PDA

Pogledaj cijelu verziju : odnos osobne imovine i novca uloženog za auto



Bubu
12-09-2002, 07:53
Kod na ljudi u prosjeku ulažu više novca nego što objektivno zarađuju ili imaju pokriće u kapitalu.Čitavom jednom sloju ljudi bitno je imati solidnu garderobu i voziti auto više klase.Mnogi od njih imaju skromne prihode i nemaju novac sa strane.Žive od danas do sutra.Međutim izrazito im je bitno to vanjsko,da ljudi vide da dobro stoje.Mnogi čim se dokopaju neke svotice ,npr.prodaju neku garsonjericu koju su nasljedili odmah bez kredita nez ičega kupuju novo auto!Ljudi se iscrpljuju novčanim izdacima za auto.Dovoljno je pogledati ulice Trsta i naše ulice da se vidi kako Hrvatski građani u biti nezaostaju za Talijanima dapače voze i jače aute.Koji je po vama najbolji omjer prihodi,imovina/uloženo za nabavku vozila.Ne morate iznositi svoje osobne priče nego više hipotetsko pitanje.

seyzmo
12-09-2002, 08:01
ah.. nisam bas mjerilo.

Nazalost i ja spadam u te fanatike. Meni su moji auti NEPREKIDAN izvor ulaganja (kupnja, restauracija, servisi...). Ali cuj, ako si "vudren" ne moze te nista sprijeciti.

Jedino mi je drago da sam se dovoljno rano u zivotu pobrinuo za neke stvari, pa sada niko ne moze reci... gle ga, ima xxx auta, a spava na cesti (karikiram)

mc
12-09-2002, 08:18
Znas kako kazu - svaka ×××××× ima svoje veselje. Znam da neke stvari nisu logicne, ali ljudi tesko rade i zive, pa zasluzuju da se tu i tamo pocaste s necim sto ih uveseljava - jer inace cemu sav trud. Cesto takvo "cascenje" iziskuje zrtvu na necemu sto bi kod vecine bilo puno vise na listi prioriteta. Tako svatko ovisno o mogucnostima ima neku "bolest" za koju radi i zrtvuje se. Kod nekih (najcesce zena) je to odjeca, kod drugih mobiteli, auti, zivotni prostor...
I ja imam svoju bolest (nista od navedenog) i spreman sam do odredjene mjere zrtvovati gore navedeno kako bi si mogao priustiti ono sto mi je gust...

rale
12-09-2002, 09:08
slazem se sa bubuom djelomicno

izracunato je da su auti koje u zivotu vozimo druga najveca investicija nakon kuce/stana
poznanik je izracunao da radi godisnje oko 4 mjeseca samo za auto(polovni tipo-odrzavanje,gorivo,rega,gubitak cjene...)

jedino sto moram primjetiti je to pokazivanje vanjstine normalno za cijeli svijet,to je u ljudskoj prirodi

zivio sam u americi,midle east,far east,radim sa ljudima iz cijelog svijeta i gotovo svima je auto izuzetno vazna stvar

auto je stvar imidza,kojime pokazujemo sto bi smo zeljeli biti

puno je lakse filozofirati kad se ima love,ali sad kaj je imam ne bi je tak lako dao za auto

po mom sadasnjem stanju mislim da bi trebao imati sredeno stambeno pitanje i sve ostale vece potrebe i onda si kupio auto za max 50% totalne ustedevine

ovo se naravno odnosi na vece cifre i aute snova.......u meduvremenu treba vozit nekaj kaj zahtjeva sto manje love za voznju i odrzavanje a ispunjava potrebe


ali kao podvojena licnost,ima i druga strane mene koja kaze..............samo jednom se zivi,boli me k.... i ubodem si nekaj daleko preko svojih mogucnosti

