PDA

Pogledaj cijelu verziju : 200 plus konja bez 4x4



Black Knight_
02-12-2002, 20:40
Evo, dobio sam auto s popravka. Gabrek ga je fino sredio. Sad se vozim na rezervnoj koja je skroz drugih dimenzija pa sam iskljucio 4x4.

Ljudi moji pa to je cisti uzas. Kisa pada, ja moram davat gas toliko oprezno da je to zalosno. Ko da se po jajima vozim. Ne smijem preko 1/3 gasa stisnut, a ne daj boze da okretaji ulete u raspon turbine. Kotaci slajdraju u trecoj bez ikakvog problema(jos uvijek je gore eagle f1 koji super drzi po kisi!). Jao loseg iskustva. Ulazim u svoju ulicu koja je dosta strma ko i inace u prvoj kad ono proklizavanje i trzanje na sve strane.

Boze sveti, ne mogu da se ponovo ne zgrazam nad vasim izjavama da je 250 konja na prednjoj osovini OK. Pa dajte ljudi sjedite u auto sa 4x4 sa 200 konja i provozajte ga pa onda iskljucite 4x4 i onda komentirajte.

Kata-××××ing-strofa.

Jedva cekam da sutra zamijenim gume i tu rezervnu felgu da mogu ukljucit 4x4.

Calibra Zender
02-12-2002, 20:51
Jesi ti kad razmislio da nemaš niti "e" od one silne elektronike koja je nakrcana u GTA i da su ovakve usporedbe totalno apsurdne?
Bilo bi bolje da GTA ima 4x4, ali je sigurno bolje napravljena nego Calibra turbo.

Black Knight_
02-12-2002, 21:04
Da, sigurno bi zelio da mi je proklizavanje rijeseno tako da mi elektronika oduzima gas dok kotaci ponovo ne ulove. To inace mora da je jako zdravo za masinu - naglo oduzimanje i stiskanje gasa, skoro zdravo ko drzanje auta u blokadi. U kombinaciji sa trzanjem koje proklizavanje u prvoj proizvodi imas zagarantiran uspjeh u trganju masine.

Znam da elektronika pomaze jer starom passat proklizuje na kisi uzasno isto i elektronika(ASR) definitvno to ublazava ali sve je to ××××× jer ti auto ne moze ni blizu ubrzat ko po suhom.

Mozda sam se ja razmazio, naviko sa stiskat gas do daske bez obzira na uvjete a sad ga jedva smijem pipnut ali eto, razlika je na kisi toliko ogromna da je to zalosno i morao sam vam to saopcit.

Na calibre se ugradjivao traction control od '95 ali ne na turbake jer imaju 4x4 i koji ce im onda ×××××.

INTCP
02-12-2002, 21:22
bla bla bla.

M1
02-12-2002, 21:27
Ako doticnoj alfi iskljucis elektroniku sto dobijes?Ruski rulet..250 konja je definitivno previse za prednji pogon...ako se auto sa tim motorom zeli zvati sportski

T-IE
02-12-2002, 21:34
250 ks na prednju osovinu ruski rulet?

A što je onda Peugeot 607 sa 400ks na prednjoj osovini?

Elrond
02-12-2002, 21:36
Heh, FWD sa 200 konja?
ne ubojstvo nego kamikazasnost...

Ako se trazi auto za tjuning preko 150 konja, najbolje je uzet AWD... Under od FWDa i Over od RWDa mi se ne dopadaju bas, makar RWDov PowerOversteer tehnika (Drift :) ) je ××××na :)

Black Knight_
02-12-2002, 21:43
A sta da ti ja kazem sta je? Govno, u sportskom smislu. To tak i tak nije auto za ganjanje pa ne vidim koji faktor on tu igra.

Black Knight_
02-12-2002, 21:45
Ma nije ubojstvo nego si jednostavno jednak ko i svi ostali auti na cesti. A jos moras i pazit na gas da ne bi proklizo ili ne daj boze uletio u raspon turbine. Ko da se taljigam u neakvom dizelu sa 70 konja.

Elrond_
02-12-2002, 21:45
Ja poznam tipa iz kanade kaj ima 700 Hpa na zadnjoj :)

doc
02-12-2002, 21:47
blacky, a koja guma ti je rezervna? ako ti je prednja rezervna, a kazes da je potpuno drugacijih dimenzija od ostalih guma, onda bolje da si šutio.

T-IE
02-12-2002, 21:49
Ma nema veze što to nije auto za ganjanje, ali stavit 400ks na prednju osovinu graniči s ludošću (ma ne graniči nego su ju prešli debelo) kad se dobro zna da je za samo prednji pogon gornja granica nekih 250ks i to uz dobru elektroniku.

doc
02-12-2002, 21:52
××××te da to nije normalno. Ruski rulet, hahaha.
A daj onda reci ako je to takav ruski rulet i katastrofa kako onda u STC-u alfa sa 300 ks i samo prednjim pogonom zavrsava utrke? Po takvom bi Alfe trebale biti uvijek zadnje, jer ako se malo pretjera ode sve u ×××××, ne?

Sad ce jos ispasti da je zadnji pogon bolji od prednjeg i u kisnim uvijetima.

Black Knight_
02-12-2002, 21:52
Naravno da je na zadnjem rezervna, boze moj, i to na zadnjem desnom da ju ne skuze na granici :)

Elrond, pa sve nabrijane supre i rx7ice i sl. imaju 700 plus konja na zadnjoj. Ali ti auti nisu za svakidasnju upotrebu.

M1
02-12-2002, 21:53
Dobro sto ce pescarolo ostati studija...

doc
02-12-2002, 21:54
Pred nekih 10 godina, se govorilio da sve iznad 150 ks na prednji pogon je ludost. Danas je vec do 200 ks gotovo normalno, a iznad 250 je ludost. A za 10 godina ce biti auta i s 350 ks na prednjem pogonu.

T-IE
02-12-2002, 21:54
A možda i neće.

VR6
02-12-2002, 22:09
T-IE mislim da je taj 607 jos uvijek koncept.

Doc ne pjevaj, na stazi su uslovi perfektni (nema udubljenja na cesti u koje se napuni voda, rupa i sl), i te trke voze profesionalci, kakvih u prometu ima 0.1%.

