PDA

Pogledaj cijelu verziju : najbolji put da se uništi kuplung



neiskusna
15-09-2002, 06:45
Je vožnja u koloni.Kada vozim na razdaljini od 5 metarane kvačilo držim stisnuta a naprijed idam samo puštajuči papučicu za kočenje.Opčenito često u sličnim situacijama kvačilo držim potpuno stisnuto a kračem naprijed.Koliko na takve i slične načine uništavam kuplung vozila?

DKW
15-09-2002, 11:41
Ne kužim...
Držiš kuplung, a auto svejedno ide?

Extreme
15-09-2002, 11:52
Ako auto ide iako je pritisnut kuplung znači da se mjenjač zapravo nikad ne odvaja od motora, tj. da kuplung nije dobro podešen. No, ne shvaćam kako uopče s takvim autom možeš voziti, jer se kod takvih slučajeva obično uopće ne može ubaciti u brzinu kad motor radi.
No, bez obzira odmah otiđi u servis jer ovako definitivno uništavaš mjenjač.

Puntolino_
15-09-2002, 12:10
Možda ti curo moja imaš automatika!!!!

Calibra Zender
15-09-2002, 12:19
A možda je nekome dopizdilo polemiziraje oko Alfi i ostatka svijeta...

ghostica
15-09-2002, 12:27
A sigurno je svima dopizdilo tvoje prodavanje pameti koje nemas. Stvarno sve ima granice, samo je ljudska glupost beskrajna.

neiskusnna
15-09-2002, 12:33
to radim na malim nizbrdicama:kvačilo stisnem do kraja a naprijed idem tako da puštam papučicu kočnice!!!Kvarim li na taj način vozilo?

Puntolino_
15-09-2002, 12:33
O kome ti to? Meni ili Calibri

DKW odl
15-09-2002, 12:45
Ako je riječ o maloj nizbrdici, onda ne bi trebalo bit problema. Problem je samo kada je kvačilo ni stisnuto, ni otpušteno.

Puntolino_
15-09-2002, 12:53
Još uvjek neznam ko to previše pametuje, ja ili Calibra????
Kaj se tiće vožnje po nizbrdici možeš to raditi mada bi bilo najbolje da kad se tak voziš izbaciš iz brzine i pustiš kuplung jer kad držiš stisnut kuplung trpi ti "druk lager" i cjela lamela.
Pomalo i griješiš kada se voziš van brzine čak i po nizbrdici. Zašto: zato jer ne kočiš motorom i opterečuješ kočnice previše i zato jer auto najmanje troši kad se koči motorom ćak manje nego kad se voziš u leru jer kad koćiš motorom auto ništa ne troši odnosno ne ulazi ništa benzia u motor, a dok se voziš u leru motor dobiva malu količinu benzina potrebnu za rad na leru!
Oprostite ako sam ja previše pametovao! :smile11:

neiskussna
15-09-2002, 13:45
nije mi jasno.Pikcure this:nizbrdica ,7-8 metara ispred mene drugi auto ili znak stop,ja instinktivno stiščem kvačilo do kraja i dofuravam auto na kočnici,kvarim li tako lamelu?Par puta parkirala na nizbrdici i zategla ručnu.Sjednem ja u auto stisnem kvačilo(napominjem ručna je bila dignuta do kraja) kad auto pojuri dole!sorry ako gnjavimhttp://www.plauder-smilies.de/remybussi.gif

alfist_zg
15-09-2002, 14:19
sve je ok neiskusna....mozes se tako voziti nije neki bed.
Odi kod mehanicara da ti popravi rucnu. :)

Nije mi jasno
15-09-2002, 14:35
Puntolino, na koju spiku auto ništa ne troši kad kočiš motorom (kako ne ulazi benzin)?

Puntolino_
15-09-2002, 15:27
Možda nisam bio dovoljno jasan: Zamislite si situaciju - stotinjak metara ste od semafora i vozite se 60-ak km/h. Kako je najbolje i najekonomičnije se zaustaviti? Tako da lagano mijenjate brzine u sve nižu dok ne usporite na najmanju moguću brzinu i onda lagano kočite. To je puno ekonomičnije nego se u ovom slučaju zaletavati do semafora i onda naglo pritiskati kočnicu.
Auto ništa ne troši dok kočite motorom odnosno dok ste u brzini i maknete nogu s gasa. To je barem logično zašto ne troši. Kad oduzmete gas, motor mora kočiti odnosno stvara se kontra moment koji stvaraju kotaći koji se kotrljaju po podlozi odnosno motoru nije potreban benzin da bi održavao rad - tjera ga inercija. Kad motor radi u leru, potrebna mu je mala količina goriva da bi održao svoj rad na nekih 700-800 o/min. Da motor dobiva gorivo dok se s njim koći, motor nebi koćio odnosno nastavio bi se okretati pa nebi koćio. Zakljućak je da motor ne troši dok se koći motorom.

Evo i odgovora neiskusnoj: Svako pritiskanje kuplunga šteti cjelom sklopu kuplunga, od druk lagera, lamele, korpe... Greška vozaća je držati auto u prvoj na semaforu jer je to dugo vrijeme gdje su svi ovi djelovi opterećeni(kod starih auta i kuplung sajla). Koristi kuplung samo kod kretanja i mijenjanja brzina i nema problema. A i manje ćeš potrošiti kočnice i benzina ako budeš kočila motorom a ne vozila se u leru.

seyzmo
16-09-2002, 15:33
Mozda sam fulao (nisam citao sve postove), ali Neiskusna... ako si u koloni i polako se kreces naprijed... zasto nisi u leru ???

Ako stojis i pustis kocnicu (polaaaaako se pokreces napred - u leru), onda zasto stisces kupplung ??? nije mi jasno. Kada stojis na mjestu, valjda stavis auto u ler (a ne drzis ga stisnutog non-stop). I onda jednostavno pustis kocnicu (dakle polako kreces) i kad trebas stati stisces kocnicu (SAMO kocnicu) i polako stajes, right?


Inace, mozda nema veze sa temom, ali svako kocenje koje pocinje stiskanjem kupplunga (a ne kocnice) moze potencijalno biti VRLO OPASNO. Pokusaj na kisi pri jedno 80-ak na sat (ili vise) zakociti naglo i to tako da prvo stisnes kupplung... STRAVA. Ne to raditi. Kada u Austriji ADAC bude organizirao safe-driving skolu, pozvana si.

neiiskusna
16-09-2002, 16:07
seyzmo hvala ti!http://www.bullington.bullterrier.com/images/bullyrun.gif

_Stevo
16-09-2002, 18:45
seyzmo ovo kaj si ti napiso sa kuplungom. to u vecini slucajeva rade novaci u prometu. to sam skuzil kod nekoliko ljudi. sjebano, povecava se zaustavni put.

Girrari
16-09-2002, 19:13
Rade novaci iz straha da im se ne zgasi auto. Radio sam to i ja jer te u vozačkoj ne nauče ničem korisnom. Nitko ti ne objasni neke stvari.
Ja sam uredno položio tako da sam na ispitu prolazio sva skretanja u drugoj sa stisnutim kuplungom.
Danas mi to ne pada na pamet.

Black Knight_
16-09-2002, 20:02
U svakom slucaju auto najmanje trosi kad KOCIS motorom(uopce ne trosi). Naravno kad okretaji padnu ispod odredjenog minimuma motor ponovo pocne dobivat benzin da se ne bi zgasio ali to vise nije kocenje motorom.

U leru moj auto(204 konja) trosi 1.1-1.2 litre na sat vremena sa ugasenom klimom i 1.6-1.7 sa upaljenom klimom. To je zanemarivo.

Meni se cini najvjerovatnije da najgore unistava kuplung stiskanje i otpustanje a ne drzanje u stisnutom polozaju, al bezveze lupam.

