PDA

Pogledaj cijelu verziju : Jel bolje auto grijat u mjestu pa krenut ili je bolje krenut



Lancer
05-11-2002, 23:49
..Eto da i ja pokrenem nešto normalno..

Čisto me zanima što tko misli u vezi toga;
Dali je kod paljenja hladnog motora najbolje malo pričekati da se motor zagrije na radnu temperaturu, ili je bolje lagano krenuti, ne voziti visokim okretajima, pa da se zagrije u vožnji..?

Neko tvrdi jedno netko drugo (znamo da stariji ljudi više vole grijati u mjestu)..a vi?
I zašto..molim obrazloženja. :) :( :o :)) ;) :smile06: :smile07: :smile08: :smile09: :smile10: :smile11:

Calibra Zender
06-11-2002, 00:08
Pali i vozi na niskim okretajima. Ne grij auto na mjestu.

DKW_
06-11-2002, 00:13
Zender, jel to možeš potkrijepit kakvom teorijom ili si to čuo negdje usput?

Ja sam isto čuo da je pametnije odmah krenuti, ali šta mogu kad sam uvijek imao aute (BMW/Alfa) koji su, ako si odmah krenuo voziti, cukali i nisu se dali vozit??? Ovako se motor vrti taman koliko mi treba za otvorit vrata od dvorišta (2 min) pa onda krenem...

Naravno da ne čekam 15 minuta ko oni dedeki sa stojadinima 1974. "prvi vlasnik, prvi lak"...

Alfa 147 1.6 - 105KS
06-11-2002, 00:21
" Jel bolje auto grijat u mjestu pa krenut ili je bolje krenut pa se grijat na mjestu"
Na mjestu, definitivno ! Ja kad ujutro
idem na posao probudim se u 4.20h i prvo prdnem i odem pišat', a potom brzo trknem u kuhinju pristavit' vodu za kahvu i pohitam u garazu i upalim auto. Tada na miru obavim ostale jutarnje pripreme za posao i polako u 7.25h krenem na posao. :))
Samo laganini do 3 'iljade pa kad kazaljka temp. dodje do 88 cel. ti raspali makinu. :)) ;)

Lancer
06-11-2002, 00:34
...Ma da tako je i sa mojim lancerom..po zimi ako ga upalim i odmah krenem ko da imam motor od Tavrie okrenut naopako....ali profesor iz cestovnih vozila na faksu jednom je zgodom napomenuo kako je puno bolje polako krenuti i voziti na niskim okretajima da se cijeli sklop zajedno grije..mislio je valjda na motor - spojka - getriba - mjenjač...jer nevalja da bude razlika u temp. između tih dijelova..mi ugrijemo motor na mjestu, ao vo ostalo hladno i kruto...pa spika o rastezanjima materjala pod djelovanjem temperature..itd...nemam pojma....ja nastojim ne čekat previše..najviše minutu...

DKW_
06-11-2002, 00:42
E, sad sam se sjetio: navodno je u tom stvar, (valjdaje i CZ čuo isto) da se kao sve mora zagrijavati istodobno... Valjda je to pravi put... Ali bi ipak trebalo pričekat s mašinom 2 minute...

Lancer
06-11-2002, 00:44
...hm....i ja to mislim....


baj d vej..šta radite tako kasno na neto...jel se i vama spava ko i meni ili.....ja mislio da jedini danas niš ne prčim....dobro ja i Pamela s Foruma..

rale unlog
06-11-2002, 00:56
davno prije su se auti morali zagrijavati na mjestu

sada je preporucljivo odmah krenuti

kao hladan auto u leru se jako unistava,ne znam ,vise goriva ulazi u cilindre i onda spere ulje....bla,bla

tako nesto mi je u sjecanju,al se ne kuzim bas tocno

i moj cuka,star je 13 god i cok sajla je otkvacena

tak da prije neg krenem 2-3 put dam gasa do 3500-4000 okretaja i to je to

vrlo vjerojatno jako stetno,al kad mi cijeli auto vrijedi manje od benzina u tanku nije me puno briga

meni je 7.55 ujutro.........pijem kavu prije posla

kaj je black fakat slupao calibru?

LAncer
06-11-2002, 01:00
7:55..???