Ctrl Alt delete
12-09-2002, 09:56
××××ga Rale 100% si u pravu. Donedavno sam vozio polovnjake i bio jako nezadovoljan... samo da mi je nesto novo i kupim nesto novo i sta onda, opet druge bubice u glavi:vidi sta dadoh love pogotovo drzavi za taxe etc, sto mi je najgore-GRRRRR, pa onda gdje parkirati, pazi kretene po ulici sa svakakvim grobovima koji jednostavno ne brigaju hoce li te zagrebati (boli ih ×××××) i ostale zenske ucesnike u prometu. Tako da nikad nisi miran, mislim da sam ipak bio sretniji sa starim autom i nesto vise love u dzepu ma koliko ono nepouzdano bilo.
Da ne govorim o strahu kad istekne garancija, pa svaki kvar, ne daj boze- ne bi bio ispod 400eura elektronika-dijagnostika i ostale nuklearne filozofije!!!!!(mada je auto zasad O.K.)
A ovaj stari, najgori kvar 100eura i vozi dalje.
Ne znam eto vam pa se nadjite ako mozete prije nego napravite kupnju.
SRETNO :))

Milan
12-09-2002, 10:23
Je.Jedan frend mi priča o svom Mercedesu 220D kako je Mercedes najbolji,najkvalitetniji,naj ono, jaj ovo i usput pripomene kako je za rutinski servis platio 2 500 DEM!!!
Ej stani malo!Inače je dosta škrt i ne bi platio piće da ga kolješ a s druge strane sve skupa ima u voznom parku oko 100 000dem.
Ljudi su s jedne strane škrti,grebu se o svakoga a s druge strane se razbacuju.Ma to tjeranje prestiža i pokvari čovjeka,samo gleda tko šta ima,tko je šta otvorio ,šta vozi...Izjeda se unutra.Treba poznavat svoje potrebe i trudit se biti zadovoljan. http://www.vidiauto.com/forum/gfx/smile05.gif

Mileni
12-09-2002, 11:24
××××ga Rale 100% si u pravu. Donedavno sam vozio polovnjake i bio jako nezadovoljan... samo da mi je nesto novo i kupim nesto novo i sta onda, opet druge bubice u glavi:vidi sta dadoh love pogotovo drzavi za taxe etc, sto mi je najgore-GRRRRR, pa onda gdje parkirati, pazi kretene po ulici sa svakakvim grobovima koji jednostavno ne brigaju hoce li te zagrebati (boli ih ×××××) i ostale zenske ucesnike u prometu. Tako da nikad nisi miran, mislim da sam ipak bio sretniji sa starim autom i nesto vise love u dzepu ma koliko ono nepouzdano bilo.
Da ne govorim o strahu kad istekne garancija, pa svaki kvar, ne daj boze- ne bi bio ispod 400eura elektronika-dijagnostika i ostale nuklearne filozofije!!!!!(mada je auto zasad O.K.)
A ovaj stari, najgori kvar 100eura i vozi dalje.
Ne znam eto vam pa se nadjite ako mozete prije nego napravite kupnju.
SRETNO


OVO 100% STOJI .VEČI AUTO VIŠE PROBLEMA

Black Knight_
12-09-2002, 12:17
Kupio sam auto koji sam kupio zbog:

1) Perfomansi.
2) Izgleda.
3) Jer je sredjen. Ne mogu podnijet da neko ima auto koji izgleda isto ko moj.
4) Jer se zelim osjecat ko pilot u autu a ne vozac.

Auto je sve sto imam od osobne imovine jer imam 20 godina. Naravno imam i mobitel i obleku al to je sica. I ne patim na obleku i marke, sto jeftinije to bolje ak zgleda kak spada.

I nisam pozalio sto sam kupio taj auto. Vozit ga je nevidjeni gust i svaki dan uzivam do boli jos uvijek nakon 3 mjeseca sto ga imam. Za to se isplati zrtvovat ako stvarno uzivas u tome. Za to se zivi, da bi si mogo priustit ono sto ti je gust.

S druge strane imamo ljude koji kupuju skupe aute iz krivih razloga. Ali granica izmedju krivih i pravih razloga je tanka i mutna.

seyzmo
12-09-2002, 12:22
vidis.. istina..

za to se isplati zrtvovati, ako u tome uzivas. Meni je to apsolutno istina, jer i ja tako razmisljam, ali mislim da bi se nas obojica zacudili koliko ljudi razmislja drugacije i gledaju na ljude poput nas na bolesnike.

DKW
12-09-2002, 13:43
Upravo sutra podižem svoju 156-icu.

Koštat će me 2500 kn mjesečno tri godine.

