PDA

Pogledaj cijelu verziju : NISKOPROFILNE GUME!



ico
06-12-2002, 16:19
polemizirao sam s kolegom s posla o niskoprofilkama, u smislu koji postotak (širina/visina) mora biti da bi gumu mogli nazvati niskoprof.

po nekom mom sudu sve ispod 60 ali ne
i 60 smatram niskoprof. gumom
60 je zadnja granica, pomirenje "normalne gume i sportskije"
znaci 55,50,45,40,35...
što vi mislite???

Alfa 147 1.6 - 105KS
06-12-2002, 17:43
sve ispod 50

Girrari
06-12-2002, 17:50
Ovisi gdje. U Švici recimo, sve ispod 55 ili čak 45. Kod nas se nažalost sve ispod 60 može nazvati niskoprofilnim, osobito u Zg.
Živjelo Drvinje!

ero_
06-12-2002, 18:59
ej girrari, odakle si iz svice?

aco 2
06-12-2002, 22:29
ICO, 60, odnosno drugi broj u nizu je postotak debljine gume od njezine širine. Znaći guma 305 široka može i 25. Jer ako kažeš 50, ti boga pa to bi bila guma debela preko 15 cm !!! :smile10:
Dakle ovisi o širini, što se mene tiće imao sam razne profile na raznim autima.
Npr. 150 ks, 205/50/15, pa na 200 ks 225/45/17. I mogu ti reći NIKAD VIŠE ta ×××××× samo sjebavaju sve : ovjes amortizere, selene, vilice, volana letvu, homokinetičke zglobove itd, svemu tome vijek je prepolovljen. Sa druge strane nije dobro ni predebele gume ala 205/65/15. Ali tankom gumom nemože se dobiti baš toliko na stabilnosti koliko neki misle, nisi ionako svaki dan na grobniku da iskoristiš 225/40/16 zar ne ?
Više je stvar u ovjesu, pogonu, i proizvođaću auta. Recimo alfa i neki drugi imaju odlične ovjese pa samim tim i držanje ceste je odlično.

doc
06-12-2002, 22:39
Ja cu stavit 195/50/15 sto su po svim standardima nikoprofilne gume. I to prvenstveno zbog boljeg izgelda vecih kotaca.

a inace mislim da svaka guma ispod nekih 11 cm debljine se moze smatrati niskoprfilnom

Girrari
06-12-2002, 22:54
Ne, iz ZG, ali bio sam u dosta navrata tamo, pa znam kakve su im ceste i u največim zabitima.

Black Knight_
07-12-2002, 13:52
Hahaha, ja imam 215/40/16 !!! :)

Alfa 147 1.6 - 105KS
07-12-2002, 16:11
Aco 2, u pravu si sto se tice postotka sirine, ali svi znamo da ne moze biti guma 305/50????, i kada pogledas nigdje neces naci sportski profil gume preko 50 npr. 195/50 R15.

aco **
07-12-2002, 19:51
da, ono je bilo figurativno, naravno da nema 305/50 možda bager...... :))
Ali ima recimo 215/40, a i 215/80 Ova 40 je definitivno pretanka, pa to se vozis na felgi.... :smile11:

Black Knight_
08-12-2002, 01:30
Nije tak strasno :)

Hondo_
08-12-2002, 19:30
Ako imaš mozga u glavi odn. ako imalo paziš kako i po čemu voziš, zapravo ništa nije pretanko. Ja sam na Civicu prvo imao 195/50 R15 na OZ F1 felgi i to mi je definitivno bio pretežak kotač (cca 18 kg). Onda sam kupio Superleggeru i gore stavio Bridgestone potenza RE 720 u dimenziji 195/45 R15. Što se tiče udobnosti vožnje (ako je uopče postojala), ona se nije ništ pokvarila (čak dapače jer je bio lakši kotač), a isto tako nikad nisam sa takvom gumom oštetio felgu ili samu gumu na našim cestama. U ničemu ne treba pretjerivati, ali puno ljudi griješi kada sa serijskog kotača prelazi na alu i onda kemija sa dimenzijama gume. U pravilu su alu naplaci (čast izuzecima) teži od čeličnih istih dimenzija i onda još ako gore stavite prilično mesnatu gumu, dobijete kotač koji je lošiji od serijskog i po otporu (šira guma) i po težini (felga guma zrak) što se direktno očituje i na potrošnji i na ubijenim performansama, a da o trajnosti ovjesa ne govorimo.
Zato savjetujem svima da prilikom izmjene dimenzije gume ne vode brigu samo o debljini i širini već i o ukupnoj težini tog novog kotača.
Pozdrav!

