PDA

Pogledaj cijelu verziju : ABS sucks ili?



Helix
04-09-2002, 10:12
Zanima me jedno, neki govore ABS "sucks", a opet s druge strane da je ok.

Kočenje s malim brzinama ima duži put kočenja, a kada s jednim kotačem zagazite na sklisko (tramvajska pruga u mojem slučaju, mokra), auto leti na sve strane. Isto sam čuo za Peugeot, Alfe, Fiate..itd..

Vaše mišljenje? Dali je ABS stvarno dobra stvar, ili samo za ljude koji ne žele (ne zanima ih) naučit kočit, i naravno, vozit auto?

Extreme
04-09-2002, 10:35
Iz iskustva tvrdim da je ABS genijalna stvar i jedan od najvažnijih dijelova sigurnosne opreme auta !!!
Probaj ti u kritičnoj situaciji ( npr. meni je pri 80 km/h izletio na cestu traktor iz dvorišta ) razmišljati kako istovremeno kočiti i zaobići prepreku. Mislim da mi u tom trenutku nikakvo pumpanje kočnicom ne bi pomoglo.
Dok prosječan vozač može u najboljem slučaju 2-3 puta u sekundi imitirati "ABS efekt" sam uređaj to radi i preko 100 puta u sekundi, pa ti razmisli što je učinkovitije ?!
Što se tiče onoga s mokrom tramvajskom prugom... to se moglo dogoditi nekom od ranijih generacija ABS uređaja, novi 4- kanalni uređaji imaju posebne senzore za svaki kotač, a i EBD se brine da do nikakvih zanošenja ne dođe. Uostalom jel ti stvarno misliš da se bez ABS-a ne bi zanio ako kočiš s jednim kotačem na skliskoj podlozi :smile11:

Black Knight_
04-09-2002, 11:24
Cini mi se da to s kotacima koji neravnomjerno proklizuju ovisi od ABSa do ABSa.

Kad bi moro pogadjat reko bi na kalibri da oba kotaca na osovini se istovremeno otpustaju i koce bez obzira na to koji se zablokiro. Kod opela je to lako za osjetit jer opel nema elektricni vec mehanicki ABS - sto kaze da ti ABS gura noznu kocnicu nazad. Osjetis tocno kak ti ABS dize noznu kocnicu i otpusta(kad prvi put probas imas osjecaj ko da se trga kocnica heh). Ovo se ne dogadja toliko mnogo puta u sekundi, kad bi moro pogadjat reko bi 3-5 puta najvise u sekundi al opet bolje nego covjek ali nije u tome fora. Fora je u tome kad ti ABS gura kocnicu sam skuzis kolko ju mozes stisnut da ti se uopce ne zablokiraju te tako najefektivnije zakocit. Znaci kocis jako, upali ti se ABS i dize kocnicu i otpusti, e sad ju malo slabije stisnes da ti se ponovo ne zablokira i sigurno ces bolje zakocit nego da ti se cijelo vrijeme palio ABS.

Nije stvar u pumpanju nego osjecaju. Treba drzat kocnicu tolko stisnutu taman da se ne zablokiraju i tako ces sigurno najbolje zakocit. To sto ABS blokirava i odblokirava stalno je posljedica toga sto je nemoguce napravit sustav koji bi "znao" koliko smije jako zakocit da ne zablokira jer to ovisi o podlozi, gumama, brzini nego ABS ceka da se blokada dogodi pa tek onda reagira. Nema drugacije.

Ja bez ABS-a nisam imao puno problema al sad ovaj ABS sto gura kocnicu me sluzi jos bolje, imas bolji feeling sto se dogadja itd.

Ne znam kak radi ABS na drugim autima, buraz kaze da na njegovoj alfi elektricki otpusta i stisce kocnicu i da ne osjetis nista na noznoj kocnici.

Sto se tice naglog kocenja u situaciji pola auta na mokrom pola na suhom:
1. moras bit debil da se dovedes u tu situaciju.
2. nema te kocnice i tog sustava koji te nece zanijeti u takvoj situaciji.
3. jedino sto ti mozda moze pomoci je ABS koji odblokirava oba kotaca na osovini bez obzira na to koji se zablokiro.

eto tako ja mislim o tome.

ABS(i to ovaj koji gura kocnicu) je stvarno dobra stvar. a sto se tice ovih traction controla, ASR-a i svih tih mogucih kratica to sve odma mogu poslat u ×××××, samo jedna vise stvar koja moze se pokvarit a nis koristi.

mytbyte
04-09-2002, 11:44
Tako je, Black K.!!!

Tko ne zna obuzdati auto u zavoju, ne bi smio niti voziti...hehehe!!! :))

Imao sam dva jaka kočenja, ABS se uključio...ali ne mogu procijeniti da li bih brže stao bez njega...logično mi je da ako kotači blokiraju, auto kliže, zaustavni put je dulji...možda bi se zaustavni put sličan oome s ABS-om postigao pumpanjem kočnice, ali ne znaju svi vozači to raditi, pogotovo žene...večina u kritičnim situacijama nalegne na kočnicu, to je automatska reakcija i nemaju svi tu snalažljivost u opasnoj situaciji da skuže da, kada auto počne klizati, otpuste i opet stisnu kočnicu...panika prevlada...ja sam za ABS u svakom slučaju...

Helix1
04-09-2002, 11:56
Dakle, zaključak je da ABS nije loša stvar, i tu se donekle slažem, ali opet mislim da je on prvenstveno napravljen za ljude koji ne žele naučit vozit i kočit, ljude koje to i ne zanima.

S druge strane, Ferrari ne ugrađuje ABS u svoje modele, i kolko ja znam, možeš ga naručit, ali če ti se ljudi smijat. Zašto ? neznam, valjda oni znaju, no poanta je ABS = ne u Ferrari.

Mislim da nikakva tehnologija nemože zamjenit ljudski faktor prosuđivanja.

Moram koristit Helix1 zato jer sam se registrirao a nisam potvrdio s mailom. Na poslu sam , a mail otišao doma :)

Black Knight_
04-09-2002, 12:18
Heh, kolko ja znam porsche ABS ima uz jos gomilu traction controla(koje mozes iskljucit ak se oces preseravat). Ferrari je talijansko iz××××vanje i preseravanje(jesam li spomenuo vec na ovom forumu da mrzim te talijanske sprehe?), porsche je stvarno radjen da mozes radit sta oces s njim.

Ferrari ima slapu koja mu je dovoljna da zakoci puno prije nekog normalnog auta al ta fora s neugradjivanjem ABSa u ferrari je definitvno primitivna talijanska spika. Ferrari vecinom kupuju retardirani bogatuni koji ne znaju vozit i po zakonu bi trebalo isforsirat ABS u ferrariju sto se mene tice. ×××× te ferrari. U tome se uopce ne mozes vozit, mozes se preseravat ispred saloona i to je to.

Hehe meni se ABS pali svaki dan barem dva put.

Meni je prirodna reakcija uvijek bila da kad mi auto proklize da odpustim kocnicu dok ne pocne hvatat, ne pumpam nego nadjem najbolji pritisak, to je efektivnije. Moguci su kraci kocioni putovi nego oni s ABSom ako nadjes pravu silu kocenja.

Al istina je da mnogo ljudi jedino sto zna kad je nekakva opasna situacija je stisnut kocnicu i stisnut zube pa sta bude bude(zene i dedeki).

Kazem ti, ovaj ABS sto ti vraca kocnicu ti JAKO pomaze da nadjes pravu kocionu silu jer tocno kuzis kaj se zbiva, kak se blokira i odblokirava itd.

VR6
04-09-2002, 12:55
Extreme: "sam uredaj to radi i preko 100 puta u sekundi"

Do 30 puta u sekundi.


Black Knight_: "sto se tice ovih traction controla, ASR-a i svih tih mogucih kratica to sve odma mogu poslat u ×××××, samo jedna vise stvar koja moze se pokvarit a nis koristi."

Pitao bi te treba li ti traction control, da nemas 4x4. I Subaru u Imprezu WRX ugradjuje kontrolu prolkizavanja, iako je 4x4.


mytbyte i u Formuli 1 koriste kontrolu proklizavanja, sad po tvom ispada da oni ne znaju voziti. Ako pomaze Schumacheru da vozi brze, sigurno ce pomoci i tebi.