Nek sve ide u ×××××. Ne pušim, pijem malo, nemam ljubavnicu, radim malo kilometara godišnje, nemam kredit za kuću, znam da je to puno love, ali

Who gives a ××××!

Svi smo mi pomalo bolesnici, ali ne želim da mi život prođe racionalno i dosadno...

Calibra Zender
12-09-2002, 13:52
_Black, jel kupio sam ili kupili mi auto? Jer ak je slučaj kupili mi (ko kod mene recimo) onda tebi ko ni meni nije mjesto u ovom topicu. A ak si sam zaradio lovu onda svaka čast! A ak nisi-opet dobro! Treba i sreće imat u životu; jer bolje se rodit bez qurca nego bez sreće, jer ak imaš sreće onda ti i qurac naraste! ;)

A da odmah i reknem ponešto-kad ću imat svoju lovu onda me više ne dira nikakav dizel i trošit ću na aute radi gušta, a za susjede me boli kaj misle. Kupit ću da uživam, a ne da se kreveljim. Jer da mi je do toga uzeo bi 320i E36 koji je daleko veći pičkolovac nego Calibra. Ili kakvu egzotiku tipa Firebird (bez uvrede dakako vlasniku). Pa čak i Stratus cabrio(šalim se za ovo zadnje, hoću ga jer je super).

DKW, ne piješ, ne pušiš, ne ××××ך se?! Živiš ko svinja! :smile06:

mytbyte
12-09-2002, 17:05
DKW,

That's the spirit...!!! I sam sam u ××××nom dugu za auto...otplaćujem stari i novi, ukupno 1500 kn na mjesec kasko, al' 'be mi se...zaradit ću, zato i radim prekovremeno i u fušu, i opet ću isto za nekoliko godina...za mene više nema rabljenih...samo sve modernija mašinerija...ne želim razmišljati na način: "za xyz godina, kada ću ga prodavati, izgubit ću toliko i toliko para radi gubitka vrijednosti"...A, NE! prodao ga ja za 1000 € više ili manje nego da sam kupio nešto drugo, opet ću morati nadodavati oko x2 ili više za novi, samo da se ne moram tandrljati u nečijoj tuđoj staromodnoj isluženoj krami koja je tko zna kako održavana, mučena, prljana...kad mogu, baš i hoću... :))

Black Knight_
12-09-2002, 17:30
Prodo sam starog kadetta kojeg sam imo(i platio) i digo kredu i kupio kaljibru.

Otac mi ju nikad ne bi kupio, skoro me se odreko kad sam ju dofuro doma, nije ju se udostojio ni pogledat a kamoli provozat se.

Vi i ne znate koliko je mene ljudi odgovaralo od kupnje kalibre. Dok sam dizo kredu to nije bilo za izdrzat tih 2 tjedna. Obitelj me ubijala u pojam. Istina bog kupit kalibru turbo staru 10 godina na kredit bez mehanicara da ju pogleda je iznimno glupo al eto, treba imat vjere! :)

Yokosuka/
12-09-2002, 18:26
..nešto sam se jako zagrijao oko CBR-ke 900 RR (95g.),očito ću narednih 10 mjeseci biti zadužen do grla, nemogu si pomoći,Hondica prokleto djeluje na mene...

alfist_zg
12-09-2002, 20:45
timater....sta reci nakon sveg ovog...moja štorija je malo posebna...predugo bi trajalo da ovdje zapisujem, ali u svakom slucaju moze se i voziti jeftiniji auto sa gustom i sa stilom.
sve ovisi kako se tko zna i zeli eksponirati. :smile08:

_Stevo
12-09-2002, 20:47
alfist_zg nesto si nam ti tajanstvena osoba:))

alfist_zg
12-09-2002, 20:49
ma nisam. :) :) :)

DKW
12-09-2002, 21:06
Black knight, mybyte, Zender...
ganuli ste me do suza. Znači ima na svijetu istih manijaka ko ja.
Već mi je laknulo. Znači nisam jedini koji je na autima zdimio obiteljsku kuću z gruntom. A sad ćete čuti moju priču o gubitku 1:4 (sad kad budu ovo neki čitali, bit će "koji idiot...)