INTCP
16-09-2002, 20:11
Puntolino šta bauljaš? Kako misliš ništa benzina ne ulazi, pa kako onda motor radi, nešto mora sagorit. Osim toga nije istina da više troši u leru jer ako je ler oko 850 okretaja, ući će benzina za toliko i motor će u isto vrijeme potrošit manje jer se sporije vrti, a ako kočiš motorom motor se opterećuje jer se bori s karoserijom, dakle nešto ga gura (karoserija) a on neće već oće stat i osim toga radi na recimo 3 000 okretaja, znači brže se vrti u istom vremenu i više se benzina sagori. :))

Puntolino_
16-09-2002, 20:39
Ovo je ok kaj se tiće koćenja i stiskanja kuplunga u isto vrijeme.
Vjerujte mi da auto više troši u leru nego kad se koći s motorom. Kad koćiš motorom - ponavljam - nije mu potreban benzin. Da se ne ugasi brine se inercija. Da ti pojasnim, kada pališ auto na guranac, nije ti potreban elektro-pokretač jer motor pokrene inercija cijelog auta. Tako isto ti nije potreban benzin kad usporavaš odnosno digneš nogu s gasa.
Pitaj stručnjake!!!

_Stevo
16-09-2002, 21:16
girrari ja sam se od kuplunga odvikunl jos u osmom razredu osnovne, ak ne i prije. isto sam imo strah od toga da mi ne crkne pa sam ga stisko. onda su mu stari i ujo rekli da to nijedan "pravi" vozac ne dela :) pa sam se odviknul. sad uopce nemam naviku. osim kod spore voznje al se i to moze bez kuplnuga. jedino di drzim kuplung stisnut vecinu vremena je trabant od uje. al to tak i tak pali na zice pa se ne sekiram previse.
e da na traktoru blesavom moras stisnut kuplung da bi stao(bar kad ores). blesavo:)

Girrari
16-09-2002, 23:44
Stevo moj, ja u osmom razredu nisam ni prismrdio vozačkom sjedalu auta jer moj dragi otac nije imao volje podučavati me bilo čemu, pa se vadio na teoriju kako za to služi autoškola.

Prvi sam puta vozio auto (ne karting koji naravno nema kuplung) sa 17 godina i to prastaru Dianu kabrio kada me prijatelj od starog (inaće poznati mehaničar i višestruki prvak Juge u automobilizmu- generacija Štroka) učio voziti. Od njega sam naučio sve kaj znam o autima jer me on (za razliku od starog) tretirao kao sina, vjerojatno zbog toga kaj ga nikad nije imao.

Vozački sam položio uredno iz prve (sve testove) i unatoč žustrijoj vožnji do danas nisam bio ni blizu nekoj ozbiljnijoj ×××××riji.

Dakle, osim iskustva, ulogu igra i mentalitet.

_Stevo
16-09-2002, 23:53
girrari ja sam auto naucil vozit, ono, iznenada recimo. tocno se sjecam dana, ne datuma al kak je bilo. i tak sam ja sa starim naucil vozit. i ja sav sretan, znam vozit,... i dosta sam vozil sa ujom. a kaj se tice mehanike, tu nisam bas preveliki znalac. u zadnje vrijeme dosta pricam sa starim(s kojim inace imam jako kompliciran odnos) i dosta toga mi je vec reko i zapamtio sam. neke stvari sam sam zakljucil, a nesto sam procito u knjizi o motorima.

znam par ljudi kojima starci briju za vozacku, da je to stvar auto skole da te nauci. jednom frendu starci nisu dali da ide na vozacku, para imaju da mu plate, jer mu ne bi dali auto i to njemu ne treba. pa dobro nemoraju mu dat auto, al nek ide na vozacki. nikad neznas kad mu moze dobro doc. drugom frendu starci isto briju, makar nema 18 jos, da ce ga u auto skoli naucit. pa bolje da starci sjednu sa decom u auto i pokazu mu i nauce ga. ovi u auto skoli nauce ×××××.
i da ima pun ××××× ljudi koji daju djeci da se voze po glavnim cestama makar su maloljetni i nemaju vozacku. meni je stari pun ××××× puta htio dat da vozim po glavnim cestama, uz njega naravno, pa sam to odbil. i zadnje vrijeme vozim tam di nema tolko prometa.
malo sam se raduzil :)

_Stevo
16-09-2002, 23:56
e da. ak oces vec sjebat kuplung, odi negdi na neku uzbrdicu, stani i onda pocni kretat. al nemoj krenut nek drzi auto tak da stojis na mjestu, a nalazis se na uzbrdici. to ti je jako pozeljno za lamelu.

VR6
17-09-2002, 00:00
Ne mora biti uzbrdica, dosta ubaciti u brzinu, pritisnuti gas, i na pola pustiti kvacilo, i u roku od 10-ak sekudni lamela ce vec poceti da gori...

_Stevo
17-09-2002, 00:07
vr6 al ak si na ravnom. pritisnes gas i lagano kuplung otpustis. pa onda ces prije krenut nek izvest to. ovak je jednostavnije. il nek potegne rucnu pa nek radi to isto, bu si i gume zderala odmah.

ghostica
17-09-2002, 00:22
kak bum onda krenul s uzbrdice?

_Stevo
17-09-2002, 00:25
ma potegni rucnu, nabi gas da gume cvile pusti rucnu i pazi da niko nije ispred tebe.

Black Knight_
17-09-2002, 09:10
Auto ne trosi NIMALO goriva kada se koci motorom. Inercija/kotaci/stagod vrti radilicu i motor. U motor vjerovatno ulazi samo zrak i to i je ono sto pruza otpor i uzrokuje KOCENJE, jer nema benzina te klipovi samo bezveze kompresiraju zrak. Kada okretaju padnu ispod odredjenog minimuma(700-900 okretaja valjda, isto ko i u leru) motor pocinje dobivat benzin.

Ako ne vjerujete ovo probajte se vozit u drugoj recimo 80km/h i pustite sve pedale pa cete vidjet kak motor koci do valjda negdje 10-15 km/h i onda tocno osjetis kad pocne ubrizgavat benzin, auto se malo trzne(ko kad stisnes gas dok vozis u niskim okretajima i niskoj brzini) i nastavi lagano vozit tom brzinom skoro na rubu gasenja.

Auto u leru trosi koliko je potrebno da se motor odrzava na 700-900 okretaja otprilike, kako na kojem autu.

Ja ne stiscem kuplung kad kocim osim ako znam da cu stat na kraju(crveno na semaforu recimo). Onda nekad znam stisnut kuplung i prebacit u ler u istom pokretu kad i stavljam nogu na kocnicu jer se osjecam lijeno, a sjedim dosta zavaljeno pa to napravim sve u jednom pokretu pa sam miran dok ne krenem ponovo :)
Inace skoro nikad ne prebacujem u nizu da bi kocio motorom(na snijegu eventualno). Bezveze unistavas cijeli auto s tim, pa nisu pakne tak skupe ×××××u.

šofer autobusa
17-09-2002, 09:34
Bleki,

Ti tvrdiš da auto ne troši ništa ako se recimo voziš 80 u trećoj, vidiš da češ morati stati i odmah prebaciš u ler ?

Znači tebi je to isto kao i da polako prebacuješ u sve niže brzine i kočiš motorom, jedino se u tom slučaju troše pakne ?
Ili ?

Ja mislim da to nikako nije isto i da auto manje potroši kada se koči motorom.
Sa druge strane nisu samo pakne u pitanju, ima tu svega od diskova do čeljusti pa čak i gume na papučici, haha. Znam ljude koji su svojom vožnjom prošli i 300.000 sa istim diskovima, a znam i idiote koji ih mijenjaju svakih 20.000 zajedno sa paknama koje mijenjaju na svakom servisu.
Ipak sam siguran da će mi kočnice trajati nekoliko puta duže ako kočim i motorom a ne da ko krele pri stotki stavim u ler i drito po kočnici.
Osim toga što može biti motoru, ionako ne prolazi 3.000 okr, samo se razrađuje, i to bez benzina.

seyzmo
17-09-2002, 11:02
Evo, prijedlog...

Sada na zimu kod ADAC-a pocinju Sicherheits testovi.

Pada dogovor, svi se zainteresirani nadjemo u Grazu (kod West shopping centra) i imamo max. pola sata do staze. E, a onda da vidimo.

