PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kako odrediti particiju i formatirati 80 Gb disk



neznam
21-10-2002, 10:45
Dakle, disk je nov i ispravan. Ploča podržava, bios prepoznaje i sve bla bla. Kada pokrenem fdisk i kreiram primarnu particiju on napravi ××××nih 2 Gb i to je to. Ako pokušam upisati sam onda neda više od ta 2 čak ni pod 100% Upravo ga na toliko i formatira.
Nakon toga idem na extended dos particion, tamo hoće na max, ali pošto je već uzeo ovih 2 gb uzima i nekakvih još 4 pa dobim najviše 74.252 mbytes.
Dakle fali mi 6 Gb. Ja hoću jedan disk C sa max formatom. Nakon svega ×××××× izbrišem primarnu particiju da imam samo jedan disk, ali fali 6 Gb. Ili bar ova 2Gb. Dali treba ono na početku fdiska biti na yes ili no za korištenje većih diskova. Želim samo win 98,
Usput ove sve knjige su ukurcu, koji mi ××××× trebaju slovčane oznake diska i to ××××nih 23. HOČU JEDAN VELIKI !!!!

FANCY
25-10-2002, 21:19
P mnogo toga neznaš.. hehe ,,..šalim se. E ovako ?.
Vidim da ti particioniranje harda nije jača strana ili si samo izgubio živce.
Prvo kooju verziju fdiska imaš??? najbolje od WIN ME jer je najnoviji a svatko tko ima ima WIN ME može ti isti dati a isti se nalazi na stratnoj disketi WIN ME koja se napravi za minut.
E kad imaš ovo onda startaj comp sa tim diskom i kda se to zvrši ostane ti ono
A: a ti onda fdisk i enter i onda opet slovo J i o odaberi borj 1 i to je to kreirat će ti particiju od toliko i toliko GB ali zašto toliko GB za jednu particiju ??To uopće nije pametno ali nebih sad o tomu. A ovo što ti fali nekih 6 GB to se kod svoh događa ne samo kod tebe jer nekim proračuniam se dobije točan broj koliko mora biti na jedno hardu MB jer GB nije 1000 MB nego 1024 mb i sad digitron u ruke i računaj.

neznam
29-10-2002, 21:42
Hvala Fancy, stari prijatelju sa magica, ch ako se ne varam ???

Dakle, imam samo win 98 SE, nemam ME, a taj moj SE neće pokrenut sa cd-a
Disk mi sada ima dvije particije c, 2 Gb i D, 74 Gb čime sam zadovoljan.
Nedavno sam formatirao jedan disk od 30 Mb i sve je prošlo ok. Dok ne odlučim staviti Xp neka bude kako bude.
Pozdrav.

FANCY
31-10-2002, 20:17
Vidim da se poznamo od prije a dakako Ch je točno hehee..
Javi mi se na ICQ ako imaš još nekih problema ili da ti ovo detaljnije pojasnim. 30214287 ICQ broj.

bMachine
18-11-2002, 03:18
neznam, to je radi Win98 FDISK programa, koji ne dozvoljava primarnu particiju preko 1024-og cilindra jer se Win98 nisu mogli bootati sa diskova čija je priomarna particija prelazila cilindar 1024... Fancy dobro kaže, nabavi Boot disk od Windows ME i formatiraj taj disk kako treba. :URL=http://www.startdisk.com/Web1/ubd/ubd.htm:OVDJE:/URL: skini UBD (Ultimate Boot Disk) i napravi ono što si htio: http://www.startdisk.com/Web1/ubd/ubd.htm