Black Knight_
02-12-2002, 22:13
Na touring car stazama su brzine dovoljno velike da auti tesko mogu proklizat stiskanjem gasa.

uostalom ako pogledas, konkurencija su im bmwi 320i. Po tome je alfa GTA malo bolja od 320i.

T-IE
02-12-2002, 22:14
Pa je studija sad, ali nisu kategorički odbili da moždu uđe u službenu proizvodnju.

M1
02-12-2002, 22:16
STC auti su totalno neupotrebljivi na normalnoj cesti...prednji pogon je OK,automobile je lakse upravljat,ali do neke pristojne granice snage...jos uvijek imam broj Auto manije sa volvom S 70 T5 sa 239 konja na prednjoj osovini...sve same pohvale o autu ali na kraju primjedba kako bi se auto daleko bolje ponasao sa straznjim pogonom,pogotovo na serpentinama i na max. ubrzanju...

Black Knight_
02-12-2002, 22:19
I btw, nijedan auto u STCu nema 4x4. A alfa je najjaca sa 270 konja i 250nm okretnog.

doc
02-12-2002, 22:20
Alfa se u STC-u zbog marketinga zove GTA. Osim toga svi imaju motor 2.0, pa tako i ta GTA i bmw 320.

ti vr6 uvijek nesto izmisljas... Znaci ako se radi o dobrom asflatu onda je prednji pogon bolji?

VR6
02-12-2002, 22:22
Pa dok ga nema u serijskoj ne pikaj ga, i ako dodje, mozda ne bude kao koncept. Nebi bio jedini koji je kao koncept bio sasvim drugaciji od orginala...

doc
02-12-2002, 22:22
blacky, a jel ti znas zasto je Alfa najjaca ???

VR6
02-12-2002, 22:26
Za sta je bolji Doc, ti kao da si jucer sletio s grane. BMW je tezi i ima slabiji motor, a ako nisi primjetio, ostavi Alfu u STC-u na startu. Znaci zadnji pogon je tu bolji, ne pricaj mi sta se desava kasnije, jel to nije vezano za ovu raspravu. I 320i je R6, dok je u Alfi 4 cilindras.

doc
02-12-2002, 22:30
vr6, svaka rasprava s tobom je uzaludna. Ti si najtezi oblik zadrtosti prema njemackim autima. Svabo je svabo i to ce ti na gorbu pisati. Na svu srecu takvih ko ti je danas sve manje, ali u bosni vas ocito jos dosta ima.

Girrari
02-12-2002, 22:33
VR6, rekoh ti da si žensku nađeš; opet kenjaš bezveze.

Black Knight_
02-12-2002, 22:34
Ja pricam o 4x4 i ne-4x4. Nemojte mi sad tu rasprave dal je bolji prednji il zadnji.

Doc, zaboli me zasto je alfa najjaca. Taj auto nema veze s nijednom alfom koja je u prodaji.

Dobro znate kako izgledaju te staze i da brzine rijetko padaju ispod 70km/h. Na suhom je gotovo nemoguce proklizat pri toj brzini davanjem gasa. Na mokrom je isto tako kad se uzme u obzir kvaliteta asfalta i specijalne gume.

Uglavnom usporedba je uzasno ××××× i nije mi jasno sta ××××te govna. Ja sam isprobo isti auto sa i bez 4x4 i dojmove napisao, a vi samo tu nes ××××te i vadite nekakve glupe primjere automobila koje ne da niste vozili nego ih nikad u zivotu necete ni vidjet osim na slici.

Black Knight_
02-12-2002, 22:38
VR6, u 320i za STC su 4 cilindra...

Black Knight_
02-12-2002, 22:39
uh, ××××m, nisu

doc
02-12-2002, 22:44
Na mokrome je gotovo nemoguce proklizit sa 250 ks i prednjim pogonom? ti si lud covjece, pa nema tih guma koje nece proklizit ako pri 70 km/h na mokrome u 2. brzini das gas do kraja.

ti black ××××s previse po Alfama. Ta tvoja Calibra ima 4x4 i valjda je rađena da se vozi sa 4x4 pogonom. Ne ponasa se Alfa gta se prednjim pogonom isto ko tvoja calibra kad iskljucis straznji pogon.

Black Knight_
02-12-2002, 22:49
Nego kako se ponasa?

Doc, moras uzet u obzir da oni imaju specijalne gume, da su zabijeni do poda, i naj××××niji asfalt. A ti zavoji gdje je brzina 70km/h su rijetki.

Black Knight_
02-12-2002, 22:51
Ne ××××m ja po alfama nego po ideji da stavis 200 plus konja na jednu osovinu, jer sam upravio vidio koje je to ××××××. A alfa je najdalje otisla sto se toga tice.

VR6
02-12-2002, 22:53
Doc ti ovdje spadas u nabrojanu grupu, dok god ja imam argumente. A ja ih uvijek imam za razliku od tebe. Black ne usporedjujem ja nista, to je Doc poceo, usporedjivati stazu i cestu, prednji i zadnji svojim blesavim primjerima. Ja samo ispravljam njegove netacne navode i sl...

doc
02-12-2002, 22:54
Kako se ponasa GTA sa prednjim pogonom? Pa sigurno daleko bolje nego tvoja calibra samo sa prednjim. To uopce nije usporedivo, gluposti.

Asfalt koji savrsen po suhom, je cesto puta koma po mokrome. Ti auti nisu opremljeni svim cudima elektronike i ja vjerujem da po mokrome mogu prokliziti i pri brzinama vecim od 100.

Girrari
02-12-2002, 22:54
Docova zadnja rečenica je ono kaj sam i ja htio napisati. Sigurno je da je sa awd pogonom situacija puno bolja i jednostavnija, ali ja ionako nemam neke napadaje ganjanja po kiši. Danas sam proletio s Beštijom kroz zavoj ko blesav i auto je sam otišal ravno. Uspio sam ga nekak vratit da ne zakačim rinzol. No takve ×××××rije si dozvoljavam samo u strogo kontroliranim uvjetima.
Inače imam dojam da svi popizde po kiši i voze se 5x gore nego po suhom tj. puno ih (valjda) misli da da na kiši vladaju isti zakoni kao i na suhom.

Girrari
02-12-2002, 23:00
Ovo moje se odnosilo na onaj Docov post u 22:44.

