PDA

Pogledaj cijelu verziju : "friški" vozači ograničeni na 80 km/h



novosti !!!!!!
01-12-2002, 17:07
ZAGREB – Konačni prijedlog Zakona o sigurnosti prometa na cestama stigao je iz Vlade u Sabor i nema sumnje da će izazvati velik interes zastupnika, u mnogim slučajevima polemiku, ali i – podsmijeh.
Tako barem na novi zakon reagiraju prometni stručnjaci koje se pri osmišljavanju propisa i nije puno pitalo. Zakon je, naime, napisan u MUP-u, istom onom ministarstvu koje će ga i provoditi. »Ovaj prijedlog ima želju približiti se propisima EU, ali to ne čini, jer se samo 'ušminkalo' stari zakon iz SFRJ!«, komentar je tajnika Savjeta za sigurnost prometa na cestama Mladena Ajduka.
Najveći trn u oku stručnjaka svakako je odredba prema kojoj sudionici »manje« prometne nesreće nisu dužni o njoj obavijestiti policiju, već sami moraju razmijeniti podatke i dogovoriti se oko krivnje te eventualno naknade štete.
»Što je mala nezgoda?!«, pitaju se stručnjaci, dodajući kako će i u takvoj nezgodi policija morati intervenirati jer će se naši, inače temperamenti ljudi, posvađati i potući, umjesto da se dogovore!


Drastično rastu kazne

U MUP-u ovu odredbu opravdavaju riječima: »Godišnje se dogodi oko 55.000 nesreća samo s materijalnom šteteom. U prvoj godini primjene zakona, broj očevida nesreća s manjom štetom smanjit će se za 20 posto, što znači da će policija uštedjeti 90.000 radnih sati i 300.000 kuna goriva«. A dok policija štedi, narod nek' se dogovara.
Osim što se bitno povećavaju novčane kazne za odgovorne na održavanju, reguliranju i nadzoru cesta, pooštravaju se i kazne za vožnju u alkoholiziranom stanju: od tisuću do dvije tisuće kuna platit će vozač koji u krvi ima između 0,5 i 0,8 g/kg alkohola, za količinu od 0,8 do 1,1 g/kg platit će 1.300 – 2.500 kuna, a do 3.000 kuna stajat će ga do 2,5 g/kg alkohola. Maksimalna kazna za »pijanu« vožnju iznosit će do 5.000 kuna (iznad 3,5 g/kg), no isto će toliko platiti i vozač koji odbije ispitivanje.
S 2.000 do 6.000 kuna ili zatvorom do 30 dana kaznit će se osoba koja vozi prije stjecanja vozačke dozvole, ili kojoj je dozvola oduzeta. S 300 kuna ubuduće će se globiti motociklisti bez kacige, nevezani vozači ili suvozači, te vozači koji se za vrijeme vožnje budu koristili mobitelom ili »nekom drugom napravom« (osim ako koriste slušalice za mobitel, pa obje ruke imaju na volanu). Ako se navedenim prekršajima pak u opasnost dovede i drugi sudionik u prometu, ili dođe do nesreće, počinitelj će biti kažnjen sa 600 do 1.500 kuna.


Nema »mladog vozača«

Dvjesto kuna platit će svatko tko se nakon pretjecanja ili obilaženja ne vrati u traku kojom se do tada kretao, kao i onaj koji bude otvarao vrata za vrijeme vožnje, a sto kuna globe zadesit će i one čija se registracija »zbog mrlje, nečistoće ili drugog materijala, oštećenja ili savijanja« ne može pročitati.
Nakon mnogobrojnih povika sa strane, MUP je iz prvog prijedloga zakona izbacio pojmove »mladog vozača«, »probne vozačke dozvole« i »mentora« mladog vozača, no zato su za početnike uvedena ograničenja brzine: dvije godine od izdavanja vozačke dozvole »friški« vozač na cesti ne smije prijeći 70 km/h, na prometnici rezerviranoj za motorna vozila 80 km/h, a na autocesti 110 km/h. Ako u organizmu ima i »trunčicu« alkohola, ne smije sjesti za volan.
Dobna granica važenja vozačke dozvole povećava se sa 65 na 75 godina života, odredba je koja će vjerojatno obradovati vitalne umirovljenike, a brisana je pak odredba o »oduzimanju vozačke dozvole« i zamijenjena »zabranom upravljanja vozilom određene kategorije«. Primjerice, profesionalni vozač tramvaja ili autobusa koji napravi prekršaj vozeći osobni automobil u slobodno vrijeme, više neće moći izgubiti posao jer mu je oduzeta vozačka dozvola, već samo neće smjeti sjesti u automobil. Ili obrnuto, moći će i dalje voziti automobil ukoliko je prekršaj napravio vozeći profesionalno, primjerice, kamion.


