PDA

Pogledaj cijelu verziju : Debakl BMW-a!!!



TSW
15-09-2002, 15:07
BMW POWER,kako smijesno izgledaju te dvije male slatke rijeci koje mogu uzbuditi samo primitivce,vlasnike tih automobila.Tipican BMW vozac:Patike,donji dio trenerke,pulover i lancina naravno izvan pulovera. :)) :)) :))

DKW
15-09-2002, 15:09
Predrasude, predrasude...

Baš na vom siteu piše kako bmW u i Mercedesu ide super...

Puntolino_
15-09-2002, 15:12
Živio Ferrari! Samo postaje malo predosadno.

DKW2
15-09-2002, 15:13
Istina...

za calibru
15-09-2002, 17:34
http://fotm.rotten.com/muzzled.jpg


ovako cemo morat tvoja usta sredit

hehehe
15-09-2002, 19:34
BMW POWER PONOVO POPUŠILO !!!!!!

NAJSNAŽNIJI MOTOR NIJE IZDRŽAO NI PET KRUGA POD NALETIMA CRVENE KONJICE !!!

×××××× I NEPOUZDANO GOVNO !!!

I ONI ĆE STIČI FERRARI !!!! HAHAHA

PRVO BMW POWER MORA NAUČITI ZAVRŠITI UTRKU !!!

ČUJEM DA JE FRANK JAKO RAZOČARAN DA TRAŽI DRUGOG DOBAVLJAČA MOTORA !!!

PA NEMOŽEMO TO VIŠE GLEDATI GERMANSKI TOLIKO DOBRI I POUZDANI STROJEVI RASPADAJU SE KO KANTE

A MERCEDES BOLJE NE SPOMINJATI

KRAH !!!!!!!!!
:) :) :) :)

SB
15-09-2002, 19:53
Zaostaju 103 boda za Ferrarijem!!! :smile10: Da li je ikada u povjesti F1 bila tolika razlika izmedju prvog i drugog,a kako sada stvari stoje Ferrari ce do kraja premasiti broj od 200 bodova!!! :)

Black Knight_
16-09-2002, 12:15
Ferrariju je trebalo 15 godina da pocne pobjedjivat.

Black Knight_
16-09-2002, 12:19
A da ne govorimo koliko je ferrarijevih bolida u tom periodu odustalo zbog tehnickih kvarova.

Po meni najveca ferrarijeva prednost je schumacher.

mytbyte
16-09-2002, 12:54
Zanimljivo je ovo..što bi se trebalo desiti Ferrariju da počnu gubiti mjesta na podiju? Pouzdanost već imaju, najbrže bolide imaju...što drugi mogu (moraju) učiniti da bi im počeli stvarno "dihat za ovratnik"...treba li Schumi otići u penziju? I Barichello skupa s njim (s tim da smatram da je Bari jedan sasvim prosječan vozač koji je brz samo kad mu nitko ne prijeti)? Ili bi im se trebalo dogoditi da gadno pogriješe sa konstrukcijom bolida za 2003 i da se ne uspiju na vrijeme iz toga izvući (gubitak pouzdanosti), a da drugi, naravno, pritom najzad podignu pouzdanost na prihvatljivu razinu...Mišljenja?

By the way, Cvitković je ponovo dokazao da nije NIKAKAV komentator...počeo je spominjati Williamsove motore i Hakkinena kao vozača McLarena...

Black Knight_
16-09-2002, 13:17
Jedino sto moze preokrenut situaciju jest da ja napokon ispunim williamsove molbe i pocnem vozit za williams.

:smile07:

Girrari
16-09-2002, 13:26
Kao prvo Crni, ak već hoćeš srati onda seri pošteno. Ferrariju je trebalo 20 godina da osvoji konstuktorski naslov.
A upravo to prvo osvajanje ('99) pokazuje da tajna nije samo u Schumiju. Naime, tada se on potrgao, a ipak su sa Irvineom i Salom uspjeli doći do tog naslova.