Dom-Dom
08-12-2002, 20:16
Hondo jesi ti to dobro izvagal da 15" kotač ima 18 kila.Ja sam vagao Superleggeru 17" sa 225/45 SO-3 i kotač ima 19 kg, a Azev A 17" sa istim gumama 22 kg.Jel moguče da je moja vaga u qurtzu.Evo baš danas čitam na internetu da su Falken i Bridgestone najteže gume , Pirelli i Toyo najlakše gume.Možeš to malo prokomentirati i da li možda znaš gdje se može pogledati težina Azev felgi na internetu, naime imaju samo podatke za modele LS i H.

Calibra Zender
08-12-2002, 20:29
Hondo_, daj mi molim te objasni na koju je foru felga od čelika lakša od aluminijske (ili magnezijske ili neke legure) felge istih dimenzija.

Druga stvar, svatko tko stavlja alu felgu ne stavlja mesnatiju gumu od one koju je imao jer u pravilu smanjuje profil i povećava colažu. Tu bi već mogla postojati razlika u korist čelične felge koja ipak ostaje koji col manja.

Dom-Dom
08-12-2002, 21:00
Calibra može biti.Evo pogledaj na www.wheelweights.net ima felgi kao da su od betona napravljene.Primjer TSW 15" ima kila kao BBS 17"..........

doc
08-12-2002, 21:22
dom-dom, sta ne odgovaras na mail, ili ga nisi dobio?

Dom-Dom
08-12-2002, 23:22
Na jedan sam ti odgovorio , moram pogledati u firmi sutra jel još kaj došlo.

Hondo_
09-12-2002, 09:59
Dom-Dom sve je u redu sa tvojom vagom. Ja imam Superleggeru 17" sa 215/45/17 Yokohamom AVS Sport i kotač je težak cca 18 kg tako da to štima. Onih 18 kg je bila OZ F1 Cup felga 7x15" sa gumom Fulda Carat Extremo 195/50/15.
I ovaj tvoj Azev me ništ ne čudi. Zamisli da po kotaču imaš 3-4 kg manje!?!?
Inače ne znam za ništ na internetu u vezi felgi (Azev), a ovo sam vagao vlastoručno.

Calibra ne vjeruj teoriji.

Calibra Zender
09-12-2002, 12:07
Hondo_, "ne vjeruj teoriji". To je tvoj odgovor? Pa mislim stvarno...

Hondo_
09-12-2002, 12:20
Calibra zakaj ti uvijek moraš pametovati i tražiti dlaku u jajetu?
Pokušat ću ti objasniti ko da imaš 5 godina. Moguće je da felga od 'lakih' metala bude teža od one čelične. 'Laki' metali odn. legure su 'lagane' u smislu njihove specifične težine u periodnom sustavu. Sad zamisli koja se količina tog 'lakog' metala mora upotri××××ti da bi se dobila felga istih svojstava kao i čelična, ako znamo da je čelik jedan od najčvršćih metala. Kužiš?
Te tzv. alu felge nisu ništ lakše od čeličnih, a kažemo da su od 'lakih' metala ne zato što su lagane, nego zbog porijkla materijala od kojeg su napravljene.
E sad tu postoje onda razne legure koje imaju veću čvrstoču a manju masu, ali i visoku cijenu i takve felge 'radni' narod i likovi ko ti ne kupuju što zbog neznanja, što zbog para.
Nadam se da si skužio .
Pozdrav!

Calibra Zender
09-12-2002, 16:38
Hondo_, e sad si se malo zaletio u teoriju koji si prilagodio situaciji koja ti treba. Ne negiram mogućnost da su neke jeftine i bezimene alu felge teže od čeličnih, ali to nije situacija sa svim felgama. Čak niti s većinom. I ne mislim time samo na Superleggeru.
Manja črstoća aluminija ili magnezija ne znači da se felga radi s više materijala da bi se nadoknadila razlika u čvrstoći, a povećala se razlika u težini. Osim toga legure su dovoljno čvrste, a opet lakše od čelika. Alu felge su redovito "tanje" od čeličnih. Čelična felga u pravilu nema krakove nego je to pun krug teškog čelika, a aluminijskih felgi ima dosta "rijetkih".
http://www.visitbulgaria.net/rentacar/opelcadet.JPG
http://www.oz-wheels.de/felgen/38.jpg
Pa sad pogledaj razliku na slikama na kojoj felgi ima više "mesa", a još je k tome čelik dosta teži od aluminija, magnezija ili već od lagure kakvom je napravljena ova felga.