Što je »vozilo«

Među ta i druga poboljšanja zakona uvukao se, međutim, i niz »sitnica« koje bodu oči: »vozilo« može biti sve osim dječjih prijevoznih sredstava i invalidskih kolica koja se ne kreću brže od pet kilometara na sat (!?); kolona je niz od najmanje tri vozila, osim ako je riječ o biciklu, traktoru, radnom stroju ili zaprežnom vozilu (!?); prevrtanje ili slijetanje s ceste radnog stroja, traktora, bicikla, mopeda i slično, nije tretirano kao prometna nezgoda ukoliko je vozilo naudilo samo sebi, a ne i nekom drugom (!?). Konačno, »prednosti prolaska« dodaje se i termin »propuštanja vozila«, s ciljem da vozači nauče uvijek, i što više, nekoga propuštati, odnosno da na cesti postanu pravi altruisti.



--------------------------------------------------------------------------------










(






Prasci, gujde, svinje, sad je kolinje – vama Sudnji dan – pjevao je pred nepunih desetak godina genijalni zagorski »reper« ...
Kolumne, komentari:
Thompsonomprotiv Isusa

Onih pet tisuća Thompsonovih simpatizera koji će se za nekoliko dana stiskati u dvorani Mladosti na Trsatu u povodu ...

rale unlog
01-12-2002, 17:25
znaci ak mi oduzmu dozvolu za auto zbog,npr,pijanstva i dalje smijem voziti skuter?!

_Stevo
01-12-2002, 17:31
Taj prijedlog zakona je debilan da boli glava...

"Najveći trn u oku stručnjaka svakako je odredba prema kojoj sudionici »manje« prometne nesreće nisu dužni o njoj obavijestiti policiju, već sami moraju razmijeniti podatke i dogovoriti se oko krivnje te eventualno naknade štete."

"U MUP-u ovu odredbu opravdavaju riječima: »Godišnje se dogodi oko 55.000 nesreća samo s materijalnom šteteom. U prvoj godini primjene zakona, broj očevida nesreća s manjom štetom smanjit će se za 20 posto, što znači da će policija uštedjeti 90.000 radnih sati i 300.000 kuna goriva«. A dok policija štedi, narod nek' se dogovara."

-baš me zanima ko je napisal ovaj zakon. Bome ide na ruku policajcima. Ovak niš ne delaju a sad će još manje!!!
:smile09: :smile09:

"Dvjesto kuna platit će svatko tko se nakon pretjecanja ili obilaženja ne vrati u traku kojom se do tada kretao, kao i onaj koji bude otvarao vrata za vrijeme vožnje, a sto kuna globe zadesit će i one čija se registracija »zbog mrlje, nečistoće ili drugog materijala, oštećenja ili savijanja« ne može pročitati."

-brijem da će onda bar 3/4 sudionika u prometu platit kaznu(ako ih zaustave).

Našlo bi se još nebuloza al mi se neda trošit vrijeme i živce na to. Još dok vidim ovo o "friškim" vozačima... Ginuli su do sad, ginu, a bome ginut će ak dođe i taj zakon...
:(

lepi
01-12-2002, 17:38
uhh sad sam ja najebao,ja inace uvjek vozim s otvorenim vratima,kod preticanja skrenemu drugu cestu...

smjesno
01-12-2002, 18:11
ma to su necije ×××××rije

znatiželjni
01-12-2002, 18:22
sta se uopce smije radit?????????