I broj dvostrukih pobjeda koji je iz utrke u utrku sve veći govori o tome da tajna ne leži samo u Schumacheru već i u izvrsnom bolidu kojem konkurencija ne može ni prismrditi. BMW ima tkođer odlični dvojac u momčadi, ali to ne uspjeva iskoristiti.

U tih 20 godina Ferrari je uvijek bio "tu negdje", a gdje je u cijeloj povjesti bio BMW? Ako ćemo već gledati u prošlost, tada je Ferrari daleko trofejnija momčad od BMW-a.

Black Knight_
16-09-2002, 13:52
To sto ima vise trofeja moze zahvaliti samo tome sto je konstantno u F1 od pocetka.

Schumijev input uvelike pomaze ferrariju da slozi taj bolid i pripremi ga kak spada i da mu da "edge".

Uostalom ako je ferrariju trebalo 20 godina da slozi bolid ne znam zasto se BMW odma krenuo pljuvat cim se pojavio i to od strane nikog drugog nego bas ferarista.

Nakon toliko godina u F1 ferrari je napravio bolid koji ide! WOW! Pljesak! :smile08: :smile08: :smile08: :smile08:

Girrari
16-09-2002, 16:27
Stvar je upravo u tome što nisu napravili bolid koji ide već bolid koji jednostavno ponižava konkurenciju i ostavlja je miljama daleko. Da je razlika između Ferrarija i W-BMW-a onakva kakva je trenutno između M-Mclarena i W-BMW-a ne bi riječ rekao, ali ovako...!

m343
16-09-2002, 16:39
Ferrari je trenutno daaaaaaaaaaleko ispred konkurencije, ali bilo je u povjesti puno sličnih dominacija. U F1 se vrlo brzo mjenjaju stvari i sigurno će prije ili kasnije i ferrari izgubiti prednost...
Uspjeli su skupiti pravi tim, puno iskustva, puno su uložili, imaju najboljeg vozača, bridgestone radi jako dobre gume specijalno za njih-> i moralo se poklopiti.

BMW radi odlične motore i sa novom šasijom kroz godinu dana bit će najmanje konkurentni ferrariju (jedino ako Ferri ne napravi nešto revolucionarno)

Pa BMW je u 80ima u svojoj drugoj sezoni osvoji F1 (rekord), ima najjači motor u povijesti F1, u drugom pokušaju osvojio Le Mans, gdje god su nastupali, pobjeđivali su, a "pametni" po njima ××××...
pa po toj logici bi se po svim drugim auto markama (osim ultrasportskih) moglo srati i pisati svašta (npr kolko treba hondi (sad, znam za njihovu dominaciju nekad) da napravi barem nešto u F1, peugeot je odusta bez hvale vrijednog rezultata, renault nikako da se vrati, ford/jaguar/cosworth -> same legende a ništa, toyota je 3 godine dala sve od sebe da osvoji Le Mans pa ništa)

na HTVu već dugo ne gledam f1 zbog idiota Cvitkovića... ali tu su RTL,ORF,POP

mytbyte
16-09-2002, 18:24
E, da još svi znamo njemački...ja sam pratio na Palcu sa 8 kamera dok nisu sjebali SECA kodiranje...lakše mi je bilo "skužiti" talijanski nego njemački...al više ni toga nema...

RIJEČNI INTERCEPTOR
16-09-2002, 18:30
Živio Ferrari
Živio BMW
Živjeli svi
Živjeli
Ha Živjeli u neznanju...

M434
16-09-2002, 20:05
Dijete drago m343 Frank je nakon ove zadnje utrke izjavio da ozbiljno razmišlja o promjeni dobavljača motora, naročito ukoliko sljedeće sezone bmw ne osvoji bar konstruktorski naslov !?!?!
Zato svi vi neki od××××te Ferrari je najbolji i najbrži, sa gumama i vozačima i boli me ×××××, a bmw je u TEŠKOM GOVNU JER NI NAKON TRI GODINE NE USPIJEVAJU NAPRAVITI BOLID KOJI ĆE IZDRŽATI TRI KRUGA. NA williamsu ne rikavaju neke gluposti, (bravo P. HEAD ) NEGO ISKLJUČIVO I JEDINO: BMW MOTOR - NJEMAČKO TOLIKO RAZVIKANO SAVRŠENSTVO.
KADA, MOŽDA JEDNOM USPIJU ZAVRŠITI OBA WILLIAMSA UTRKU ONDA SE JAVITE.
DO ONDA ŠUTITE I NEMOJTE SRAT !
hvala. :smile06:

Black Knight_
16-09-2002, 20:15
dzirari, razlika i jest bila takva. pa ferrari nije pobijedio ko zna kolko. prvi red na kvalifikacijama je za njih bio rijedak uspjeh. williams bar ima tu uspjeha ako nista drugo.

iako moram priznat da ferrari je nadmocan.

ali sam bolid je upravo toliko nadmocan koliko je prije njega bio williams(a i mclaren nije bio daleko) a za ostalu uvjerljivost zasluzan je schumi.

VR6
16-09-2002, 21:18
Par podataka:

Ferrari je medju prvima u F1, dok BMW je dolazio ponekad.

BMW je 82 usao u F1, a vec je 83 osvoio naslov koji Ferrari tada ocito nije mogao.

BMW u eri turbomotora u F1, je imao jedan od najacih motora, snaga mu se nije mogla izmjeriti jer nisu imali instrumente koji mogu toliko mjeriti.

FIA je prije bila malo na strani Ferrarija, da nisu zabranili berilij u izradi motora, mozda bi jos uvijek vladao McLaren-Mercedes.

BMW-a zeza izdrzljivost, ali kada rade kako treba, na kvalifikacijama su cesto brzi od Ferrarija.

BMW ce na sljedecoj utrci nastupiti s motorom koji ce se vrtiti preko 19050 o/min, sta ce od toga biti jos cemo vidjeti.

Montoya na zadnjoj utrci nije stao zbog kvara na motoru, nego zbog kvara na sasiji...


M434 gdje si ti ti procitao, to stalno ponavljas, moze li neki link gdje pise da Williams trazi novoga dobavljaca motora??

_Stevo
16-09-2002, 21:30
BMW u eri turbomotora u F1, je imao jedan od najacih motora, snaga mu se nije mogla izmjeriti jer nisu imali instrumente koji mogu toliko mjeriti.

da stroj je bio bazdaren na 1280 ks, mislim, a motor je razvijo negdi oko 1400 ks!!!! i to sa 1.5 litrenim motorom(ak je to bio taj motor). svaka cast nema sta.

a kaj se tice ovog da ce se bmw-ovi motori vrtit preko 19000 o/m isto je za svaku pohvalu. al ne znam kak ce zdrzat posto su i ovak dosta nepouzdani.

i dok schumaher ode is ferrarija ja cu pocet navijat za doticnu momcad.

VR6
16-09-2002, 21:38
Znam ja to stevo, cini mi se da je to pisalo i u zadnjem AK, ali nisam mislio ulaziti u detalje.

Na kvalifikacijama u Monzi su se BMW motori vrtili do 19050 o/min, a sada to misle i na trci raditi, s jos vecim brojem okretaja.

Hondo
16-09-2002, 22:11
I kaj onda kaj im se motori vrte? Jel mi može netko objasniti molim vas, kaj oni dobijaju s tom vrtnjom?
I di se manifestira ta njihova famozna snaga od preko 900 ks?

_Stevo
16-09-2002, 22:16
hondo pa ak im se motori vrte na vecim okretajima, razvija se veca snaga u istoj brzini. nemoraju tak brzo saltat(zavisi o omjerima). ustvari brijem da se kontinurianije raspodjeluje snaga. usporedi dva auta, jednog recimo sa obrtaljkom do nezna kojih 6000 a drugi sa 7000 okretaja.

bullit
16-09-2002, 22:19
Hondo, kaj dobivaju s vrtnjom? Snagu, naravno. Kad si limitiran kubikazom, i nepostojanjem turba ili kompresora, jedini nacin povecanja snage je dizanjem turaze. Da ne ulazim u vece pojedinosti, ali tako Honde (Integra Type R, S2000 i sl.) razvijaju specificne snage o kojima drugi proizvodjaci u seriji mogu jos samo sanjati.

