PDA

Pogledaj cijelu verziju : straznja svjetla



ozujsko
03-12-2002, 16:40
u auto blicu broj 24 na 54. strani pise ovako:
Clanak 76., stavak 1,. tocka 1
na vozilu na motorni pogon u prometu na cesti moraju biti upaljena najmanje dva bijela ili zuta svjetla na prednjoj strani i paran broj crvenih svjetala na straznjoj strani...

istina da su i oni napisali da im nije bas jasno, ali su samo naveli za trece kociono svijetlo.

a sto je sa zadnjim svjetlom za maglu?? po europskim propisima mora biti iza samo jedno i to na lijevoj strani!!!
dali to za paran broj svjetala vrijedi i za rikverc svijetlo ili samo za crvena svjetla, jer neka vozila imaju samo jedno rikverc svjetlo?? :smile11:

VR6
03-12-2002, 17:32
To su oni vjerovatno samo prepisali iz zakona, ili testova za polaganje vozackog...

"na vozilu na motorni pogon u prometu na cesti moraju biti upaljena najmanje dva bijela ili zuta svjetla na prednjoj strani i paran broj crvenih svjetala na straznjoj strani..."

U prometu, vjerovatno se podrazumjevaju normalni uslovi, sto magla svakako nije, rikverc sluzi za parkiranje.

Zbog ovoga dva prednja, neki upale samo svijetla za maglu, sad ne znam jel im policija moze nesto zbog toga uraditi, jel nisu prekrsili ovaj clan...

doc
03-12-2002, 20:42
ozujsko, od kud ti to da po evropskim propisima mora biti samo jedno svjetlo za maglu otraga? Vecina taljanskih auti ima maglenku i na desnom i na lijevom straznjem svijetlu. Moj Bravo nekim cudom ima samo jednu maglenku, ali je tipo imao dvije.

a da
03-12-2002, 21:15
a švabska ×××××× jednu....al se špara ko i na špiglima...

Girrari
03-12-2002, 22:40
Mora postojati samo jedno svjetlo za maglu, ali dva nisu na odmet tj. ne brani se da auto ima dva. Svjetlo može biti lijevo ili u sredini (Peugeot 206).
Rikverc svjetlo nije obvezno.
Prednje maglenke nisu obvezne.
Treće štop-svjetlo isto nije obvezno.

Voziti s maglenkama ako nema magle je zabranjeno isto kao i korištenje zadnje maglenke (ili maglenki) pri vožnji u koloni iako je magla svuda, magla oko nas...

Puntolino_
03-12-2002, 22:54
Zadnja svjetla za maglu se koriste kao što i sama riječ kaže, po magli! i to kad na daleko nema nikoga iza tebe npr po autoputu kad nema nikog iza tebe, upališ da neko ko brzo nailazi iza lakše te uoči, i onda kad on dođe bliže treba ga ugasiti.
To svjetlo užasno smeta kad se nekoristi ovako kako sam ja sad naveo ili po gradu, kad pada kiša!!
Takve ljude koji to po kiši zapale treba egzorcirati jer niti sami neznaju kolko ugrožavaju sebe i druge. Uopće se ne vidi kad se upale štop svjetla, a mokar asfalt još više stvara odbljesak.
A i ljudi se voze ko majmuni - danas na novoj branimirovoj jedan merc clk VU rega, zaobilazi cijelu kolonu na semaforu i prolazi u crveno, i dalje se normalno vozi, nije da mu žena rađa u autu. Drugi reno 5 ŠI reg. vidi da je u ljevoj traci gužva zbog onih koji skreću u ljevo i bez žmigavca ili provjere naglo u smota u desno ravno ispred mene. Da je cura vozila vjerojatno bi joj odnio prednji ljevi kraj. Kad je skužio kaj je napravio - gas, a ja za njim i ××××× mu majku, trubim i vozim se s dugim svjetlima na pol metra od njega(tak da ne smetam drugima), usro se frajer vjerojatno kad je skužio kaj je moglo bit. E moji ljudi iz okolice Zagreba, pa nije vam vožnja Zagrebom mačji kašalj, ko se nauči u gradu voziti(ne u Dugom-selu) taj je maher!

ico
04-12-2002, 07:08
joj ta svjetla za maglu!
ide mi na k.... skvadra koja u centru grada cim padne magla pali ta j.... svjetla za maglu! ti se vozis iza i gubis zivce!
tako mi je jedan frajer upalio zadnje maglenke ovo ljeto kad sam se vracao s mora samo zato sto je padala kisa, pa kao da se bolje vidi!

GTV
04-12-2002, 07:45
"a švabska ×××××× jednu....al se špara ko i na špiglima...", kaj sad hoćeš reči da je Bravo švaba ili da je ×××××× ili naravno da švabe šparaju, da su to ××××××. Naravno, kod talijana nije riječ o tome. Recimo kod Brava se drugo svijetlo za maglu nebi uklapalo u liniju auta. Tu se nema kaj raspravljati, pa oni znaju kaj delaju.

Dr. Strangelove
04-12-2002, 08:45
... Škoda Felicija ima dvije stražnje maglenke... hehehe.. ××××ga česi nisu tolko škrti... :))

Fresh
04-12-2002, 09:41
VR6 kad je rečeno par žutih ili bijelih svjetala misli se na normalna svjetla, ne svjetla za maglu.
Poznato ti je da se neki francuzi opremaju sa žutim svjetlima.

A kad netko ispred mene upali stražnje svjetlo za maglu npr. u gradu, počastom ga s dugim svjetlima.

A zar vas ne smeta kad po noći stojite na semaforu, a ispred vas Atos, Punto ili Corsa sa upaljenim žmigavcem. Jasno mi je kad skrećeš da ga upališ, ali ne mora gorjeti dok stojiš u koloni, jedino ako nisi zadnji.