Helix1 Ferrari ponekad radi gluposti, smiju se ovdje na forumu VW Golfu sto nema elektricne podizace stakala, a Ferrari F 50 ima isto kurble za prozore, a kostao je nekih 850000 DM. "??izgovor je??" kao da bude sto slicnije Formuli 1, bas me interesuje sto to interpretiraju na taj nacin, kad Formula 1 i nema prozore. Mislim da se tu krije nesto drugo... A Ferrarije rijetko ko vozi po kisi (snijegu) gdje je ABS najpotrebniji. Kao sto rece Black Knight ponekad Ferrari nudi primitivna rijesenja, ali Ferrari je pravljen kao automobil za zabavu, pa je to dopusteno...

bullit
04-09-2002, 13:10
VR, Ferrari je extreman auto, i sve se radi s ciljem boljih performansi,tj.smanjenja kilaze. Zato i F40iznutra izgleda ko kramp (po meni najbolji auto svih vremena),vrata se zatvaraju potezanjem za sajlu, prve verzije su imale klizece prozore,novije na kurblu. Unutra nema nicega, osim klime,koja je bila neophodna jer bi se inace vozac rastopio od vrucine motora.Sve samo u svrhu smanjenja tezine i boljeg osjecaja sportskosti i beskompromisnosti. A ko hoce sve od luksuza,kupi Aston Martin pa ima sve.
O ukusima....

ABS,dobra stvar kad radi kak spada. Na GTV-u i Imprezi savrseno, jer cujes da guma skripi na kocenju, a jos se ne ukljucuje, bez veze kad kod nekih auta nagazis malo jace na bremzu, a ona vec bubnja i skace.

Najbolje,kad ga mozes uljuciti i iskljuciti (F355),po zelji.

VR6
04-09-2002, 13:18
bullit ovo sto si rekao o Ferrariju, to ja znam, zato sam i stavio recenicu: "Mislim da se tu krije nesto drugo…".

"Najbolje,kad ga mozes uljuciti i iskljuciti (F355),po zelji."

Ovo je zabranjeno zakonom kod danasnjih auta, nesmije biti prekidac na koji se ABS moze upaliti/ugasiti.

bullit
04-09-2002, 13:25
Nema veze, ali je prava stvar. Odes na Grobnik, pa da vidimo kolko ko ima muda u kasnom i dobrom kocenju.

seyzmo
04-09-2002, 13:52
I ko zadnji.. placa gume. :)

Ako se mene pita, ABS, ASR, EBV, BAS, TCS, ESP..da ne nabrajam varijante kod proizvodjaca... ne valjaju NISTA ako ih se ne moze iskljuciti.

Feeling koji vozac dobija od vozila (iliti feedback) je DEFINITVNO najvazniji kod voznje. Nema tog naglog kocenja, mokre podloge, prepreke, oversteera ili understeera kojeg ne moze ispraviti onaj ko prepoznaje signale koje mu auto salje. Bilo sto da se dogodi, tko zna STO se dogadja i zna KAKO to ispraviti, e taj nema problema.

A ako je jedina moguca reakcija kocnica do jaja i vristanje, nema tog sistema koji ce te spasiti.

Jos kad vidim da neko treba NAGLO zakociti i onda lupi prvo po kupplungu, popizdim totalno. Odi ubi sebe seljacino, ako oces na cestu nauci voziti pa se onda javi.

Inace, niti jedan moj auto nema ABS. Osim sluzbenih.

Calibra Zender
04-09-2002, 14:00
Primjetio sam da sad nakon promjene guma, ponekad stvarno prije uključivanja ABS-a guma na naglom kočenju prvo zacvili, prokliže ipak malo. Nisam znao da je to poželjno.

bullit
04-09-2002, 14:00
seyzmo je moj idol....

jos bi samo nadodao na tu temu, da osim sto se bez tek navedenih pomagala vidi kakav je tko vozac, na tome vidi i kako je koji auto konstruiran.

Jer nekad su se sportski auti radili sa dobrim lezanjem,trakcijom,kocenjem i bez elektronike,a po meni ××××s danasnje "sportske" aute i njihove konstruktore, koji se bez obzira na quattro pogon, nisko teziste, male gabarite (TT).... prevrcu na autputu,pa im prozivodjac mora naknadno natovariti tonu elektronskih pomagala koja drze auto u smjeru gdje bi trebao ici...

Black Knight_
04-09-2002, 14:16
TC nisu ugradjivali na kalibru turbo bas zbog 4x4 koji rasporedjuje snagu na zadnju osovinu po potrebi. Inace na kasnijim verzijama ostalih kalibri postoji TC.

Al ja opet tvrdim da ako das gas ko ludjak u zavoju sa autom na zadnji pogon na kisi a ne znas sta radis onda si fakat debil i dobro je da su za tebe napravili TC. A one sve druge kratice su tek suvisno smece.

Nema ti bolje kontrole nego kad ti je auto lijepo zabijen do poda, onda tocno u svakom trenu znas na cemu si i samo trebas znat reagirat. A ni ABS koji ti gura kocnicu gore pri odblokiravanju nije naodmet. A ni direktni volan :)

Formule imaju tolko snage na raspolaganju a lagane su da im je traction control dosta bitan a i imaju samo zadnji pogon. Ali dugo dugo su formule bile bez TCa.

Helix1
04-09-2002, 14:24
Black Knight_:
Gle, ja pitam a ti napadaš ! daj se malo uozbilji i smiri. Vozio sam od frenda 206 sa ABS-om i nije bilo ugodno kad je auto malo proklizao. Moj 206 nema ABS, niti ga nikada neče imat, rađe ču se naučit kočit i čitat znakove koje mi moj auto govori u vožnji. Gušt je veči, barem meni.

Bullet : Slažem se s tobom, potpuno.

Calibra Zender
04-09-2002, 14:29
Nemam ništ protiv ABS-a, a niti protiv TC-a, pogotovo kad u zimi napada snijeg pa pičim po brdima sa zimskim gumama. Hebiga, nije isto prezimiti u Zagrebu i u brdovitom kraju gdje kad zapadne snijeg osim kaj ne čiste ceste kak bi trebali, još ima i pun kufer brdovitih dijelova koje je vrlo teško savladati.
Jedino kaj je velika mana na Vectri od starog kaj je TC nemoguće isključiti! Možeš ga uključiti da non stop radi, ali kad je isključen i dođe do proklizavanja pogonskih kotača već nakon vrlo kratkog vremena sam se uključuje i oduzima gas. I vrlo je frustrirajuće kaj ga ne mogu nikako sam isključiti da se ne pali kad mu puhne.

Black Knight_
04-09-2002, 14:40
Helix, to je moj uobicajeni nacin pisanja postova na ovom forumu. Nista se ti nemoj vrijedjat i plasit nije mi bila namjera napadat :)

Zender, cini mi se da je to tako na vecini auta. Na passatu od starog barem je.

Helix1
04-09-2002, 15:02
Hehe, sve ok B.K.

Nego, također ja nemam ništa protiv ABS-a i elektronike (po zanimanju informatičar - programer), niti protiv čipova (čitao topic od cca 25 str. Jaaaao :) ), nego samo ja to nebi imao na svom autu. Čip možda i bi, ali iskreno nisam probao auto sa jednim, pa neču o tome.

Volim aute, i feeling vožnje, a kad se sjednem u Clia od stare, pa kad stisnem kočnicu, pa kad se mali počne trest koda če se cijeli auto raspast, nekako mi to ne odgovara. Prvenstveno sam topic pokrenuo da vidim dali ima istomišljenika.

Black Knight_
04-09-2002, 15:19
Heh, ja sam isto informaticar - programer kako si rekao.

Ha nista morat ces sjest u kalibru pa probat ABS pa ces stvarno mislit da si strgo kocnicu, cak i zvukovi cuju al nije tako. Al kalibra se ne trese kad se pali ABS jer ABS na kalibri ne otpusta do kraja kocnicu. Vise ti to izgleda ko da se ti i ABS natjecete ko ce jacne stisnut/dignut kocnicu. Guba kad se naviknes, u pocetku sam srao da zakaj nisu napravili elektricki ABS al sad mi je ovo puno bolje.

mytbyte
04-09-2002, 17:12
Yo, VR6,

ma bio sam ironičan, normalno da TC pomaže u bržem prolasku zavoja, samo je zabavnije bez njega...dok ne preraste u previše raskalašenu zabavu...onda postaje tužno... :))

što reći
04-09-2002, 18:00
Black Konj:

Ferrari je talijansko iz××××vanje i preseravanje...