istina.
01-12-2002, 18:26
Dok razgovaram ,, izbjegavajte DUGE SUTNJE,,ali ako ste jako uzbudzeni zbog ONOGa sto zelim svom jedinom SA _E reci,,mozete nekoliko rijeci zapisati na papir da ne biste zaboravili ovdje !! najvaznije sta ste htjeli reci.... ob!!!Ali nemojte ovo citati da ne biste ispali smijesni, jer ste vec culi...

ozujsko
01-12-2002, 19:36
hehe vidim da stevo vec pizdi laganini, a toliko se nadao...

ovo sto se tice sudara sa manjom materijalnom stetom, to je recimo u italiji sasvim normalno. ako nema vece stete policija ne dolazi na mjeto nesrece, valjda vjeruju ljudima da se mogu dogovorit...
ali mislim da takav zakon nece bit bas isplativ na "balkanu" jer znamo svi nase ljude... ti si kriv, nisam ja, ovo, ono... jos ce doc do fizickih obracuna a ne do postenog dogovora...

:)) :))

_Stevo
01-12-2002, 21:02
ozujsko, ma ne pizdim tolko, prije se smijem, jer ovo je glupost nad glupostima. Sva sreća da u saboru sjedi dosta idiota pa na kraju neće proć ovaj prijedlog...nadam se...

Ma nek se fajta ko god oće i di oće, samo nek neko više digne pekaru u ZRAK!!!! :smile09:

ozujsko
01-12-2002, 21:19
bit ce vatrometa za novu godinu... :)) :))

zonta
07-12-2002, 01:34
…prevrtanje ili slijetanje s ceste radnog stroja, traktora, bicikla, mopeda i slično, nije tretirano kao prometna nezgoda ukoliko je vozilo naudilo samo sebi, a ne i nekom drugom……

svaka čast, ako je ovo istina. Znači da onih stotinjak traktorista godišnje koji se izvrnu na njivi i poklopi ih traktor nisu poginuli u prometnoj, nego valjda u nesreći na radu. A ja caltao dobru lovu za isto takvo izlijetanje s ceste (isto naudio sam sebi). Mrak zakoni, prava Evropa.
:) :) :) :) :) :) :)

Calibra Zender
07-12-2002, 15:05
zonta, ima u tome logike. Zašto da me kazne i oduzmu mi vozačku radi slijetanja s ceste, ako nisam nikog ozlijedio niti oštetio tuđu imovinu?

T-IE
07-12-2002, 16:04
Ako netko napravi sudar, a ispostavi se da je bio pijan, ili brzo vozio, ili prestizao tamo gdje nije dozvoljeno ili svjesno napravi neku glupost na cesti onda bi ga trebalo kaznit, ali ako ti se dogodi nesreća u kojoj jesi kriv ali tu grešku nisi napravio namjerno, recimo izlaziš iz sporedne ulice u glavnu i uvjeren si da nitko ne dolazi i kreneš se uključit i cap sudar ili masu sličnih situacija onda definitivno nebi policija trebala još i kaznu od kojih 700kn pisat.

Tako je bio slučaj s mojim starim. 1997. se iznad Bakra uključivao na Jadransku magistralu i pogledao je i lijevo i desno i kad se počeo uključivat doletio je Nissan 100x brzinom većom od dopuštenih 60 i zabio se direkt po sredini u mog starog. Sva sreća da nitko nije ozljeđen, ali kasnije se ispostavilo da je moj stari kriv jer je oduzeo prednost vozilu koje
je bilo na gl. cesti. To je OK ,ali Policiju uopće nije zanimalo što se dotični Nissan kretao nekih 80-90 odnosno debelo preko ograničenja. I nakon par mjeseci dolazi doma uplatnica na 700kn i vozačka na 3 mj. i uvjetno na 1 godinu.

Haki
07-12-2002, 18:46
××××n zakon , Nema boljeg koje smo mi hrvati ×××××× da me vecih ovi u saboru ce vjerojatno izglasat taj zakon. :)) :))

_Stevo
09-12-2002, 11:55
..."koje smo mi hrvati ××××××"...
...ajd bar si nekaj točno reko...ali nisu svi...

T-IE
09-12-2002, 22:15
:))