I to nije traženje dlake u jajetu nego reakcija na glupost da su čelične felge lakše od aluminijskih u istoj dimenziji. Postoje iznimke, ali su aluminijske felge u pravilu lakše! Evo čak sam ti i stavio slike jer sam ti objasnio kao da imaš 4 godine pa da ti i vizualizacija pomogne.

Calibra Zender
09-12-2002, 16:39
Ponovilo mi je post dva puta... :smile09:

Skoda TDI
09-12-2002, 16:47
Povoljno prodajem tele i balirano sijeno telefon 055/514-206

Black Knight_
09-12-2002, 17:05
Krakovi na alu felgama su bitno deblji nego taj jedan krak zeljeza koji je dosta tanak. I zeljezne felge imaju manje mesa, samo izgledaju od oka ko da imaju vise.

doc
09-12-2002, 20:11
Ja sam na Tipu imamo Momo GT felge. I posto sam ih skidao svake zime i stvaljao celicne, uvijek mi se cinilo da su teze od celicnih felgi. Samo sta nisam vjerovao u to pa sam mislio da me ruke varaju. Ali izgleda da su ruke dobro rekle! :)

Hondo_
10-12-2002, 00:02
Evo Calibra, ljudi ti govore. Prilikom izrade 'alu' felgi cilj proizvođaća nije (čast izuzecima) izraditi laku felgu, već felgu koja je vizualno atraktivna i koja zadovoljava tehničke zahtjeve (čvrstoča). I kak to misliš da manja čvrstoča nekih materijala ne znači da ih se u izradi upotrebljava veća količina? Kak se onda postiže čvrstoča 'alu' felge?
I ta 'alu' felga je puno 'mesnatija' od čelične koja je napravljena od čelika koji je svuda iste debljine, samo je tu i tamo profiliran što zbog izgleda, što zbog čvrstoče, dok je 'alu' felga napravljena od puno debljeg materijala, a to što ima rijeđe krakove ne znači ništa jer krakovi i 'srce' felge sadrže puno materijala. Pogledaj felgu i sa unutrašnje strane, a ne samo sa ove ušminkane vanjske.
Nećemo više polemizirati jer si ti (kao i mnogo puta do sada) u krivu i ako me ne želiš slušati - ne moraš. Ja sam samo ljudima htio pomoći da ne moraju svaki čas mijenjati krajnike spona i amortizere.

Fresh
10-12-2002, 08:56
Slažem se s Hondo. I ja mijenjam gume zima-ljeto, čelične-alu, i primjetio sam da su mi alu felge teže, dimenzija guma i felgi je ista.

Imam jedno drugo pitanje. Ove godine na moru sam vidio par autiju (stranci -Audi 80, Ford Focus) sa niskoprofilnim gumama (45-17, 40-17) gdje je rub felge virio van gazećeg sloja gume za 1 - 2 cm.

Ne znam jesam li uspio dobro objasniti, ali zanima me di je tu kvaka i koja je poanta takvih guma. Na oba auta sam primjetio da su zadnje gume oštećene, pretpostavljam zbog kontakta sa zadnjim blatobranima, jer sam jedva stavio jedan prst između gume i blatobrana.

Black Knight_
10-12-2002, 10:16
Zadnje gume su vjerovatno ostecene od kontakta s blatobranom u kombinaciji sa kacenjem rinzola, hehe.

To bas nije istina da se samo trude slozit sto ljepsu felgu. Superleggere i slicne felge su napravljene da budu sto lakse kolko ja znam.

Calibra Zender
10-12-2002, 15:55
Odakle tebi Hondo_ da cilj proizvođačima felgi nije napraviti lagane felge? Odakle ti vadiš omjer čvrstoće i ljepote odnosno prioriteta proizvođača? Bacaš iz glave i postavljaš kao neka pravila. Ali si se malo za××××. Ja sam ti dio tvoje teorije potvrdio, a to je da su neke alu felge teže od čeličnih, ali to ne vrijedi za većinu. Pa kaj iskustvo dvojice, trojice s foruma znači da si ti u pravu? Pa kaj ste isprobali sve felge? Važeš možda felge u slobodno vrijeme? I ja sam se nanosio i aluminijskih i čeličnih felgi pa mi "osjećaj u ruci" baš i nije potvrđivao tvoju tezu.

