PDA

Pogledaj cijelu verziju : Formula 1



VR6
17-10-2002, 17:37
Ne ide mi se na onaj dio foruma, pa moze i ovdje, ko ne zeli citati, ne mora, zbog toga sam i stavio ovaj naslov da se jasno vidi o cemu je ovdje rijec.

VR6
17-10-2002, 17:39
Iako je Frank Williams javno izjavio kako zeli da ponudi BMW-eu paket dionica Williamsa F1, Gerhard Berger je danas izjavio da citiram "to nije na našoj listi za diskusiju".

No iako ne želi da kupi dionice Williams BMW je zainteresovan za aktivnije ucestvovanje u kreiranju i dizajniranju šasije za sljedecu godinu.
Inace iz Williams BMW F1 Teama su objavili da su u punom jeku pripreme za sljedecu sezonu i da im pravo dobro ide jer su vec sada napravili napredak koji su ocekivali tek u sljedecih 10 sedmica...

SB
17-10-2002, 18:06
Sta u ovom novom Auto blicu laprdaju da BMW ima najbolji motor u F1!!! :smile10: Mislim da je Ferrari demantirao sam takve nebuloze ciji je motor najbolji ove sezone.Pouzdanost,snaga,brzina,izdrzljivost,sve je bilo na strani Ferrarija.Pogledajte samo bodove i sve vam je jasno.Tipicno je i to za svabe da nece nikada priznati svoje pogreske pa optuzuju Williams za spori razvoj sasije,a sta su oni napravili po pitanju pouzdanosti?Nista,tokom cijele sezone su cuveni BMW motori zaprasivali komarce diljem svijeta dok je Ferrari premocno pobjedjivao. :))

VR6
17-10-2002, 18:17
Sad ces ti svoje tvrditi, ali BMW jeste imao najaci motor. Pouzdanost ih je mucila kada su pokusavali uz pomoc motora nadoknaditi nedostatke sasije. Nebi Frank nudio dionice BMW-u da je u njima problem.

SB
17-10-2002, 18:22
Samo sam htio reci da sam se nasmijao kada sam procitao tu recenicu kako je BMW imao najbolji motor,a onda bacio pogled na tablicu konstruktorskih bodova :)) .

Hondo
17-10-2002, 18:30
Bravo SB.
Konačno netko ko vidi realno stanje stvari, a ne ono što piše u Blicu ili vidi na DSF-u.

VR6
17-10-2002, 18:51
Nije sve u motoru...

Hondo
17-10-2002, 19:05
Hmm... To sad kažu i u BMW-u. Kao, ima nešto i u Williamsu.

adnoH
17-10-2002, 19:09
Kada je BMW tek ušao u F1, tvrdili su ta im je motor težak i jedan od slabijih na gridu, te da zbog toga ne očekuju nikakve bodove. Ispostavilo se da i nisu bili uopće loši...par vrlo respektabilnih utrka.

Kada su prešli među vodeće, sada tvrde da njihov motor ne samo da je najbolji, već da im konkurencija nije dorasla što se tog tiče. Doduše, ja mislim da se Berger malo šalio kad je to rekao, ali ipak mislim stvarno...

Usput, nijedan proizvođač do sada nije objavio brojke što se tiče snage aktualnih motora. Apsolutno nikad.

Također, mašine se stalno razvijaju...snaga nikad nije ista. Ako je BMW i bio najjači na početku sezone, tko kaže da je i na kraju?

Brzine na ravnom? Svaki tim, pa i vozač će sebi postaviti odgovarajući kut zadnjih krilaca koji najviše utječe na krajnju brzinu ali i ležanje. Što veći kut, auto bolje leži, ali i ima veći otpor zraka. Recimo Jordani su redovito brži od BAR-a na ravnom sa potpuno istim motorom. Prošle godine su Arrowsi imali gotovo na svakom GP-u najveće brzine. Jesu li oni imali najjači motor? Čisto sumnjam.

Ne mora biti da je najjači motor i najbolji. Krivulja momenta je jako bitna u F1. Još jedan podatak koji je sigurno tajna svakog proizvođača.