I što reći ovom konju na ovo ???
Komunikacija sa vozačem oplel calibre je stvarno na nivou, ma goni se konju
blesavi u tri pičke materine. :smile09: :smile09: :smile09: :smile11:

DKW
04-09-2002, 20:27
Miiiiir, dečki.

Mislim da ABS može, ali da se uključuje kasno, kao što je to na mojoj AR 164.
Naime, ima auta koji odmah rade trrrrrr čim kihneš. E, to je kita. nevalja, jer imaš osjećaj da se zapravo produljuje put kočenja.

Da je po mom, stvar je trebala ostat na ABS-u, i to "kasnom".
Ovo drugo baš i ne. Kao da je za šupke...


(Vozio sam Alfu 147 1.6 120 KS po Učkoj na prezentaciji. ×××××× nisam isključio ASR, a on na svakoj drugoj kurfli TRRRR i uspori, kao da ne kližu kotači. Popizdio. Takav auto NIJE za ASR!)

Helix_206
04-09-2002, 21:24
Yup, kao kod Clia, stisneš pa imaš besplatnu masažu noge. :)
206 radi isto, ali sa malim zakašnjenjem, za ostale fakat neznam.

p.s. Problemi sa forumom i registracijom pa sam završio pod imenom helix_206 :) ajd barem se zna kaj vozikam.

Offtopic :
B.K. u čem programiraš?

bullit
04-09-2002, 21:31
147 dobro koci, a traction control joj rijetko treba, cak i s 2.0 TS. DKW, i ja sam bio na toj prezentaciji, vozio crnog 2.0 selespeeda. Kad smo presli sve zadane rute, malo smo otisli na Grobnik, e to je bio fun... :)) :)) :))

Black Knight_
04-09-2002, 21:41
Ferrari je iz××××vanja. One spike, nema ABS-a, moras potpisat da ga neces farbat u neku drugu boju osim crvene, ma daj... A auto je napravljen tak da ti onaj motor fino buci iza glave bez ikakve izolacije, kao to je isto fora slusat stalno. Uopce ne stavljaju muziku u auto jer se ni ne bi cula, a sta ti uopce imas slusat muziku, slusaj lijepi motor od ferrarija kak se grci.

Talijani su oduvijek bili najveci primitvci motosporta.

DKW
04-09-2002, 22:47
Black Knight,
moram priznat da nikad nisam razmišljao o Ferrariju na taj način. Istina da je tvoj stav rigidan i isključiv (i uglavnom pljuvački), ali mi je dao za mislit: Kakva je uopće namjena Ferrarija? Nema ABS?
Valjda je kao fora da bude nekultiviran i sve to....
Ali tko ga onda želi voziti svaki dan?
××××te, pa da ja imam para, onda se želim voziti u nečemu za 500000 eura svaki dan, a ne od pon do subote u, recimo, Corolli, a u Nedjelju bum si stavil kapicu sa logotipom Ferrari i pokazivat se koljući Ferrari u drugoj.
:smile11:

Calibra Zender
04-09-2002, 23:56
Black, malo ohladi čovječe! Voliš kao sportske aute (Type R i slično), voziš jedan koji si mogao kupiti i onda se nađeš pametan srati po nečemu kaj je savršenstvo onoga kaj u biti tražiš od auta! A to su sport i zabava zapakirani u mrcinu s propetim konjićem na haubi!

XL
05-09-2002, 00:10
supotpisujem DKW-ov post!!!

Club Italia
05-09-2002, 01:09
×××× ABS DIE HARD!!

Black Knight_
05-09-2002, 08:49
DKW, ne znam da li ti je bila to namjera al si bas potvrdio moj post. Ako imas pun ××××× para kupit ces si ferrari i s njim se preseravat ispred saloona. A kad stvarno zelis ic negdje ces vozit neki drugi auto. Znaci MORAS imat drugi auto jer ferrari jednostavno nije vozljiv.

A zamisli sad covjeka koji je auto-entuzijast i skupio je puno para stedeci dugo. Takav covjek si sigurno nece za te pare kupit ferrari jer s tim ferrarijem MORA imat drugi auto koji si mozda ne moze priustit. Ili si moze priustit neku kramu al to bas nema smisla. Takav covjek ce si kupit neki vozljiviji auto, Evo 7, imprezu wrx, toyotu supru TT, mazdu rx7 pa cak i M3 ili M5 ili neki sportksi mercedes ili mozda porsche turbaka. i jos bi mu ostalo para za tuniranje. Svi ti auti su daleko vozljiviji od ferrarija a vecina njih je vrlo usporediva s ferrarijem po perfomansama. A da ne govorim kolko je skuplje odrzavat ferrari od vecine tih auta.

Kad bi imo pun ××××× para ferrari bi bio tek negdje 15sti na listi auta koje bi si kupio. I to bi bila modena cabrio boje neba a ne crvena.

alfist
05-09-2002, 10:54
Black Knight,

Nikako više ne mogu biti imun na tvoje postove.
Mislim, stvarno ferrari je za iz××××vanje. Ajde, nek ti bude.

Ferrari je definitivno jedan od najsportskijih, najboljih , najskupljih i bla bla bla automobila.
Imati ferrari je san.
Upravo čitam jednu knjigu, ima jedna anegdota; čovjek dođe pred boga i kaže radio sam i štedio i kupio si super sportski mercedes, što bih još mogao poželjeti u životu? Bog mu kaže: Ferrari.

DAkle, činjenica je da je dizajn vrhunski, činjenica je da su motori neviđeni, da je zvuk ludilo, da su perfomanse i vozne osobine ravne formuli 1. A ne govorimo o cestovnom minardiju nego nečem drugom.

Nadalje, drže se ko pijani plota, stakla na kurble i ostalo, dakle ultimativni trkači stroj, bez kompromisa. Pa ja volim tv u autu, ja volim dalj. centralno, i sl. blagodati, ali ovo je nešto drugo, što razumiješ ili ne. Kako netko kaže gore, kupi aston martin ako ti ne odgovara.
Ferrari se nije pokorio tim trendovima i to ga upravo razlikuje, čisti trkaći stroj.

Nadalje, ako imaš ferrari ne da MORAŠ imati drugi auto, nego i IMAŠ I TO NE JEDAN NEGO VIŠE DRUGIH AUTA !
Recimo, Porsche, ružniji, jeftiniji, e to je auto za preseravanje, švabski autek za prekenjavanje. Kako ti se ovo sviđa ?
Pa nisi valjda mislio uspoređivati božanstvo sa konfekcijom ?
Dobro, neću omaložavati Porsche, ko voli nek izvoli.
Dakle, čovjek i ima drugi auto, neupadljivu limuzinu ili što već...
I vjeruj, ali vjeruj, njemu ne TREBA OSTATI para za tuniranje. Što ti misliš da netko tko vozi ferrari će ovdje sa nama krelcima raspravljati o čip tuningu ? Možeš si misliti koliko ga ××××× boli za čipove kada je F50 u garagi.
O vozljivosti nebi komentirao, nisam nijedan od tih auta vozio, činjenica je da su im perfomanse blizu, možda je čak i ležanje tu negdje, pa na kraju krajeva ima puno automobila (možda ne serijski) koji peru božanstvo.
Ali ferrari je velikim dijelom i statusni simbol, i predmet obožavanja i želja kolekcionara.
I tu je najveći problem, em ih ×××× ta crvena boja, em su škrti na opremi, i još ograničavaju proizvodnju, a rabljeni pak su skuplji on novih. Kako je stariji tak je skuplji. A porsche ?
Kak je stariji tak je, da izvinete veći kramp.
U tome je ta najveća razlika, ali definitivno nije auto za preseravanje.

I da, da ja imam para; F60, pa F50, pa F40 pa testarosa, pa možda ali stvarno možda bi porsche bio zadnji na popisu ( onak za na placa) Ma nebi ni onda, šalim se.