Izbjegavanje prepreka, nagla kocenja, schief zavoji, schwenk zavoji, krug...

Ako nista drugo, bar cemo rijesiti dilemu. I by the way, ako cete svi frfljati, uvedem vas kao njemacki razred, i svi ulazimo za 20 E po osobi.. nije strasno, zar ne ?

Black Knight_
17-09-2002, 11:53
Dakle kao sto sam rekao auto NISTA ne trosi kad kocis motorom. Ako neko hoce dokaz mozemo se dogovorit pa cu ga provozat a on si moze gledat trenutnu potrosnju.

Ako se osjecam lijeno(citaj napusen) i recimo vozim se 80-100 i vidim u daljini da cu stic na crveno na semaforu onda samo prebacim u ler i jezdim do tamo i prikocim kocnicom kad treba stat. Rekao sam da tako postupam kad sam lijen a ne zato sto bi tako manje potrosio. Tako se i vise goriva trosi i pakne/diskovi se vise trose - znaci nije bas dobro.

Kocenje motorom UOPCE ne trosi benzin, daj shvatite to. Kineticka energija automobila se trosi na okretanje radilice i klipova itd. Posto motor ne dobiva benzin UOPCE sve to pokretanje pruza otpor i usporava/KOCI automobil. Radilica ujedno vrti i kompresor od klime i remenicu akumulatora i sve to jos dodatno koci naravno. Ali ne trosi nista benzina dok okretaji ne padnu ispod negdje 700-900 okretaja kada motor pocne dobivat benzin da se ne zgasi. I tada motor prestane kocit.

Auto u leru SIGURNO vise trosi nego kad kocis motorom, jer kao sto rekoh, auto ne trosi NISTA kad kocis motorom, a u leru moj auto trosi 1.2 litre na sat vremena.

Sto se tice stetnosti kocenja motorom, meni se cini da je to vise korisno nego stetno, lijepo si propuhujes dizne itd. Samo spustanje u nizu radi kocenja vec je stetno, to su vec naprezanja sinkrona, lamele itd. Kocenje motorom u nizim brzinama(1,2,3) moze bit malo stresno za auto ako ne pustis gas jednom finom umjerenom kretnjom. Ako oduzmes gas naglije onda ti auto cukne a to je stresno(ne moram govorit da me to uzasno zivcira a to svi rade).

Jos jednu zanimljivu stvar sam primjetio a to je izjava da je vrtit motor iznad 3000 okretaja stetno. Moram reagirat na ovo, motori su napravljeni da se pouzdano vrte na svim okretajima do blokade. Zasto bi ti bio bed vozit doc u 3000 okretaja kad recimo na autoputu se vjerovatno na barem 4-5 tisuca vozis cijelo vrijeme i to po dva sata nekad?

Vise ces ti sacuvat masinu ako malo manje saltas i pustas da ti motor ode u vise okretaje i onda kad treba kocit samo pustis gas i posto si bio u visim okretajima samo pustis lagano gas i kocis motorom, ne moras prebacivat u nizu. Ustedio si na saltanju, kocnicama i na benzinu.

Nemojte se zavaravat, auto ne trosi zanemarivo kad se vozikas okolo u leru. Ako se vozis sporo trosi i po 10ak litara dok je u leru.


Motori su napravljeni da rade pouzdano na cijelom svom rasponu okretaja. Meni se cini da naglo dodavanje i oduzimanje gasa te prekomjerno mjenjanje brzina najvise sjebava masinu i zato vozim tako kako vozim(osim kad sam "lijen").


Ako me sad jos neko pita kako to motor ne trosi benzin kad kocis motorom a radi poludit cu. Pa vi ljudi ste retardirani.

Eto, tolko o zdravoj voznji :)

INA GORIVA I MAZIVA
17-09-2002, 13:05
bleki se gradom vozi u leru, hahahahha, jeli to volovi vuku kaljibru ?
Hahahahahaha

Puntolino_
17-09-2002, 21:05
AAAALLELUJJJAAAA!!! Konačno je neko shvatio! Hvala ti crni viteže, već sam se zabrinuo za svoje poznavanje tehnike i automobila. Objasnili smo i već par puta to o potrošnji i leru i pi... materinoj... Ko sad ne kuži fakat ima niski koeficjent inteligencije.
Samo se ne slažem u jednom s tobom: svako okretanje motora u više okretaje je štetnije nego vožnja u nižim, opet ti velim staru poslovicu da motor koji se dere, taj se i razdere. Normalno je da kad se motor vrti na 4000 o/min da će se prije poderati nego da se vrti na 2000 o/min. Ali i to je stvar motora. Nije svaki isti motor, neki motori vole visoke okretaje(šesnaest-ventilci).
Svejedno svaka čast, jedino ti kužiš o čemu ja pričam - hvala.
Daj nabaci još neku spiku o tehnici, volim o tome pričati. :)

Calibra Zender
18-09-2002, 09:01
Kak da uništiš kuplung? Prikopčaj si kampicu i vježbaj na uzbrdici kretanje bez ručne! :))

Black Knight_
18-09-2002, 13:05
Gle, zna sta ja cesto radim, dam gas recimo u drugoj na zelenom valu dodjem do negdje 6k okretaja i onda ga umjerenom kretnjom pustim(da ne cukne) i kocim motorom do auta ispred sebe. motor se naravno cijelo vrijeme cuje al vjerujem da je to vise korisno nego stetno. Prociscavaju se motor.

Ono sto steti motoru je ganjanje a pod ganjanje se podrazumijeva naglo/brzo/cesto mijenjanje brzina, spustanja u nizu, nagli startovi, naglo oduzimanje i davanje gasova. pri svim tim stvarima cijeli auto cuka, muci se, napreze. ako ti lagano das gas i dajes ga do 6 krpm(na 7 mi je blokada) i onda lagano pustis to je sasvim u redu(valjda). kazem ti, motori su napravljeni da rade pouzdane na svim okretajima do blokade(manje vise).

Black Knight_
18-09-2002, 13:17
Vozit auto non stop u niskim okretajima i radi toga cesce mjenjat brzine je mnogo gore nego pustit ga da dodje u vise okretaje. Ja obavezno svaki put kad vozim svoj auto ga barem jednom dvaput razradim pred kraj(nakon sto se zagrije, al malo prije nego ga parkiram da ne ostane vruc). Ako vozis auto stalno u niskim okretajim nakupit ce ti se smeca svugdje po motoru.

Nista tu nije lose, to je napravljeno da tak radi. Tako razmisljaju vozaci alfe, cak sam vidio neke izjave na ovom forumu da neka alfa kao ne voli da ju vrtis u visim okretajima, kao motor to bas ne voli. Pa sta je vama to u redu? Imam motor sa blokadom na 7kila rpma i do tu cu ga vozit. A zivi bili pa vidjeli koliko ce trajat moj motor a koliko vas. Imao sam dva auta(11 godina stari kadett(uzas sta sam radio tom autu) i sad 9 godina staru kalibru) u godini dana i nisam ni na jednom napravio nikakva ostecenja na motoru zasada. Sve sto sam strgo su nosaci motor na kadettu 2 puta(dovoljno je reci da je auto bio valjda 5cm od poda a ja se vozio ko da imam terenac)

Black Knight_
18-09-2002, 13:20
A radim skoro 2 soma kilometara mjesecno po gradu

Puntolino_
18-09-2002, 22:31
Ljepo bi molio nekog vlasnika Punta 1.2 8V! da mi kaže do koje turaže ga je natjerao. Zanima me na kojoj turaži se pali blokada. Pošto turnić nema crveno polje, neznam do kolko može ići. Ovo me jako živcira kaj nema crveno polje. Ja sam svojega natjerao do negdi 5800 o/min. Pošto mu je največa snaga na 5000o/min, predpostavljam da bi mu crveno počelo negdi na 5500o/min. Ajde nek mi neko javi, pliz!
I ja sam imao dva stara unića prije ovoga i obadvima sam im vadio mast i nitijednome nije bilo ništa. Noviji unić je bio '93g, sa stotinjak tisuća pređenih. Bio je legendarni FIRE motor sa 45ks. Kak sam ga ja naganjal... U prvoj je išo prek 40, druga 80, treća 120, a najviše sam ga vozio po karlovačkoj 170. Nisam mogo vjerovati. Od onda sam si reko da neću nikad vozizi ništa drugo nego talijana.