Pa šta radiš u Rejkjaviku sinko?

rale unlog
06-11-2002, 01:03
lancer sjedi,jedinica iz zemljopisa


7 sati vise,znaci da sam prema istoku

reykjavik je naopacke,njima je manje sati : :)

DKW_
06-11-2002, 01:11
Ej, sad sam se sjetio: Rale je onaj koji radi negdje oko Kuala Lumpura, Malezije, tamo negdje, tamo gdje su one fine male žute pice koje te namažu mirišljavim uljima pa cijuču oko tebe (ili si to mali DKW tako zamišlja...)

rale unlog
06-11-2002, 01:23
blizu

macau

zutih pica ima,al bas da su mi fine..........i nisu

DKW_
06-11-2002, 01:28
Eeee, kume, onda tebe ozbiljna nostalgija puca...

"Daj ti meni pičke katoličke, a ni srpska nije meni mrska..."

:)) :)) :)) :))

rale unlog
06-11-2002, 01:34
ma to majstore

jednom recenicom si objasnio sve moje tjeskobe :(

alfist_zg odlog.
06-11-2002, 11:06
haha dkw :)) :))

Puntolino_
06-11-2002, 12:44
Čitao sam u knjižici auta,neznam točno kojeg toyote od staroga ili mog punta, da je za njemačko tržište bolje odma krenuti, a za ostala tržišta je bolje malo pričekati kod starta s hladnim autom. Ovo mi fakat zvući nebulozno ali eto... Valjda u njemačkoj auti nesmiju dugo delati u leru bez veze da se manje zagađuje okolina.
Mislim da je bolje lagano krenuti i ne pretjerivati s okretajima, jer će se i auto brže zagrijati tako nego dok stoji.

I još jedno važna sitnica za zimu - treba koristiti ulja koja imaju manju gradaciju odnosno oznaku 10W40 ili 5W40... Zato sam ja nalijao u punta shell helix

seyzmo
06-11-2002, 15:17
Bas me zanima sto bullit ima za reci na ovu temu.

Black Knight_
06-11-2002, 15:25
Bez obzira na to ja planiram kupit alarm s daljinskim paljenjem bas za te prilike. Lijepo vani pada snijeg, -15 a ja lijepo s prozora BEEP BEEP i on se lijepo upali i zagrije i ja lijepo u topla kola. Isto vrijedi i za ljeto, sjedis u bircu, 40 stupnjeva u hladu i ti lijepo BEEP BEEP, klima se pali, ohladi auto i lijepo bez onog toplinskog udara se lijepo sjednes unutra. Stvarno stvar vrijedi para.

Black Knight_
06-11-2002, 15:27
A da ne govorim o tome da cim sjednes u auto se mozes ganjat :) Inace u voznji mu treba puno duze da se zagrije, pogotovo zimi.

bullit
06-11-2002, 17:39
Seyzmo, kad vec pitas, necu puno soliti, moje skromno misljenje, tj. kak ja postupam: palim (bez coka), i pustam da radi minutu-dvije.

Iz dva razloga, prvo, da ulje sigurno dodje do svih mjesta u motoru, drugo, zato jer zbog relativno niske kompresije GTT je tesko voziti s malo gasa dok je hladan. Treba mu zrak od turba, a turbo ne koristim (kolko je to naravno, moguce) dok nije zagrijan. A kad se u voznji cuje da turbo ××××a, znaci da se ulje vec lagano zagrijalo, i da se moze voziti normalno.To jos ne znaci stiskati, nego cisto normalna voznja.A kad pritisak ulja padne sa pocetnih 5 bara na 2 bara (govorim o RS-u) znaci da je ulje na radnoj temperaturi, i da tulum moze poceti.

Mozda nekome zvuci komplicirano, ali navikao sam i ne mijenjam proceduru, a rezultati pokazuju da sam u pravu.

INTCP
06-11-2002, 18:04
Na leru općenito pati ventilski mehanizam.