VR6
02-12-2002, 23:02
Black Knight_

BMW 320i ETCC.
Kaross: 320i E46, fyrdörrarskaross. Motor: Rak sexcylindrig med DOHC och 24 ventiler. Volym 1.989,7 cc. Borrning x slaglängd 80,1 x 66mm.
Effekt ca. 260-265hk vid 9.000 varv/min. Vrimoment 220Nm vid 6.500 varv/min.

_Stevo
02-12-2002, 23:06
Čuj, Bleki, ×××ך ga malo ko i ostali al nema veze. Sad ću ga i ja malo...

Bleki nemres uspoređivat aute koji imaju 10 godina razlike. Aj samo zamisli kolko je od tada napredovala tehnika. Granice su, kak je neko napiso, prije za prednji pogon bile na oko 150 ks, zatim na 200 ks a u novije vrijeme i na 250 ks. I sad se tu napada Alfa jer ima motor od 250 ks na prednji pogon i to prva. Uskoro će bit pun ××××× takvih motora. Zašt nije pljuvano po autima koji su bili revolucionarni i kao ukurcu zbog toga jer su imali 150 ili 200 ks u svoje doba? Brijete malo...

A sad...250 ks na prednju osovinu... Nisam kompetentan da govorim o tome kako se auto uistinu ponaša jer ga nisam vozio(mislim na GTA), a bome nisi ni ti Bleki jer ju isto tako nisi vozio.
Vidio sam kak se i šta radi typre-r koji ima na prednjoj osovini 200 ks(što isto nije malo). Kad je tip dao gasčinu to je bilo nešto nevjerovatno. Kotači su se vrtili a auto je polako kretao. Najedanput, valjda je prebacil u drugu brzinu, ko da ga je neko ispuco iz topa, samo je otišo. Isto je bila mokra cesta, padala kiša prije toga, i da je htio mogo je kontrolirat auto kak je htio. Pričali ozujskom i meni frendovi od tog tipa da ih je vozio tip 180 po zaobilaznici(pazite cesta je bila lagano mokra) i da je auto fenomenalan. Znači, uspoređivati auto od prije 10 godina i od prije par mjeseci je u najmanju ruku smješno. Ko da uspoređuješ Atari i Pentium 4.

Puntolino_
02-12-2002, 23:07
Blacky daj mi molim te objasni kak si "onesposobio" zadnji pogon? Kaj si kardan izvadio?
Jel ti ikad palo na pamet da je tvoj auto podešen za 4x4 a ne samo prednji p?


I još nešto - opet je neko počeo o bmw-ima i alfama u stc-u, mislim da je opet vr6 počeo kenjati kao bmw dere alfu u startu zato kaj ova ima prednji a on zadnji pogon - koji kretenizam, već smo o tome jednom raspravljali i završili smo na mom pitanju koje opet postavljam - dal je nekom palo na njegov pileči mozak da alfe i bmw-i imaju različite prijenosne omjere?

Samo tolko!

Black Knight_
02-12-2002, 23:12
Pa imaju TC koji ima pomaze da otklone sigurno 50% problema. Al to je jos uvijek polovicno rjesenje. I jos uvijek mi stalno pominjete te granice prednjeg pogona. Ja ne bi 200 plus konja stavio ni na zadnji, to isto kurca ne ide po kisi.

4x4 je bogom dana stvar, to je sve sto zelim reci. Kad mi crkne 4x4 prodajem kalibru istog casa.

Black Knight_
02-12-2002, 23:17
Puntolina, izvadio sam osigurac od 4x4. Vrlo efektivno ti iskljuci zadnji pogon.

Daj mi objasni kako je to moj auto podesen za pogon na sva cetiri? Sve je skoro isto ko i na 16V/V6 calibri osim sto je malo spustenija i ima druge prijenosne omjere/cijelu getribu. A inace je na kalibri turbo zadnji pogon skoro stalno na samo 5% tako da je to u normalnim uvjetima auto s prednjim pogonom. Nista tu nije "podeseno" niti ima sta bit "podeseno".

Kakvi prijenosni omjeri? Kakve ti gluposti pricas? Alfa slabo starta jer ima lose postavljene omjere? Pa sto ih ne postave bolje? Nema tog omjera koji ce joj pomoc da bolje starta od bmw-a. Ali to u STCu nije uopce tolko bitno.

DKW_
02-12-2002, 23:21
Ima jedna čarobna riječ:

ovjes.

gfgh
02-12-2002, 23:21
Bleki, a jesi primetio razliku zmedju nekog drugog auta koji ima prednji i slicno konja ko tvoja kalibra, i tvoje kalibre ?

Elrond.
02-12-2002, 23:21
Ovako, da se nebumo svadali, svaki pogon je za nekaj dobar, i sa svakim se moze vozit svasta, samo ako znas... a to oko samoubojstva s prednjim? pa sta, mozes dragove vozit i boli te ××××× handling, ono onih auti na utrkama, daj molim te, frend je kupio Lanciu Deltu HF integrale turbaka i da bi na kraju shvatio da to nije ni blizu onome, ono su CUSTOM made masine s CUSTOM made karoserijom, nebudu oni uzeli jednu iz serijske za tak nesta NE!
Audi ima na pikes peaku rekord, sa 700 Hp jakim audijem quattro.. no i? sve ovisi o tome za sto hoces auto, os auto za drag, uzmi rwd, os rallyasa, uzmi awd, os gradski za kurcenje, uzmi FWD (Znate onu foru s kurenjem guma 360 stupnjeva oko zadnje osi na parkiralistu :)) jedina stvar zbog koje volim FWD )

GTI FOREVER
02-12-2002, 23:25
Meni na 16v golfu iz '89 je po kisi bilo ne moguce napraviti start.Koliko se u zadnjih 10g. promijenilo to ne znam ali je sigurno da black ima pravo kad kaze da je 4x4 naj....ali auti koji imaju awd su u startu skuplji vise trose i skuplji su za odrzavati.Tu se gube prednosti 4x4.Moj izbor bi bio zadnji makar na kisi ne mogao preci 2000 okr/min.

Black Knight_
02-12-2002, 23:27
Kakvu razliku? Proklizuje i passat i moj stari kadett. Ali ni blizu toliko. Na kalibri ne smijes uletit u raspon turbine, mozes ali jako sporo sto opet nema smisla jer istu snagu mozes dobit da presaltas u visu. Tako da uopce ne ulazim u raspon turbine po kisi bez 4x4. Drugim rijecima jedno 100 konja je skroz neiskoristeno.