TRANS AM
05-09-2002, 11:21
Je Bleki,
puno je istine u tvome postu. Evo i primjera: "genijalac" Sandi rasprodo sve živo kaj posjeduje (valjda i klozet-papir) da može kupiti Ferrari. I naravno, sa svim kaj je skupio imao je za svega 10 godina starog 348 TS. Nakon dva đira po gradu raspadne se kompletni ispuh. Odlazak u Italiju. Zamjena spomenutog 15000 DEM. Auto je nakon toga išao na prodaju. Kaj velite na spomenutog umjetnika? Stotinjak tisuća marona za dva đira po gradu! Baš je ispo faca!
Mogu se ferraristi ljutiti koliko god hoće, al' za puno manje novaca može se dobiti jako opak auto, performansama u rangu s njegovim visočanstvom Ferrari-em, ali svakodnevno puno upotrebljiviji. Istina je i to da se Ferrari ne kupuje ni kao prvi, ni kao jedini automobil i da ga kupuju ljudi koji imaju najmanje 7 ili 10 garaža. Ali koji je smisao svega, ako takav bolid izvedeš na cestu jednom u godini i ne usudiš ga se stisnut kak' spada jer ti žilama ne teče trkaća krv i nisi kadar obuzdavat nemiran stražnji kraj i silne konje pod poklopcem motora, već si kupio pilu da ispadneš faca, jer imaš Ferrari u garaži. Primjer: Jennifer Capriati sletila Modenom s cesta. Nakon toga Ferrari je otišao u Italiju da mu skinu konje na nekih 200. Ljudi moji kad sam to čuo skoro sam bio šlagiran. Čisto bogohuljenje. I koji je sad smisao Ferrari-a? Stajanje u garaži razno-raznih bogatih razmaženih curica i starih pročelavih prdonja (vidio jednog takvog u ZG, majko moja ružnog li prizora).

Black Knight_
05-09-2002, 11:27
Dizajn? Prelijepi su ferrariji, modena je savrsena
Perfomanse? Super idu ko formula(potrosnja naravno nije za diskusiju na tako skupom autu)

Sve to stoji, al jos uvijek stoji i da je to auto za iz××××vanje a ne za prijevoz od jednog mjesta do drugog.

Zvuk mi se uopce ne svidja, cuje se ko lezalice samo jace. Covjek se pored mene vozi 30 na sat u ferrariju normalno, ne ubrzava jer je guzva i cuje se ko da formula jedan prolazi 300 na sat. Pa kome to treba? Mozda je gust prvih 3 dana al ja ti kazem da meni vec zvuk moje kalibure ide na ××××× i da cu stavit nesto da ga prigusim, a kamoli tek ferrari. Inace puno mi je impresivniji i legendarniji zvuk nekog americkog velikog V8 motora. I sto je najbolje talijani se uopce ne trude da priguse taj zvuk nego ko zadnje primitivcine koje jesu se trude da ga pojacaju.

Da imam para za ferrari i jos gomilu drugih auta sigurno mi ferrari ne bi bio prioritet, uostalom lambourghiniji su mi veca fora kad smo vec kod talijana. Vec sam reko u onom drugom postu od 500 000 eura koje bi aute prve uzo. Odi tamo i pogledaj, nisu ni drugi bas nesto ferrarije previse spominjali. ferrari je samo tvoj san i san alfista. Ne moras se uopce ni javljat po pitanju ferrarija jer je opce poznata cinjenica da bi svi alfisti htjeli zapravo imat ferrari al nisu imali para pa su uboli alfu.

Porsche(a i neki drugi auti koje sam nabrojao) je tehnicki nadmocniji svidjalo se to tebi ili ne. To sto se tebi isto tako legendarni porscheov dizajn ne svidja, nije ni meni nesto da ti pravo kazem, al legendaran je isto koliko i ferrari.

Sve u svemu, ima i ljepsih i brzih i vozljivijih auta za istu cijenu, a mozes ih i kupit u nekoj drugoj boji osim crvenoj! To je moja poanta.

I hondu civic type R su se trudili da bude sto laksa pa zato ne mozes dobit klimu u njoj i radjena je od specijalinh legura, al nema kurble za prozore. Na kurblama za prozore mozes dobit 100 grama tezine mozda! koga oni zajebavaju? cestovne formule za pun ××××× para. kome to treba? da su napravili siceve od trske vi bi rekli pa to je da bude laksi i brzi.


I moram ti reci da mene ne impresioniraju nikakve marke ni konji na zutoj podlozi ni sta ja znam kakve f1 legende. Da hyundai napravi dobru jurilicu ja bi ga prvi kupio i puco bi mi ××××× za ferrari. a vi lijepo budite robovi svojih opsesija i zaludjenja.

Extreme
05-09-2002, 11:41
Ne želim srati ni po jednom autu, ali bez obzira koliko bogat bio nikada ne bi kupio Ferrari ! Istina da je Ferrari najbrutalniji serijski sportski auto, ali je potpuno neprilagođen za normalne ceste. Neka mi netko kaže gdje se u Hrvatrskoj (osim na Grobniku) može Ferrari voziti u skladu s mogućnostima tog moćnog stroja ? Na postoječim auto-cestama s dvije trake sigurno ne, jer je na njima i vožnja od 180 prava avantura, a kamoli više.
Porsche je možda komercijala u usporedbi s Ferrarijem, ali je prilagođen normalnim prometnicama. Svi mi maštamo o tome da nam auto ima koju konjsku snagu više, ali neka se javi kome 320 ks baznog modela 911 nije dovoljno brutalno !

coore sportivo
05-09-2002, 11:49
nije kod ferrarija sve u konjima,pa ko ih uopce sve koristi,ferrari je nesto drugo...

Black Knight_
05-09-2002, 11:54
Vecina auti koje sam nabrojao ima perfomanse slicne ferrarijima i svi su ok za vozit na cestu.

Kad bi imo pun ××××× para i htio kupit ultimativnu serijsku pilu i ne tunirat ju to bi morao bit mclaren f1 koji je i ljepsi i brzi i sve sve sve od bilo kojeg ferrarija.

seyzmo
05-09-2002, 12:00
e trans.. bas je to ××××××, sto ferrarije najcesce voye stare prdonje koje se u×××× na 120, imaju sluge da im peru i poliraju te aute tri puta dnevno, a za SPA Francorschamps su culi samo na TV.

E to je zalosno.

Black Knight_
05-09-2002, 12:05
cuore sportivo, to sam upravo i reko. ima i ljepsih i brzih auta. nego jednostavno postoji gomila ludjaka koji su opsjednuti tom talijanskom sprehom i jednostavno zele dat pun ××××× para previse za nesto da bi onda poslje srali o "onom necem".

talijani su vas sve zasprehali...

schumacheroljupci i ferraristi/alfisti ne sljivim vas ni 5%. mozete pricat te "ono nesto" spike nekom drugom.

Girrari
05-09-2002, 12:25
Dajte ljudi još malo, ovako se nisam nasmijao još od VR6-icine provale kako VR6 ima bolji zvuk od Ferrarija.

Ajde, ajde samo nastavite, sličnu izjavu očekujem od ovog Crnog u narednih 10 postova.

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Nije žvaka za seljaka ni Ferrari za nekog tko vozi Calibru (Zender, ovo ne ide na tebe, ti si se pokazao kao atipičan predstavnik vozača svog auta).

alfist
05-09-2002, 12:54
da Black Knight, ×××ך zvuk ×××ך "ono nešto", nasrao si toliko govana po ovim forumima da sam ostao totalno bez teksta. Raspravljaj ti samo dalje, ja ću tvoje postove preskakat da se ne živciram, a osim toga treba nešto i raditi a ne ××××ti ovdje cijeli dan .

Ali ipak da te nešto pitam kako kažeš preseravanje, molim te lijepo čemu služi onda calibra, ako nema zvuk, nema ono nešto, što ima taj tvoj opel ?
Ma ima dizajn, ma ima koeficijent aerodinamike i pragove koji ga drže da se ne raspadne.... :smile09:

Calibra Zender
05-09-2002, 12:58
Black, daj mi reci koliko si Ferraria u životu vozio da bi ovako bezobrazno mogao srati?