_Stevo
16-09-2002, 22:28
eto bullit lijepo objasnil.

Puntolino_
16-09-2002, 22:29
Znate kak se veli, motor koji se vrti, taj se i podere. A njihov se oćito malo prebrzo vrti. Kod tih brzina vrtnje motora, javljaju se brojni problemi, od tromosti ventila(pneumatski podizaći), tromost svječice...

Girrari
16-09-2002, 23:23
Ferrari is Formula 1's oldest and most famous team - and the one that every driver would sell their granny to race for.

The team has achieved legendary status worldwide, producing some of the most evocative and famous racing cars ever built.

Ferrari were building grand prix cars before there was even a world championship. Their first racer was the 125, which dates back to 1948.

The team claimed its first championship race win at the 1951 British Grand Prix, with Argentine Froilan Gonzalez at the wheel.

A year later, the Prancing Horse took its first world championship with Alberto Ascari and the neat little Ferrari 500. From there the team went from strength to strength, with Ascari again winning the title in 1953.

The Argentine master Juan-Manuel Fangio took his only title for the Scuderia in 1956 while Mike Hawthorn, Britain's first world champion, added another in 1958.

Ferrari were slower than most to react to Formula 1's mid-engine revolution but the team soon mastered the technology and American Phil Hill triumphed in the distinctive shark-nosed 156 in 1961.

The team made history in 1964 when John Surtees became the first - and so far only - driver to win the world title on both two and four wheels.

But following Surtees' triumph, Ferrari's fortunes slumped. The team was only rescued when engineer Mauro Forghieri rejoined in 1973.

The Italian was the man behind the T-series of cars that revitalised the team in the mid-Seventies. The combination of Forghieri's technical know-how, Luca di Montezemolo's expert management and Niki Lauda's driving brought massive success, and constructors' and drivers' championships followed in 1975 and 1977.

Lauda left for Brabham in 1978, and Jody Scheckter took his place. In 1979, the South African claimed what would prove to be Ferrari's last drivers' world title in two decades.

The team enjoyed some success in the turbo-era, taking constructors' titles in 1982 and 1983, but tragedy struck when the legendary Gilles Villeneuve was killed during practice for the 1982 Belgium Grand Prix.

Another fallow period followed in the mid-Eighties as Ferrari's chassis technology became outmoded.

Then in 1988, team founder Enzo Ferrari died, strengthening the Fiat group's stranglehold over the team.

The John Barnard-designed 640 series of cars brought a brief renaissance in the hands of Gerhard Berger, Nigel Mansell and Alain Prost. The Frenchman narrowly missed out on the 1990 world championship to arch rival Ayrton Senna.

However, it is only in recent years that the team has become a consistent force again. With the return to the team of Luca di Montezemolo and the arrival of Michael Schumacher and Ross Brawn, Ferrari has been back in the thick of the championship action.

Ferrari finished runners-up in the drivers' championship in 1997, 1998 and 1999, before Schumacher clinched that elusive driver's title in 2000.

So how do they follow their first title in more than 20 years? With the most successful season in their history, of course.

Ferrari's 2001 campaign was special, even by their standards. The Prancing Horse went from strength to strength, taking 11 poles, nine wins and 178 points. The team had wrapped up the title double by August.



Eto iako je dugo, vrijedi pročitati. Niti jedna momčad nije ovako ispisala stranice povijesti F1.

rale
17-09-2002, 05:03
ljudi dajte s tom dosadnom formulom 1 na onaj forum namjenjen tome(koji ja onda necu citat)

ma kakve veze ima ak vozis neki auto iz firme koja je uspjesna ili neuspjesna u formuli 1?

pa nemamo 5 godina
malo mi lici na spiku"moj tata je jaci od tvog"

kao da moj pajero bolje ide zato kaj godinama pobjeduje na........ma ne znam ni di pobjeduje,nit me briga, zato jer taj pajero osim imena nema apsolutno nikakve veze sa cestovnim

ajmo mi o nama dostupnim stvarima

>OSIJEK<
17-09-2002, 08:21
Kako nema veze Formula 1 sa cestovnim automobilima?FIAT dosta koristi tehnologiju za svoje automobile iz F1.Kao sto znamo FIAT je vlasnik Alfe Romeo koja recimo ima selespeed mjenjac koji vuce korjene iz F1.

