PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koliko struje troši PC+17 " monitor



Cybershark
04-12-2002, 15:24
Koliko otprilike struje troši PC+17 "monitor (recimo Athlon XP 2000).

hvala

Ulix
11-12-2002, 03:05
Koliko troši? Puno. Ova tehnika, osim one najskuplje (poluvodički monitori, laptopi), dakle obično desktop računalo troši nakaradno puno struje.

17" monitor ok 100W. Na kanti pogledaj koliki ti je P.S. potreban. Pentiumi troše 60 tak Watta grubo rečeno, Celeroni manje, neki AMD su zbilja grijalice, a i P4 troše sve više.
Zatim grafička kartica, najmanje jedan ventilator, a i HDD troše sve više. Na mom Maxtoru kapaciteta 40,9 GB nalazi se sada dodatni alu. lim sa dva ventilatora iako troši "svega" 15W. Sa jednim ventilatorom je bio neugodno vruć.
Neko osrednje današnje računalo troši, ako je uključeno 12 sati na dan, kao i pećnica vaše domaćice, a to je ona druga strana, kada tehnologija napreduje forsirano. Potrošnja je neka prosječna. 3D pucačine? Maksimalna potrošnja. A o opciji stand by i hibernate bolje ne pričati, rijetko treba, više šminka. Jer, u prosjeku, doma imate makinu koju će, eto, probuditi LAN ili modem. Aha, ma ozbiljno, luka mi!

O kupnji nekog laptopa za po doma nema smisla pričati. Ionako se malo što može mijenjati, nadograditi, komponente su skupe, a za par godina će biti starudija.

Kupujte "štedne žarulje" za rasvjetu, one se isplate!

cybershark
11-12-2002, 10:07
Istražio sam malo. Prosječna potrošnja je oko 300w. Ako koristiš komp 10 sati dnevno to je 3Kw.

Ulix
12-12-2002, 00:57
Tako sam i pretpostavljao, 3kWh, možeš skuhati ručak.
Baš ću i sam pokušati izmjeriti koiko troši ova kanta + monitor.
Jednom, kad budem imao vremena. Jer trebam se malo dogovoriti sa nekim energetičarom, ovo ipak nije grijalica već kompleksni otpor.

Interesantno kako na svim P.S. koje sam nabavljao na našem krasnom B tržištu nedostaje mrežni filter. Umjesto kondenzatora ništa, mjesto prigušnice žičani mostić (jumper). Ovaj filter štiti od tranzijenata, a ima još neke uloge. Uglavnom P.S. iz EU posjeduje sve te komponente.

A ništa, makar nas pomalo grije u ovo hladno zimsko doba, jer sve to na kraju ode u toplinu, ne valjda u pamet!