Black Knight_
18-09-2002, 22:43
Cekaj, oces reci da se bojis zatjerat svoj auto do blokade? :smile11: :smile11: :smile11:



HAHAHAHAHAH

AHAHAHAHAHA

AHAHAHAH

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Ne bu taj auto dugo trajal.

Puntolino_
18-09-2002, 22:56
Daj crni ne seri. Auto sa po dva ventila po cilindru se i neisplati tjerati u visoke okretaje. Dok je bio novi nisam ga ni vozio iznad nekih 3 soma. Nema stvarno koristi razvlačiti ga. Nije to istina da ga ja ne razvlačim moža si krivo skužio, ali ti kažem da nema koristi jer mu je najveći okretni moment na 2500o/min i na toj turaži najbolje potegne, a največa snaga mu je na 5000o/min. I da ti iskrena kažem nisam imao još srca ga dotjerati do blokade pošto sam ga ja kupio sam a nisam ga dobio kao neki. Najviše sam ga stisnuo do 5800. Fakat se neisplati jer na tim okretajima mu već ponestaje snage i nema koristi ga tak tjerati.

rale
19-09-2002, 04:14
moje iskustvo s autima

autima stete previsoki okretaji i preniski okretaji

medutim,danas su motori tak kvalitetni da je meni nakon godina koristenja auta motor u najboljem stanju(promjena ulja svakih 5000km)i sigurno ce nadziviti ostale dijelove(lezajevi,kugle,vilice,krajnici,amortizeri ,...)


zato ga vrtite kolko zelite,nece mu nis bit(naravno u granicama normale) i ne stedite 250 kn(par cugi)svakih 5000km za ulje

Black Knight_
19-09-2002, 09:13
Puntolino, ja jednostavno ne vjerujem sta citam.

Pa ja sam imo kadett 1.6 star 10-11 godina pa sam ga dero na micevcu u prvoj drugoj do blokade i po pet krugova zaredom. Gume su se dimile, lamela je smrdila al autu nije nis bilo. Vise puta sam ga tak dero.

Ma to je napravljeno za to, samo ne smijes bit nasilan, nagao i zivcan s autom.


Jos jednom ti kazem, zabij ga slobodno do blokade, nece mu nis bit, pogotovo ako to samo jednom napravis.

Jao sto je meni ovo smjesno :)

TRANS AM_odlog
19-09-2002, 09:34
Sorry Darker kaj ti to baš ja moram reći, al' ak' je to istina (čitam i ne vjerujem (op.a.)) kaj pišeš, TI SI TOTALNA ××××××!!! KRETEN NA KUBIK!!!

Čovječe, koji si ti opaki ulični trkač! Vau! Hebote, pa ja sam impresioniran! Moram čim prije k tebi na instrukcije! Vau! Ma daj se zaleti sa svojim škartom s mosta. Ti si opasnost na cesti!

Ispričavam se svima, al' fakat nisam više mogao izdržati toliku količinu gluposti iskrcanu iz napušene glave slinavca koji je valjda jedino sam sebi prehebeno opak tip. Tebe i tebi slične treba maknut s ceste!!!

zonta
19-09-2002, 11:26
Svaka čast TM, lijepo si to rekao !!

FIAT JE FERRARI
19-09-2002, 11:29
E bleki crna konjina, pokazao si svima kakav si ti krele, ××××te bog i debila koji te iz××××o i napravio.
Stvarno si 100% debilana.
Tipični idiot u kaljibri.
:smile08:
I ×××× MAJKU STEVO TEBI KOJI SI DOVUKAO OVAKVU MOZGINU !!!!! :smile09:

Ali izjave su ipak najjače, prevazišle su sve živo, auto je napravljen da se dere, a bleki da ××××. :smile08:
××××× ti mater blesavu koja te rodila.

_Stevo
19-09-2002, 11:37
fiat je ferrari ×××× ti isus oca i mater debilnu primitivsku. dabog da govna jeo!!!!!!!!!!!!! ti si tipican primjer zapostavljenog djeteta kojem su roditelji seljaci i ne vide dalje od boce vodke. dao bog da te osakatili isti oni idioti koji te rodili. :smile09:

Black Knight_
19-09-2002, 11:53
KOJI ××××× TI ××××S COVJEK SE BOJI DOC DO BLOKADE PA JEL TO NORMALNO?

ja vam ozbiljno kazem da sam se recimo jednom vozio ljubljanskom od drziceve do vrbana i stopo vrijeme od 0-100. znaci 0-100, kocenje, opet 0-100, kocenje pa sve tako do vrbana.

vrijeme od 0-100 sam mjerio tako da drzim prst na stoperici i osluskujem kad ce mi se zabit okretaju u blokadu u drugoj brzini(to je cca 100kmh).

ja nisam nikakav ulicni huligan ni ne znam sta, trudim se da se vozim pristojno, defenzivno i pustam ljude itd. al ove retardirane spike sa radom motora uvijek ispod 3krpm su mi JAKO smijesne.

i uopce ne mislim da sam nekakav faca u kalibri i ne ponasam se tako i ne izlazim van tako ni nista slicno bilo kakvom "faci u nabrijanoj pili" i zato od××××. gustam se u svom autu i preporucujem drugima da cine isto i to je to.

i trans am, ako ti nije tesko daj molim te izqoutaj koje sam ja to gluposti reko pa me mozebit razuvjeris nekim argumentom umjesto da se samo "nadmocno smijes".

mogu te provozat ako hoces da ti pokazem kako tocno vozim pa ti reci jel to ok il nije.

Black Knight_
19-09-2002, 11:55
I zasto sam ja opasnost na cesti? Micevec je trkaca staza a ne cesta, zasto se ja ne bi izivljavo na njoj? Koji ti je ×××××? Daj se smiri.

Dr. Strangelove
19-09-2002, 14:21
... samo mali komentar na sve ovo... jedno je kad ti tatica kupi auto... a drugo je kad sam plačaš kredu 5 godina i trećinom plaće... samo tolko..

Black Knight_
19-09-2002, 14:45
Sam sam ih kupio, sam ih odrzavao, sam placam benzin. Nisam vidio kune od starog 2 godine.

INTCP
19-09-2002, 17:09
Puntolino, nije mi jasno, šta ti hoćeš uvjeriti mene i ostale da dok ti ne držiš gas i ideš na dole tj. auto koči motorom, ti misliš da ama baš ni kaplica benzina ne zavrašava u cilindru., znači svjećice se ne pale , nikakva smjesa ne ulazi nego po tebi samo klipovi idu gore dole, a ništa se ne događa. tj motor se samo pokreće kao na auto salonim kad vidiš presječen motor kako radi lai bez benzina.

Pa otkuda onda buka. Ta buka to su eksplozije u cilindrima, a eksplozije se događaju pomuću smjese, a u smjesi je benzin. Osim toga kad ti pustiš gas, leptir na usisnoj grani se ne zatvori u potpunosti već ostane malo otvoren. Istina na leru auto dobiva malo malo benze ali tek toliko da ga zadrži na 900 okretaja pošto ima tendenciju da se okretaji spuštaju sve do nule.

Al to je stvarno zanemarivo u odnosu na onih 3500 okretaja, a ako još ktome pribrojimo da se motor muči na leđima s težinom karoserije. Ti mene oćeš uvrerit da ako ja pičim i prešaltam u drugo i kočim motorom bez gasa na 5000 okretaja da mototor niš ne troši.

Vjeruj mi troši, kad sam položio stalno sam to radio i trošio je više nego normalno.
a ono s anlaserom nema feze. Anlaser je tu samo da pokrene radilicu i da onda sve uđe u fazu, zatim se anlaser isključuje jer motor je u fazi i pokretanje jednog komada uzrokuje pokret drugog te se sve vrti sve u krug, te se i na taj način pali i svjećica. Kad bi se motor vrtio bez benzina ne bi bilo eksplozija čuo bi zamo šum naprijed od kretanja klipova i ventila, a možda i ništa ne bičuo, al čim ti čuješ zvuk to znači da motor radi tj, da se smjesa bnzina i zraka stalno zapaljuje.