Black Knight_
17-09-2002, 08:28
Ej osijek sad si ga ukakio. Fiat koristi F1 tehnologiju u izradi automobila? HAHAHAHAHABAWHAHAHABBWHAABAHHAAWVWVHBHBWHBABABWBHA WBHAHBAHWBWHB


:smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

Girrari
17-09-2002, 08:46
Rale imaš pravo, no fora je u tome kaj sam dojma da onu temo s formulom nitko ne čita.
Ipak isprika, iako nisam pokrenuo topic.


Naravno da uspjeh neke firme nema veze s njihovim proizvodnim programom (izuzev eto, Ferrarija), ali mi ide na živce obezvrjeđivanje nečijeg uspjeha i tradicije u cjelini.

Calibra Zender
17-09-2002, 10:27
Jel čita tko vijesti na vrhu stranice?

"BMW će pomoći Williamsu u izradi šasije za 2003. godinu: Direktor BMW Motorsporta, Gerhard Berger, rekao je kako će BMW svojim znanjem doprinjeti u izradi nove Williamsove šasije za sezonu 2003. “Sadašnju zastarjelu šasiju moramo zamijeniti ukoliko namjeravamo parirati Ferrariju”, rekao je Berger."
Zaključke izvlačite sami. A kaj se tiče same rasprave, osim kaj joj nije mjesto ovdje, ona nema nikakve važnosti za serijske aute. Tak su prije STC uzimali kao mjerilo sporta E46 i 156-ice, a to kaj auti za utrku i cestu nemaju veze jedan s drugim nema veze nikome ništa.

Francuz
17-09-2002, 15:36
Znam da nije odgovor na naslov teme,ali ne mogu da se ne osvrnem na zabranu berilija u gradnji F1 motora.Nije li Mc Larenu krenulo nizbrdo upravo nakon te odluke koja je svu silu vode skrenula na Ferrarijev mlin?U Spielfeldu 2000.čini mi se da je Hakkinen vozio baš taj motor,pričalo se da se vrti blizu 19000 o/min,imao je drukčiji zvuk od ostalih i bio evidentno superioran...Nego zna li netko nešto o navodnoj primjeni titana u novom Ferrarijevom motoru za 2003??Što se tiče BMW-a u F1 samo bih citirao Piecha koji veli da se isplati biti u F1 samo prvome,svi drugi imaju samo gubitke-dakle u istoj su skupini i BMW i Minardi.

mentor odlog.
17-09-2002, 16:49
Ferrari rulez !!!!!!!!!!!!!!1
A iz čega je ono nastao Ferrari ???
Tko je prve dvije sezone pobijedio u F1???
Alfa Romeo. Momčad je nastavila pod nazivom Ferrari !!!

alfa099
17-09-2002, 17:55
Ovdje se brkaju pojmovi. Ne možete uspoređivati BMW i Ferrari. Ferrari je momčad, dakle sve je njihovo, dok je BMW DOBAVLJAČ MOTORA ZA WILLIAMS. Kad BMW složi svoju šasiju i oformi cijeli tim, onda će se moći mjeriti s Ferrarijem. Do tada se mogu uspoređivati motori ali rezultati nikako.
...a da je rikša, stvarno je...

m343
17-09-2002, 18:06
ali ako gledamo s te strane (alfa ×××) onda ne možete reči ni riječ protiv BMWa jer imaju gotovo od početka (2000 g.) najbolje motore ili barem jednake ferrariju, ali nije istina da bmw daje samo motore, a u druge stvari se ne miješa

a BMWu su se povečali rezultati prodaje, a dio zasluga sigurno ima i F1

alfa099
17-09-2002, 18:11
Svaka čast BMW-u. Motori su stvarno jaki i jako se vrte. Sigurno da su među najboljima.
ALI, nekak nisu trajni za cijelu trku. A to je bit u formuli, doć do kraja...
A ×××× ih i to kaj je F.W. gazda Williamsa, i on bira motore... sigurno da će za neuspjeh optužit BMW a ne svoj dio ljudi...
Tek kad BMW složi cijelu ekipu, nadam se uskoro, moći ćemo govoriti o suparništvu BMW-Ferrari.
Jedva čekam...

