PDA

Pogledaj cijelu verziju : "svercanje" guma i felgi preko slovenske grane!



zoki V6
10-11-2002, 18:58
skvadro pozdrav!

u namjeri da kupim felge i gume za svoj auto nakon visemjesecnog traganja po RH za zeljenim felgama odlucio sam se za dezelu.
prema nekim njihovim cjenicima u slo mogu dobiti 14" felge OZ SUPERTURISMO ukljucujuci njihov porez za nekih 750kn a s povratom poreza za nekih 630kn.
felge su kod nas negdje oko soma kuna te iste.
sto se tice guma GY F1 su kod nas negdje oko 700-750kn a tamo s povratom poreza oko 4ookn. nije mi trebalo previse vremena kako bi uvidio da mogu ustedjeti veliku lovu ako idem kupiti gume kod ×××××a! ali frka me je ako zatrazim da mi lupe zig na racun na izlasku iz SLO da me ne prijave nasima jer sam cuo da ima takvih slucajeva, pa ti jos naplate i carinu i kaznu.
stoga sam se odlucio za ovaj potez!
odem u brezice kupim gume i felge, i odem na breganu i prijavim porez ali ne udjem u HR nego se vratim nazad u slo i odem na onaj prijelaz preko dobove/zapresica i tamo se lijepo prevezem i napravim lud!
sto vi mislite o tome? jel ima netko iskustava? jel mogu to izvest, znaci na bregani mi lupi zig i ja se okrenem i ponovo udjem u slo i odem na drugi prijelaz!
NE ZELIM JANEZIMA OSTAVITI tu lovu za porez!
molim da mi se javi ekipa koja ima iskustaava o ovoj temi!!!
pozdrav

Puntolino_
10-11-2002, 19:02
Rješenje je da prije kod nas nabaviš račun o kupnji guma i felgi. Tj. ako imaš nekoga u dućanu ili kod vulkanizera da ti napiše račun da si prije tjedan dana kupio gume i felge kod nas, otiđeš u slo i vračaš se ko gospodin jer ti nemogu niša dokazati, a i potvrdiš račun za povrat poreza.
Samo moraš točno navesti u hr. računu koje češ gume i felge kupiti!

zoki V6
10-11-2002, 19:05
a ako me prijavi slovenac nasima da sam potvrdio kod njih racun, a ja nasima pokazem racun iz HR bit ce malo proturjecno

Black Knight_
10-11-2002, 19:09
Ne bi reko da su tako organizirani. Ali na hrvatskoj granici znaju da ides kupit gume tamo a ostanu ti one crte na gumi pa se vidi da su nove. Mozda ti je najbolje odfurat se do ljubljane i natrag i malo ih potrosit/zaprljat i probat prec granu oko 7 cini mi se jer je tad smjena carinika i nikom se ne da radit.

nemoj pokusavat slajdranjem/kocenjem potrosit gume jer kad stavis nove gume postoji mogucnost da ti se guma okrene u felgi. vjerovatno ne tolka na manjim gumama. ako bas zelis probaj u nekom blatu ili na zemlji.

i pravilu ti izadju jeftinije gume cak i kad platis carinu sto je zalosno. ja sam doso nakon sto sam kupio gume u molydon i pito kolko te iste gume dodju. u sloveniji 93 eura minus DDV, a u molydonu 1400kn. nije zajebancija

Puntolino_
10-11-2002, 19:12
Ti imaš raćun da si gume i felge kupio kod nas. Nevjeruje ma bi ti išta srali kad im pokažeš račun.
A u najgorem slučaju napraviš to s računom i odeš na drugi prijelaz i nemaš frke

zoki V6
10-11-2002, 19:18
drzavo moja jade i bijedo!
npr. kupis felge u hr! za tu lovu odes u slo kupis felge i ××××ne gume, platis njihov porez, napunis tank benzina, pojedes rucak (cuj za slovensku kurabu ti ne bi ostalo para)ali ostane ti jos para

fićo
10-11-2002, 19:41
samo se vrati kad i svi iz shopinga. nemaju oni vremena za pregled guma.