INTCP
19-09-2002, 17:27
Dobro ljudi gdje vi učite ta ×××××× da motor ne troši niš kad koči motorom.

Jasno mi je kako vi mislite, da se motor okreće i nišne troši . A okreće se premo sistema kotač-poluosovina-mjenjač-radilica jer je sve povezano logički, ALI ima tu još nešto.
Naime ako motor ne troši to znači da se svećica ne PLAI što je NEMOGUĆE. Jer kad se svjećica pali napravi eksploziju i tueksploziju doživljavanmo kao zvuk motora, a auto ima zvuk uvijek dok se kreće ne. Dakle ako ti knighte pustiš gas na 6 000 okretaja i kako kažeš motor se dere, to su eksplozije jer nikakavo komprimiranje samo zraka ne može proizvest takvu buku. Ovo su jedne od većih gluposti šta sam dosad čuo.
Motro troši benzin uvijek dok vi čujete buku jer tu buku prizvide eksplozije itd..

Ja ne znam koji vam je i otkud vam takva ××××××.

INTCP
19-09-2002, 17:30
I tko je uopće ikad rekao da alfi ne pašu visoki okretaji. Ne pašu kadettu i onom jadnom motoru s jednom bregastom i samoštelajućim hidrauličkim ventilima koji su daleko poznati da ne podnose turaže. Vozio sam kadett 1.8 sa 90 ks, Koja je to kanta od motora. To nema ama baš nikakavih sportskih afiniteta, a kamoli ikakve želje za okretajima.

INTCP
19-09-2002, 17:34
Znači po vama ako motoru tada nije potreban benzina, možemo ispraznit rezervoar i ić na nizbrdicu pustit kuplung i auto će zapalit i radit na tri milje jer je to inercija i da čut će se opako i derat će se i do 6 000 iako benzina nema niti u rezervoaru. Po vašim tvrdnjama to je moguće. A kolko ja znam to nije moguće jer sam imao problema s auto baš zbog toga što nije bilo benzina, a ja sam mislio da je akumulator.

INTCP
19-09-2002, 17:36
Ne znam dal znate da kočenjem motor apržite i lamelu. To ne znači da sam protiv kočenja, al ja kočim iz gušta kao kad sam počeo (kočio sam na 5 000 okretaja i spržio lamelu za 10 000), a ne zbog potrošnje.

Girrari
19-09-2002, 19:03
Ej ej, lakše malo s tim psovkama. OK kad netko kao gost (padobranac) tako uleti, ali Stevo_????? Pa ja sam mislil da si ti fin dečko.

Bez psovanja moram konstatirati da mi je Črni već od dolaska dizao tlak svojim izjavama, ali eto suzdržim se u pravilu. Da nema "backspacea" situacija bi bila puno grđa. Kada sam vidio da ga večina podržava nisam se htio mješati.

Nije tip loš, ali mi na jetra ide ovaj posprdni ton prema svim autima. A kad je počeo zadirati u "crvenu svetinju". jedva sam se suzdržao. "Obožavam" ljude koji bez imalo iskustva ×××× po nečemu. Finale u tome pripada VR6-ici i Črnom.

A inače se ponaša kao da mu je 16 godina. Uuuuuu on je svaki dan napušen, koja je on faca, fakat je cool. Bog te mazo, pa te fore smo mi po kvartu vrtili sa 16 godina. Črni može autogram???

Tebi Stevo__ jedino zamjeram kaj si ga dofuro na forum baš kada je zavladala neka idila.

_Stevo
19-09-2002, 19:11
girrari ma ja sam popizdil na onog anonimusa koji mi je opsovo mater, a ne crnom. inace i ja sam pozalil kaj sam dovel crnog na forum. tip je ok dok ne vrijedja. al dok pocne srat i srat po svem i svacem i meni dopizdi al to ne citam. do sad inace nisam nikog uvrijedio nit nemam namjeru. ne citam one postove za koje znam da su prepuni gluposti. crni zna napisat i pokoju pametnu... al onda za×××× sa vrijedjenjem i pljuvanjem nekog i nekih...

al dok mi neko opsuje mater e onda nemrem presutit. jednom sam presutil dok mi je neki idiot reko da sam cetnik il tak nekaj i za to me zaboli, al niko mi nece majku psovat. ja nisam nikog vrijedjo nit srao gluposti pa molim da se tak odnosi i prema meni. cak ni vr6 nije dobil nikakvu uvredu od mene.

bleki daj malo uljepsaj izrazavanje. i nemoj se napusavat tolko, stetno je za pamcenje.

_Stevo
19-09-2002, 19:12
girrari pa da sam znal da ce tak srat ne bi ga dopeljo. i meni idu na××××× ta vrijedjanja.

Black Knight_
19-09-2002, 20:03
Jesam ja reko da sam cool zbog pusenja girrari? Neko me je jednom pito jesam piso postove napusen ja sam reko da vecinom jesam jer je to stvarno bila istina. I to je to. Sta sad radite big deal od toga?

Ja se posprdno odnosim prema autima kao i prema svemu ostalom. Dosta sam flegma inace i samo bezveze ××××m okolo(al to je IRL simpa barem mi tako kazu) i da me znas IRL bi skuzio u cem je stvar, ovak kad se samo napisu rijeci moze uvijek zvucat krivo/drugacije nekome nego sto bi ja to IRL rekao.


Ne znam, gle, sorry za sve al ja jednostavno tako pricam iz zajebancije cijeli zivot. Pljujem bezveze tamo-vamo, pljujem i svoje najcesce al kad nesto treba branit onda to branim do kraja. Mislio sam da se moze skuzit sta ja ovako ozbiljno mislim a sta pro××××m tek tolko da dignem zivac osjetljivim ljudima.

Sto se tice ferrarija, bottom line is: ove bi aute sve kupio i vozio i imao prije jednog ferrarija:
rx-7
supra biturbo
skyline gtr
evo 7
impreza sti
porsche gt2 i turbak
corolla wrc

ferrari je usporediv otprilike s ovim autima:

diablo, countach, murcielago
jaguar xj220
mclaren f1
acura nsx
viper

od kojih mi je opet skoro zadnji na listi ispred vipera.
eto, bez pljuvanja ferrarija sam objasnio zasto mislim da ferrari nije nesto posebno, nekad davno je bio al danas ima uzasno jaku konkurenciju. eto, no hard filings al to je tako sto mene tice. vecina mojih antipatija prema ferrariju je posljedica tolikih silnih ferrarista(ocito prisutnih i na ovom forumu) a ne losim perfomansama ili sta ja znam cemu ferrarija, slicno ko i antipatija prema golfu, vise subjektivna stvar. svi dobro znamo kakva su talijani nabrijana nacija, i to nije moj stil.


Nisam ni reko da je motor iz 1.6 kadetta nesto posebno, cista suga, samo sam reko da sam ga stvarno dero a i frend koji ga je imo prije mene, auto smo skupa imali godinu dana i sve sto crklo/puklo na njemu su nosaci motora jer je bio zabijen a svi znamo kakve su nase ceste. na kraju ih nisam ni zamijenio jer bi opet pukli za mjesec dana a ovako tesko da ce ispast masina.


A ono sto cu branit sad jest da motor ne trosi nista kad kocis motorom. I normalno je da buci na 5000 okretaja bile tu eksplozije u pitanju ili ne. Slusaj samo kako se promijeni zvuk kad dodas malo gasa - to su eksplozije.