TSW
17-09-2002, 21:30
Majko mila,pa kuda ide ovaj svijet?Dosli smo dotle da se nekakav bmw ide usporedjivati sa velicinom kakav je FERRARI!!! :smile10:
bmw je daleko iza FERRARIJA u svakom pogledu i mislim da je krajnje neumjesno usporedjivati ta dva proizvodjaca.

bullit
17-09-2002, 21:49
Prije svega treba razluciti F1 od cestovnih auta. Ferrari je naj, prije svega zato jer u svojim rjesenjima cestovnih auta ne mora brinuti o ekonomicnosti i isplativosti, tj. nema kompromisa. Ali da BMW zna raditi aute tj. vrhunske motore, ne moze se reci. Imam tu srecu da upravo u dvoristu imam novi M5 (primjer skoro savrsenog prijevoznog sredstva). Auto je bolestan... ;) ;) ;)

gizmo
17-09-2002, 21:56
koju boleest ti ima taj M5,sta kaslje,viroza,ili mu fali konja,mozda je preslab za neke ljude,ili mozda prespor,pa te neki slabiji auto taljanski bez limita stiže kad tebe pokaze 250km/h bmw-u je finito,nekuzim politiku njemaca zasto stavljaju te ××××ne blokade,kad ima mnogo nesigurnijih auta pa lete mnogo brže,ala neki stari maserati quatroporte(valjda se tako pise)

Sledge
17-09-2002, 21:56
Pa,Bullit onda bi se moglo reci da vozis Ferrari za siromahe. :smile06:

Calibra Zender
17-09-2002, 22:11
Pa kaj nisu proizvođači međusobno dogovorili elektronski limit na 250 km/h da bi se zaustavila trka tko će napraviti najbrži auto?

bullit
17-09-2002, 22:15
Od sutra vise nece biti blokade na 250 km/h, nadam se da ce biti lijepo vrijeme na zaobilaznici...

_Stevo
17-09-2002, 22:25
eee bullit zavidim ti..., jako ti zavidim :smile06:

TRANS AM_odlog
18-09-2002, 07:28
Oooo da, M5! Staršna zvjerka. Sve u jednom autu. Luksuz i komfor, ubrzanja i ležanje. Imao sam sreću voziti testnu, prije nego je došla u ruke kretenima koji su ga po ČK zaobilaznici stisnuli do limitatora i prepilili iznenada natrčalu stojku. A među inima bili su i Baumgartner stariji i mlađi (vlasnik i direktor BMW Baumgartner - salona i servisa BMW-a za SZ Hrvatsku). Nemreš bolivit! Zbog ovog bi se dala otvoriti tema: "testom inteligencije do vozačke dozvole!"

Mentore, ne pričati samo zbog toga da se nekaj priča! Alfa Romeo, kao samostalna momčat nastupala je na GP sve do početka osamdesetih kada se definitivno povukla!

šofer
18-09-2002, 11:13
alfa sigurno neće u F1, pošto je ferrari već tu i dominira.

BERGER, KONJ KOJI IMA 300 UTRKA I JEDNU POBJEDU, PA DAJTE MOLIM VAS NEMOJTE TOG DEBILA UOPĆE SPOMINJATI, KAKVIM ĆE TAJ SAVJETIMA POMOĆI DA IZRADE BOLJI BOLID, MOLIM VAS, PROBLEM WILLIAMSA JE MOTOR- NEPOUZDAN I SLAB MOTOR, JER ČAK I KADA MU STAZA ODGOVARA (BRZE SA RAVNIM DIJELOVIMA) I TU PUŠE ILI KREPAVAJU.
BUDIMO REALNI. :( :) :(

no limit
18-09-2002, 22:25
Bullit, kolko ide bez blokade?