Calibra Zender
17-10-2002, 20:19
Brzina na ravnom...na Indianapollisu je Schumacher bio među sporijim bolidima kaj se tiče maksimalne brzine, a završio je...hmm koji? :))

Girrari
17-10-2002, 20:33
Baš lijepo piše u novom Auto blicu. "Bavarci su otvoreno izjavili da su razočarani rezultatima i sporošći šasije FW24, koja je samo malo brža od prethodne. F.W. je priznao da su kod konstrukcije šasije bili suviše konzervativni, jer nije uputno zamjeriti se dobavljaču najboljeg :)) motora u F1. Ipak, hladana statistika pokazuje da je za najveći broj odustajanja kriv baš motor."

Pouka: i sa najjačim motorom možeš si rit obrisati ako nije pouzdan. Nije teško napraviti najjači motor, teško je napraviti jak i pouzdan motor.

A i ovo što adnoH kaže, pitaj Boga tko zapravo ima najjači motor budući da snage motora nikada nisu objavljene. Dakle, sve se u osnovi svodi na špekulacije.

Hondo
17-10-2002, 21:45
Yes! Konačno normalna rasprava ljudi koji kuže stvar. Slažem se sa svim rečenim ovdje. Nije krajnja brzina uopče najvažnija stvar jer ona ovisi o setup-u bolida, a ne u tolikoj mjeri o snazi motora. Kad je adonH spomenuo moment, ima jedna zanimljiva stvar. TV nam je omogučio da vidimo obrtaljke pojedinih bolida odn. da vidimo na koliko rpm se šalta. BMW se hvalio da im se motor vrtio čak i preko 19.000 o/m, a u Indianapolisu (mislim) su Schumacher i Barichello šaltali na 16.500 o/min i još uvijek su bili neuhvatljivi ostatku društva. To jako puno govori o performansama pojedinih motora i načinu kako se one iskazuju jer naravno da se Ferrari može i jače vrtjeti, no za to uopče nije bilo potrebe.
Zašto nitko ne vidi takve stvari, nego svi slušaju prepotentno-bedaste izjave herr Bergera i lepog Theissena.

2.0i turbo
18-10-2002, 06:37
Pa da se ne svadamo,,arrows ekipa ima inace najjaci motor po snazi.Svake godine dobe od ferrarija motore i na to jos bace oko 60 ili 65 konja;problem u ekipi vozaci i pouzdanost.FERRARI ce za mene uvijek biti prvi jer je najbolji :))

Fresh
18-10-2002, 07:41
Slažem se sa Hondo, konačno jedna razumna rasprava bez nepotrebnog prepucavanja.
Pouzdanost BMW motora, taj motor vjerovatno izdrži sva ekstremna testiranja na stolu ali u spoju sa mehanikom bolida i šasijom nešto ne štima. Tko zna možda im je motor i prejak, tako da se guši u toj šasiji, oću reći bolid i njegova mehanika ne dozvoljava motoru da da sve od sebe i onda naravno rikne motor od prevelikog naprezanja.

VR6
18-10-2002, 15:26
Sto dovodi do zakljucka da je problem u sasiji...

Hondo
18-10-2002, 15:59
Najdirektniji način kako šasija utječe na motor je njegovo hlađenje. Znači treba omogučit optimalno hlađenje motora, a da se ne naruši aerodinamika. Stvarno ne znam kako su u Williamsu stvari stajale po pitanju toga, ali znam da su kvalifikacije vozili sa jednim motorom, a trku sa drugim. Sad će netko reći da to svi rade. Taj famozni motor od preko 900 ks koji se vrti preko 19.000 o/min je korišten samo za kvalifikacije jer više ne može izdržati, ali ni onaj koji su koristili za trke nije se baš iskazao. Williamsova šasija sigurno nije bila u klasi Ferrarijeve, ali zar nije malo jadno nakon svih onih hvalisanja o naj-motoru, koji je polovicu trka neslavno završio (a i u onima koje je završio nije se vidjela ta premoć), sada slušati kako je šasija kriva za slabe rezultate.

VR6
18-10-2002, 17:35
Ne znam kako neko ne moze shvatiti da kombi sa istim motorom kao neki sportski automobil nece postizati iste performanse...

doc
18-10-2002, 19:35
Citao sam negdje kako je "sezona za mnoge zavrsila vec u Brazilu kad je Ferrari predstavio novi F2002. U Ferrariu su tvrdili da ce novi bolid biti brzi za 1 sekundu po krugu u odnosu na stari, sto je konkurencija docekala s podsmjehom. Medjutim, Ferrari je uskoro poceo gaziti po McLarenima i Williamsima."
Schumaher je ove godine SVE utrke zavrsio, i to na pobjendickom postolju od kojih 11 na prvoj stepenici. Problem Williamsa nije sasija, nego nepouzdan BMW-ov motor.