Elrond.
02-12-2002, 23:28
Ima shema
za po zimi, zimske gume i iza 3 vrece cementa, rijesis problem

Black Knight_
02-12-2002, 23:30
Naravno da je skuplji i vise trosi itd. Ali na autima s 200 plus konja nema kompromisa, barem ne bi trebalo bit, a Alfa ih je fala bogu napravila vise, od izbora masine pa do tog kontroverznog prednjeg pogona.

Puntolino_
02-12-2002, 23:36
Kmico prijenosni omjeri su omjeri mjenjača i u svakom modelu auta su drukče namješteni. Možda je bmw brži u 1.brzini a onda u drugoj i trečoj malo zaostaje za alfom.
Zašto ih drukčije ne postave? Pa i ovak im jako dobro ide - očito su bolje postavljeni nego u bmw-u.
I normalno da sad osjetiš razliku između 4x4 i samo prednjeg pogona, bilo bi žalosno da ne osjetiš. Svaki pogon ima svojih prednosti i nedostataka, pa tako recimo i 4x4:veća masa auta, veća potrošnja, gubitak snage... a prednosti znaš

VR6
02-12-2002, 23:49
Puntolino_ ako si toliki idiot, ne moras se ni javljati, a ne jos nekoga optuzivati ovdje. Prvo procitaj ko je sta poceo pa onda optuzuj nekog, ili se uopste ne javljaj da sudjelujes u nekoj temi s takvim primjedbama. A pricaj ti kome oces o prijenosnim omjerima i sta oces, "mozda je Alfa u ETC-u brza samo zbog toga jel oni nece da voze BMW koliko on moze ici, nego pustaju Alfu da pobjedi". Eto ti jedna ××××× izjava slicna onim tvojim. Sve je moguce, i u to neulazimo, nego gledamo kako trenutno stoje stvari, valjda to mozes shvatiti.

Puntolino_
02-12-2002, 23:54
Joj vr6 samo mi se ti nemoj javljati. Nisam napao bmw, nego sam samo reko zašto je možda bmw brži u startu. Glup si ko i taj tvoj vr6 koji je za tebe bog. I noge ti smrde

Calibra Zender
02-12-2002, 23:55
Black, ja imam samo 136 konja na prednjoj osovini i imam stalno uključen TC i na mokroj cesti TC odlično obavlja posao. Probao sam krenuti sa i bez TC-a i definitivno je bolje korisititi pomoć elektronike. Na Calibri nisam imao TC i kotači su se svako malo vrtjeli u prazno.

4x4 je sigurno ideal, ali prednji pogon na Calibri turbo ili 16V i GTA nisu za u istu rečenicu staviti. Black, ne budi smiješan.

Nemam pojma kaj ste se ulovili STC-a jer to stvarno nije nikakav primjer ničega. Niti prednosti pogona niti prijenosnih omjera. BMW je teži i ima slabiji motor i zato puši. Kraj priče.

Puntolino_
03-12-2002, 00:00
Kak mi ovaj kreten od vr6 digne tlak...
On meni da sam idiot?
A o njemu je pokrenut cijeli dopic arije!!!
Ajme majko koji smo mi balkan!
Dabog da ti golf VR& pobije cijelo stado ovaca, pa čitav život paso travu konjino bosanska nekulturna i neobrazovana!

Black Knight_
03-12-2002, 00:01
Puntolino, BMW je brzi u startu jer se snaga bolje prenosi preko zadnjeg pogona! TO JE DOKAZANA CINJENICA! Zasto sad trazis neke druge izgovore kad cak i pametniji alfisti ovog foruma znaju i priznaju da je to istina. I alfa, na kraju krajeva, trenutno stavlja prednji pogon samo zato jer su finacijskom kurcu inace bi stavljali zadnji ko sto su i prije stavljali. Ali ×××× ga kad su rade aute na platformi od brava.

Black Knight_
03-12-2002, 00:02
CZ, ja sam rekao da elektronika rjesava 50% problema, ali sam rekao i da je to polovicno rjesenje. A i to trzanje s gasom nije zdravo za auto.

Calibra Zender
03-12-2002, 00:03
Black, pa kaj si toliko slijep? Neka se snaga bolje prenosi na zadnji pogon, ali su jako bitni prijenosni omjeri koji mogu tu prednost povećati ili smanjiti.

VR6
03-12-2002, 01:09
Puntolino_ mislim da imam i dokaz zbog kojeg sam ono rekao, to je tvoj gornji post. Sve jasno, imas i obrazlozenje, mislim da nema potrebe ponavljati, i ako ima, to vec nije moj problem, ja necu ponavljati.


Black Knight_ o kakvom ti trzanju pricas?? Elektrnika samo popusti gas, isto kao i kad ti pustis gas, ako je to dobro rijeseno, mislim da nema nikakvih posebno stetnih efekata za motor. Ili ti pricas o necem drugom? Mozda se to desava kod tebe na Calibri jel je predvidjena za 4x4, pa tako i elektronika.

Zadnji je pogon kako bi rekao Black dokazano brzi, mislim da bi bilo dovoljno usporediti automobil s najboljim ubrzanjem do 100 km/h, sa prednjim i sa zadnjim pogonom, i da se jasno vide razlike, koje su (koliko sam ja upoznat) i do nekoliko sekundi u korist zadnjeg pogona.

rale unlog
03-12-2002, 04:03
ja moram opet pitat kak si iskljucio 4x4?
osigurac je samo prekinuo dovod struje na kaj?
gdje je sad mehanicki odvojen tvoj zadnji pogon?

inace sam ljubitelj 4x4 pogona i mislim da je nanad××××v,al se slazem sa stevom da je tvoj auto ipak star 10 godina i kao turbo okretni moment mu je veci i dolazi naglije na niskim okretajima


inace,mislim da je greska iskljuciti 4x4 zato jer imas rezervnu gumu,pa kave to ima veze?

auto bi ti i dalje isao bolje da nisi nis dirao

Black Knight_
03-12-2002, 09:37
Na calibri turbo samo kad tapnes kocnicu se iskljuci 4x4. Isto se dogodi kad iskopcas osigurac.

bullit
03-12-2002, 10:33
Svasta ste nadrobili, ali malo toga drzi vodu. Blackie je najblize istini.
Prvo, na Calibri se moze iskljuciti zadnji pogon i bez vadjenja osiguraca. Na onoj koju sam ja vozio, bilo je dovoljno u leru je drzati iznad 3000 o/min, i automatski se iskljuci zadnji pogon.

