PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koliko po vašem mišljenju zatvora čeka Norca?

Lokica
01-09-2002, 17:04
Za sve one sulude zločine koje je organizirao sa Oreškovićem i Hitlerovcem Rožićem?

HV ČAst i obraz
01-09-2002, 17:04
Pričuvni sam časnik HV - sudionik akcije "Medžački džep", vidio sam svojim očima što je ustaška bagra radila srpskim civilima - dječaci ročnici iz 111. riječke brigade morali su golim rukama trpati raspadajuće leševe u kamione riječkog "Istravina" na čijim ceradama je pisalo "Dobro došli u Lero svijet". Mnogi od tih dječaka danas pate od PTSP-a, ali moraju šutjeti jer za Norca i slične psihopate "borba za Hrvatsku" bila je prilika za njihovo psihopatsko iživljavanje. O tome znaju svi, od običnog vojnika do one titoidne kreature zvane dr. Franjo Tuđman. Predlažem istražiteljima da preko nadležnih službi MORH-a dođu do imena časnika (pričuvnih) koji su sudjelovali u toj sramnoj akciji

ZA NORCA!!
01-09-2002, 18:50
Da gospodo Bizantinci...Od njega ste dobili prvi put posteno po picki i dobili ste onom mjerom i nacinom na koji ste vi mislili da imate monopol.. BATINOM!!! Zapamtili ste to i sjecam se da ste imali mnogo dana zalosti po Kostajnicama, Srbiji itd...ne sjecam se sve gdje jos...Od te akcije je prestalo bombardiranje Gospica i Hrvati su mogli mirnije spavati, a na vama je bio red da spavate losije. Da njega nije bilo, pao bi Gospic, a onda normalno i Karlobag...i eto ti Seseljeve linije tu...Karlobag, Ogulin, Karlovac, Virovitica... I tu vam je Bizantinci dio kicme polomnjen i zato toliko pizdite...cim vise tim bolje... ne samo ta akcija "Medacki Dzep", nego sve vase artuiljerije koje ste imali uperene po Hrvatsim gradovima su manje vise bile zbrisane... Tu ste prvi put dobili onako pravo, kako ste trazili...a to je bila samo uvertira u ono sta ste dobili 2 godine kasnije... Patite i to nikad ne zaboravite!!

Zdenko
02-09-2002, 00:52
Mirko Norac je ratni zločinac i primitivac.

Moj "Zdenko"
02-09-2002, 09:44
... Norac je branio svoju domovinu. TOCKA!! Sta ste vi uopce radili u njegovoj i po njegovoj domovini???

Trebalo je biti 10 puta vise NOraca nego ih je bilo. Onda bi rat bio vrlo kratak...a mozda ne bi niti izbio.

Placi Zdenko i dalje...

S l a v k o
02-09-2002, 09:58
Zdenko, Pohvatat cemo prije ili poslije SVU Srbadiju koja je pocinila one divljacke, barbarske, grozne zlocine po Hrvatskoj - ne boj se! Predobro su prosli - i zato ××××× Tudjmanu mater...stalno je pokusavao "humano"... od mene bi bilo onoliko humanosti koliko su i Hrvati imali 1991!

Ti koljaci jos uvjek slobodno setaju po Srbiji...poneki i naidje...Cekamo...cekat cemo i dalje...

Zdenko
02-09-2002, 12:00
Prvo,ja uopće "ne plaćem"

Što bi plakao? Norac je trenutno u zatvoru,sa Tihomirom :)

Drugo,ja nisam nikad živio u HR,ali idem svake godine na godišnji odmor u Istri. Baš su fini ljudi tamo,uopće nisu primitivci,kao ti.

Ti kažeš kako bi bilo bolje ako ste imali 10 Norca. Što to? Da primitivci kao on kolju još više civila?
Ako vojnik ubije civile,on uopće ne brani svoju domovinu.

To samo znaći da je RATNI ZLOČINAC,a ne čovjek ko brani svoju domovinu.

Zdenko
02-09-2002, 12:03
Slavko,

Pričaš o grozne zločince koji su počinili Srbi u Hrvatskoj. To je točno ali Hrvatska je prošla super,kako su Srbi prošli prije 60 godina u NDH.

S l a v k o
02-09-2002, 14:02
Tako je, vojnik ne ubija civile. On brani svoju domovinu, a ne napada tudju!

Dakle sve sta je Srbadija radila po Hrvatskoj,
NAPADALA JE TUDJU DOMOVINU
RUSILA JE SVE ZIVO
UBIJALA CIVILE
SILOVALA ZENE, DJECU ITD...

Sta se tice drugog rata...
Onda su Hrvati trebali rijesit stvari kako treba pa do ovoga rata ne bi nikad doslo...
opet su bili oprehumani, pa su morali opet ratovati...i opet su bili (sad) prehumani pa ce mozda opet trebati ratovati...
Dok ste vi tu u blizini takva nam je sudbina...izgleda... Treci cemo put obaviti posao kako treba...Nadam se!