Hondo
19-10-2002, 01:44
VR6 daj se saberi. Uspoređuješ Williamsovu šasiju sa kombijem. Da su oni tak u kurcu BMW sigurno nebi surađivao sa njima. A ako hoćeš takve usporedbe, netko je ranije spomenuo Arrows. Svi se slažemo da je Ferrarijev motor već par sezona najbolji. Kak onda taj jak i brz motor ne rikava u Arrowsovoj šasiji koja sigurno ne spada u prvu ligu?

Hondo
19-10-2002, 02:01
Sorry, nije Arrows nego Sauber i Ferrarijev motor.
Mea culpa.

VR6
19-10-2002, 03:43
Pogledaj poredak, i sve ce ti biti jasno...

2.0i turbo
19-10-2002, 10:00
elektronika rikava.Sta mozes

Hondo
19-10-2002, 10:58
Pa ja gledam poredak i sve mi je jasno, samo ne kužim šta si ti sa time htio reči.

adnoH
19-10-2002, 14:40
Sauber uvijek koristi prijašnju generaciju motora Ferrarija za koji u Ferrariju tvrde da je samo malčice slabiji.

O onim famoznim okretajima na TV-u. Tu se izgleda koriste mikrofoni koji su postavljeni uz samu stazu od same FIA organizacije. Navodno imaju neki softver koji u trenutku analizira zvuk, te preko toga pokušava otkriti trenutnu vrtnju motora. Dakle opet tu informaciju ne dobivamo od timova, već od FIA-e.

Nije mi jasno kako to može biti skroz točno kako tvrde, jer svaki motor ima drukčiji auspuh, nije poznat točan redoslijed paljenja cilindara, te ima hrpa drugih smetnji te još i dopplerov efekt treba uzeti u obzir.

No ta analiza zvuka je zapravo po meni jedini način na koji bi recimo tipovi iz BMW-a mogli približno procijeniti koliko se vrte motori konkurenata. Pretpostavljam da oni vjerojatno imaju sofisticiranije načine nego da gledaju TV prijenose. :)

HGT
20-10-2002, 10:43
A što kažete na prijedlog novih pravila u F1?? Po meni, to je kao da u nogometu neka momčad dominira pa da UEFA donese odluku da se napadačima te ekipe slomi po jedna noga ,kao, zbog zanimljivijeg prvenstva. Pa tko je kriv što Mercedes i BMW ne mogu konkurirati FERRARIJU? Neka pobijede na stazi (a to će teško ) ,a ne pokušavati na ovakav način.

Calibra Zender
20-10-2002, 10:55
Onih desetak predloženih pravila je stvarno hrpa bedastoća. Sigurno (i na sreću) ne budu sva zaživjela. Trebalo bi nekako učiniti F1 zanimljivijom kad već konkurencija ništa ne može, ali hrpa onih predloženih gluposti je van svake pameti. Pogotovo rotiranje vozača između momčadi. To nema šanse da zaživi. Ali bilo bi dobro da se odredi neki limit za broj motora, šasija, da se zabrani motor samo za kvalifikacije. Te stvari mi se sviđaju jer to daje veće šanse i manjim momčadima da se bore za vrh.

VR6
20-10-2002, 19:51
HGT, a kako je Ferrari dosao do ove dominacije?? Sta je FIA uradila McLarenu, i sta su prije radili drugim dominantnim momcadima??

Ideja o rotiranju vozaca mi se svidja, moglo bi se vidjeti ko je kakav vozac, ali nevjerujem da ce to zazivjeti. Nebi bilo lose da uvedu bodovanje u kvalifikacijama...

doc
20-10-2002, 20:27
kako ide ona reklama:
njemacki genij, taljanska tehnologija!
Ferrari je dosao do naslova iskljucivo svojim radom, a ne sa FIA-om.
××××s nova pravila. Kad je Williams-Renault dominirao, sa Mansellom i Pareseom, nitko se nije zalio. Oni su imali 15 pobjeda, ali od 16 utrka.