ŠTENDER KONJ
05-09-2002, 13:10
Pazi debila, pa odakle izlaze samo ovakvi, on če tunirati mclaren hahahahahaha, crko sam na ovo, crna konjino, učini nam svima jednu uslugu, pucaj si u glavu ! :smile09:


Znaš što vozio sam sve i svašta , mogu ti reći da je calibra najveće i najnesigurnije govno koje sam ikad vozio, upravljanje i ležanje na cesti je gore nego u kadetta. PROVJERENO BRALE !!!
Ova japanske dreke od hondice nadalje nemoj više spominjati, boli me ××××× za njihove motore, vtec, sve se to raspada nakon prvog servisa, ×××ך ti i pouzdanost i konje, kada se na tom dreku serviseri bogate. Ko god ima servis za japanska govna ima pun ××××× para a ne vozi japanca. Hahaha
Naročito su uukurcu ti tvoji vtec.
A najbolje dok dođe vlasik subaru, govno koje pere svaki Bmw i boli ××××× ako je i M3 I M5 kada gutaju govna, servis za subaru ne izlazi iz garaže ispod 5.000 kn.
Od×××× i sa japancima i kaliburom, idi popravljaj limarariju a ne neke phase čipiće, ma sve ti je to drek, ×××ך čip, ×××ך calibru, seljački auto za seljaka i iz××××vanja. Ko i hondica, govnica po par hiljada eura.
NITKO IH NEĆE NI POGLEDATI !!!
:smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

Black Knight_
05-09-2002, 13:16
Nijedan. I jos uvijek mogu ovako srati, vidi me, ××××m.

Black Knight_
05-09-2002, 13:22
Eeeeeee da... budem si rog bmx kupil i nema nista troskova a jos se i dovedem u formu

zonta
05-09-2002, 13:54
Black, a kaj lamborghini i mclaren nisu preseravanja ?? Ili su to auti za svaki dan ?
Izgleda meni da tvoje frustracije Ferrarijem izviru odnekud drugo. Možda ti je neki tip s Ferrarijem ispred Saloona pokupio malu ?? Calibra joj nije bila dovoljna ?

Neka, neka, samo ti programiraj pa ćeš za kojih par desetljeća i ti tako........i zapamti za kraj-------- Ne jebu momci, nego jebu novci (stara kineska)

:smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

Black Knight_
05-09-2002, 14:10
Jeste, kako si samo pronicljiv :P

Ako nisi primjetio "imam problema" sa svim talijanima.

McLaren F1 je cini mi se nastao za trke a ne za preseravanja. Lamborghini je isti ××××× ko i ferrari samo sto su meni veca fora zbog dizajna. na ferrari ljudi jednostavno vise briju pa me zato vise zivcira.

TALIJANI SU STOKA!!! zasto italija proizvodi najvise "fake" accessoriesa za aute tipa "sportske" papucice, naljepnice, nastavke za spuh, "hot" brakes ×××××rije, naljepnice za otvore za benzin itd? ZATO STO SU FAKERI! FAKERI!!!!

:P

mytbyte
05-09-2002, 14:16
Pažnja,

nije dozvoljeno srati niti po Lamborghiniju niti po McLarenu, zašto bi bili lošiji od Ferrija, s tim da McLaren ima najjaču zver od motora među njima...meni su osobno Lamborghiniji ljepši i zanimljiviji od Ferrarija, ali najrađe se "uspalim" an Masertije... :))

Black Knight_
05-09-2002, 14:23
McLaren je najbrzi serijski auto kolko ja znam. 3.2s 0-60mph, 6.3s 0-100mph, 11.1s 1/4 mile vrijeme.

Sljedeci je porsche 911 GT1 a nakon njega jaguar xj220.

Di je tuzni ferrari? hahaha :smile06: :smile06: :smile06:

VR6
05-09-2002, 14:39
Porsche 911 (966) Turbo – Ferrari 360 Modena iz Car & Driver

0-60 mph
360 - 4.6
996 - 3.9

0-100 mph
360 – 11.1
966 – 8.9

0-150 mph
360 – 29.6
966 – 21.6

1/4 mile
360 – 13.1 ostvarena brzina 110 mph
966 - 12.3 ostvarena brzina 116 mph

Top speed mph
360 – 175
966 - 192


Zonta:

“Gordon Murray the designer of the McLaren F1 also desighned the bradham Alfa-Romeo "fan" car. Whitch won its first and last race Grand-Prixin 1978, it was immediately banned cause it out did all the other cars. Gordon also designed the worled champion Brabham-BMW of 1983.”

“Gordons Dream was to beat the world, regardless of the cost. hia target was to make the F1 as compact as possible, but at a practical weight (2205 lb.) and be powered by a atmospheric engine for immediate response and develop 550 hp.”

Prakticnost mu je bila bitna pri izradi automobila, raspitaj se malo o McLarenu F1… a i o Ferrariju, da bi mogao primjetiti razliku.

Black Knight_
05-09-2002, 14:49
Sta nema mclaren 630ak konja a ne 550? Ja sam prilicno siguran da ima.

bullit
05-09-2002, 20:00
627 Ks da budemo precizni. Gordon je trazio od BMW-a (zgodno za znati u vezi onog topica BMW vs.Mercedes) da napravi atmosferski motor od najmanje 550 ks jer je tako zamislio auto, jedna tona i 550 Ks. Medjutim auto je ipak imao vise od tone, uz sva nastojanja, sa najegzoticnijim materijalima i rjesenjima, ali BMW je "spasio" stvar, i napravio motor sa viskom konja od zadanog broja, pa je Gordonu srce bilo na mjestu.

A glede Ferrarija, Black, ne da se ne slazem s tobom, nego tvoje rijeci su cisto svetogrdje.Nema rasprave, cavallino rampante rules!!! Na cesti i na stazi. Bez konkurencije.

doc
05-09-2002, 21:33
Svatko tko uopće uspoređuje Ferrari s bilo čime drugime je bolestan.

Calibra Zender
05-09-2002, 21:54
http://niksa.smijeh.com/arguing.jpg
Naletjeh na ovu sliku pa reko da ju pokažem ovdje. Ima smisla, ne? Mada je vrlo bezobrazna prema hendikepiranima, a to ne podržavam.

ŠTENDER
05-09-2002, 21:58
sta si to stavio sebe kako si izgledao prije nekih 10 god??? moje saučešče

Calibra Zender
05-09-2002, 22:05
Black, jel ti svaki put na forum dolaziš napušen pa ovakve gluposti baljezgaš? Jer ak je tak onda ti nemogu ništ zamjerit!

alfist_zg
05-09-2002, 22:14
ajajaj , kojih ×××××rija ovdje ima natipkanih...dobro te puca ta žiža bleki, odi ipak malo programiraj, bolje je.

eh , samo da napisem da onaj alfist gost nisam ja, iako se slazem vecinom sa njim....kad sam odlogiran to napisem.
alfist, molim te daj si uzmi neki malkice drugaciji nick.thanks.

Black Knight_
05-09-2002, 22:35
Pa u jedno 60% slucajeva sam napusen ko krava, kao sad npr

:smile07:

alfist_zg
05-09-2002, 22:39
u ×××××ti, znaci sad ide nova lavina :smile11:

_Stevo
05-09-2002, 23:21
black nije ni cudno da onda zaboravljas stvari(dokazano). samo ti pusi procistis si pluca, ako nista drugo.

Club Italia
06-09-2002, 01:24
čitam i ne vjerujem!

Calibra Zender
09-09-2002, 14:58
Black, popušio si ti ovdje sav kredibilitet!