Extreme
10-11-2002, 20:29
A kakva je situacija sa cijenama u Austriji ?
Graz nije predaleko, a barem si siguran da ti ne budu uvalili gume koje leže u skladištu po dvije godine. Osim toga vjerojatnost da te netko s Austrijske granice prijavi našima je ravna nuli.

Borut
10-11-2002, 20:47
Oprez s gumama iz Slovenje! Često se nađe starih guma koje dugo leže na skladištu pa se onda prodaju "po sto maraka". A OZ felge lakiraju u SLO pa zato imaju najniže cene u Europi, bar tak vele!

Calibra Zender
10-11-2002, 20:50
zoki V6, jedan frend je na×××× upravo na način koji si opisao. Nakon potvrđivanja računa gamad je nazvala naše carinike pa je pala kazna i carina i PDV.
Ako ima na granici djutić onda otiđi do djutića i tamo se okreni i natrag za Sloveniju pa na drugi prijelaz. Eto to bi bila neka teorija koja bi možda klapala.
A možeš im opet komotno ostaviti DDV jer ćeš opet proći jeftinije.

Extreme, ne može ti nitko uvaliti gume stare dvije godine, ako znaš čitati oznake na gumama. Apsolutno sve bitno je napisano na gumi. Pa i datum proizvodnje. Ne u dan nego tjedan u godini!

Puntolino_
10-11-2002, 20:59
Točno! Gume stare 6mjeseci bi se trebale prodavati po sniženoj cijeni i to treba biti izloženo na gumama da su starije od 6 mj. Gume starije od 2 god se nesmiju ni prodavati!
Na DOT broju je vidljivo u kojem je tjednu koje godine proizvedena guma

Borut
10-11-2002, 21:01
A ko gleda brojeve ak je "po sto marki"?
Hrvati su najbolja reciklaža za stare gume! ;)

cuore sportivo
10-11-2002, 22:26
kako ceti uvalit stare gume,kad ti na njoj ljepo pise kade je napravljena,godina i tjedan

a to da ce te slovenac prijavit ne vjerujem,pa njima je u interesu da prodaju svoje proizvode,boli njih ××××× za nase carinike
a za prošvercat gume nema zime,malo po blato prođes prije,vratis se po mraku,jos ako je neka kise,nema te teorije da on skuzi,naravno ako mu neko ne javi

mike1
11-11-2002, 00:12
vrijedi probati www.reifendirekt.at
Potrebno je jedino naći adresu u Austriji, nrp. Grazu, gdje bi dolifrali i montirali.
Ne vjerujem u paranoju carinske urote. Zvuči mi suviše šašavo. Moguće je na nekim prelazima da je vidljivo s naše strane da daješ neke papire Janezima na pečatiranje, pa te onda ulove. Ak je prometno, pa koji bi se normalan slovenski carinik išao zajebavat i zvat naše, evo ovaj ti šverca gume. Kaj, budu očekivali da im naši jave Slovenca kaj je u RH kupil Gorenje frižider?!

Bitno je carinike ne izazivati i ne pravit budalom. Možda imat nekaj još kupljenoga, ala špeceraj. :smile08:

mc
11-11-2002, 10:31
Mislim da ti ovaj plan s potvrdjivanjem racuna, pa 'ajmo na drugi prijelaz nece ici. Koliko znam, racuni se ovjeravaju na granici kako bi se potvrdilo da je roba napustila zemlju, odn. da je doslo do izvoza. I drugo, kako ces nasem cariniku objasniti stare felge u prtljazniku ukoliko te "otvori"?

Fresh
11-11-2002, 11:25
Stare felge u prtljažniku, to je dobro pitanje, i ja si ga postavljam, kako to izvesti.

Možda prodat spiku da si ih kupio na otpadu, da ti trebaju za zimske gume.

Black Knight_
11-11-2002, 12:54
stare felge se ostave tamo di si kupio nove na cuvanje. mislim da je lezarina za godinu dana cca 100kn. to je uobicajena procedura jer ljudi imaju po dva seta felgi i guma za ljeto i zimu i to tako funkcionira, pa gdje ce ti stat felge u auto? meni moje bas i ne bi stale.