Hondo
20-10-2002, 21:56
A kaj je FIA napravila McLarenu? Zabranili su berilij koji drugim konstruktorima nije potreban.
Zakaj uopče netko ide kemijat sa takvim igricama, umjesto da razvija nešto što je od stvarne koristi? Kad je Ferrari početkom devedesetih počeo razvijati svoj poluautomatski mjenjač svi su im se smijali jer su im bolidi zbog njega krepavali na utrci. Kad su ga konačno razvili, imali su ogromnu prednost pred drugima i više se nitko nije smijao. Ista stvar je sada sa revolucionarnom konstrukcijom motora i mjenjača u istom kučištu. Stvar im omogučava nekoliko sekundi prednosti u cijeloj utrci samo na šaltanju. To im nitko nije zabranio jer se radi o čistim naprednim tehničkim rješenjima, a ne o izmišljanju tople vode. Isto tako prije dosta godina ukinuti su turbo motori, a u to vrijeme največu štetu je pretrpjela Honda i nikom ništ.
Opet pitam zašto nitko od vas ne vidi takve stvari, nego samo slušate BMW-ovsku propagandu i čitate gluposti koje pišu po 'stručnoj' štampi.

Girrari
20-10-2002, 23:13
Ma koja je to glupost sa rotiranjem vozača!? To ne bu zaživjelo 200%. Ferrari će platiti Schumija 150 milja da bi ovaj vozil Minardije i Jaguare...??? Idiotarija!

A kak je svima pasalo kad je Ferrari pušio konstantno. Onda je sve bilo regularno, a sada kada blamaju konkurenciju onda je kriva FIA, Bernie... Ma daaa sve je to anti-BMW-ovska zavjera. ××××ing Conspiracy theory.

2.0i turbo
21-10-2002, 06:37
FERRARI PRVI, I UVIJEK CE BITI PRVI

TO JE ZAKON NAJJACIH (NEPOBJEDIVIH)
:)) :)) :))

Fresh
21-10-2002, 07:59
Rotiranje vozača.

Pa tko može garantirat kad Schumacher sjedne u bolid McLarena da mu serviseri nebu namjestili da mu motor rikne nakon 10 krugova, pogotovo pred kraj prvenstva.

Ili će nekakav klinac koji je došao iz F 3000 sjesti na drugoj utrci u Ferrari bez ikakvog prethodnog testiranja.

VR6
24-10-2002, 21:04
BMW želi da nastupa samostalno
Iz BMW kompanije su objavili da do 2004 godine žele postati Šampioni u Formuli 1.

Samo, kako kažu u BMW-eu, imaju jedan problem, a taj problem se zove Michael Schuamcher i Ferrari. No da bi pobijedili ovaj nezaustavljivi dvojac stručnjaci Williamsa i BMW trebaju poraditi na drugim stvarima.

Prema BMW-eu, Williamsovi strucnjaci ljubomorno skrivaju svoje tehnološke tajne od BMW-eovih strucnjaka, a i šasija koju su koristili tokom 2002 godine, je sve samo ne i inovativna.

Poprilicno konzervativnog izgleda aerodinamicari Williamsa se nisu potrudili da naprave ništa novo, a loša saradnja sa BMW inžinjerima dovela je do situacije da je bolid od ove godine imao jako loš balans težine što je bio veliki hendikep za ovu ekipu. Na ravninama je bilo u redu, ali cim bi ušli u prve zavoje bolidi Ferrarija su ih "ostavljali" za po 2 sekunde po krugu.

BMW želi da se aktivnije ukljuci u izradu šasije, ali kao što ste vec mogli procitati na stranicama bihferrariklub.com-a, sama BMW tvrtka ne želi da kupi vecinski paket dionica Williamsa.

A danas je i otkriveno zašto - BMW planira poceti sa kreiranjem ne samo motora nego i šasije tako da bi 2004 godine, nastupali i kao proizvodac motora i kao proizvodac šasije.

Ocigledno je da su BMW inžinjeri shvatili da je to jedini nacin da se dokopa titule, jer slaba koordiranost izmedu BMW-ea i Williamsa, ocigledno je prepreka koja sprecava da se preuzme titula od, za sada, neprikosnovenog Ferrarija.

