PDA

Pogledaj cijelu verziju : GUME???



Hidra
11-12-2002, 21:10
Pomozite mi savjetom kako da uskladištim gume , sad sam skinuo gume sa naplatcima , i trebam ih preko zime očuvati u nekakvim uvjetima , ja ne znam u kojim pa zato pomozite , sada sam stavio čelične felge i ratkape.
Da li bi ih mogao uskladištiti u mojoj garaži , na koliko stupnjeva moraju biti , da li moraju biti u mraku , premazene nekim zaštitnim sredstvom npr. glicerinom , to su otprilike stvari koje me zanimaju.

kupujem
11-12-2002, 21:18
moze ovakvu,ovoj je turbo dignut na 1.5 barahttp://bilder.mobile.de/images/autos/515192/11111111113823924-3×××7-1035383633.bild

Calibra Zender
11-12-2002, 23:57
Evo kak ja spremam gume preko zime. Ako su bez felgi onda ih polegnem na bočnu stranu, a ako guma ostaje na felgi onda ih ostavim uspravne (isto kako stoje i na autu). Ako imaš garažu onda nemaš frke s plaćanjem skladištenja kod vulkanizera. Ne premazujem ih ničim. Možda bi bilo bolje da ih nečim premažem, ali ne znam. Ima kakvih savjeta?

INTCP
12-12-2002, 03:02
AAAA sve se neke deltice motaju po forumu. :)) :)) :))

VR6
12-12-2002, 03:18
Oboris ih bocno, ono jedna na drugu, mislim da je tako najbolje. Ako je oslonac citavu zimu na jednom dijelu gume, kao da stoji, mozda bi to moglo lose djelovati na gumu...

dragstar
12-12-2002, 22:37
Calibra zender, ti radis upravo suprotno nego sto bi trebalo:gume bez felgi uspravno, a sa felgama ih treba poloziti na bok.Provjeri u literaturi!Pozdrav!

VR6
12-12-2002, 23:13
Upravu si dragstar.

Bez felgi ili sa, uvijek ih je bolje postavljati na bok. Ali bez felgi se mogu postaviti i uspravno, jel sama guma nije posebno teska, pa to ne smeta.

Calibra Zender
12-12-2002, 23:41
Dragstar, mislim da si se ipak malo zeznuo. Guma koja je na fegli čuva se uspravno, a guma bez felge se polegne na bok da ne postane jajčasta (ne znam kak da to drugačije objasnim). Jedino ne znam da li ju treba nečime premazati.
Izgleda da si ti literaturu prošao naopako! :smile06:

VR6, daj si malo razmisli. Guma na felgi na autu stoji uspravno cijeli svoj životni vijek i ništa joj ne smeta. S time da podnosi velik dio pritiska težine auta. Ali je problem kad nema felge i onda se zbog praznine u sredini s vremenom uvine. Kapiš? Zato ju polegneš i problem riješen. Ne kažem da gumu s felgom ne smiješ polegnuti nego da joj uopće ne smeta ako stoji uspravno baš radi toga kaj joj felga održava oblik.

VR6
12-12-2002, 23:45
Calibra Zender ti stalno dokazujes da pojma nemas o nekim stvarima. Da ukljucis malo logickog razmisljanja mozda bi i nesto shvatio. Jos se usudi ispravljati nekoga ko je upravu... E svasta. Pa guma se na autu vrti, ne stoji 2-3 mjeseca u jednom polozaju. Kao sto ti rece dragstar, procitaj malo literature.

doc
12-12-2002, 23:50
Gume bez felgi uspravno??? to je cista glupost, pa do proljeca ces imati jaja, a ne gume. Pa pogledaj kak su kod vulkanizera slozene. Uvijek na boku, sa felgama ili bez felgi, uvijek na boku. Ja svoje premazem nekom pjenom, koja ih navodno stiti i daje im sjaj. Sjaj daje, ali dal sititi to ne znam.

Alfa 147 1.6 - 105KS
13-12-2002, 00:16
Evo zima dosla i kod mene!?! Sutra stavljam Sava Eskimo S3(185/65 R15) na vec zaboravljene celicne felge i tako mi drage ratkape.
Sto se tice skladistenja, ove ljetne gume ostavljam na alufelgama i logika mi nalaze da ih polozim na bok, ali svaku posebno. isto tako idealna je prilika oprati ih od svih masnoca i prljavstina (alufelge i gume), te gume premazati glicerinom.

Br0ck
13-12-2002, 08:32
Ja se već par dana vozim na čeličnim 145/60/13, a danas ujutro su mi stvarno dobro došle. Auti su na parkiralištu izvodili piruete za čistu 10'. Ja sam svoje alu felge sa gumama stavio u podrum (nemam bolje mjesto), jednu na drugu, a ispod i između njih sam stavio debeli sloj novina da kupe vlagu. Možda pomogne... ali mislim da sa prvim suncem u 3 mjesecu idu nazad na auto. :smile06: