PDA

Pogledaj cijelu verziju : kvaliteta ulja



masni
09-11-2002, 19:30
pa ovako dalje ne ide.

treba mi ime kvalitetnog ulja normalne cijene do 120kn/1l za motor 1,6 110ks/5300

CASTROL, VAVOLINE, SHELL, TOTAL, INA(ŠALA), FINA.....

Dom-Dom
09-11-2002, 19:42
Normalna cijena 120kn za litru?????????

Dr.Nele
09-11-2002, 19:54
Po toj cijeni najpreporucljivije i provjereno najbolje je ulje za Space -Shuttlove koje se lako da naruciti na web stranici WWW.NASAOILS.COM!!! :)) :) ;) :smile06:

masni
10-11-2002, 17:23
ljudi ima ulja po 200 kn/l granica se negdije mora povući. samo vi napišite koje ulje

VR6
10-11-2002, 17:30
Potrazi ono koje proizvodjac navodi za tvoj model automobila.

Calibra Zender
10-11-2002, 17:35
VR6 to ti baš i nije tak. Alfe preporčuju Seleniu jer je to njihovo ulje. A kaj bude meni možda škodilo Shell Helix Ultra ulje? Na ulju se ne špara kao i na gumama.

masni
10-11-2002, 19:28
je na ulju se ne špara a selena mi ne paše kao ni ina. inače proizvođač preferira castrol. po meni je to rs što mislite

Dom-Dom
10-11-2002, 19:35
Castrol RS u motor 1.6 110KS se može staviti , ali totalno bespotrebno , jer to nije neki race motor.Možda neki slabiji Castrol.Koji je to auto uopće Honda Civic ili tak nekaj?

masni
10-11-2002, 19:54
je civic

Dom-Dom
10-11-2002, 20:05
Za Honde nemam pojma kaj se stavlja u motorin.Pozdrav!

Hondo_
10-11-2002, 20:11
Pošto kažeš da se radi o Civicu 1.6 sa 110 ks znači da se radi o VTEC motoru. Moj savjet ti je da zbog toga ipak ulijevaš neko kvalitetno ulje. Ako si spreman ići do cijene koju si naveo onda toči RS i nemoj puno razmišljati. Inače i Selenia Racing je odlično ulje koje je prema nekim testovima i usporedbama čak i bolje od RS-a.

KAM&
10-11-2002, 20:11
Meni su za hondu preporučili Fuchs

mili moj
11-11-2002, 18:48
toči TOTAL

Dom-Dom
11-11-2002, 19:16
Total u Hondu?????????

Hondo_
11-11-2002, 23:04
Pitanje: kakva iskustva imate sa Ininim uljima?
Pitam iz čiste radoznalosti jer ja osobno nemam dobre uspomene na naša ulja. Na svom prvom autu sam morao mijenjati motor jer je umro zbog lošeg podmazivanja (bio je zrakom hlađeni bokser).

Britni_Spirs
11-11-2002, 23:32
Kupi Mobil SAE 0W-30,cijena po litri izmedju 20 i 25 eura.ja ga koristim u svom peugeotu 607 3.0 V6
kazu da stedi gorivo!!!!
:)) :)) :))

prelude
12-11-2002, 13:07
za civic 1.6 110ks jednostavno moras stavit neko kvalitetno ulje. U Hondinom servisu preporucaju castrol rs ali ima i neko malo skuplje koje je jos bolje. Nazalost neznam kako se zove, a cuo sam da ga bas i nema u prodaji. Uglavnom vecina onih sto vole "paliti" cestu koriste CASTROL RS! Razliku ces u ulju osjetit tek onda kad malo razradis motor pa ga pocnes spanat! :smile08:

mike1
12-11-2002, 13:55
to još skuplje ulje ti je Castrol SLX SAE 0W-30, sintetsko novije proizvodnje (mislim tek prije ca 1 godine izašlo na tržište). Definitivno štedi gorivo i odlično pri hladnim paljenjima zbog viskoziteta. Vozim ga u svom BMW 318 iS, koji se rado vrti. Jedino, ne bih ga koristio za vožnje gdje je preko 50% vremena u prosjeku broj okretaja iznad 5000.

No, pitam se da li bi i to imalo kakve posljedice, s obzirom na drugu oznaku 30. Zapravo, da netko pojasni važnost druge oznake? U uputi proizvođača auta obično se pozivaju na "vanjsku temperaturu" - kaj to znači da viskozitet 30 je dobar bez obzira na okretaje na temperaturama do ca. 28-32 C? :smile11:

Dom-Dom
12-11-2002, 16:10
BMW 318 IS se rado vrti???Do kolko , do 5000 okretaja. :)) :)) :))

VR6
12-11-2002, 18:05
Ulje stiti motor od habanja i korozije, pomaze hladenju motora ili u nekim slucajevima i sluzi za njegovo hladenje. Treba ga kontrolirati svakih 1000km, ako ne i cesce (kod starijih motora), a mjenjati po specifikacijama proizvodaca automobila - ali barem jednom godisnje...
Staro ulje odlazite na za to predvidena mjesta, a ne u prirodu ili kanalizaciju.
Svaka litra starog ulja zagaduje 200,000 litara pitke vode !!!
Najbolje je odabrati ulje koje specificira proizvodac samog automobila... Doduse, kod nas se generalno smatra da su bolja ulja ona koja imaju veci broj odn. raspon u SAE-W (Society of Automotive Engineers) oznaci, a ona ne oznacava kvalitetu ulja, nego termalni raspon vanjske temperature koristenja ulja odn. viskozitet ulja (iliti debljinu uljnog filma)... To bi otprilike izgledalo ovako: 10W-30 ulje je dobro koristiti ako vanjske temperature (zraka) ne padaju ispod -18°C, a niti prelaze 38°C... ali to nema nikakve veze sa kvalitetom samog ulja... U pravilu su 5W- ulja rijeda od onih 10W- ili 20W- pa su pogodnija za uporabu u
hladnijim uvjetima jer je ulje na hladnoci gusce, tako da je njih preporucljivo mjenjati pred zimu. Nije da SAE oznaka nema veze sa kvalitetom, jer ce lose ulje tesko postici termalni raspod od 10W-60, ali to nije oznaka kvalitete... Uputno je koristiti barem 10W- ulja u zimskim uvjetima jer rijetko ulje brze procirkulira motorom do vitalnih djelova, a ako jos uzmete u obzir to da se 75% trosenja motora odvija prilikom hladnog starta motora... Ulja za automobile se dijele i na mineralna, polusinteticka odn. sinteticka. Mineralna treba upotrebljavati u (starim) automobilima sa motorima starije konstrukcije, polusinteticka su dobra za vozila modernije konstrukcije (recimo da su to ona koja imaju katalizator), dok su sinteticka namjenjena visokoturaznim sportskim automobilima, pogotovo onima koji imaju ugradene kompresorske punjace (npr. turbo punjace). U pravilu su sinteticka ulja najkvalitetnija, najskuplja i imaju najveci SAE raspon - ali nemojte biti bolesnici i stavljati ih u Kadett C linije (proizvodio se u '70-im godinama), ako znate sto mislim... Takoder treba napomenuti da nije dobro mjesati mineralna i sinteticka ulja... Oznaka kvalitete se krije iza API, CCMC, MIL i slicnih oznaka. Najcesce se specificira API (American Petroleum Institute) oznaka koja ima format API Sx/Cy, gdje su x i y slovne oznake. S oznaka se odnosi na benzinske oto motore, a C oznaka na dieselske. Sto je slovna oznaka (iza S i C) veca (po abecednom redu) to je ulje kvalitetnije. npr. SH ulje je kvalitetnije od SE ulja (za benzinske motore), kao sto je i CD ulje kvalitetnije od CC ulja (za dieselske motore). Dakle, tendencija je koristiti ulja sa sto vecom slovnom oznakom - iznimke se odnose na motore stare konstrukcije. Korisnicima Turbo dieselskih motora treba napomenuti da njihovi motori zahtjevaju barem CD oznaku... Trenutno (kraj '98) su na trzistu ponudena ulja sa SJ odn. CF klasifikacijom i dalje od toga se nije islo. API CF ulja su namjenjena TDI motorima odn. dieselskim motorima sa direktnim ubrizgavanjem. CF-2 oznaka se odnosi na dvotaktne dieselske motore, CF-4 za uporabu visokoturaznim dieselskim motorima u sleperima, dok je CG-4 oznaka za visokoturazna dieselska off-road vozila.
CCMC je oznaka Europske klasifikacije motornih ulja. CCMC G-4 npr. je ekvivalent API SH motornim uljima, dok je CCMC G5 nesto kao API SJ oznaka. Sto se tice dieselskih ulja, CCMC D-5 nadilazi API CE standard.

adnoH
12-11-2002, 18:54
masni, daj objasni zakaj ti prijašnja ulja nisu valjala?

Evo recimo za moj Civic ('91) Honda preporučuje samo pravilan viskozitet. Ne navode nikakve proizvođače, te da li bi ulje trebalo biti sintetsko ili ne.

dragstar
12-11-2002, 20:36
Tako je, volio bih da mi netko razjasni zasto mu neko ulje nije bilo dobro.Ja sam primijetio da ljudi kod nas sipaju jako skupa ulja i to u svakakve krseve, kao sto su stari Favoriti(Skoda) ili stojadini, vjerojatno misle da ce im auto postati bolji.Ja sam osobno,u prijasnjeg Golfa GTD-a sipao uvijek najjeftinije ulje neke poznate marke koje zadovoljava normu koja je fabricki propisana, pa tako i Inino, i nisam imao ama bas nikakvih problema, auto je imao 240 000 km kad sam ga prodao i nije trosio niti kapi ulja.Sada sipam u Toleda TDI opet ulje po istom pravilu, takodje nikakvih zamjerki i nula potrosnja.Neka ekstra skupa ulja mogu da shvatim kod onih koji non stop prze auto, te kod onih koji stvarno imaju veliku snagu, inace je cisto bacanje love.A to da ona koja su "tecnija"daju motoru vise snage, to je istina, ali 3-5 %, a koji ce od vas to i osjetiti realno????

masni
12-11-2002, 22:21
stavio sam u par navrata castrol (nije bio RS) i auto je bio tromiji i nije se rado vrtio kao s valvoline.

što se tiče INE kažu ljudi da su zadovoljini s millenium

Hondo_
12-11-2002, 22:29
Nisam baš neki uljomanijak, ali ste me prilično zbunili sa onim Castrolom. Kako neki Castrol SLX 0W 30 može biti skuplji, a samim time i bolji od Castrola RS 10W 60? Pogledajte temperaturni raspon jednog i drugog ulja. Uostalom RS je uvijek bio naj-Castrol namjenjen 'trkačim' autima, a po nekim informacijama sa neta SLX je nekakvo čudotvorno ulje koje između ostalog olakšava i odlaganje starog jer je ekološki prihvatljivo i ne zagađuje okolinu. A navodno i nije full-synthetic.

mike1
12-11-2002, 23:53
Hondo, to je i mene mučilo. No, već drugo mjenjanje ulja vozim sa SLX-om, nakon RS-a 0w-40 i stvarno sam osjetio razliku - tečnost motora, vrtnje, ukratko nijansa zvuka i vibracija. Može to bit malo, ili ne znam kakvo, ali meni je osjetno. Potrošnja je definitivno nešto manja (ca. 0,5 l-0,7 l) u istim uvjetima vožnje.
Pogledaj Catrolovu web stranicu (www.castrol.com), o RS-u za serijske aute ni riječi više...

Dom-dom (inteligentni nick sam po sebi...) M44, 4 cilindra, 1,9 l se bolje vrti od onog u 320 i - meni do 7000, ako baš treba.
Tebi ispod časti i naravno kao iskusni driver u to ne bi ni sjeo..Ili možda možeš samo sanjat...