A znas zasto sam tako siguran da ne trosi? 1) Pito sam vise mehanicara 2) kad kocim motorom pa i na 7000 hiljada okretaja mi pise da je trenutna potrosnja UVIJEK 0.0 litara SVE DOK okretaji ne padnu do 1100 kada se pocne ponovo ubrizgavat minimum benzina da okretaji ne padnu dalje, i to se tocno osjeti jer auto i s tim minimumom u nizim brzinama cukne.
kad prebacim u ler umjesto da kocim motorom onda potrosnja skoci na ponekad i 6-7 litara.
I zasto se svijecice ne bi palile bez obzira na to da li je benzin u cilindru ili ne? Sta ti je tu cudno? Svjecica grune u zraku i to je to.

A to s lamelom mi nije bas uvjerljivo, sigurno se trosi vise, al ne nesto drasticno. kako ko voli, mozes trosit kocnice, mozes lamelu i manje benzina. ako spustas u nizu da bi kocio motorom(sto ja u pravilu ne radim) onda ces ju sigurno potrosit vise nego inace.

Ti si tu doso s teorijom da u motor MORA ic nesto benzina jer ti "cujes" eksplozije, pravog dokaza nemas i samo teoretiziras i pretpostavljas bez ikakvog znanja o motorima(a i ja skup s tobom). ovakve filozofske rasprave koliko god da su zanimljive(???) nikad nece bit gotove ako ti ljepo ne dignes svoje dupe i napravis nesto da dokazes svoju ili moju "teoriju". ja vjerujem svom putnom kompjuteru i mehanicaru a ti ako ne vjerujes nadji nekog kog smatras strucnjakom pa ga pitaj.

INTCP
19-09-2002, 20:43
Imam stručnjaka u kući, stari mi je injženjer strojarstva, stari od cure je mehaničar. I iako je mehaničar nema pojma jer mu je opel bog i batina, a čudno alfe nije nikad ni pipnuo i čak ne zna da imaju diferencijal straga, nikad vi

Jel ti shvaćaš da kad svećka baci iskru ta iskra zapali smjesu i smjesa eksplodira. I kad smjesa eksplodira tu ti je eksplozija. A sama iskra niš ne znači, neće zrak zapalit. Osim toga to šta se čudiš da promjeni zvuk je zbog toga jer kad ti stisneš gas, otvar se leptir na usisnoj grani koji tako propušta više zraka. Kolko zraka ti uđe tolko i benzina uđe (senzor prema otvorenosti leptira daje signal da mora uć benzina tolko i tolko). Benzin se naknadno uštrcava i mješa sa tim zrakom neposredno prije ulaska u cilindar. Znači kad si stisnuo gas više zraka je ušlo jer se leptir otvorio jače i pred cilindar pomiješao sa više benzina. I tako recimo obilnija smjesa daje veću eksploziju, prema tome i druaćiji zvuk.

Osim toga nemoguće je da daje ništa benzina jer je leptir uvijek malo otvoren da malo zraka ulazi, i prema tome i malo benzina (senzor daje signal...) Istina ta potrošnja je neusporedivo manja nego kad držiš gas na 3000 ili kad kočiš na 3000. jer kad voziš na 3000 leptir je otvoren toliko za 3000 i toliko benzina ulazi više. a kad kočiš leptir je na najnižem položaju i malo zraka ulazi i malo benzina. I tu dolazimo na tvoje da zbog inercije se motor uopće vrti na 3000 okretaja, ne zbog gasa i tvoje desne noge već zbog veze kotač poluosovina, motor.

Raspitaj se malo bolje kod stručnijih ljudi od mehaničara. Tu njihovu teoriju ja naučim u tjedan dana. Prema tome nisu oni sveznajući. Osim toga njima nije prioriteno kako nešto radi nego kako nešto popravit, a sve drugo je uspitno tek da se zna.

Puntolino_
19-09-2002, 22:09
Imam blagi osječaj da na forumima vladaju klinci i oni koji se tako osječaju i da nemaju pojma o mehanici.
Još jedamput: DA AUTO TROŠI BENZIN DOK KOČI, JEDNOSTAVNO NEBI KOČIO NEGO BI NASTAVIO ISTOM BRZINOM!!!!!! Dajte to shvatite.
Ja sam svoj auto sam kupio i ne namjeravam ga tak brzo prodati, a opet velim duplo brže će se poderati ako ga voziš na 5000o/min, nego na 2000o/min. No nisu korisni ni pre niski okretaji, dapače jako su štetni i auto treba voziti u nekom pametnom rasponu okretaja, s vremenom skužiš koji ti okretaji najbolje pašu. Moj punto najbolje povlači na 2500o/min jer mu je tu največi okretni moment i oko tih okretaja ga je najbolje voziti. Dajte se opametite, a neki i odrastite.

_Stevo
19-09-2002, 22:15
molio bi da se mene izuzme iz ovoga forumom vladaju klinci.
hvala

Puntolino_
19-09-2002, 22:30
Bravo Stevo ni ja se ne mislim prepirati sa napljuganim klincem koji me ubjeđuje da su visoki okretaji korisni za motor.

GTI FOREVER
20-09-2002, 07:21
Nisu korisni ali nisu ni stetni koliko ti kazes.Najveca mana je potrosnja!A to sto ti navuces brzinu na 5000 o/min nije toliko stetno procistis komplet motor.Ako mislis da ce ti se auto raspasti na 5000 o/min. onda ga prodaj jer nesto nije u redu.Dok sam imao golfa 16v nije bilo dana da bar tri puta nije bio u blokadi i nikad nije bilo nista!!!A i da jest sta onda???16v ima najveci okr/moment na 4800 i sad ti meni kazes da je taj motor potrebno saltati na 2000 o/min.
:)) :)) :)) :))

Black Knight_
20-09-2002, 08:24
Eto, tocno to ja kazem GTI.

Nisam reko da ga vozis stalno u visokim okretajima nego da se ne bojis doc do blokade. Ti pricas od nabijanju okretaja do blokade ko da je nekakav zlocin i nakon toga auto jednostavno vise nikad nece biti isti. Ako malo odes u visoke okretaje svaki put kad vozis auto dovoljno dugo da se zagrije auto ce ti duze trajat. Pod ovim ja mislim da jednom, dvaput u drugoj recimo odes do 80 ili kolko ti uopce ide i dalje nastavis vozit normalno. Malo ga samo razradis i dalje ××××s normalno. Pitaj kog hoces da je to zdravo, a uvrede cu ovaj put presutit :P

GTI FOREVER
20-09-2002, 08:40
Stisnes navrtis i saltas i to je to!Po mom misljenju neki dijelovi vise trpe kad saltas nisko pa imas kao pojavu trzanje i tome slicno ja rijetko mijenjam ispod 3000 i nisam jos primjetio da ima posljedica.

GTI FOREVER
20-09-2002, 08:55
Btw ima jedna turbo za 7000 eura 94g! Jel to puno?

Black Knight_
20-09-2002, 09:18
Pa ako je u dobrom stanju onda je super cijena, al nekako ne vjerujem u to.
Dobro stanje = turbina radi, 4x4 radi, nema hrdje, neporozna glava, nije bio slupan.

sa turbo calibrama dobijes standardno kozu samo da znas, i tvornicki su spustene i cini mi se da dobijes i putni komp standardno. moja nema kozu jer je kupac valjda trazio tkaninu(svasta...). nakon '93 godine cini mi se da dobijes i airbag za vozaca.

ja sam za svoju u super stanju sa cijelim bodykitom i klimom(al crknutim kompresorom) dao negdje 15-15.5 k DM(ne znam tocno jer sam covjeku dao svoj stari auto u zamjenu). calibra je bila '93 godina, presla 155 tkm(navodno...), uvezena iz italije prije 3 godine sa restauriranim 4x4

GTI FOREVER
20-09-2002, 09:25
Ja je nisam nesto puno zagledo ali mi se necini spustena cak mi izgleda i visa nego recimo 2.0 ne bih po ukupnom stanju rekao da je losa toliko i cini mi se da nema kozu!!!Airbag ima 100% i klimu i siber slikat cu je na pijaci u nedelju pa cu ti poslat.

bullit
20-09-2002, 09:46
E, tu je stvarno nadrobljeno svakakvih gluposti.

Naravno da motor ipak nesto trosi kad se koci motorom i bez gasa. Minimalno, ali ipak RADI, prema tome svaka diskusija je besmislena.Nemojte slijepo vjerovati board computerima.

