu?

Black Knight_
13-01-2003, 10:10
Da, impreze imaju 3 spere