Zasto Alfa moze imati u STC prednji pogon? Ovjes (kao sto kaze DKW), tj. totalno spustena na pod, kotaci 19 cola sa slickovima (koje nemate na cesti) volan koji dozvoljava otklon od samo nekoliko stupnjeva, i ono sto nitko nije naveo, a to je spera (zaustavljac diferencijala) koji sprecava proklizavanje unutrasnjeg kotaca u zavojima. Nije sve u elektronici, radili su se trkaci auti i prije nego je elektronika vladala. Neki se toga i dalje drze (Honde recimo), a ne krcaju aute hrpom nepotrebnih gluposti.

Najveci biseri su oni po pitanju prijenosnih omjera. Za svaku utrku se mjenjac posebno slaze, prema tome nije problem napraviti idealne omjere u svakom slucaju i za svaku stazu.Na startu je BMW u prednosti, poslije ga ALfa sije jer je laksa.A te snage od cca 270 ks nisu jos dovoljne da bi doslo do prave razlike izmedju prednjeg i zadnjeg pogona u idealnim uvjetima (slick, staza i sl). Da se snaga digne za jos 200 ks (400-500), rezultati bi bili potpuno drugaciji, vjerujte. Sjetite se DTM-a, uz svu silu elektronike,bili su samo 1 zadnji (Mercedes) pogon i dva na sva 4 (Alfa i Opel). Da se zabranila elektronika,ili pogon na sva 4, sigurno bi svi imali zadnji pogon. Pogledajte NASCAR, V8 STAR i sl.

dkw:
04-12-2002, 00:52
...no, konačno glas razuma i struke...

Bullit, prolazio sam Dugavama pa sam ti vidio auto...

××××te, stvarno već izgleda doslovno kao iz prošlog stoljeća, u usporedbi sa modernim napuhanim "kompaktnim" autima koji jedva čekaju da postaju monovolumeni, u koje mora stati dvoje odraslih, troje djece, dječja kolica, zlatni retriver, 237 igračaka, paket "Pedigre Pal" kuglica, 5 kofera i skije.

Uskoro će i moja 156-ica izgledat demodirano, kao nešto što je visoko samo 1415 mm....

INTCP
04-12-2002, 19:39
BLA BLA BLA

mytbyte
04-12-2002, 21:01
"Yes, yes, to Obi-Wan (Bullit) you listen!" Master Yoda :))

Ovjes rješava mnogo toga, očito su u Alfi zaključili da je bolje da uštede na težini eliminirajući kardan (lakši auto je manje podložan proklizavanju) i ovjesom riješe understeer...

Ima li kvaliteta vozača pritom neke veze?

"The curve! Remember your failure at the curve!!!" Master Yoda

Frenki
04-12-2002, 21:05
Bullit, gdje se moze izmjeriti snaga motora, kolko dugo to traje, i kolka je cijena?

Black Knight_
04-12-2002, 21:07
Bullit ima opremu za to. Cini mi se da je rekao 400kn da je cijena.

rekao
04-12-2002, 22:35
je 500 kn, ne idu ti baš brojke ???

frontera
04-12-2002, 23:25
moj frend ima volva 850 t5 karavan i nabrijo ga je na 310 konja i zabio ga je poprilično dosta, nove gume i drži cestu ko blesav i juri 290km/h :smile07:

Black Knight_
05-12-2002, 09:33
Pa napisao sam "cini mi se".

aero
05-12-2002, 11:41
frontera...da to je opel, to je ××××××...pa da volvo ide 290....ma dje ti je mozak, aaa,da pa to je balkan, tamo nema zakona, pa vljda to ne valja ni za fiziko. E znate, lamborgini ide 330 km/h pa zna se kakva kola su, a nek kurcev škatlasti volvo ide skora 300??? E decki, svi bi morali bili ili politicari ili pisati bajke!!!

ozujsko
05-12-2002, 17:18
sta ti je problem sa volvom 290 nabrat, kad bez ikakvog tuninga ide 250 (barem po kazaljki)...

e frenki, snagu motora mozes izmjeriti u ivanic gradu kod jednog mehanicara. sekulic se inace zove radionica. ak trebas jos kakve informacije i ak si zainteresiran pitaj, pa cu ti rec broj telefona i to...

psy307 / TS
06-12-2002, 00:26
Ma ljudi
koliko cete zvakati tu temu o preko dvjesto na prednjem pogon?
Pa zar niste sve vec prozvakali vise puta nego krava?
Nije mi jasno kako ste si Vi uzeli za pravo napadati tvorce tih auta, pa nije bas da takve proizvodi samo jedna marka pa su se kao zaletili, da je 200 ili vise konja stvarno previse zar bi ga toliki proizvodaci ugradivali.
A to sto se prije govorilo o granici na prednji pogon, pa zar Vam nije jasno koliko su podvozja (i ne samo podvozja) napredovala od tada?
Kada se radi o trkacim autima onda ova diskuusija ima smisla i drugaciji svrsetak, ali ljudi to su cestovni auti, doduse top-line i nabijeni konjima ali ipak njih ce VECINOM voziti normalni ljudi, u normalnim uvjetima, a ne piloti na stazama.
Uostalom i moj auto ima blizu 200 i prednji pogon i ne vidim u cemu je problem...
4x4 ili zadnji pogon bi mozda i bila bolja rjesenja ali stvarno, ljudi to smo zakljucili jos kada su najavili da ce GTA imati 250 i prednji pogon, zar nije dosta o tome?
;) :)

Frenki
08-12-2002, 14:52
Ozujsko, daj reci gdi je to u ivanicu, jer ja sam blizu. Zivim 5 km od sesveta prema dugom seeeeeluuuu, al se presaltam na autoputi odma sam tam.
Kolka je cijena? Znas mozda?

ozujsko
08-12-2002, 21:46
frenki, radiona ti se zove autosport sekulic, broj telefona cu ti reci sutra, jer mi nije tu. a sto se tice cijene, stvarno nemam pojma...