Helix_206
09-09-2002, 15:41
Jao, bolje da nisam pokrenuo ovaj topic. :smile10:

Hondo
09-09-2002, 17:00
Pozdrav svima. Ne reagiram na ovo oko ABS-a (zapravo ××××× rasprava jer je uređaj različito podešen u različitim autima pa mu je i djelovanje različito), nego me boli dok čitam kako svakakvi likovi iznose svoje neznanje. Nakon iskustva koje sam imao držim da je uspoređivati Ferrari i Porsche u najmanju ruku nepotrebno. Nedavno sam imao priliku voziti prijateljevu Carreru 4 sa tiptronicom staru godinu dana. Dakle radi se o zadnjoj riječi njemačke tehnike. Ukratko: RAZOČARANJE DO BOLA! Tiptronic užasno spor, motor ljen, a ležanje užasno. Pri 120 km/h širina ceste ti je jedva dovoljna i nedaj bože da ti netko ide ususret. Ferrari nisam probao, ali siguran sam da to talijani rade bolje. Ferrari ne kupuješ da bi išao na plac nego da bi uživao u vožnji, a ako ti za to treba ABS onda nisi za Ferrari.
Pozdrav!

volim japance
09-09-2002, 20:11
e bravo Hondo, sve smo mi to znali , ne sada da je Porsche govno, nego ××××ga nije to to što je bilo, šta se pričalo itd. Nešto ko kod golfa razvikana kvaliteta, a ono-ništ posebno.
Ma ×××ך porše......FERRARI BELA MACHINA

TRANS AM
10-09-2002, 07:45
Kad bi skupili sve postove ovog topica pozitivno i negetivno intonirane, glede Ferraria i Porschea i bacili ih na hrpu, sigurno bi tek onda dobili pravu istinu.

No, vratimo se na temu. Mislim da je Helix laganini nespretno sročio pitanje, bazirano na iskustvu s 206. Testirajući S16 primjetio sam slijedeće: bez obzira na relativno malu težinu vozila ubrzanja nisu ni fascinantna ni brutalna (hm, kad se sjetim kakav je samo bio 306 S16), motor ne baš previše elastičan, mjenjač precizan no predugih hodova (bolji od "običnih" 206), podvozje osjetno tvrđe od ostalih 206 no ne i dovoljno. I dalje nemiran stražnji kraj uzrokovan relativno mekše podešenom ovjesu (u odnosu na ono što bi se očekivalo) i znatno većoj težini prednjeg kraja vozila. Kočnice odlične. Rezime: Autić je gradski šminker, živahnog motora, solidnih ubrzanja, dobrih kočnica. Pogodan za gradska jurcanja, no u njemu će uživati i znalci, koji znaju krotiti nemirnu guzicu mališe, čija zabacivanja uskim i zavojitim cestama mogu barem u maloj mjeri dočarati osječaj vožnje u rodsteru sa stražnjim pogonom tipa Mazde MX-5.
Znatno veća težina prednjeg kraja, premekano podešen ovjes (poglavito za naše prometnice) plus snažnije kočenje i neravna podloga mogu prouzročiti priličnu nelagodu neiskusnim ili nepripremljenim vozačima na hirove 206-tice. ABS kao uzrok gore spomenutog treba "a posteriori" izostaviti. ;)

seyzmo
10-09-2002, 08:34
potpisujem

Black Knight_
10-09-2002, 08:35
Hondo jel tebi jasno kolko motor buci u ferrariju? Ja osobno ne mogu uzivat u takvoj voznji.

A ferrariji su jednako siroki ako ne i siri nego porschei.

Black Knight_
10-09-2002, 08:38
e zenderu, pa nisam ja ovdje doso da stjecem kredibilitet. ja kazem ono sto mislim, a mislim da je ferrari talijansko preseravanje. talijani znaju napravit lijep auto i to je to. sto se tice tehnike, nista posebno, ko da je problem napravit jak auto.

ja necu tu iznosit nikakve "oprezne" izjave jer inace nisam takav covjek. zivot je dosadan kad svi iznose oprezne izjave

Hondo
10-09-2002, 22:23
Crni Vitezu, Ferrari ne proizvodi buku, nego zvuk motora u kojemu se može samo uživati i ljudi shvatite da se jedan Ferrari ne kupuje za šminkanje po gradu od birtije do birtije već za uživanje u vožnji, a pri tom ne znam kaj bi trebao slušati? Zakaj ljudi stavljaju direktne filtere i protočne zadnje lonce (zaboravimo povečanje performansi jer je ono ionako upitno nakon takvih zahvata)? I ne kužim ovo sa širinom. Nisam rekao da je auto širok, nego da je njegovo ležanje na cesti katastrofalno ako se uzme u obzir njegov pedigre.

Black Knight_
10-09-2002, 22:39
Gle, porschei turbo kaj imaju raspored 60% na zadnji pogon 40% na prednji su jednostavno nenadmasni i ferrari im moze popusit ×××××. ne znam kaj se opce raspravljamo kad ferrari uopce ne brine puno o lezanju, oni jednostavno naprave sirok zabijen auto i normalno da to lezi. i porsche je sirok i zabijen al jos tu ima i puno tehnike.

Kad sam ja vidio kak je tip dao gas u GT2 dok krece u zavoju to nije bilo za ljude.

Hondo
10-09-2002, 22:53
OK. Nije sad da me Ferrari plaća da ih zastupam. Vozio sam taj slavni Porsche koji je naj Njemački auto i razočarao sam se. Jako. A i zvuk motora se u njemu jako čuje (misliš da se voziš u bubi). I ak Ferrari tak ništ ne zna o tehnici, zakaj su svjetlosnu godinu naprijed u odnosu na sve druge u F1 (BMW naprimjer koji je druga perjanica Njemačke auto industrije). Nemojmo zaboraviti da je Ferrari tvornička momčad koja sama razvija kompletni auto (motor, mjenjač, šasija, ovjes). Mislim da ovo pobija tvoje osobne stavove. Ili?

m343
10-09-2002, 23:03
Nije mi jasno kak porsche moze slabo ležati u zavojima ako postiže bočno ubrzanje od 1.2 g ( novi 911), a 360 modena tek malo više: 1,25g

Možda je tajna da takve automobile treba znati voziti do krajnjih granica

m343
10-09-2002, 23:04
GT2 : 1,35 g

Black Knight_
10-09-2002, 23:06
Ferrari je nonstop u formuli od pocetka, BMW bas i nije.

A po meni ferrari bas i nije nes ispred Williams BMWa. Williamsi dosta cesta rasturaju na kvalifikacijama. Ferrari pobjedjuje vise zahvaljujuci schumiju. BMWov motor je jaci kolko ja znam. A Ferrari nije dugo dugo pobjedio prije nego je sad poceo nakon sto je schumi doso u ferrari tak da ti je stvarno bezveze argument. Kaj to znaci da prije 10 godina su ferrariji bili smece al sad kad je schumi pobjedio je odjednom dobar?

Istina je da se ferrari nikad nije potrudio sto se tice cestovnih automobila oko nicega osim motora i dizajna.

Black Knight_
10-09-2002, 23:17
I nemoj mi te spike zasto se ferrari kupuje. Ferrari su kupuje za preseravanje u 99% slucajeva. Pa ti reci sta oces, svaki debil i estradna zvjezda(uzmi sandija ili mujkica) si kupi ferrari pa se preserava s njim. Pravi ljubitelji automobilizma(ne ferrarija nego automobilizma) si rijetko mogu priustit ferrari a cesto izaberu neki vozljiviji auto tipa evo 7, impreza STi, porsche i slicno.

Ako si ikad cuo ferrarija u zivo mora ti biti jasno da se nemoguce vozit u njemu bez cepova za usi. Taj auto na pola kilometra se cuje ko da ti neko sa R1 turira pored uha. Pa ti reci da ti uzivas u zvuku. Ja jedino mogu prihvatit da neko uziva u zvuku nekog 6-8 litrenog americkog V8 motora koji stvarno ima vibru, ali reski prodorni ostri zvuk ferrarija bolje da ne moram slusat.
A kaj si ti retardiran da se fasciniras sa zvukom masine tolko? Ak ti je tak dobar zvuk snimi si ga pa slusaj u autu umjesto muzike.

Hondo
10-09-2002, 23:24
Ljudi ja nisam rekao da 911-ca loše leži u zavoju i nisam rekao da sam je vozio do krajnjih granica. Vozio sam je običnom hrvatskom magistralnom cestom brzinom od 120 km/h. I to kako se taj auto ponaša pri toj brzini na toj cesti je vrlo loše (blago rečeno). Pustite brojke na papiru do kojih su došli na trkačoj pisti u idealnim uvjetima.

