PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pitanje za 'BULLIT-a'



Hidra
06-10-2002, 14:31
Malo sam čitao postove koje si ti napisao i shvatio sam da se dosta kužiš u aute.
Moje je pitanje da li je preporučljivo da se 'TDI motor' nakon autoceste tj. nakon velikih brzina kada stanemo i negdje se parkiramo treba auto ostaviti da radi u leru 1-2 minute , zbog turba , i ako je to preporučljivo i zašto to treba raditi , odnosno što će se dogoditi ako auto gasim odmah???
BULLIT-e mislim da sam to pročitao negdje na forumu.

me
06-10-2002, 16:50
pa koliko ja znam treba ga pustiti da radi jer se turbina vrti na preko 100 000 okretaja i ako odmah ugasis motor nema tko vise podmazivati tu turbinu dok se ne zaustavi.

bullit
06-10-2002, 23:11
Naravno da treba pustiti svaki turbo motor, bezninac i diesel da odradi jos koju minutu nakon ganjanja.

Ne zato jer ce ostat bez podmazivanja (to se dogadja samo ako dodas gas dok auto stoji, i iste sekunde ugasis motor),nego zato da voda(antifriz) jos cirkulira kroz sistem, i ohladi turbinu. Turbo se vrti u nekim autima i preko 200000 ok./min, i u sebi akumulira jako veliku temperaturu (zbog ispusnih plinova koji velikom brzinom ulaze u njega).

Ako ugasis motor sa tako vrucim turbom, ulje jednostavno zagori u turbu, i ostecuje lezajeve na osovini turbo-kompresor. Zato u turbo motore MORA ici samo najkvalitetnjije ulje koje mozete naci.

Black Knight_
07-10-2002, 08:46
Kolko sam ja cuo ako zgasis vruc turbo unutra ostane ulje kuhat.

Ovo sa hladjenjem sto si reko bullit mi nije bas jasno... Zasto bi bilo potrebno da ga ventilator ili voda hladi? Pa moze se hladit i normalno. Sta mu to znaci sto ce se hladit sporije ionako je turbo napravljen da radi na valjda 800-900 stupnjeva. Mozda je cak i bolje da se hladi sporije da nema prenaglog skupljanja materijala? Samo pitam sa objasnjenje, nista vise

Inace za turbo motor je najbolje zadnjih 5 minuta se voziti "off boost" iliti ispod radnih okretaja turbine. Znaci kad oces na benzisku na autoputu kad vidis prvi znak u desnu traku i vozi 100 lagano do benziske.
Kad drzis motor u leru moze se javiti visak ulja u motoru koje onda prolazi kroz brtve na turbini i spaljuje se na turbinama pritom karbonizirajuci se cini mi se. A karbon u turbini nije zdrava stvar.

Uglavnom najbolje vozit zadnjih 5 min lagano/"off boost", ako nisi stigo vozit tako 5 minuta onda ga malo drzi u leru prije nego kaj ga zgasis.

Black Knight_
07-10-2002, 08:56
Kolko ja znam nije stvar u tome da ce turbu nestat ulja za podmazivanje jer on se ionako ne vrti kad stanes nego je stvar u tome da kad zgasis motor naravno malo ulja ostane(bude nauljeno) i to ulje pocne se karbonizirat na visokim temperaturama(ako ostavis turbo vruc). Ako je motor upaljen onda ulje cirkulira i ne stigne se karbonizirat na stijenkama. To je u biti to kolko ja znam.

bullit
07-10-2002, 09:33
Eto Black, u drugom postu si sam odgovorio zasto ga voda treba ohladiti.

Black Knight_
07-10-2002, 11:48
Okies, nesto sam ubijen pa sam malo glupo protumacio tvoj post, sorry.

Znaci slazemo se da ga je puno bolje hladit laganom voznjom prije gasenja a ne stajanjem na mjestu u leru. Al i stajanje na mjestu u leru je bolje nego ga zgasit vruceg.