Frenki
09-12-2002, 21:36
fala...


5 pivi za decke s pilane... :))

_Stevo
09-12-2002, 21:39
Bullit bi trebo znat Sekulića. Uostalom tip vozi Focus, Octavia a čini mi se i Felicia Kup. A možda ga i nuladevetdevetalfa zna...

T-IE
09-12-2002, 21:49
Sekulić ne vozi Feliciju.

Club Italia
09-12-2002, 22:06
ali zato t-ie vozi felicija kup! kad mu tata da feliciju! :))

T-IE
09-12-2002, 22:11
Bolje felicija cup, nego gnojpel cup ko ti. :)) :)) :))

CLIO SPORT
10-12-2002, 00:40
pa ovo je strasno.....procitao cijeli post i ne vjerujem.....nevjerojatno je kada netko tko se kao kuzi u aute provali da je alfa GTA najjaci auto na prednji pogon i svi ostali to podrzavaju......nije da hocu reci da ja sve znam....ali to je nesto sto i najmanji ljubitelj auta zna!!!!! pa ljudi moji.....evo...pitat cu vas jedno: koji pogon i koliko konja ima cadillac seville sa northstar motorom???? i od koje godine se proizvodi taj motor????? :smile11: :smile11: :smile11: :smile11:

a sto se tice blackija.....sve je stvar tehnologije (to je vec netko spomenuo gore).....moj ima 172 konja i prednji pogon...ne na suhom vec na mokrom mogu bez beda uhvatiti stotku kao i na suhom i to sa iskljucenim ESPom (mozda naaaajvise sa sekundom razlike)!!!!!jer okretni moment razvija postepeno a ne odjednom kao turbak! prije 10tak godina bilo je nemoguce voziti npr. peugeota 25 1.9 GTI na mokrom pa cak i na suhom po zavojima na max......trebalo ga je loviti cijelo vrijeme, a danas clia sport mogu gotovo i poluamateri voziti na max!!! tehnologija se mijenja iz dana u dan a ne iz desetljeca u desetljece!?!?

naravno da je bolje imati 4x4 ali top modeli koji su napravljeni sa prednjim pogonom su sigurno bolji od nekih 4x4!!! npr focus rs ima samo prednji pogon a bolji je u skoro svim pogledima od starog coswortha!!! sve honde type r,clio sport,leon cupra R, GTA i slicne pile imaju prednji pogon!!! a tek novi megane sport ili clio sport sa 2.0 turbo motorom i 240 konja i to na prednji pogon.....e to ce biti makina! ili kako bi bullit rekao.....taj je moj i bozji!!!! :smile10: :smile10: :smile10: :smile10: :smile10: :smile10: :smile10: :smile10:

Black Knight_
10-12-2002, 09:27
NEVERTHELESS, ne mozes stiskat gas u zavoju ni blizu kolko na 4x4 autu. Nos ti pocne proklizavat jer gubi pritisak. Moras ko ×××××ko izlazit van iz zavoja. To je ono sto te za×××× najvise. Nije tolko start kolko taj izlazak iz zavoja.

CLIO SPORT
10-12-2002, 09:52
ne bih se slozio s tobom blacki......ovisi o kakavom je motoru rijec....ako je turbak nemres izlazit iz zavoja sa 100% gasa (ovisi i kakav je zavoj i asfalt)na okretajima di je okretni moment visok.......recimo sa atmosfercima koji ne razvijaju toliko eksplozivno okretni moment mozes bez beda ako ne sa full gasom onda sa 4\5 ziher proci isti zavoj!!!! a i sve ovisi od auta!! ti pogoni su tako relativna stvar.....ovisi o svemu....duzini,tezini auta, dimenzije gume,kut zavoja.....itd itd.....a svi gore navedeni auti bolje leze od vecine 4x4 pogona!!!

intcp
10-12-2002, 18:14
ovo da je rs bolji od coswortha je jedna od većih gluposti. Iako cosworth ima lošiji stražnji ovje ipak je to bila makina. RS možda dere neke aute s 4x4, ali coswortha ne jer jednostavno ne vidim u čemu je to bolji. Niti od integralke. Pa integralka je sposobna odrat imprezu u zavoju. Bio je test u auto klubu. A cosworth je najbliži konkurent lancii. ZTako da rs nema šanse. I morate shvattii da takvi auto kao što su bili cosworthi integralka se više ne rade i vjerovatno nikad neće, nažalost. To su bili beskompromisni auti stvoreni samo za jednu stvar i sve ostalo je bilo podređeno, što znači da se ta jedna stvar najbolje očitovala.

VR6
10-12-2002, 18:22
Focus RS se ne moze mjeriti s Escort Cosworth jel nema 4x4, a i manja je snaga motora. Ali doci ce 2003/2004 (bar je najavljen) Ford Focus Cosworth sa 4x4 i oko 300 KS, to ce biti zvijer.

Black Knight_
10-12-2002, 18:40
Ljudi moji, ja iskljucio ABS i sad se osjecam ko preporodjen covjek. Uvjeren sam da je taj ABS sjeban a i da je uvelike za moju nesrecu. Nikad vise ABS, barem ne na kalibri. Boze moj pa to je strasno koje je to smece. Cak sam saznao da je 3 kanalni! Boze sveti, pa to je najgori 3 kanalni ABS ikad stvoren.

doc
10-12-2002, 21:26
Clio sport, a ko bi se sad sjetio svakog auta... Ovo za Cadilac je dobro da si spomenuo jer mislim da ima 5.7 motor. Po nekima ovdje na forumu taj auto je uopce ne moguce voziti, ne moguce krenuti, a kamoli tek doci u neki zavoj...
Jer njima je i 250 ks na prednji pogon: ruski rulet, ne mozes krenuti, u zavoju te odmah nosi van....

Blacky, a jesi ti vozio neki od ovih novijih auta s oko 200 ks i prednjim pgonoma da tocno znas kako ce se oni ponasati. Sve ti to fino tipkas u svojoj teoriji... Slazem se da bi 4x4 bilo bolje, ali da prednji pogon nist ne valja na jacim autima je cista glupost.