Seatibiza
11-11-2002, 14:44
Fora sa Djuticem ne prolazi jer ih jednostavno nema niti na Bregani niti u Dobovi. Ima fora sa kada idu cetri auta bez rezevnih guma i stare gume stave na mijesto rezervne ali opet postoji mogucnost da te provale. Idem cesto preko grane i jednostavno nebi mogao reci da postoji nesto umiverzalno kaj prolazi kod carinika. Mislim da njbolje prolazi 200-300 kuna cariniku i dzep i ... ××××g ipak je jeftinije..... ali opet nikad nisi siguran.... Fora sa racunom iz Hrvatske se najlakse provali jer vec dugo vremena postoji uredba o faksiranju vecih racuna između obje drzave.

saxo
11-11-2002, 15:39
ja sam išao u slo.po gume i kad sam ih promjenio srare felge sam ostavio kod lukeža i prijatelj kaj mi je autoprijevoznik doveo mi je stare doma

sepra
11-11-2002, 16:27
Dakle moja iskustva s kupovinom guma I felgi “preko”:

Slučaj 1.
Kupio sam felge I gume I odmah ih montirao gore, prijatelj ima prijatelja koji je carinik pa me on najavio njemu jedino kaj je ovaj radio na nekoj maloj granici prema Celju. Došao sam tamo malo prije kraja njegove šihte, pričekao ga, odveo njega I kolegu na 2 runde pijače I to je to. Ovo je idealna situacija.

Slučaj 2:
Idem s frendom u autu, kupio je felge I gume kod Furlana. Damo slo. cariniku da ovjeri račun a ovaj ovjeravajući uzme telefon I kaže: ZG Focus, ima felge I gume. U tom trenutku nismo znali kaj bi pa smo se odmah nakon slo. kućice polukružno okrenuli I otišli na malu Breganu. Koga je on zvao I što bi bilo na hr. granici nismo nikad otkrili, na malom prelazu smo prosli OK.

Slučaj 3:
Kupimo kod Lukeža samo gume za 147-icu namontiramo ih odemo na granicu. S nama je išao I dečko koji radi u Lukežu. Ovjerimo račun I odmah ga damo dečku koji se vratio natrag u radionu a mi odemo na ručak u Brežice, ubijemo sat – dva po Brežicama I pređemo preko male Bregane, sve super. U ovom slučaju kad ide tip odmah s vama, povrat poreza zaračuna odmah tako da se ne moramo vraćati kod njega.

zoki V6
11-11-2002, 16:33
mene samo interesira jel mogu ja kad mi lupi slovenac racun polukruznjavu se okrenut, natrag u slo i onda odem na drugi, manji izlaz u HR.
ne sveram stare gume i felge nego imam šemu da sam nabavio neki jad od felgi i guma koje mislim tamo ostavit vulkanizera!
znaci ostavljam stare gume i felge, potvrdim racun naprmijer na bregani okrenem se polukruzno, i natrag su slo udjem i odem na prijelaz kod zapresica/dobova i tako se pravim blesav!
oce to proci ok?

Thompson
11-11-2002, 16:51
Jebale vas slovenske gume i felge! Pa šta naše ne valjaju? Pa kupite kod nas, dajte malo poreza i carine našoj jadnoj i napaćenoj Rvackoj, ×××× vas bog švercerski!

miro_
11-11-2002, 18:13
thompsone imas mobitel?
brijem da si ga sigurno kupio u ducanu i platio porez a ne kod svercera,
a sigurno si i kupio igru za pc u algoritmu za 400kn i platio porez a nisi je kupio kod pirata a na ovom kompu na kojem pises imas sigurno original registriranu verziju windowsa koju si kupio u DUCANU, nisi ziher instalirao sprzeni CD!
daj ohladi malo i pusti ljude na miru!ako imas sta pametno rec reci a ako ne nemoj se ni javljat

me
11-11-2002, 20:30
kad sam ja to planirao bilo je ovako. pricao sam sa carinikom koji mi je inace frend. kaze da za svaku vrijednost koja prelazi bivsih 500 dem slovenci javljaju nasima. tako da slo otpada. to je isto sa talijanima i slovencima, zato u slo rijetko tko kupuje npr. mobitel u it jer ako trazi povrat poreza mora platiti ddv i carinu. tako je to u teoriji, ali ja sam ipak presvercao biciklu od 1500 maraka i tako da sam dosao na njoj, ali to je bilo prije nego sto sam saznao za to, sad mi se vise ne da riskirati, zato, moj savjet, italija, s njima nemamo tih problema.