Hondo
18-09-2002, 23:10
Stevo i Bullit, jasno je meni kaj se dobija vrtnjom. Ali na taj se način sigurno ne dobiva ravnomjerna raspodjela snage. BMW-ov motor odozdola ne ide nikam da bi gore eksplodiral (recimo spomenuta Honda), a to sigurno ne pomaže u postavljanju setupa. Motor im je nedovoljno elastičan (da sad ne ulazimo u filozofije), a uz to i tih njihovih 900 konja se nigdje ne vide. I ne mješajte u cijelu priču Williams. Tata Frank je uvijek imao odlične šasije, ali ono što je u cijeloj priči najvažnije je motor od kojeg ovisi i aerodinamika i setup. A BMW-ov motor realno vrijedi trećinu onoga što o njemu pričaju Thiessen i Berger, a to se vidi i po rezultatima.

bravo...
19-09-2002, 08:13
Hondo, to je to !!! ;)

bullit
19-09-2002, 09:43
Ide preko 290.

Ne bih se bas slozio s ovim glede F1 motora, tih 100-150 okretaja ne utjece na elasticnost, tim vise sto naravno svi imaju varijabilno upravljanje ventilima.Ali kompenzacija za losiju sasiju je to sto se voze sa vise krilaca (i auto je nize postavljen zbog jaceg downforcea,sjetite se samo fotki iz Spa), a i gume nisu idealne (jer Michelin mora misliti i na Mclaren a onda to vise nije ono pravo), jer nisu radjene za njih, za razliku od Bridgestone-a koji se specijalizirao za Ferrari.

Hondo
19-09-2002, 10:41
Istina, al ja nisam rekao da je tih 150 o/min krivo za neelastičnost motora.
Za to je odgovorna kompletna konstrukcija.
Da budemo na čisto: nije BMW-ov motor ništa lošiji od ostalih u F1, no meni smeta, a tako vjerojatno i ostalima, njihovo stalno hvalisanje sa nekim brojkama (okretaji, snaga, max. brzina i sl.) koje se u praksi ne potvrđuju. Pri tome to gledam čisto sa tehničke strane. Na stranu simpatije prema ovom i onom.
Ne zaboravimo da je i Ferrari sa ovom ekipom (mislim osim vozača i na konstruktore) krenuo gotovo od 0 isto kao i BMW i da im je za razvoj pobjedničkog bolida trebalo isto nekoliko god, ali sad su otišli toliko naprijed da vjerojatno švapska taština ne trpi toliki neuspjeh, pa na sva usta ×××× o sebi i kuju se u zvijezde, al za sad bez pokriča. I opet tvrdim da je Williams jedna od boljih šasija jer Head i Fisher znaju šta rade.
Nisu oni toliko loši koliko je Ferrari bolji!

tako je
19-09-2002, 11:09
Hondo to im ja tupim već mjesecima, ali ××××ga kad je pred kućom e36 onda ga ××××, bmw power, kako kažeš , njemaška taština. Ah ko ih ×××× , uživam kada je bmw power u oblaku dima nakon par kruga. :))

Calibra Zender
19-09-2002, 11:53
Hondo, samo par sitnica. Osim kaj Williams nema ekskluzivu za nabavu guma još k tome i ta veličanstvena šasija doslovno ždere zadnje guma na bolidu i problem je i u šasiji, a ne samo u BM-ovim motorima!

Black Knight_
19-09-2002, 12:28
Istina, bmwov motor je prerazvikan. Brojke kojima se hvale ne prikazuju dobro realno stanje.

A i e36 bmwi su dosta underpowered za svoje brojke :)

Hondo
21-09-2002, 02:04
Calibra, samo par sitnica. Ekskluzivu za gume ne mogu dobiti jer ne spadaju u prvu ligu. Kad pokažu da zavređuju ekskluzivu dobit će ju (isto kao neki).
Što se tiče šasije, ajmo ovak: kod zadnjih kotača se nalazi motor. Da bi motor davao maksimum, potrebno je postići da se on ne pregrijava što se postiže određenim hvatačima zraka koji narušavaju aerodinamiku bolida i samim tim utječu na njegovo ponašanje. Znači trebaju postaviti takav set up da zadovolje motor i da dobiju što bolje ponašanje auta. Nedorečenost razvikanog njemačkog motora je jedan od razloga zašto se žderu zadnje gume (vjerojatno ne i jedini) jer set up mora biti nekakav kompromis između dobrog hlađenja i dobrog gripa. Možda nisam najspretnije objasnio, ali vjerujem da me kužite.