GENERAL KONG * * *
10-12-2002, 21:35
NORTHSTAR BI TREBAO BITI 3,2 LITRE V8 AKO SE DOBRO SJECAM,TO JE KUL MOTOR NIJE OGROMNA GAJBA KO VECINA AMERICANSKIH URADAKA...
PS
PROLIJO KAVU PO TASTATURI I ZALJEPIJO CAPS LOCK,SKUZAJTE :smile08:

rale unlog
11-12-2002, 02:44
najjaci serijski prednji

cadillac 4.6 V8....305ks

Black Knight_
11-12-2002, 10:11
Nije to nista u teoriji vec je to na mom autu. Mozda je moj auto malo skloniji proklizavanju zbog susa od turbine ali nije puno.

Jesi ti probo auto sa 4x4 i 200 konja?

piquet
10-11-2004, 15:44
http://www.italiaspeed.com/2004/cars/autodelta/brooklands/110.jpg

tri komada jačih i od 300ks!

WRX
10-11-2004, 15:46
ova tema je starija od Grcke :smile25:

Rapido
11-11-2004, 08:35
"Pred nekih 10 godina, se govorilio da sve iznad 150 ks na prednji pogon je ludost. Danas je vec do 200 ks gotovo normalno, a iznad 250 je ludost. A za 10 godina ce biti auta i s 350 ks na prednjem pogonu."

Da, samo što taj porast snage kod prednjepogonaša uglavnom nije omugućen kvalitetnijim ovjesima i gumama kod novih auta, nego je omogućen elektronikom.

Pitali su o tome jednog inženjera iz Forda, pa je rekao da moderni prednjepogonaši uglavnom ne daju više od 150-170 ks, barem ne u nižim brzinama, jer ih TC odmah klopi po glavi.

A šperu se malo koji proizvođač usuđuje ugraditi. Nije da puno košta, nego bi se raja poubijala.

piquet
11-11-2004, 09:06
A šperu se malo koji proizvođač usuđuje ugraditi. Nije da puno košta, nego bi se raja poubijala.


zašto bi se raja poubijala???

turbo-limac
11-11-2004, 09:11
zato sto kad pretjeras s gasom na autu bez spere onda ti se unutarnji kotac zavrti na prazno i auto "kontrolirano" klize nosom.... kat istu stvar napravis na autu s pravom sperom onda ti nos odleti tak da neznas kaj te pogodilo...

piquet
11-11-2004, 09:17
pojasni još malo.
na ss-u na izlasku iz zavoja tc sprječava vrtnju unutrašnjeg kotača i fino izvlači iz zavoja. zar špera ne radi to isto samo punp puno bolje?

Hondo
11-11-2004, 09:40
Radi dok ne pretjeraš sa gasom i ne zavrtiš oba kotača. Kad oba zavrte u prazno, praktički gubiš kontrolu nad prednjim krajem jer onda 'centrifuga' preuzima igru.<br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

turbo-limac
11-11-2004, 09:49
upravo tako.... :)

piquet
11-11-2004, 09:55
dobro.
a šta se dešava kad na autu bez tca i špere pretjeraš?

turbo-limac
11-11-2004, 09:58
zavrti ti se unutarnji kotac (govorimo o zavoju) i onda prakticki nemas vise puno "snage" zapravo momenta na vanjskom kotacu koji ima trakcije, tako da auto vise manje slijedi putanju zavoja i klize nosom van zavoja samo ako si prebrzo uletio u zavoj.... dobra strana kod spere je da u takvom klizanju, kontroliranom apllikacijom gasa mos puno bolje izvuc auto iz zavoja... dakako ako ne pretjeras....

Hondo
11-11-2004, 10:01
'...kontroliranom apllikacijom gasa...'
:))
Lijepo rečeno kolega. :smile06: :smile06: :smile06: <br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

turbo-limac
11-11-2004, 10:04
e, da, a kad imas 4x4, onda samo bacis u nizu i zaljepis papucicu gasa do tepiha.... :smile06:

Hondo
11-11-2004, 10:06
Ne, ne!
To se kaže:'Apliciraš puni gas!'
:smile06: :smile06: :smile06: <br><hr><font color="red">HONDA IN HEART, GTA IN GARAGE</font>

turbo-limac
11-11-2004, 10:07
:smile06:

Cezy
11-11-2004, 17:50
http://forum.rscnet.org/attachment.php?attachmentid=42594

Jel znate vi mozda kako se citaju oznake trkacih LSD-a ??

Npr. 85/45/2

2 je broj kuplunga,a sta znace prva i druga oznaka. Omjeri neki??? :smile10:

turbo-limac
11-11-2004, 17:55
mozda postoci blokiranja pri ubrzanju/kocenju??????? ovdje je ipak rijec o LSDima s lamelama a oni blokiraju i na kocenju....

Rapido
11-11-2004, 20:04
TL, tnx na detaljnoj elaboraciji dok sam ja bio spriječen.

Piquet, TC sprečava vrtnju unutarnjeg kotača, ali na način da oduzme gas motoru, pa sprečava i vrtnju vanjskog kotača, pa od ubrzanja iz zavoja nema ništa.

Tzv. elektronske špere (EDS) koje su obično sastavni dio TC-a trebale bi simulirati šperu kočenjem unutrašnjeg kotača (pa bi nešto snage prošlo i kroz obični otvoreni dif do vanjskog kotača), ali to uglavnom djeluje vrlo slabo (elektronika jako brzo nakon kočenja vanjskog kotača počne oduzimati gas) i samo do određene brzine vozila (nakon koje se EDS uopće ne pali). Uglavnom se sve svede na to da elektronika oduzme gas. Drugim riječima, naglasak je na sigurnosti (upravljivosti), a ne na performansama.

Cezy
11-11-2004, 20:22
Da Limi blokiraju i na kocenju.Neznam kakvi su sad diffovi,ali ovaj primjer koji sam ja uzeo je iz F1 sa kraja 60-tih.Naravno auti tada nisu imali krila samim time ni downforce,tako da je bilo jako tesko imati koliko toliko stabilan auto na kocenju.Cak su vozaci i za vrijeme kocenja ostali jednim djelom na gasu da blokiraju diff.

E da bravo decki,ovakve teme trebamo,sad forum lici na nesto. :)

Rapido
11-11-2004, 20:28
Ako se ja ne varam, stvar je u tome da špere blokiraju na abgasu (kočenju motorom), a ne na bremzanju.