Sami ste rekli da je Ferrari do prije par godina i dolaska Schumachera bio u kurcu, pa mislim da nema veze kaj su u F1 od početka. Od dolaska Schumija i Rory Byrnea i odlaska Johna Barnarda (znate o kome se radi) Ferrari je krenuo praktički od nule. i evo do kuda su dogurali.
Williamsi kvalifikacije voze sa jednim bolidima, a trku sa drugima. Pitajte se zašto.
I što se tiče famozne snage BMW-ova motora. On možda i je najsnažniji, ali problem je kako se ta njegova snaga ispoljava: ispucava snagu zadnjih možda tisuću okretaja, a ispod toga je osjetno slabiji i zato je Williamsu nemoguće napraviti dobar setup sa takvim ponašanjem motora. Inače, Williams je uvijek imao dobre šasije i ljudi znaju kako se to radi.

Black Knight_
10-09-2002, 23:32
Moze bit, ja stvarno ne znam...

Nije bitno kao sto sam rekao. Moja poanta je da porsche mnogo svojih napora ulaze upravo u handling a ferrari ne

Dr.Nele
10-09-2002, 23:42
Ha,ovo s muzikom je dobro!Imam novi CD od Ferrarija i stvarno je guba.Hahaha! :)) :)) :)) :)) :)) .Mada vjerovatno ima bolesnika koji bi i to kupili.Sto se tice ABS-a,korisna stvar koju nisu tek onako radi fore izumili vec sto u kriticnim situacijama moze dosta pomoci(ko to od nas moze otpustiti kocnicu tri puta u sekundi dok gleda u koji dio auta ispred sebe ce lupiti?)Po ABS-u uglavnom ×××× oni koji ga nemaju na svom autu sto se vidi iz proslih postova dok oni koji ga imaju uglavnom sute i misle-neka ×××××× koje misle da to sto nemaju ABS dokazuje kako su oni tako dobri vozaci da im to ne treba jer to je ipak izum za penzionere!!Hm,pa neka vas. ;) ;) ;)

Hondo
10-09-2002, 23:43
Zato kaj seljačić Cenov vozi Ferrari znači da je to loš auto? Ili ona kokoš Capriati koja si ga da prigušit zato jer joj je prebrz? Slažem se da je 90% Ferrarija kupljeno zbog imagea, ali to nipošto ne znači da Ferrari nije to što se čini.
I nisam retardiran jer volim zvuk Ferrarija. Volim zvuk svakog auta koji se vrti i pri tom vrišti ili kako već želiš. Američki kamionski motori brundaju i jedva se vrte kojih 4000 o/min i slažem se da simpatično brundaju, ali oni nemaju veze sa sportom. A ako se ne varam mi ovdje razglabamo o sportskim autima.

Dr.Nele
11-09-2002, 00:30
Varas se jer tema je ABS!A sto se tice vrtenja americkih motora ne slazem se jer se moj svakodnevno rado zavrti do 6.000 o/min bez vristanja koje para usi vec uz duboki zvuk koji odise snagom,ma milina! ;)

Girrari
11-09-2002, 09:39
Daj Crni još malo seri po Ferrariju kako bih mogao to sve lijepo isprintati, uokviriti i čitati svako jutro da mi dan lijepo započne u smijehu!!!

Molim te!!!

zonta
11-09-2002, 11:13
Crni, pitam te još jedamput, a tko kupuje porschea, lamborghinija ili McLarena koje si ti ovdje naveo kao kontru Ferrariju. Pa pogledaj malo tko kod nas vozi porschee, ili po Njemačkoj, dosta često sam gore i znam tko vozi te aute- kurvice, sponzoruše i ×××××čići za koje su i napravili onog Boxstera sa 220 KS, kako bi ga uspjeli održati na cesti. Meni je to sramota za Porsche, Ferrari se bar nije toliko srozao.
Ili McLaren ? Tko njega kupuje ? Mr. Bean- šta misliš zašto ? Uopće nije radi preseravanja i iz××××vanja kako ima najbrži auto na svijetu, ni slučajno, on je kupio auto jer zna kako držati 660 KS pod kontrolom………nemoj me zajebavat
I kakve su to gluposti o preglasnom zvuku ferrarija, kaj misliš da se lamborghinija ne čuje, da ima zvuk kao elektromobil !?

Black Knight_
11-09-2002, 11:55
lamboa nisam ni naveo kao auto koji je vozljiviji, vozljiv je isto koliko i ferrari samo sam reko da mi je veca fora. zasto? rijedji su, dizajn je do jaja.

skupe aute voze sminkeri, normalna stvar. al ja samo tvrdim kao sta sam reko u nekom drugom topicu, porsche se trudi sto se tice tehnologije ovjesa, pogona, kocnica, sve moguce elektronike za kontrolu, aerodinamike i na kraju krajeva motora. ferrari se samo trudi oko dizajna i motora(mada ferrarijevi motori nisu nikakvo tehnicko cudo).

911 turbo je fenomenalan a o GTima da i ne govorim, hahaa. GT2 je ubojica ferrarija.

_Stevo
11-09-2002, 13:26
ne kuzim kak ferrarijevi motori nisu nis posebno?? al porschei su ××××ni zato jer imaju turbo! pa svaka ×××××× zna da se snaga najlakse poveca uz trubo punjac. a ferrari ima jace motore od porschea i to bez turba.

Black Knight_
11-09-2002, 14:00
Gle, za mene su tehnicka cuda motori recimo iz mazde RX-7 ili honde S2000. To su tehnicka dostignuca. Napravit V12 motor od 6 litara ili vise sa puno konja nije nista mudro niti novo, takvi motori se rade vec 50 godina. Napravit biturbo motor je mozda malo naprednije al isto tako nista novo. Barem je buka i potrosnja manja.

To sto si ti prosro s turbom nema nikakve veze. Porsche snagu dobije iz manjeg volumena pomocu turba ili biturba, ferrari zato ima pun ××××× veci volumen ali nijedno ni drugo nije nis posebno. A to da ferrari ima jace motore je stvarno izjava za sebe i treba ju uvrstit u "shits of the week" rubriku iz ferala. GT1 i 911 turbo peru sve ferrarije a GT2 skoro sve(osim Ferrari 360 Modena F1).

Ljudi moji pa Corolla WRC pere sve ferrarije, kaj si vi brijete?

Ferrari ima dizajn, monstruozne motore i imidz, nista vise, nista manje. Ja vas ovdje molim da se pomirite s tim. Isto tako vas molim da shvatite da ja kao dosta objektivan covjek ne pusim nikakav imidz i kao takav ne vidim ferrari kao nekakav superiorni auto i "must have" svih pravih automobilista koji imaju para.

Znate da govorim istinu!

ah
11-09-2002, 14:29
znamo da si LUD !!!!

Hondo
11-09-2002, 14:36
Kaj rasprava još traje?
Black, veliš da se Porsche više bavi handlingom? Pa i treba. Uvjerio sam se u to.
A kak stoje Porschei sa ABS-om?

Calibra Zender
11-09-2002, 20:14
Black, jesi opet napušen?

Black Knight_
11-09-2002, 20:44
Kako koji post :P

alfist_zg
11-09-2002, 21:13
Hondo, vidi se da si znalac, ali nemoj se puno truditi oko napusenog programera...nema smisla...radje samo citajmo i smijmo se...jos nije reko da golf ima bolji zvuk od Ferraria, ali to ce sad , jos malo fali da se razradi.

Calibra Zender
11-09-2002, 21:16
Još dva, tri dima! :))

Hondo
11-09-2002, 22:37
Ma jasno da svatko ima svoj ukus, ali tvrditi da Ferrari ima glasan motor (što je istina) koji živcira i da kao auto i nije nešto po meni je znak stanja iz kojega nema oporavka.
Ak u Ferrariju nisu baš sposobni napraviti dobar auto, kak su onda u formuli tak dobri? Možda im pomažu ovi iz Porschea?
Ljudi dajte razmislite što izjavljujete.

GTI FOREVER
12-09-2002, 08:38
Ma Ferari imaju ljudi koji ga neupotrebljavaju a zele ga oni koji nemaju para...Na mobile de rijetko koji je preso preko 50 000km i koji ××××× dajes tolike pare za nesto u cemu nemozes uzivati danima nocima bez prestanka????

GTI FOREVER
12-09-2002, 08:56
Meni je TVR ono nesto danas,sto je i Ferari i Porsche bio nekad.

