PDA

Pogledaj cijelu verziju : disk ATA 100 vs maticna ATA 33



snorlax
17-10-2002, 18:55
Imam PC star 2 godine. Imam ploču 440BX čipset i kupio sam novi disk od
od 40GB koji mi ploča, čini se, ne podržava. Disk je Ultra ATA 100, a prema knjižici matične, podržava samo ATA 33.
1.Dali se isplati nadograđivati BIOS i gdje ga naći? BIOS je inače Award-ov, čije stranice nisu u funkciji, pa me bace na neki link gdje bih trebao platiti za Flash nadogradnju. Znam da je to jako rizičan posao.
2.dodatni disk kontroler. Našao sam disk kontroler ATA 100 koji se spaja na PCI slot. Moram li dograđivati BIOS da bih mogao koristiti taj disk kontroler.
3.vratiti disk?
Help is welcome :smile11:

djamper
18-10-2002, 21:28
ovako prijatelju disk ce ti raditi ali nece raditi na ata100 vec na ata33 i nemoras ga vracati... jedino je bed ak tvoja ploca mozda recimo ne podrzava diskove vece od 30gb...pa bi morao nadogradjivati bios (ako bi htio da ti radi s punih 40 gb) ;)

FANCY
20-10-2002, 13:49
I još da dodam ako nemisliš da mijenjaš comp u dogledanoj budućnosti, kupi si PCI IDE ATA 100/133 kontroler i onda si miran dugo vremena a dakako samim tim i dobijaš velike performance koje momemntalno gubiš jer imaš na ploči ATA 33 a imaš hard ATA 100. A to se dobro osijeti. A bios i to zaboravi ako bilo što radiš od ovog jer ti jednostavno netreba. (ako se nevaram). Samo kupi controler ubodi ga spoji hard i to je to, a svi IDE kontroleri su dobri to nemoj da te brine i uopće nisu skupi(samo nemoj RAID da uzmeš to ti netreba)