PDA

Pogledaj cijelu verziju : Croatian generals indicted for war crimes against Serbs

Hristos_UK
10-09-2002, 21:24
Hague preparing indictments against Croatian generals I 19:36 I Beta

RIJEKA -- Tuesday – The Hague Tribunal has raised charges against retired Croatian generals Janko Bobetko and Mirko Norac over war crimes committed in Medak in 1993, Rijeka daily Novi List writes today.

<p>

Citing reliable sources close to the Croatian Government, the paper cays that Croatian officials are waiting on the indictments, although Zagreb refuses to confirm the information.

<p>

Croatian weekly Nacional recently claimed that Hague Tribunal investigators had claimed that Bobetko and Norac are undoubtedly responsible for the alleged execution of 38 Serb civilians on September 9 and 10, 1993.

I'm surprised its taken them so long....

brojka mi ...
11-09-2002, 09:45
...ubijenih Srba mi se cini jako mala. Znam da je na vise mjesta u Srbiji i Kostajnici bio dan zalosti. Ali dani zalosti su odonda prestali u Gospicu, Otoccu i mjestima gdje su Srbi dnevno artiljerijom tukli po civilnim ciljevima. Nazalost, (ili nasrecu?), velika je vecina (odgovorna za te zlocine) ubijena u toj akciji, pa ih ne mozemo vidjeti i preslusati, sta su sve i zasto to radili..."pravda" je ipak!! katkad PRAVEDNA!!

Vidi i ...
11-09-2002, 21:28
...ovo je "hristos" pokrenuo. Da li se bar slaze sa odgovorom koji je dobio??