Black Knight_
12-09-2002, 09:08
Uopce nisam reko da je los ferrari. Ne bi se zalio da mi ga neko da. Citaj bolje, reko sam da mi medju superautima nije nes posebno. Rekoh, ima jak motor(ali koji nije neko tehnolosko cudo), super dizajn i imidz(mada za mene imidz ne znaci bas puno).

Daj mi molim vas recite koje je to posljednje veliko tehnolosko dostignuce koje je samo ferrari postigo, a niko drugi sto se tice cestovnih auta?
Sta je to ferrari ikad napravio osim u formuli 1? Kako vi samo pusite te talijanske spike pa to nije normalno.

Bar kao napuseni programer razmisljam objektivno, um mi ne zasjenjuje zaludjenost talijanskom spikom i ferrarijevom crvenom bojom. Ako tolko ljudi kaze da je ferrari prava stvar onda to fakat je prava stvar jel?

Za mene su ferraristi ko i navijaci manchester uniteda.

face off
12-09-2002, 11:05
Krele mutavi:

Nebi se žalio kažeš a da ga kupuješ nebi ti bio ni posljednji, sam sebi ×××ך u usta, jalno i žalosno

Normalno da ti imiđ ne znaći ništa kada voziš calibru :))

Tehnološka dostignuća pronađi u maybachu....

Jedno je biti napušen i zaluđen, a drugo realan.

Nismo mi zaluđeni što je nešto jako dobro nego smo radi toga što je toliko dobro-jednostavno zaluđeni. ;)

Black Knight_
12-09-2002, 11:56
Upravo tako, da me brinuo imidz sigurno ne bi kupio kalibru.

Reko sam da mi ferrari ne bi bio medju prioritetima "must have" auta a ne da je posljednji, posljednji je sasvim sigurno golf :P

Digici smrde i njihovi auti smrde!!!!

GTI FOREVER
12-09-2002, 12:28
Ferari je auto koji danas voze svodnici i dileri i koji je vise nema "to nesto" jer mora ih radit vise da bi vadio fiat i lanciu iz govana zvanih "neznamo napravit hit auto"(multipla,bravo,brava,marea)svi su propali kao nesto sto je trebalo donijeti dobrobit tvornici tako da i ferari lagano posustaje.Izvikani su previse,a nevrijede toliko novca koliko treba dat za njih...sve kad saberes ××××s ferari.×××× ih schumi i citava ×××××ska modena!!!!!!!!!

Black Knight_
12-09-2002, 12:35
TAKO JE!!!!

POWER TO THE PEOPLE!!!!

GAY RIGHTS NOW!!!!

SAVE A TREE, CRASH A GOLF!

seyzmo
12-09-2002, 12:43
:)) :)) :)) :)) :))
za umrijeti od smjeha

GTI FOREVER
12-09-2002, 12:51
A sto???? :)) :)) :)) :)) :))

Black Knight_
12-09-2002, 13:17
DROGOM PROTIV SPORTA!!!

ALKOHOLOM PROTIV DROGE!!!

GTI FOREVER
12-09-2002, 14:09
Don^t drink end drive take joint end fly :smile10: :smile10:

Extreme
12-09-2002, 14:26
Pitanje za sve vas

Hipotetička situacija:
Pred vaša vrata dolazi Tarik Filipović i obavještava vas da ste pobjednik nagradne igre u kojoj kao nagradu dobivate 2 godine na upotrebu Ferrari 360 Modena ili 911 Carrera 4 po vašoj želji. Kvaka je da ga morate vratiti u istom stanju u kojem ste ga dobili, morate sami plačati benzin i osiguranje te servise, a ako se nešto pokvari morate popraviti po svojem trošku.

Iskreno, što biste izabrali? :))

GTI FOREVER
12-09-2002, 14:34
Pitao bih doticnog gosposina koji ××××× smislja tako glupe nagradne igre??
ili
Mogu li dobit oba na jednu godinu??? :smile06:

Calibra Zender
12-09-2002, 14:36
Uzeo bih Modenu i pitao dal mogu teretiti firmu za troškove? :))

Black Knight_
12-09-2002, 14:41
911 turbo!

_Stevo
12-09-2002, 15:23
e pa da mi dolazi vlatka pokos pito bi ju el mogu uzet nju, a ovak modenu. makar mi se 911 cini nekak pristupacniji i vozljiviji. al ipak ferrari je egzoticniji. :))

Hondo
12-09-2002, 18:24
Ferrari i postignuća, npr:
- smještaj motora i mjenjačke kutije ugrubo rečeno u sredinu auta u odnosu na zadnju osovinu (transaxle, transverzale ili kak to već ne zovu), a što direktno ima veze sa prije spominjanim handlingom zbog povoljnijeg rasporeda težine,
-stvarno upotrebljiv mjenjač sa polugama iza volana koji mjenja brzinom kojom ni jedna ljudska ruka nebi mogla (za razliku od Porscheovog tiptronica),
-razne vrste nezavisnog ovjesa, a sve u svrhu poboljšanja opet istog handlinga, itd, itd, itd...

Slažem se da Ferrari kupuju ljudi koji nemaju pojma što s njim i kako s njim (i vjerojatno to je razlog zašto imaju malo km) i ne kažem da bi ja znao, ali siguran sam da ga ne bi kupio da s njim svaki dan idem na posao jer on za to jednostavno nije stvoren. Sandi ga je, vjerujem, kupio da bi svaku večer po Zagrebu glumio facu od kafića do kafića, a onda je skužio da taj auto nije za to i čujem da ga prodaje ili ga je prodao. Treba ga razumjeti, voljeti i znati ga voziti, a onda ti ne smeta ni tvrdoča ovjesa, ni vrištanje (pre)glasnog motora, ni sve ono što smeta gradske 'trkače' koji se 'utrkuju' od birtije do birtije.
Za Ferrari treba stvarno imati oktane u mudima, a ne samo u krvi. Toliko od mene po toj temi.

P.S. Pogledajte koliko u Italiji možete sresti Ferrarija na cesti, a koliko 911.
Porschea ima isto koliko recimo Škoda, a to znači dosta, a Ferrarija baš i nema. Oni kuže koji je auto za kaj napravljen.

F R I K
12-09-2002, 18:36
Sandi je derpe, ne znam samo kako je on dospio u Ferrari-a, doduše dosta starog, ali ipak Ferrari-a...

DKW
12-09-2002, 21:29
Zadužio se kreten (imam frenda u estradi pa saznam koju pikanteriju) pa je onda prodao...

Dr.Nele
12-09-2002, 22:08
Gledajuci sa strane(posto nisam zaludjen ni Njemackim ni Talijanskim vozilima)zakljucujem kako vi stvarno niste normalni ili ste kao konji sa ularima koji ne vide nista drugo osim pravo!HHAAALLOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!! Ako se ne varam tema je bila ABS sucks ili ne?Ko je pominjao Ferrari ili Porsche u naslovu?Ali vi ko zadnji debili svaku ali ama bas svaku temu nakon 10-ak postova dovedete na raspravu o tome ko je bolji-Svabe ili Talijani.Normalnim ljudima koji otvore naslov tipa ABS sucks jer im je vec preko kurca dokazivanja Njemacke kvalitete i Alfine sportske"duse" padne mrak na oci kad i pod takvim naslovom,koji nema veze ni sa Talijancima a niti sa Svabama ,naidje na raspravu o Ferrariju i Porscheu.Daj malo ohladite te usijane glave ili na kraju krajeva odite na lijecenje jer se ocito niste u stanju fokusirati na temu i dati neki pametan odgovor vec samo trubite svoje,ko mutav zvono!!Bas bih volio otvoriti neki topic a da tamo nema ×××××× o talijancima i svabama,da se malo odmorim.Izvinjavam se svima koji se ne prepoznaju u ovom kratkom ali nadam se jasnom tekstu sto sam bio malo grub!

DKW
12-09-2002, 22:30
Nele, potpuno si u pravu. Baš zamara.

Zato sam ja pokrenuo pitanje mladih vozača. Ali se ne bih čudio da to preraste u spiku: Ali oni koji voze golfa...

_Stevo
12-09-2002, 22:33
mislim da vec je :(