Cilj je napraviti čim lakšu, ljepšu, čvršću felgu koja bude vratila najviše uložene love. I samo je pitanje kompromisa kak će raditi i koji se dio bude naglasio.

INTCP
10-12-2002, 17:52
Alu felge su lijevane i stoga deblje, dok su čelične prešane. Ali čelik je čelik, a i ono nije aluminij nego legura aluminija i ko zna čega. Postoje felge koje su iznimno lagane ali postoje i alu koje su teže od čeličnih. Naravno da su lakše felge puno bolje i tu se nema šta prepirati.

INTCP
10-12-2002, 17:54
Calibra daj ti uhvati neki krak i probaj vidjket koliko je on debel. Debljina čelične felge je možda 2 mm. Isto tako postoje i jako lagane felge kao što sam rekao . Recimo one na mx-5

Hondo_
10-12-2002, 22:35
Rekao sam da neću polemizirati, ali evo ipak budem.
U svom gornjem postu sam naveo da lagana felga nije cilj svim proizvođačima i u zagradi rekao čast izuzecima. Tu naravno mislim na OZ Racing i njihovu Superleggeru (koju imam i u 15" i u 17" dimenziji) i njihov nešto stariji model koji je do pojave Superleggere bio predvodnik u lakoći - Chrono Evolution. Znam da i Speedline ima model lagane felge i BBS, ali nisam njihov fan pa ne znam koji su modeli. Ovakvi top modeli su u pravilu jako skupi i njih kupuju znalci koji znaju koje su im prednosti i spremni su ih platiti, a ostatak kupaca traži što jeftiniju i kolko-tolko lijepu felgu. E Calibra da si ti recimo direktor tvornice koja proizvodi 'alu' felge, u šta bi ti ulagao: u razvoj skupih high-tech felgi koje ti drže relativno malen postotak prodaje ili u jeftilen 'alu' felge koje su tehnološki manje zahtjevne - jeftinije za proizvesti, a donose ti glavninu prometa odn. zarade?
Kužiš???
Superleggeru proizvodi firma OZ Racing koja inače od svog osnutka (mislim negdje 60-ih god. prošlog stoljeća) sudjeluje u top moto sportu (rallye i formula 1) i koja je uvijek bila predvodnik na tom polju. Njima takva felga treba, što zbog potvrđivanja imagea, što zbog povrata novca uloženog u razvoj i istraživanje. Slično je i sa BBS-om koji je isto u vrhunskom motosportu ili sa Japanskim Enkeiem (za kojeg možda nisi nikad ni čuo). Ali nekakve jeftilen felge iz Molydona sigurno ni po čemu nisu u klasi ovih spomenutih osim po jednom - cijeni. I OZ i BBS i ostali top proizvođači u svom programu imaju i takve felge koje su tehnički slabije, ali se bolje prodaju jer su jeftinije. Ovo je sad već bilo predavanje iz ekonomije, ali nadam se da ti je sad jasnije zašto nisu sve felge od laganih materijala lagane. Siguran sam da je možda 10% ljudi ovdje s foruma prije obračalo pažnju na ove stvari o kojima raspravljamo, a ostalih 90% se uopče nije zamaralo sa nekakvim glupostima kao što su težina felge plus težina gume plus težina upumpanog zraka i njihova veza sa većom potrošnjom, pojačanim lupanjem ovjesa na grabama, bržim razjebavanjem amortizera, lošijim performansama i sl.
Vidiš tih 90% kupuje felge (onakve kakve su prije spomenute) u Molydonu (nije reklama) i na sličnim mjestima i donosi proizvođaču onaj gro promet i glavninu zarade.

Calibra Zender
10-12-2002, 23:16
Slažem se da ima jeftinih i nekvalitetnih alu felgi koje su teže od čeličnih, ali to nije pravilo kao što ti tvrdiš. Htio sam da dokažeš svoju tvrdnju, a ne da širiš raspravu na ekonomska pitanja i povijest proizvođača, pitanje renomena. Koncentrirajmo se na bitne stvari glede težine, a ne na ostalo kaj je opće poznato.
Meni je bitna tečina kotača, ali nemam baš love za bacanje i uzimam kaj mogu i prisiljen sam na kompromise. Ne vjerujem da baš nikog ne zanima težina felgi.

Alfa 147 1.6 - 105KS
11-12-2002, 00:43
http://www.novitec.com/com/Bilder/147/147int8.jpg