PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ako auto palimo i gasimo na kraće relacije ???



Mitar
17-12-2002, 09:51
dovodimo li tada u pitanje rad akumulatora tj.akumulator se ne puni dovoljno kroz vožnju i tada mogu nastati problemi sa paljenjem?http://www.vidi.hr/perlforum/gfx/smile08.gif

INTCP
17-12-2002, 13:47
Ne. Al dovodiš u pitanje sam motor. Pošto ga ne uspiješ ni zagrijat. Tako da ti motor cijeli vijek radi hladan.

T-IE
17-12-2002, 20:06
A dal je bolje kad hladan auto upališ zagrijavat ga na mjestu ili je bolje odmah krenut pa vozit na 2000 obr.? Negdje sam čuo da je bolje ovo drugo, jer ako ga na mjestu zagrijavaš uništava se bregasta osovina. :smile11:

benjamin
18-12-2002, 23:46
pisalo je u ovoljetnom auto blicu da svakim paljenjem benzinca ulazi benzina u ulje koje onda ne može dobro podmazat motor. na kratkim relacijama uz često paljenje

VR6
19-12-2002, 00:04
Bolje je upaliti pa odmah voziti. Grijanje u mjestu nije najbolje, jel iako se motor zagrije, ne zagriju se ostale komponente, mjenjac, kineticki zglobovi, lezajevi i drugo, pa ako krenes u voznju kao da je zagrijan...

Nexx
16-01-2003, 10:31
Može pitanje kao nastavak na temu? Koju vrstu motora je za preporučiti kad se namjeravaju voziti kratke (gradske) relacije 99% vremena? Pitam zato što kroz neko vrijeme mislim uzet'novi (ili noviji) auto... bit će Clio ili Megane, samo ne znam da li da tražim dci ili benzinske motore. Koja vrsta motora je dugovječnija i manje osjetljiva na često paljenjenje i gašenje, i zašto?

huki XM
16-01-2003, 23:08
Po meni je za kratke relacije bolje izabrati benzinca.Manje više su aluminiski motori(brzo se zagriju),između ostalog manja su naprezanja(manja kompresija),manje trpi anlaser a i akumulator(potrban je manji kapacitet onda je i jeftiniji)sve to u odnosu na dizel.
Kad palim hladan motor pričekam cca. pola minute do minute(citroeni sa hidraulikom se moraju dignuti u normalan položaj) i lagano krenem,vozim lagano dok dostigne radnu temperaturu.
Nemojte nikad terati hladan motor u visoke okretaje ako hočete da Vam motor traje.pozdrav :smile07: :)

Puntolino_
16-01-2003, 23:47
Kaj se tiće učestalih paljenja i kratkih relacija, normalno da trpi akumulator upravo zato jer se velik dio njegovog kapaciteta troši za vrijeme paljenja, a na kratkim relacijama se prekratko puni. Posebno je to izraženo zimi kad mu je kapacitet ionako smanjen zbog hladnoče. Smanjeno mu je punjenje i zato jer za vrijeme vožnje imamo upaljena svjetla, pa griječ stakla... sve to mu "uzima" struju iz alternatora pa se manje puni.

Vječita je dvojba između paljenja, pa lagane vožnje ili paljenja pa grijanja na mjestu. Najbolje je upaliti motor i pričekati malo(oko minutu) da malo ulje procirkulira i da barem motor dobije neku temperaturu, pa lagano krenuti i ne pretjerivati s okretajima - najbolji detalj ima bmw u M5 - led diode koje označavaju zagrijanost motora i ostalog, tj. spremnost auta za ganjanje.

Za kratke relacije(gradska vožnja) je definitivno benzinski motor. Kad pogledaš kolko dizelaši imaju problema sad zimi... Ako ne prelaziš više od 20t km godišnje onda ti se definitivno ne isplati uzimati dizela.

Nexx
17-01-2003, 09:00
Hvala dečki! Mislim, višak love za diesel i nije neki problem, jer se opet vrati pri prodaji automobila, pa su me zanimale neke stvari o kojima baš neznam puno. Do sada sam promijenio 2 auta sa benzinskim motorima, pa se u tehničke stvari i eksploataciju diesel motora baš i ne kužim. Inače sam u autu 99% vremena sam u gradskoj vožnji i godišnje prolazim ispod 15000km, dakle ne treba mi auto sa više od 75 ks za moje potrebe.

INTCP log dead
18-01-2003, 14:44
Postupak bi trebao biti takav da se auto kad se upali počeka na min 10s i onda krenuti. Zašto ne čekati na mjestu dok se zagrije, zato jer se bregasta uništi iz razloga što pumpa ne pumpa ulje najbolje na min, tako da ulje slabo dolazi na vrh motora gdje je bregasta. Kad se krena treba voziti između 2 i 3000 okretaja. Ni više ni manje. Normalno više je štetnije nego manje. Kad se zagrije rashladna tekućina, to ne znači da sde i ulje zagrijalo. Ulje se zagrije za cca 15 min zavisno od vremena i auta. Za takve kratke relacije pogodan je veći motor manje snage i to sa 8v. Dakle motor kojemu visoki okretaji ne predstavljaju užitak niti nužnost, a na niskim uživa. Iz jednopstavnog razloga što takav motor manje tzroši, a ukoliko se koristi samo za kraće relacije neće se tjerati u okretaje jer se neće niti stići zagrijati.

