PDA

Pogledaj cijelu verziju : BERLINSKI LIST O AMERICI, EVROPI, SRBIJI - brzim tempom u EU

sompompirovi
29-10-2002, 00:32
BERLINSKI LIST O AMERICI, EVROPI I SRBIJI

Bržim tempom u EU i NATO

Bez integracije Srbije u ove institucije ne može se zamisliti stabilan Balkan, piše "Fajnenšel tajms Dojčland"

Bez integracije Srbije u EU i NATO ne može se zamisliti stabilan Balkan, pa će zato Vašington izvršiti pritisak da se ubrza tempo prijema novih kandidata u NATO i EU, pre svega Srbije i Ukrajine, ključnih zemalja s obzirom na njihov strateški važan položaj u regionu.

Ovo otkriva berlinski list "Fajnenšel tajms Dojčland" u analizi posvećenoj planovima SAD za Evropu posle samita o proširenju NATO u Pragu.

Projekat stvaranja "ujedinjene slobodne Evrope" ne završava se sa praškim samitom, već ga treba nastaviti bržom integracijom Ukrajine i Srbije u NATO i prijemom Turske u Evropsku uniju, smatraju u Vašingtonu.

Doduše, napori za dalju evropsku integraciju Srbije i Ukrajine pretrpeli su nedavno žestoke potrese povodom sumnji da je Ukrajina izvozila vojnu opremu Iraku, dok u Srbiji nisu uspeli predsednički izbori, podseća nemački list u nedavno objavljenom članku uglednog autora Huberta Vecela.

Prema planovima američke administracije, idealno bi bilo da priprema prijema Ukrajine u NATO započne 2004, a Srbije godinu dana kasnije. Paralelno s tim treba da se odvija prijem Albanije i Hrvatske, a poziv za njih će uslediti 2007. godine.

Vašington želi takođe i da Turska do 2007. bude primljena u EU, a da potpuna integracija Balkana i Ukrajine u evroatlantske institucije bude dovršena 2010. godine.

U svim ovim ozbiljnim zadacima SAD očekuju veće angažovanje Nemačke nego što je do sada bio slučaj, a vlada u Berlinu je, prema nekim saznanjima, već obaveštena o nacrtima takozvane "postpraške agende".

Ovi planovi, koje je, kako navodi berlinski list, odobrila i Bušova savetnica za nacionalnu bezbednost Kondoliza Rajs, u suprotnosti su sa stavovima mnogih političara zaduženih za bezbednost u Evropi.

:)

Fredie Boy
29-10-2002, 18:09
Pa ja sam se uvek pitao kako je Evropa uopste mogla da bez Srbije dogura ovoliko daleko? Nisam verovao da je to moguce, a eto bilo je! Ipak je Evropa uvidela da bez Srbije nemoze nikud! Sad ima cim pre da popravlja gresku. Srbija do 2004 u EU i do 2005 u NATO. Jer sve ce inace da propadne od nestabilnosti bez Srbije!

sompompiirovi
30-10-2002, 03:33
pa sto smo onda mi hrvati tako sugavi, 'bem ti kruha!? Europi srbi tribaju, a mi ustase ne tribamo nikome!

Ja sam uvik mislija da su hrvati ti koji mogu pomoc kod stabiliziranja Europe, kad ono Europi dragi samo srbi!

Valjda ih zovu jer oni misle da su srbi dobri, ali niko nije tako dobar ko mi hrvati - pogotova ako triba zaklat babu ili dite! mi bi smo ustase najvolile da svi priznaju pa i Europa koje najbolji koljac na svitu - mi Hrvati!

:)

...
21-04-2005, 14:30
...