Dakle, priča ide ovako:

1998. dobimo mi u firmi neku kompenzaciju, neki vuk-lisica deal, da nabavimo aute iz Autocommerca, ali ne na čekanje, nego sa skladišta. Dakle, dobiš predračune, pa biraj. Neki ljudi su uzimali Fiate, neki Alfe 145 1.4, a ja, jelen, zapiknuo se na 146 1.8. To je auto koji je u svakoj zemlji u svemiru koštao 32.000 DEM, ali u našoj bantu-Državici 37.000, radi sumanutih trošarina. Kako su krediti (to, prek firme) bili BESKAmATNI, kažem ja sebi: "u×××××, pila ima 9 sekundi do 100, a ta trošarina mi je ko kamata koje nemam... Uzimam!"
I ja (jelen) uzmem taj auto koji je izgledo ko zmaj (poslije je pao i OZ POlaris i Yokohama 520 šlapa) i otplaćujem ga oko 2400 kn mjesečno...

Ali, ne lezi vraže: prođu 2 godine i ja skužim da mi auto nije lego. Da je neudoban i sav škripav. Sve ono što je na tom autu vrijedilo, sam izguštao, ali ostao je taj prokleti jeftilen feeling.

I mjenjam ti ja 1998 146 za Supericu 164/1995. (ključ za ključ) Auto ko san. uvijek sam se palio na taj auto. A auto je stvarno savršen (makar je tu neko rekao da je ko Lada...bezveze) Juri, tih, udoban, ne troši, materijali unutra savršeni, ne škripi, leži po kurflama... I vozim se ja u tom autu od 2000 do 2002 i prodam ti ja taj auto za 5.000 EUR. (mogo sam možda i više dobit, ali nemam vremena, ko ga ××××)

Eto, to vam je priča koja se zove "Vertverlust" na švapskom. Da sam ostavio 146, možda bi dobio oko 6.000 eura ili 6.500. Ovako je ispalo: sa 137.000 KN 1998. godine, na 36.700 KN 2002. godine.

Sad, doduše kupujem 156 koja je 1998. kad je bila nova koštala 150.000 KN - ja je sad kupujem za 97.000 (od toga je 17.700 PDV kojeg ću ćapnut..., dakle 80.000 kn)...

THE SAGA CONTINUES.....
:) :) :) :)

Black Knight_
12-09-2002, 22:05
Buraz isto ima 146, i njemu vec ide jeftilen na ×××××. Al on si sad brije ubost civic type R :) Ja ga na××××vam stalno da ga uzme :)

E, fina je to prica, malo tragicna, al tako je to kad nemas vremena klosarit se po jakusevcu.

Pazi kako sam ja kupio kalibru.

Brijem si ja da cu u kadetta jaje koji je ××××no lijepo izgledo a meni ××××no pase, medjuosovinski razmak i sirina auta mi je taman za ××××no ganjanje, da cu u njega zabit calibra turbo motor, rollbarove, sve moguce pizde materine i racunam kolko ce to para doc.
I mislim si, dic cu ja kredu, sve to slozit. U medjuvremenu sestricna ide kupovat neki mali auto pa sam joj pravio drustvo na jakusevcu. I slucajno ju ugledam! ××××no sredjena pila, jos se tip bahato parkiro i nezainteresirano ju prodaje. iz bjelovara tip je sa starim zapravo prodavo jedan drugi auto a svoj je izlozio iz zajebancije. ja se zagrijo za auto cim sam ga vidio znao sam "to je to". i to je bilo to. ×××× sam se s kreditom 2-3 tjedna, htio odustat nebrojeno puta, svi su me jebali u mozak. obitelj govorila odustani, frendovi govorili ma ti samo ××××s stalno nista ti neces kupit i na kraju je kupih usprkos svemu :)

i od tad pun ××××× visim na svim tim auto forumima. prvo sam na netu naso SVE moguce informacije o kalibri, na forumu ClubCalibra sve zivo ispito, sad skupljam pare za phase 3.5 tuning(330ks/480nm).

Kao djeca smo svi htjeli bit neakvi piloti, ja sam to sebi na neki nacin omogucio. Nema nista ljepse od toga.

DKW
12-09-2002, 22:12
Bravo, Knighte.
Inače, znala se na brdskom prvenstvu Hrvatske pojavit pila u grupi H (to su auti izvan homologacije), Kadett Jaje od oko 240 KS koji je rasturao sve živo da su mu Integralke jedva došle blizu. Mislim da je čovjek Splićo i da se preziva Krstulović...