Calibra Zender
13-11-2002, 00:05
mike1, ima ti jedan poznanik kockicu iz '91. Kaže da je zadnja serija i po nju je prošli vlasnik išao u Švicarsku. 318 sa 140 konja. Priča da je lud auto, da ide ko blesav. Zatim da su mu tank "odvojili" radi boljeg balasta pa kad se napuni na jednoj strani onda se gorvo presipava u tank na drugoj strani auta pa se opet prvi puni. I čemu balans lijevo-desno kad mu niti težina naprijed-natrag nije nešto? Jel to lik prodaje maglu ili ima nekaj u svemu tome?

Mike1
13-11-2002, 00:34
Calibra, ovo s tankom ne znam, ne kužim u čemu toliko pitanje balasta lijevo-desno?? ili naprijed-nazad...što iz sigurnosnih razloga ne bi dolazilo u obzir.
Za seriju E30 ne znam kak ide. Što ja znam, zadnji E30 318 iS imao je ca 135 ks (100 kW). No, lagan je auto s veselim stražnjim krajem...
Moj je 97. godište i od tada sam vrlo zadovoljan. Izmjerenih 151 ks (s chipom). Nije puno, ali čovjeka veseli...I što je važno, kvalitetan motor ima potencijala za kvalitetan tuning. ;)

Hondo_
13-11-2002, 21:45
Mike koji chip imaš i kako se je promjena chipa manifestirala baš na tvojem autu? Osim chipa, da li si radio još koje zahvate na motoru?
Ovo za RS mi je malo čudno. Doduše na Njemačkim stranicama Castrola ga spominju. Možda se lagano prestaje proizvoditi. Ali kaj bu mu onda nasljednik?

Dom-Dom
13-11-2002, 22:10
Mike sad si jerfra kaj si stavil chip i auto se vrti do 7000.Pa ja pričam o tvorničkom motoru.Vozio sam BMW-e ,pa znam.Imao sam 320 24V E36, osim prekrasnog zvuka motora sa Remusom , ništa.
Alfa rules!

mike1
14-11-2002, 23:12
Hondo, prije nekog vremena sam pisao o svom iskustvu o chipu...Ukratko, stjecajem okolnosti sam tunirao auto u Njemačkoj, kod specijaliziranog tunera za BMW (DS-Motorsport). Mijenjan je software. Tuner je raspolagao s respektabilnom tehnikom (dyno, BMW-ov sistem dijagnoze i sl. tako da je auto vrtio i optimirao elektroniku po brzinama...) Ako mogu to pripisat kao štetu, jedino što je načeto bilo nakon tuninga je katalizator, koji se nakon nekog vremena (vožnje po Autobahnovima) raspao..Od serijski 140 do tuniranih 151 (izmjereno) ne mogu reći da je neka luda, osjetna razlika. Naravno, nije, ali odlično harmonira s motorom. Auto manje troši (što pripisujem chipu je 4-5%), ima bolji ekotest (imam TUV isprintane podatke, prije i poslije!) Osjetno je bolje kod ubrzanja od 3000 na više okretaja, za razliku od prije. Peta mu je ionako direktna, tak da se, s obzirom na svoju snagu sasvim solidno ponašao na autoputu (važno u Nj. za pretjecanje) kod ubrzanja sa 160-170 do 200 (Vmax mu je na satu nešto preko 220 - no onda je već u crvenom, a to baš ne prakticiram)
Za naše ceste i uvjete, sasvim solidno.
Ostalo zasad nisam ništa mijenjao. Imam neke planove (bregaste, dovod hladnog zraka - cold air intake...), no bez definitivne odluke. Ovisi i o financijama. Auto ne bih htio "rasturit". Prvi sam vlasnik i dobro sam ga njegovao. Sad je pitanje - uskoro ga prodati, (ali trenutno nisam u poziciji kupit nešto slično) ili dalje vozit, pa postepeno tunirat...

P.S. Dom-Dom -> :smile10:

torente
15-11-2002, 11:34
zna li tko cijenu i gdje se mo\e nabaviti Castrol SLX 0W 30