Black Knight_
07-10-2002, 12:25
E da, jel SynPower ok za moju kaliburu?

bullit
07-10-2002, 14:35
Black, nakon ganjanja bez obzira sto si ga zadnjih par minuta vozio bez boosta,ostavi ga par minuta da radi. (Ja na svojem prakticiram dva paljenja i gasenja ventilatora, u leru).

Syn Power je pljuga,najlosiji full synthetic. Ja stavljam RS, preporucam jos Quaker State, Mobil One, Shell Helix Ultra i Motul.

Black Knight_
07-10-2002, 16:09
Uh, ti si zabrijo, pa to je barem 5-6 minuta kako na kojem autu vjerovatno. Brojke koje sam ja vidio u vezi s vremenom hladjenja turba su vise oko 45 sekundi do minutu ako si se ganjo. Inace se turbo fakat jako zagrije samo na autoputu.

Drzat auto u leru na mjestu je stetno kolko ja znam. Javi se visak ulja u motoru. Zato se plavi dim i pojavljuje nakon par minuta u leru na sjebanim turboima.

Mogli bi izracunat kolko mu treba da se ohladi samo zrakom. Trebala bi nam tezina, materijal i povrsina jel? Okolna temperatura je negdje 50-60? Ne vjerujem da mu treba toliko koliko si ti naveo. Stvar na 900 stupnjeva se hladi jako brzo ako je okolna temperatura 50-60 stupnjeva a tu su jos i tekucine i mozda ventilator. I jos ga treba ohladit samo tolko da ulje ne pocne karbonizirat, al ne znam koja je to temperatura ni otprilike.

Kad mi tip u servisu daje synpower za 40kn litru cini mi se :)

Na kraju, ako si tolko nabrijan na cuvanje turba sto si ne stavis turbo timer pa ce ti drzat motor upaljen taman kolko treba i nije tak skup. Brijem da su valjda 300 maraka.

Black Knight_
07-10-2002, 16:10
Kad mi tip na servisu daje synpower za 40kn pa sam ga stavio :)

bullit
07-10-2002, 17:19
Black, ti si taj koji brije... na mom autu dva paljenja i gasenja ventilatora traju oko 2-3 minute.

Kakav visak ulja kad radi na leru? Da, zna se dogoditi da ulje prodje kroz turbo do grane i da onda dimi plavo, ali to je kad je potrosena osovina turbo-kompresor(kad ima lufta). To se dogadja dok je motor hladan , dok se turbo ne zagrije(dok se osovina ne rasiri)

Ovaj turbo koji je sad na mom autu konstantno je nadrukan na 1.2 bara(sa serijskih 0.7) i tako vec vise od 100000 km. Prema tome, ocito mu pase ovakvo odrzavanje. Ti radi kak hoces.Turbo timer je dobra stvar, ali ima i prioritetnijih stvari.Recimo ulje, RS, svakih 5000 km, a to kaj tvoj majstor ti daje SynPower za 40 kn :)) , sorry, to u moj auto ne bi islo...

alfist_zg
07-10-2002, 18:52
ups , ovo za "hladjenje" turba nisam znao , moram priznati...
ja ga samo perem tutta forza i onda zgasim i odem na kavu :)) :)) :))

Black Knight_
07-10-2002, 22:25
Ja sam upravo suprotno procitao mnogo puta na calibra forumu od ljudi kojima se to dogodilo. Tamno plavi dim(rezultat spaljivanja ulja) izlazi iz spuha nakon sto si zagrijo turbinu i stao i ostavio auto u leru minutu dvije.

bullit
08-10-2002, 01:55
Black, ja ne govorim o tome kaj se cita, nego o iskustvu. NIKAD mi se nije dogodilo da neki turbo auto (a vozio sam ih, fala na pitanju, dosta) prodimi na leru nakon ganjanja.
Vozio sam i Calibru turbo, i nije se to dogadjalo, a vadio sam joj mast vjeruj, i poslije naravno hladio turbo na prije opisan nacin.

Calibura Zender
08-10-2002, 12:18
Pi-pi po turbini. :smile06:

Black Knight_
09-10-2002, 12:45
Ha dobro ako ti tako kazes