A staccato kočenje se aplicira iz nekih drugih razloga...<br><hr>

turbo-limac
11-11-2004, 20:28
gledajuci dva osnovna tipa LSD diffova Torsen i onaj s plocama vidimo i razlike u namjeni...

torsen ne zahtjeva neko posebno odrzavanje, "njezno" blokira, a na kocenju je slobodan sto nije lose, pogotovo ak imas ABS... reklo bi se da je gotovo idealan al ima jedan problem.. naime moras imat barem malu "trakciju" na oba kotaca inace ti nece blokirat... primjer je kad ti se jedan kotac digne u zrak, onda ti itekako treba blokirani diff a u tom slucaju torsen ostaje otvoren... Zato su primjerice, trkace integralke vozile s plocastim diffom, koji omogucuje podesavanje postotka kocenja, i uvijek blokira.. al je ××××n za voziti i treba ga servisirati....

turbo-limac
11-11-2004, 20:29
mislim da ti torsen nece blokirati ni na abgasu.....

Black Knight
11-11-2004, 22:14
ako se pod blokiranje uzima izjednacavanje brzina rotacije poluosovina onda torsen ne blokira nista jer to je cisti mehanicki diferencijal.

torsen ne lovi u extremnim situacijama(kotac u zraku) ali se moze kao i otvoreni differencijal(AFAIK ono gore na slici je otvoreni ne?) kombinirati sa sustavom lamela koji bi ga blokirao u takvim situacijama..
vjerujem da ne bi bilo lose ni kombinirati ga sa elektricnim sperama kako je neko rekao koje bi reagirale samo u tim extremnim situacijama kad torsen ne lovi :)

al ga ××××m :)

turbo-limac
11-11-2004, 22:49
jok, torsen itekako blokira... i to uspomoc puznih zupcanika i njihove tendencije ka kocenju (sad bi trebao mehanicar da mi ispravi hrvatski..)

http://www.autoreview.ru/new_site/year2001/n23/volvo_vw/800/Torsen-3.jpg
http://www.lanciadelta.org/images/torsen/torsen_zoom.jpg



postoje i varijante torsena sa dodatnim plocama....
kao npr...
http://www.globalwest.net/t-2r_torsen.jpg
http://www.globalwest.net/torsen_t-2r_preloaded_copy.jpg

Black Knight
12-11-2004, 20:59
moram protestirati, torsen ne blokira, on distribuira ulazni moment.

stvar se temelji na tome da ti spojeni parovi crvastih zupcanika svojom vrtnjom ne mogu zavrtiti poluosovine no poluosovine mogu zavrtiti njih. pa tako torsen "dopusta cesti" da zavrtava kotace kako zeli ali s druge strane(iz motora/getribe) je druga prica.

najlakse je mozda reci da torsen otezava motoru da zavrti jedan kotac "brze od ceste" ali dopusta cesti da ih vrti kako zeli...

dakle ne blokira, ne otezava skretanje ni kocenje...

funkcija diferencijala jest da distribuira ulazni moment iz getribe na dvije poluosovine dok im omogucuje razlicitu brzinu vrtnje(radi skretanja). torsen i otvoreni u biti i jesu jedini diferencijali..
dok su razne ploce/lamele i visko u biti nadogradnje na jedan od ta dva i sluze samo da bi "ogranicile" razliku izmedju brzina vrtnje poluosovina. dakle nemaju nikakve veze s ulaznom osovinom iz getribe ni distribucijom njenog momenta.
i kao takve djeluju uvijek, i pri kocenju i skretanju.

turbo-limac
13-11-2004, 00:54
u principu da, imas pravo....
izraz "blokira" se u slucaju LSD diferencijala koristi kako bi se slikovito opisalo prenosenje momenta s jednog kotaca koji gubi trakciju na drugi....

Black Knight
13-11-2004, 15:26
blokiranje je upravo to, mehanicko spajanje dviju poluosovina u jednu preko lamela.

recimo u zavoju od gasa unutrasnji kotac proklizava jer ima manje pritiska na njemu i prelazi manji put... vanjski kotac onda ne dobiva nista momenta u slucaju otvorenog diferencijala. LSD zablokira poluosovine skupa i onda moment se prenosi na njih dvoje skupa. posto vanjski kotac ima trakciju on ce prenositi taj moment na cestu a unutrasnji kotac koji se vrti u prazno ce se usporiti na brzinu vanjskog kotaca sto ce reci da ce se jos uvijek vrtiti brze nego cesta(jer je unutrasnji i prelazi manji put od vanjskog) ali ce barem moment biti iskoristen u potpunosti na vanjskom kotacu..

iz tih razloga je skretanje s LSDovima otezano...

naravno na zadnjem pogonu su razlike predjenih puteva kotaca pri skretanju puno manje pa su tako LSDovi na zadnjem pogonu prihvatljivji(BMW M3, RX8 itd) jer manje ometaju voznju.. dok su recimo svi testni vozaci focusa rs il kak se vec zove bili uvelike svjesni prednjeg LSDa...

ista je stvar s kalibrom i njenim 4x4... pri parkiravanju ti blokiranje viska izmedju prednje i zadnje osovine otezava stvar jer prednja osovina prelazi veci put pri parkiravanju i uzrokuje dosta velik stupanj blokade viska i to se osjeti...

piquet
14-11-2004, 13:22
Piquet, TC sprečava vrtnju unutarnjeg kotača, ali na način da oduzme gas motoru, pa sprečava i vrtnju vanjskog kotača, pa od ubrzanja iz zavoja nema ništa.

ne bi rekao. oduzima gas samo ako prokližu obadva kotača.

turbo-limac
14-11-2004, 13:24
TC prvo ide blokirat kotac koji se vrti s kocnicom, al vrlo brzo ide oduzimat gas....

Rapido
14-11-2004, 14:05
ma točno TL, samo treba čitati postove do kraja

Rapido
14-11-2004, 14:06
:smile10: <br><hr>

turbo-limac
14-11-2004, 14:19
pusti sad spere, idemo gledat onu virtualnu kelnericu.....

Rapido
14-11-2004, 14:20
ma, pusti drolju, samo provocira :smile09:

turbo-limac
14-11-2004, 14:37
je je kazem ja, moral je na niskim granama.....