Zesca glupost je da ce se lamela skuriti ako kocis motorom. Ovo je jedan od najvecih bisera koje sam cuo. Mozes mi to pojasniti INTCP?

Black, kod kocenja se MORA (ajde, ne mora, ali ako vozis tehnicki pravilno, a i na utrkama, mora) za vrijeme kocenja saltati na nize.

Visoki okretaji? Ne na hladno, ali kad je temperatura ulja prava, deri Mile. Gledajte Honde VTEC(recimo ona od 150 ks, najveci Ok. moment na 7100 o/min, snaga na 7600.) I traju,traju,traju...
Integra Type R, S2000, vrte se do 9000, do 6 se uopce nisne dogadja. A garancijana motor je 3 godine ili 100000 km. Prema tome, ne drvite gluposti.Sve ovisi tko je za volanom.

Black Knight_
20-09-2002, 10:18
Ako motor trosi benzin dok kocis onda trosi manje od 0.05 l/100km pri 7000 okretaja na mojoj kalibri turbo koja inace trosi 15 litara i za to me iskreno boli qurac. mozda se provuce koja kapljica i to je to.

Ovo sa hondama si dobro reko. U hondi znaju tocno kakvi ce ludjaci samo kupit civic type R jer taj auto se ne kupuje za nista drugo osim ganjanja jer nicem drugom ni ne moze sluzit. auto se vrti do 9 kila rpma i oni znaju da ko god ga kupi ga nece ni najmanje stedit(vidio sam uzivo jednu i vlasnik je fakat opicen bio skroz) i opet daju garanciju na SVE 3 godine.

a kolko sam cuo honda nije imala nijednu reklamaciju sto se tice V-tec sustava nikad.

lamela se unistava saltanjem u nizu, samo kocenje motorom ne bi trebalo imat puno efekta na lamelu.

sve sto ja ocu rec je da motoru su potrebni redoviti servisi, dobro ulje i dobar vozac koji ne cuka okolo i stisce naglo gascine, a vrtit ga mozes u visoke kad ti se svidi i nece mu to stetit. naravno vec sam nekoliko puta reko ne hladan i ne zadnjih 3-4 minute voznje.

isto tako smatram da los vozac puno vise unistava motor nego dobar vozac koji ga gazi.

Intcp
20-09-2002, 14:40
Bullite ono za kuplung mislio sam kad šaltaš u nišu i okretaji se dignu na 5000, onda se kuplung dere.

A ti knighte i sad priznaješ da troši. Narvno da troši malo jer ti pustiš gas i leptir se skoro pa za zatvori, tj malo malo ostaje otvoren tek da ulazi malo zraka i malo benzina. Dakle onoliko benzina koliko je dovoljno da auto radi bez kašljucanja i sličnog. I onoliko koliko je potrebno za uspješno zapaljenje smjese. A to šta motor koči je normalno jer kad ti daješ gas i ubrzavaš puno više smjese se ugura u cilindar jer se leptir jače otvori i otvara se dokraja ako stišćeš gas do kraja.

Dakle zaključak je da motor radi, smjesa se sagorijeva, makar te smjese vrlo malo ulazi kad se koči motorom. Ali ipak se zapaljuje i benzin u njoj.

Jer ako vi tvrdite da kad se koči motorom ne troši ništa benzina tj smjesa se ne zapaljuje onda se motor hladi i temperatura bi trebala stalno varirati. A da se to i dešava to je štetno jer materijal trpi toplinske promjene, a to je štetno zato i postoji optimalna radna temperatura.

PREMA TOME SVE ŠTO STE NABALJEZGARILI SU ČISTE GLUPOSTI I MAKAR JA IMAO 20 GODINA PO OVOME SE VIŠE VI MENI ČINITE DJECA. Da samo znate kako vam se mj stari jučr smijao , vama i vašim glupostima o netrošenju benzina, a pogotovo onome kako se zrak komprimira sam bez benzina i to proizvodi buku.... i vjerovanjima lokalnim mehaničarima usput.

Black Knight_
20-09-2002, 14:46
Svasta...

da li neko moze bit vise antipatican

Black Knight_
20-09-2002, 14:56
I rekoh, trosi manje od 0.05 litara na mojoj kalibri koja inace trosi 15. nasprem potrosnje u leru to je nista.

INTCP
20-09-2002, 15:01
Ali ipak troši, da troši na leru više bi još progutrao, ali da se ne uštracava ništa benzina i da se smjesa ne pali tj. da se samo zrak komprimira su gluposti.

INTCP
20-09-2002, 15:03
A tvoje razmišljanje o Ferrariju ne bih komentirao jer mi se ne da natezat se s tobom opet toliko.

RIJEČNI INTERCEPTOR
20-09-2002, 15:04
najbolji put za uništit kuplung, pa posudi mi auto na par dana pa ču ti pokazat kak se to radi.....
:))

INTCP
20-09-2002, 15:05
I nije da pobjegne nešto benzina nego pobjegne oniliko koliko je leptir otvoren na najnižem položaju, narvno u skladu s okretajima. Što se više vrti to se više puta ubaci smjesa u istom vremenu u cilindar, a ubaci je se onoliko koliko je leptir otvoren.

GTI FOREVER
20-09-2002, 15:05
Kod novih modela (motronic i tako) postoji stvar koja se zove prekidac praznog hoda (koji sam ja mijenjao na golfu gt iz 90) tako da ler gas nadzire elektronika pa je veoma lako da kod kocenja motorom gorivo ne dolazi u cilindre je elektronika prepoznaje reakciju oduzetog gasa (tj.kocenja motorom)i kad okr. padnu ispod granice dolazi do punjenja cilindra smjesom a ne samo zrakom.

bullit
20-09-2002, 20:05
Intcp, jos uvijek ne kuzim kak mislis da se kuplung kuri kad saltas u nizu. Kakve to veze ima kaj ce okretaji narasti na 5000? Nekaj si gadno zabrijao.

EasyRide
21-09-2002, 14:38
(smijeh)... Kada se koći motorom, auto ne troši gorivo... hahahahahahahah Koje su gluposti!!! Zbog ovakvih "pametnih" riječi glupih ljudi kojima bi se kakti trebo diviti, uopće više niti ne dolazim na forum... Najjače mi je ono da na 5 somova nije štetno vrtiti motor, kao da se mašina malo "propuše"... Dođem, nasmijem se... Ajd bar mi produljite život.
A tek one spike: štetni su niski okretaji. Netko previše čita Auto blic (klub). Ma znate, samo vi spikajte... Ja odoh, sigurno ću vam nedostajati!!! Ali tko zna, možda se jednog dana i vratim... Pusa, bok!"!!

Black Knight_
21-09-2002, 15:09
Easyride sorry kaj si dosad vozio samo yugo i stojku pa nisi naucio na cari moderne elektronike i putnih kompjutera, javi se pa cu ti ucinit uslugu da te provozam a ti mozes gledat na trenutnu potrosnju i dozivit otkrivenje i ponovno rodjenje.

A sto se tice visokih okretaja, na kraju krajeva ljudi koji se voze ko penzici su pickice. odi si kupi golf dojku dizela pa saltaj na 2 soma i od××××. Uopce se nemam kaj raspravljat s ljudima koji se boje doc do blokade i nikad nisu vozili auto kak ga treba vozit. Uopce ne znate o cemu pricate jer ste se tolko usrali.

Black Knight_
21-09-2002, 15:11
bullit, zato sto ljudi ne daju dobar medjugas i onda okretaji rastu na 5000 a pri tom lamela proklizuje. a tek double clutchanje niko primenjenjuje pa se i sinkroni kure. proklizavanje lamele = kurenje lamele.