Fresh
12-11-2002, 08:19
Čekaj malo, čemu tolika frka oko polukružnog okretanja na slovenskoj granici.

Pa šta nije uobičajeno da ako stojiš u koloni 100 - 200 m preije prijelaza da suvozač ode pješke kod slovenaca ovjeri račun i vrati se u auto, polukružno i tutanj.

Bar se meni još nikad nije dogodilo da je carinik prije potvrde računa išao gledat u kojem sam autu.

sepra
12-11-2002, 10:00
Pa to nije nitko ni rekao. Ja sam se okretao odmah iza kućice, potrošio sat-dva u nekoj birtiji i tutanj na malu Breganu.

Fresh
12-11-2002, 10:17
Ne znam sepra na šta si u mom tekstu mislio kad si rekao ''pa to nitko nije rekao'', ali pretpostavljam da se odnosi na pregled auta prilikom potvrde računa.

A šta nisi baš ti u svom drugom primjeru prelaska granice napisao da kad ti je tip potvrđivao račun zvao je nekog na telefon i govorio tip auta, tablicu, i šta je na računu.

Seatibiza
12-11-2002, 11:15
Fresh.... ona fora sa potvrdom carine u koloni i tutanj natrag je skoro pa nemoguca, jer nema teorije da ce ti slovenac potvrditi racun a da nije vidio robu, kaj on zna s kime ima posla pa zbog toga moze najebati a sumljam da mu se oce najebati zbog nekog tamo Hrvata, i da te nije pogledom ispratio na izlazu iz Slovenije. Sad postoji fora ali to nije pravilo da ti carinik dozvoli da se vratis po merver u Sloveniju odma zato jer imas ugrađeni dio na autu ali to ovisi o dobroj volji carinika i policajca koji dela.... ××××ga fora je ta ak si naiso na neke na××××nce na nasoj ili slovenskoj granici nis ti ne pomaze da se zvleces bez placanja

Seatibiza
12-11-2002, 11:20
Mislim ja sam cesto prek u dezeli i cesto vozim razne stvari prek grane ( doma sam blizu granice ) i znam samo da ne postoji prelaz za koji bi mogo reci da je "propusniji" od drugih ( Bregan, Harmica, Kumrovec)samo ovisi na koga si naiso u tom trenu i kakve je volje.... i ××××ga uvijek mora covjek imati ili Karticu ili gotovinu u zepu jer nikad neznas dali te bu za×××× ili ne

Fresh
12-11-2002, 14:10
Foru sa stajnajem u koloni i potvrđivanjem računa sam izveo par puta, lijepo na računu piše šta izvoziš, nikad me nije pitao u kojem sam autu.

A što se tiče najbezbolnijeg prelaska grane je kad se vraćam sa jednodnevnog skijanja. Dođeš na granu, skije na krovu, po cijelom autu se suše majce, sve bazdi po znoju, svi u polusnu i onda naravno pitanje imate li šta za prijavit - odgovor nemam, vraćamo se sa skijanja, neki put me pita gdje sam bio i kako je bilo, kažem na Rogli ili Krvavacu puno snijega bilo je super (××××ga malo mu se uvaljuješ) i priča gotova.

Na našoj granici ista procedura samo šta tu ne hvalim skijališta nego brijem da je bila gužva al šta se može kad se nema love za Austriju ili Italiju (šatro).

me
12-11-2002, 21:21
da li ste culi za onih 250 eura koje sam spominjao? pa nije problem proci slo granicu nego nasu...

sepra
13-11-2002, 01:07
Mislio sam na polukružno okretanje iza kućice, čekaš u redu, daš račun, on pita gdje su gume, kažeš na autu, on pogleda i ovjeri račun, odmah se okrećeš iza njegove kućice i gas

miro_
13-11-2002, 07:02
ja isto ne vidim razloga zasto se ne bi mogao okrenuti nakon slo kucice i natrag u slo, i odes natrag po povrat poreza

abarth-7
31-01-2003, 19:11
ja sam svoje tak presverco

trazis povrat i nakon kucice polukruzno se nabrzak okrenes i paljada...