Calibra Zender
13-09-2002, 10:20
Black, sve je to divno i krasno samo kaj će se ta tvoja Calibra raspast nakon tuninga. Ionak je nepouzdana već na tvojoj konjaži, a tek kad ju digneš...više ćeš biti ispod nje nego u njoj!

mytbyte
13-09-2002, 15:10
Calibratori,

...jel tko zna da li se Opeli pod markom Vauxhall i proizvode u Britaniji ili samo uvoze, i zašto je Vauxhall a ne Opel?

seyzmo
13-09-2002, 16:30
yup...

Vauxhall je nastao prije negdje 100 godina (ako se ne varam)i radili su nekaj sa parnim strojevima. Oni su napravili prvi Britanski automobil koji se proizvodio masovno (?-type... mislim H-type, ali nemoj uzet sigurno).

u medjuvremenu ih je kupio GM i da skratim povjest sada se neki Opelovi modeli tamo proizvode (Chessire, Brighton...) kao Vauxhall (basically Opel sa volanom na desnoj strani sa drugim imenom.. ali to nisu jedine promjene).

I oni definitivno ne uvoze, oni izvoze u druge zemlje sa right-sided-steeringom

Calibra Zender
13-09-2002, 18:26
Rade i Vectru, Astru, Omegu, Corsu, ali neke pod istim dok druge pod drugačijim imenom.

mytbyte
13-09-2002, 20:16
Thx, seyzmo i Calibra...jako mi je bilo smiješno, kad sam bio u Londonu, prepoznavati Opele na kojima piše Vauxhall pa me zanimalo otkud (otkad) to datira... :smile11:

Calibra Zender
14-09-2002, 01:13
mybyte, ak si bio u Londonu onda si se mogao direktno pohvaliti, a ne tu prodavat spiku s Vauxhallom! ;)

rale
14-09-2002, 03:21
modeli se svi isto zovu

kod njih se i stari kadett vec zvao astra

vauxhall je njima narodni auto

Calibra Zender
14-09-2002, 11:48
rale, bila jeu Osijeku Vauxhall Corsa, ali je na zadnjem kraju bilo drugačije ime. Više se ne sjećam šta je točno pisalo.

Sledge Hammer
14-09-2002, 15:24
Pisalo je gnojpel seljo!!!

alfa099
14-09-2002, 17:50
Kaj da vam pričam kad sam već sve ispričao! Imam, fala Bogu, ali i radim ko pas. Auti su mi možda 20% imovine...

Calibra Zender
14-09-2002, 18:08
Nisu onda loše plaće na Prisavlju! ;)

alfa099
14-09-2002, 18:14
Honorari! A zaboravljaš da ja radim ko crv i još i pušćam mjuzu! Di đej!
I krafne bi prodavo da imam gdje! Za lovu, naravno!

Calibra Zender
14-09-2002, 18:18
Kolko bereš po gaži, ak nije tajna?

alfa099
14-09-2002, 19:26
Za kaj? Za mjuzu? Poslovna tajna, sorry!
Napisao sam, pa editirao. Ak si stigo pročitat, super.

rale unlog
14-09-2002, 19:34
zadnje dvije generacije se zovu vauxhall corsa,ona prije(kockasta) se zvala..................mislim,nova
ascona je bila cavalier

sad se svi zovu isto

mada ko zna kaj se sve i gdje proizvodi pod kojim imenom

corsa(s gepekom i karavan) se prodaje u usa (kao gm-nesto),u juznoj americi a vidam je i u kini pod imenom xywwxyy(buick sail,mislim)

nisam jos vidio vauxhall van uk,can ni u njihovim bivsim kolonijama koriste opele,makar volan bio s krive strane

rale unlog
14-09-2002, 19:50
da,i prva vectra je do '94-e bila cavalier

Calibra Zender
15-09-2002, 09:33
Eh ništa onda Alfa×××. Nisam vidio jer sam pričekao odgovor minutu, dvije i otišao se spremat za van. Ali thanx za korektan odgovor pa makar naknadno bio obrisan. :) Vjerujem da je OK lova. Barem zbog imena i prezimena!