PDA

Pogledaj cijelu verziju : Katalizator



GTI FOREVER
30-10-2002, 07:47
Posto u BiH nema zakona da moram imat kat. zanima me da li bi ista dobio na snazi i da li bi imalo kakvih posljedica za motor u slucaju da ga skinem???Ima li ko kakvog iskustva sa ovim??

bullit
30-10-2002, 09:13
Naravno da bi dobio, svaki auto je dosta zadavljen katalizatorom, ali isto tako neki auti ne rade dobro bez njega. Ovisi i gdje ti je smjestena lambda sonda. Nije bas da ga mozes otpiliti bez razmisljanja.

GTI FOREVER
30-10-2002, 09:17
Prije svega hvala, znaci otprilike ovako
ako lambda sonda je na ispusnoj grani znaci nije na tijelu katalizatora ona se kat. moze ukloniti bez posljedica???

rale unlog
30-10-2002, 09:29
evo i ja da se ukljucim jednim pitanjem


imam auto koji se normalno radio sa katalizatorom(astra 1.4 82ks)

kupljen je u zemlji gdje opce nema bezolovnog beznina pa je opel jednostavno povadio katalizatore i podesio lambda sondu da daje neku "fiksnu" vrijednost(tak su mi rekli mehanicari koji su se usput cudili jer to vide prvi put)

a cudno mi je jedino to da je snaga za oba auta ista

sa kat 82ks i 113nm
bez kat 82ks i 115nm
sve na istim okretajima

performanse su po papirima iste

pa gdje je onda ta silna snaga koju inace pojede katalizator?zasto je moj auto nema u odnosu na aute sa kat?

Black Knight_
30-10-2002, 13:11
hehe, oni su samo povadili sonde i stavili da pokazuju fiksnu vrijednost, pa to je pravo majstorstvo :)

INTCP
31-10-2002, 09:31
E to i ja mislim napravit. Izvaditi katalizator. Lmda je na ispušnoj grani. Sad mi nije jasno. Znam da ću nešto sitno dobiti, ali me zanima kakve povratne informacije će to dvatai na cpu budući da nema kata. A sonda razmišlja ko da ga ima. Nemam pojma ne kužim se u elektroniku. Možda ti bullit više znaš. I na kraju ako daje kakve negativne posljedice jesu li one u tolikoj mjeri negativne da ni u ludilu ne skidam kat.

Calibra Zender
31-10-2002, 10:56
Evo moje iskustvo: Vectra A 1.8, riknuo je katalizator i samo smo ga skinuli. Nikakvih problema nije bilo. Auto je radio sasvim normalno kao i prije.
Riknuo mi je i na Calibri, ali kad smo ga skinuli zvuk se drastično promijenio. Rad motora nimalo. Ionako očajan zvuk sad je postao toliko rezak da je to bilo odvratno pa smo kupili drugi katalizator.

Hondoa
31-10-2002, 17:26
Sonda je na grani, a kat. iza nje. Znači da ak ti skineš kat to nema baš nikakve veze sa radom motora. Dobijaš u smislu protočnijeg ispuha jer kat. dosta prigušuje ispuh zbog svog saćastog izgleda.
Druga je priča sa autima koji imaju dvije sonde, ispred i iza kat. Kod takvih sistema elektronika prepoznaje da nekaj ne štima kad skineš kat. i obično svijetli kontrolna žaruljica od elektronike motora, a motor se može početi čudno ponašati. U takvom slučaju baš i nema puno smisla skidati kat. bez zahvata na elektronici (otpajanje sondi npr., al to nije tak jednostavno) jer si možeš izazvati dost problema.

rale
01-11-2002, 16:02
a dobro jel moze meni neko rec zakaj isti auto sa i bez kat na kraju ima isto konja?

sjecam se 83g porsche 928 za evropu 300ks za ameriku(tj s katalizatorom) 245!!!???


bilo bi ljepo da i moj auto ima 65 ks vise od katalizatorske verzije


mozda je kat tehnika uznapredovala da je sad razlika neprimjetna?

bullit
01-11-2002, 22:51
Nije stvgar samo tehnike i tehnologije. Stvar je elektronike i benzina koji se koristi. M3 (E36)za europsko trziste imao je 321 Ks,za americko 240 Ks. Oni jos uvijek imaju benzine ispod 90 oktana, a najcesce koriste 91.Automatski, paljenje i ostali parametri moraju biti skroz drukciji i zato je snaga dosta manja. A i jedni i drugi imaju katalizatore.