Preuzeto sa: :URL=http://www.bihferrariklub.com/cgi-bin/news/bihferrariklub.cgi?id=EpFVkkEAVyoatvhfyr:Bih Ferrari Klub:/URL:

eh
24-10-2002, 21:09
vr6, zašto vječno dižeš taj bmw iz pepela ????
jeli imaju motore, jeli imaju para, PA KOJI ××××× NE OSNUJU SVOJU MOMČAD KAO TOYOTA PA DA VIDIMO KOGA ĆE ONDA OKRIVITI ZA NEUSPJEH
Williams je bio puno bolji kada su imali renaultove motore, i onda je postojao šumi.
Bmw je ××××××, još godinu dvije i ćao....A da osvoje naslov do 2004, da da , kada na vrbi rodi grozdje..... :))

VR6
24-10-2002, 21:16
Mogao si procitati prethodni post u potpunosti...

VR6
29-10-2002, 01:59
Usvojeno par novih pravila u F1, najzanimljivije mi izgleda ovo:

Bodovni sistem - sada bodove dobija prvih osam vozaca po prinicipu 10,8,6,5,4,3,2,1.

VR6
14-11-2002, 22:30
AUDI kupuje Arrows
Nezvanicne informacije govore da ce se Arrows ipak izvuci iz velikih fiacijskih poteškoca koje su se pojavile za ovaj tim neposredno pred VN V.Britanije. Kao kupac ovog tima sada se pojavljuje AUDI a sudeci po uspjesima iz utrka Le Mansa Arrows bi brzo postao konkurent u Formuli 1. Naravno, ovo još i ne znaci da ce zaista AUDI i kupiti Arrows, no sve informacije govore u prilog potvrdi ove vijesti. AUDI-iju izgleda logican slijed stvari da nakon Le Mansa okuša svoje sposobnosti i u Formuli 1, vrhuncu auto moto sporta i auto industrije uopšte.

pleh
15-11-2002, 10:50
ajde da se i to ×××××× okuša o popuši kako bmw prowler, možda arows do kraja potone sa pouzdanim audijem hoće li ugrađivat ponosni tdi W30 u formulu, hahahahahahaha, ubit će kokurenciju niskom potrošnjom i crnim dimom iza njih, em ti kramerije u loše vrijeme su odlučili ući u formulu nek se drže onog njihovog prvenstva di se sami sam sobom bore pa nek se uzdižu u nebu po 10 puta, u F1 mogu samo gledati, njemački genij, TALIJANSKA TEHNOLOGIJA !!!!

VR6
16-11-2002, 20:59
FIA-in rok je bio do jučer (petak) da se uplati oko 300 000 eura, i kako tvrde u Arrowsu oni su taj novac i uplatili.

Osim uplate novca, prema pravilima FIA trebali su objaviti i ime glavnog sponzora, dobavljača motora, te imena vozača, što je sada diskutabilno pošto su se "razišli" sa Frentzenom.

Ipak Zvaničnici Arrowsa tvrde da je sve riješeno i da je prijava za sljedeću sezonu prošla kod FIA-e, iako FIA zvanično još nije ništa objavila.
Arrows je prema izjavama glavnih ljudi u ovom timu, pronašao sponzora u neimenovonaoj njemačkoj financijskoj grupi, za koju se spekulise da bi u stvari mogao biti Audi.

Da li ćemo sljedeće sezone ipak gledati Arrowse sa Audi motorima ostaje da se vidi, to jeste moraćemo da sačekamo zvanični izvještaj od FIA-e.

VR6
05-12-2002, 02:05
Iako F1 analiticari daju male šanse Ferrarijevim konkurentima i sljedece sezone, Montoya je više nego optimistican, glede njegovih i šansi njegovog tima da osvoje titulu sljedece godine te da na taj nacin prekinu "Eru Ferrari"

"Bio sam u petak u tvornici, i mogu Vam reci da je napredak veliki. Mislim da cemo pružiti veliku borbu Ferrariju".
Montoya se nada i da ce ove godine imati povlašteniji položaj u odnosu na svog kolegu u timu, Ralfa Schumachera. Iako je sir Frank Williams nekoliko puta naglasio da ne postoji vozac broj 1 i vozac broj 2, ocigledno je bilo da je to prošle sezone bio Ralf Schumacher. No Ralf je svojim ponašanjem i lošim vožnjama naljutio toliko Franka WIlliamsa, da je "veliki šef" cak zaprijetio i otkazom ukoliko Ralf ne popravi svoje vožnje.
S obzirom da je Montoya sve smireniji te da iz utre u utrku vozi sve pametnije, (sada vec i nastojeci da osvaja bodove, a ne da ide na sve ili ništa) za ocekivati je da ga Frank Williams u sezoni 2003 postavi kao prvog vozaca.