dragstar
18-01-2003, 16:49
Ma koji to dizelasi imaju probleme ovih dana????Naravno, oni kod kojih je slab akumulator,grijaci pred crkavanjem, i pogotovo oni koji sipaju lozu!
Moj TDI pali bez greske,a to sto neki nikada ne odrzavaju auto, pa se onda cude sto zimi nece da pali to je druga prica.Po tekstu u Auto Blicu(Bildu)m gdje je fino opisano kako se upropasti benzinac kratkim voznjama,definitivno je bolji dizelas za kratke relacije, jer kod njega ne dolazi do mijesanja goriva i ulja! :smile07:

T-IE_
18-01-2003, 17:32
Dal je netko čitao test rabljenog Seat Toleda 1.9d (64ks) u auto klubu? Ako niste- pročitajte, strašne stvari. :smile10:

dragstar
19-01-2003, 09:58
T-ie, hajd` molim te prepricaj najvaznije iz tog testa,ja ne citam Auto Klub,biti cu ti zahvalan!Stvarno, ne zajebavam se!

T-IE_
19-01-2003, 11:07
Lik je kupio novi Toledo 1,9d i nakon 30000km mu je počeo trošit ulje (pokoj dl na 1000km), na 60000km je već trošio 7dl na 1000km, a na 95000 1,5lit na 1000km. Otvorio je motor, promijenio karike, leteće, gumice ventila, brtve, grijače (nije radio prvo brušenje iako je stanje motora to zahtjevalo). Nakon polugeneralke motor je radio bez greške 10000km i onda je potrošnja opet ulja skočila na 0,5lit na 1000km...
U svemu ostalom Toledo nije razočarao...
I na kraju zaključak novinara A.K:
Probleme koje je imao vlasnik s motorom bismo nazvali iznimkom od pravila...

piquet
19-01-2003, 14:52
dam se kladiti da toledo više vrijedi od fiat maree koja je bila na testu rabljenih nedavno ;)

seat legenda
19-01-2003, 15:22
mislio sam da je seat bolji od škode, ali niiijeee! ajde gdje ste švaboljupci da sad komentirate kako je seat isto što i vw?! generalka svakih 92000 km, ubrzanje oko 18 sekundi! :))

seat, auto emcion! :)) :smile10: :))

Puntolino_
19-01-2003, 16:26
Bravo INTCP na odlićnom objašnjenju kratkih relacija!

Jedna stvar me užasno ljuti a ta je kad se pokvari neki švabo ili njemu srodan auto, onda je to iznimka koja potvrđuje pravilo a to pravilo je da su oni neuništivi. Kad se pokvari fiat ili bilo koji drugi nenjemac onda je to generaliziranje loše kvalitete tog cijelog proizvođaća.
Švabe žive na staroj slavi bube i golfa I(još jednim dijelom i II) i to je to.

T-IE_
19-01-2003, 18:15
Puntolino, pa sigurno je da su ovi problemi vlasnika s motorom Toleda iznimka, jer koji motor (ma kako bio upitne kvalitete) nakon 30000km troši 0,5lit ulja na 1000km?

Dom-Dom
19-01-2003, 19:12
Po meni je taj frajer idiot , a posebno zbog toga jer radi na Strojarskom faxu a kuži se u auto ko Marica u ×××××.Ako mu je bilo predloženo da treba napraviti prvo brušenje , a on ponovno stavlja standard karike onda je zbilja pelivan, i neznam kaj bi trebao očekivat od takvog motora. :smile11:

T-IE_
19-01-2003, 19:17
Htio je proć jeftinije, ali će na kraju proć skuplje, ali stvarno sramota da motor na 90000km treba brušenje.

Dom-Dom
19-01-2003, 19:20
T-IE pa čak i Fiat duže traje. :smile06: :smile06:

T-IE_
19-01-2003, 19:23
Pa od ovog motora da, ali pošto je ovo iznimka nema mjesta panici. :))

Dom-Dom
19-01-2003, 19:27
Možda je neko trebao reči tom frajeru da mora ponekad u 90000 km promijeniti i ulje , a on je vjerojatno mislio da se ulje mijenja kad i zupčasti remen. :))

HGT_
19-01-2003, 19:40
A ima i pametnih koji samo doljevaju ulje, bez izmjene ulja i filtera, pa kad prdne na 90000 onda se čudi.

doc.
19-01-2003, 23:57
Pravi je taj Auto Emocion sa 18s do 100!!! Taj valjda pruza emocije kad moras raditi genrelaku na 90.000 km.
I da se na zobarovi, taj auto je do 98. godine bio Seatov TOP MODEL. Mislio sam da taj Seat nesto vise vrijedi od Zastave, Škode, Lade i ostalih istocnih govna.

T-IE_
20-01-2003, 00:14
Doc, doc

Ukoliko ti se u glavi ne vrte škode iz 80-ih onda mi stvarno nisi jasan. Pa koliko god da mrziš Škodu ne možeš ju uspoređivat sa Ladom i Zastavom. To je ista stvar kao da kažeš da su, recimo, Finska, Čečenija i Afganistan isti k.....
Ovo sam karikirao, ali otprilike je takva razlika između Škode i spomenutih istočnjaka.

dragstar
21-01-2003, 19:56
Uz to kod nas ima jako puno likova koji kupe novi auto,ali naravno najslabiji motor,i onda muce jadni auto i stalno ga tjeraju u crveno,za sta taj sigurno nije, i naravno da ga tako rano sjebu.