Girrari
21-09-2002, 09:46
Svaka čast Črni. Ne zato kaj se malo posrao BMW (to mi je jedina njem. firma po mom čefu) već zato kaj si napisao nepristranu istinu.
Za cestovne modele ne znam, ali ovi u formuli ne odgovaraju brojkama tj. one se baš ne ističu.

Yokosuka/
21-09-2002, 13:33
..TRANS AM_od log,to su gluposti. Do nikakvog limitatora na Vmax oni nisu došli sa M5 jer niti nije bilo toliko slobodne ceste, a niti je njegov sinek bil u M5 prilikom vožnje, ljudi uokolo pričaju različite napumpane gluposti...

VR6
21-09-2002, 18:47
S druge strane, BMW Williams je odmakao daleko u razvoju motora za bolid Formule 1, no iako to nisu htjeli priznati do ove godine, sada su se morali pomiriti sa činjenicom da nije sve u snazi motora. Prema nezvaničnim podatcima o snazi motora (oba tima su se složila da su podatci manje više tacni) Ferrari trenutno ima za 10 KS slabiji motor od BMW-eovog.

Ali.. Ferrarijev bolid ima niži centar težine, bolji raspored mase po cijeloj šasiji (postaju brži u prolasku kroz zavoje, stabilniji) i fenomenalan mjenjač koji mijenja brzine za 50% brže od svih ostalih što im u toku samo jedne utrke stvori otprilike 10-15 sekundi prednosti. Ferrari je prvi zahvaljući istom aerodinamičkom tunelu "zakrivio" nos bolida. Tada su se mnogi smijali takvom izgledu bolida, no perfomanse Ferrarija su ih uvjerila da je to put kojim treba ići.

Preuzeto sa: :URL=http://www.bihferrariklub.com:BihFerrariKlub:/URL: stranice, vijesti od 19.09.2002.

bullit
22-09-2002, 04:55
Yokosuka, kaj ti brijes? Kakvi sineki? Ko je bio a ko nije?

Yokosuka/
22-09-2002, 09:50
..bullit, TRANS AM_odlog veli:"a među inima bili su i Baumgartner stariji i mlađi", hoču reči to da je prilikom sudara sa onom stojkom u M5 bio direktor Baumgartner (suvozač) i auto novinar (vozač), znači bez onoga "mlađi" jer sam pretpostavil da TRANS AM_odlog misli da je u M5 bio i baumgartnerov sin...

bullit
22-09-2002, 10:24
Sorry Yokosuka, krivo shvaceno s moje strane.Mislio sam da govoris o drugom M5. Cudilo me da bi ti tako nesto napisao... :smile08: :smile08: :smile08:

TRANS AM_odlog
23-09-2002, 09:38
Nije me bilo par dana. Gužvanja. E, da...

Yokoshuka, podaci kojima baratam dobiveni su iz prve ruke od čovjeka koji se našao neposredno na mjestu događaja, riječ je o tehničaru Radia 1 (Čakovec), ako su krivi nije moja greška. Kako god bilo, posljedice su logične kad budali u ruke daš ono čemu nije dorastao. Šteta rakete!

Yokosuka/
23-09-2002, 15:55
..TRANS AM_odlog,vjeruj mi da i ovaj tehničar Radija 1 širi dezinformacije. Istina bog;šteta M petice...

INTCP
23-09-2002, 16:49
TSW TI SI DEBIL.

INTCP
23-09-2002, 16:52
Jako teško napravit najjači motor kad se ne gleda na pouzdanost. ×××ך motor koji izdrži pola sata. Nek se vrti i do 50000 okretaja uopće me ne fascinira.