Black Knight_
06-11-2002, 18:40
Ali jos jedna caka je u tome da se auto kad stoji brze zagrije. E sad da li je bolje u kracem vremenu zagrijat auto na stetniji nacin nego ga vozit hladnog duze sto je isto stetno. Mislim da nitko nema pravi odgovor na to, barem ne opceniti koji bi vrijedio za sve aute.

me
06-11-2002, 20:26
bilo je brdo clanaka na tu temu, krenuti, ali polako

Cannon
06-11-2002, 20:52
Upali i odmah kreni, ali polako, dok motor ne postigne radnu temperaturu.

LOAD
06-11-2002, 21:26
Few tips on maintenance and repair
First of all, always change the engine oil timely and never overheat the engine, and always keep all the fluids (transmission fluid, engine oil, coolant, power steering fluid, brake fluid) full.
When you start the car in the morning, always let it to warm up for at least a couple of minutes.

GTI FOREVER
07-11-2002, 09:10
U autblicu je jednom bio clanak na tu temu koji kaze da nikad auto ne treba pustit da radi u mjestu nego samo kratko dok se ulje razlije po motoru znaci otprilike 1 min. nakon toga krenuti lagano ne preko 2500okr/min
dok se motor malo ne zagrije.Jer kao sto neko rece nama samo motor radnu temp. nego i ostali skolopovi kao mjenjac, kocnice, amortizeri, gume itd.
Ja na GTI-u imam na bordu temp. ulja tako da min.vrijednost koju mi pokazuje je 50c prije toga nikad ne idem preko 2500 a nakon toga polako povecavam ali deranje tek kad dodje (ulje) ne 80c.
Sad me interesuje ko nema temp. ulja kako ce znati jer temp. nisu iste??Mislim na ulje i rashladnu tekucinu.

Zagor te-nej
07-11-2002, 10:37
ja ne znam u kom vi to klimatskom podrucju zivite ali zaboravljate jednu vaznu stvar, npr u mooooom selu, "nije darkwood" kad je zima onda ni kroz sajbu nista ne vidis pa ne znam koji ××××× da vozim i gdje... htio ne htio sjedi i suti bar 3 minute i ne znam sta se kenjate oko gluposti toliko. :))
;)

Puntolino_
07-11-2002, 12:46
Znači prava stvar je u BMW-u M5 i M3 koji imaju led-diode koje pokazuju zagrijanost motora i ostalih sklopova i time omogučavaju najbolju obavještenost vozača o mogučnostima vožnje.
No kaj je s nama koji imamo obične aute, bez turba i sl. jedva sa pokazivačem temp. rashladne tekučine?
Moje mišljenje je da treba malo pričekati dok se ulje ne rasprši po motoru i onda lagano krenuti. Kaj ti vrijedi kaj je motor zagrijan i kaj možeš ganjati ako nemožeš normalno mijenjati brzine jer je ulje u getribi pregusto? Primjetio sam i da kočnice ne rade normalno prvih par kočenja za hladnog starta! Da ne spominjemo elektroniku koja ne radi normalno kod nižih temp. Npr. displej na putnom kompj.(ako se to može tak nazvati u puntu) se tak teško prebacuje kad je hladno, ko da je lijen i pospan. Dakle niti jedna krajnost nije dobra za auto a niti previše štetna, jer ipak su svi modeli ispitani u raznim uvjetima, od hladnoče do vručina. Samo ne zaboravite održavati auto, sad po zimi bi trebalo staviti ulje koje ima oznaku barem 10W40

TDI
12-11-2002, 13:07
ja mislim da je ipak bolje par minuta da motor radi na laganim okretajima ali nikako na minimumu a onda krenuti bez forsiranja. dacu vam 1 primjer, istina drastican, na -28, daleki istok rusije, a na temu upali i kreni, meni je prsnuo filter ulja i dok sam ja to primjetio i ugasio motor otisli su leteci lezajevi. napominjem da sam promjenio kvalitetno zimsko ulje ali je filter ulja ( novi) valjda bio made in china :)) :)) :)) :))

Cheers
12-11-2002, 13:36
Ja sam čitao u auto blicu da je najbolje odmah krenut i vozit ispod 2500-3000 o/min, jer ako suto zagrijavamo na mjestu dolazi do oštećenja bregaste osovine. Inače na svom GTi-u uvijek kad upalim krenem i vozim na 2500 o/min dok se temp. ulja ne podigne na bar 80-85 C.