EasyRide
21-09-2002, 15:29
Ej Blacky, ja sa nečim drugim dolazim do blokade, tak da tvoja priča o ××××cama propada u vodu. Uostalom, meni ne treba 6000okr./min. da me "učine velikim". Kao što mi sam nick kaže ja sam (relativno, na trenutke kad me ulovi) zaista spor vozač. Smatram da svaki majmun (isprika životinjama) može tiskat gas, ali ću od tih biti brži a neću nikad povisiti okr. iznad 3000. Znaš zašto? Ako ne znaš, sigurno ti neću reći.
A ono što trkeljaš o yugićima. To su auti koje veoma cijenim (uz volvo, saab i maserati) i za koje smatram da su ONO najbolje što je ostalo od yugoslavije.
Sada kada malo razmislim, i da imam relativno dobru plaću, opet bi radije vozio yugića 45 nego tvog (mislim na Blackya) aKCenta!

bullit
21-09-2002, 15:40
Hm, to kaj pricas Black, ne drzi vodu. Istina da ljudi uglavnom ne znaju za double clutch, ili bar medjugas, ali to kaj ce okretaji narasti na 5000 ili ne znam kolko, nema veze s lamelom (ako si dovoljno brz i koordiniran). To nije kretanje s mjesta, pa sad nabijes 5000 i pustis kuplung. Osim toga, pri kocenju,na nize se salta na oko 2000 (a u drugu i oko 1500) prema tome, nema teorije da okretaji narastu na 5000.

Black Knight_
21-09-2002, 15:53
Easyride ja ne vozim akcenta.


bullit, ako zelis STVARNO kocit motorom onda moras ga dic u vise okretaje. kao sto sam rekao, ja u pravilu ne prebacujem u nizu da bi kocio motorom jace. ja ga drzim u brzini dok okretaji ne padnu nisko i onda samo ubacim u ler(ovo je za gradsku voznju, recimo vozis se u trecoj i crveno na semaforu i kocis malo motorom, malo kocnicama i onda vise nema smisla mijenjat u drugu i dalje kocit motorom, bezveze potezes kuplung, lamelu trosis itd pa dalje se vozim u leru i kocim samo kocnicama dok ne stanem).

cim ti ne das pravi medjugas lamela ti proklizuje dok okretaji i brzina auta se ne usklade. ne mozes rec da nije tak.

alfist_zg
21-09-2002, 18:02
nisam bas strucnjak, ali vjerujem da dok auto radi (znaci i kad koci motorom) malo goriva mora trositi, ako je to 0.05 jos uvijek je vise od nista jer nista je 0.
Ta teorija mi je uvjerljivija.
Ali samo sam htio napisati Black knight, ti se stalno pozivas na putno racunalo ali nemoj se u to slijepo pouzdati.
Evo primjer: na Saabu turbo, putni kompjuter pokazuje trenutnu potrosnju, kada kocim motorom pokazuje nista, i u trenutku kad stanem postepeno ode prema maksimumu( i cijelo vrijeme dok stojim s upaljenim motorom), a znamo da u leru ne trosi preko 30 litara sto trenutno onda pokazuje.
Nisam strucnjak, pa ne mogu tvrditi ,ali se sjecam kad je vec bila spika o putnim komp. na nekom topicu, da sam to procitao o sistemu rada pputnog komp. jer prije uopce na to nisam obracao paznju.

Extreme
21-09-2002, 19:03
alfist, normalna stvar da ti putni kompijutor pokazuje veliku potrošnju kad stojiš u leru. Zapravo auto troši beskonačno litara na 100 km jer u leru benzin ulazi u cilindar, a ti u leru nikada ne budeš napravio 100 km. Kao dokaz probaj izbaciti iz brzine i pustiti da auto usporava. Putni komp. bude pokazivao oko 2.5 litara (ovisno o brzini) jer je to gorivo potrebno da motor radi.

alfist_zg
21-09-2002, 19:08
znam na sta mislis extreme, ali mislim da nije tako...barem sam mislio,sad vise nisam siguran, moracu provijeriti, a za to moram cekati ponedjeljak.
Ali u svakom slucaju ima smisla to sto govoris. :)

Calibra Zender
21-09-2002, 19:26
Extreme, ovisi o punom kompjuteru kak će pokazivati. Black dobro kaže jedno, a to je da njemu (ko i na mom putnom kompjuteru) pokazuje potrošnju od 0 litara kad pusti gas i koči motorom, ali to je naravno krivo. A OK je to kaj mu pokazuje i potrošnju na mjestu (isto i meni) u litrama na sat, a ne na 100 km. Pogotovo zato jer stojiš.

Black Knight_
21-09-2002, 19:55
To sam jedino zasada vidio na opelima, da pokazuje koliko trosis litara na sat kad stojis. Na bmwima i passatu od starog nece, stilta se.

alfist to kaj si reko su ti dobro odgovorili. ako stojis na mjestu trenutna potrosnja na 100km ti je beskonacna jer nikad neces prec 100km stojeci na mjestu ocito.

Putni kompjuter ne laze.

A sad jos par informacija o naprednijoj elektronici i tehnici. Danas sam bio na servisu i mehanicar mi je tocno pokazo kako se iskljuci turbina. Ne sjecam se ko je srao kad sam to spomenuo da se dogadja na mom autu al nadam se da cita ovo. Lijepo ima neakav vakuum koji vuce neakvo djubre polugu, uglavnom preusmjerava zrak kroz turbinu ili kroz normalnu ispusnu cijev. znaci kad sav zrak ide kroz normalnu cijev turbina se NE VRTI.

A nisam ga pitao za potrosnju ali budem, cini se dosta strucan pa ce mozda znat dati pravi odgovor. Ja jos uvijek nisam uvjeren, a siguran sam da putno racunalo ne laze, najbolje da auto ne zna kolko benzina ide u cilindar, pa kako onda radi smjesu? Kao sto sam rekao, ostavljam mogucnost za sad da trosi manje od 0.05 litara na autu koji inace puno trosi. to je nasprem potrosnje u leru barem 50 puta manje u najgorem slucaju.

Girrari javi se!! :P

Black Knight_
21-09-2002, 20:25
E, sto se tice turbine:

Wastegate - a wastegate is a valve in the exhaust section of the turbo which is operated by the wastegate actuator. When the valve is open, exhaust gas goes to the exhaust instead of to the turbo.

Actuator - this operates the wastegate. The pressure that is required to open the wastegate depends on the spring inside the actuator. In time this spring can go soft causing a less efficient working turbo.

bullit
22-09-2002, 04:50
Black, daleko smo mi otisli, ali nema veze.Znam kaj hoces reci. Ali cinjenica je da auto ima radnu kocnicu da bi usporio, a motorom mu samo pomazes.

Ima ekstremnih slucajeva kad se to radi na nacin kojisi opisao,tj. da ubacujes u nizu i na taj nacin usporavas, ali u normalnoj voznji se to ne radi, zato imas kocnicu, a saltanjem u nizu odrzavas okretaje gdje treba,i ako eventualno se pokaze potreba, mozes odmah ponovno ubrzati.

A pravo kocenje motorom se koristi recimo na nizbrdicama, kad usporis kocnicom na neku brzinu koja ti se cini OK za spustanje, presaltas u onu brzinu koja najvise odgovara (ona u kojoj bi se penjao u suprotnom smjeru te iste ceste)i onda pustis motor da koci, a kocniom eventualno samo korigiras brzinu. Na taj nacin stedis kocnice od pregrijavanja.

Black Knight_
22-09-2002, 14:49
bullit, upravo tako :)


Kad se mehanicar vrati iz svabije bum ga pital sto se tice potrosnje. Moze bit svasta, mozda samo injection motori ne trose nista dok koce il neakva takva spika.


Ja cesto znam stisnut kuplung prije kocnice u nizim brzinama da postedim auto od cukanja kad pustis gas.

Black Knight_
22-09-2002, 14:53
kocenje motorom je super na nizbrdici, klizavoj cesti i snijegu. tada se stvarno spusta u nizu da bi kocio motorom. u normalnoj gradskoj voznji bi trebo samo pustit gas i lagano stiskat kocnicu ostavljajuci auto u onoj brzini u kojoj je i bio i tako lagano I motorom kocit dok okretaji ne padnu prenisko kada mozes prebacit u nizi stupanj ali najbolje je samo izbacit u ler i prikocit do kraja kocnicama.