Zdenko
02-09-2002, 17:43
Slavko,

Srbi nisu rušili "sve živo",nemoj da pretjerujes,molim te. I Hrvati su bogami silovali Srpske žene,nije to crno ili bijelo.
I Hrvati su ubijali Srpsku djecu.

Sve tri strane su to radili,ne samo Srbi.

Ali,to što su Srbi napravili iz 1991-1995 nije ni zrno što su Ustaše radili prije 60 godina.
Koliko su civili poginuli u ovom ratu?
Negdje oko 11,000 i nisu svi bili Hrvati. Koliko Srba su poginuli prije 60 godina? Tuđman kaže 40-50,000,i ako je mnogo više....

Večina intelektualaca kažu najmanje 300,000.

norac
02-09-2002, 18:21
Srbi su poubijali od 1941-95 preko milijun ljudi. Samo u BiH i na kosovu oko 150000 ljudi po izvještaju unprofora.Inače, Račanu su dani odbrojani ,a onda čemo srediti neke račune.Pustili smo vas par godina samo da vidimo i lociramo neprijatelje i sad smo opet spremni... :)

S L A V K O
02-09-2002, 19:28
Interesantno je da Srbi vjek najebu u nekoj drugoj drzavi. Rijetko u svojoj. Sta se tice poklanih i na najgroznije nacine masakriranih Srba (njihovih nejaci), prije 60-ak godina, figurira se sa mnogim brojkama. Ja sam sklon onoj od Bulajica i Seselja, da je Jasenovac najbrojniji srpski grad pod zemljom i da tamo lezi 1,5 milona Srba!
Kako rekoh, ocito smo slabo obavili posao prije 60 godina. Slabo smo ga obavili i sada. Ipak, nekako se nadam da ce Srbi spoznat da su Hrvati najgenocidnija nacija u svojoj zemlji i da se je sa njima opasno zajebavat, a najopasnije je sa njima ratovat!!
Zivi bili pa vidjeli...

HVčast i obraz
03-09-2002, 09:40
Ako baš želiš znati - u Medžačkom džepu borio sam se kao jedan od zapovjednika jedne riječke postrojbe, ali smo i ja i moji vojnici sa gnušanjem i nemoćnim bijesom gledali pervertirano iživljavanje nad civilima. Čak smo planirali i ubiti Norca zbog njegovih nezrelih gadarija ali nas je u tome spriječio Drago Krpina - onda smo svoj bijes usmjerili prema njemu ali je na brzinu zbrisao u Zagreb u svoju kancelariju političkog komesara čija je zadaća bila ne obrana Hrvatske već instaliranje četničko-tuđmanove klike na vlast.http://www.vidi.hr/perlforum/gfx/smile03.gifhttp://www.vidi.hr/perlforum/gfx/smile03.gifhttp://www.vidi.hr/perlforum/gfx/smile03.gif

S L A V K O
03-09-2002, 10:50
Ajda nam ti - "casti ti", kazi neke detalje, sta je to Norac radio, koliko je to civila poubijao, kako se je nad njima izzivljavao! Molim te to me zanima.

Svima je pozbato koliko su Srbi tukli Gospic i okolicu, da je on bio otpisan od HR. vlasti, a i svi znamo sta bi se dogodilo da je pao. Niti ti u Rijeci ne bi mirno spavao...

Svi znamo kakvim su se metodama Srbi koristili u ratu protiv HR i ostalih. Svi znamo kakav je to bio stres u hrvatskih branitelja ratovati pod takvim uvjetima i sa takvim bezskrupuloznim neprijateljem (a jos sa tako skromni naoruzanjem). Mi smo u dusi prepitomi da bi im uzvratili tim jezikom - nacinom. Izgleda da je to Norac mogao i da je to bio ispravan nacin da se problem rijesi. Ne zaboravi - SVI Srbi su podrzavali Cetnike. Ne cu nikad zaboraviti koliko puta sam citao raporte kad su nasi vojnici (nasa mladost!!) protjerivali Srbe i pokoji put naisli na neku zenu, staricu i sl. ...isli dalje a ona izvukla smajser ili rucnu bombu i pokosila nekoliko nasih sa ledja...(prije nego je bila ubijena).

Drugo, sta mjesas WW2 (Drugi svjetski) sada sa ovim?? Kakve to veze ima??

Trece, kakvu je to vlast Krpina organiziravao sa Tudjmanom??? Koliko znam svi prioriteti su onda isli na obranu zemlje. Sve je drugo bilo sekundarnog znacaja...A to su uspjesno obavili!

Ti si ili Srbin ili Yugovic ili oboje...

(mozda si i bio spiun, ali su stvari ispale drugacije nego sto si ocekivao, pa si frustriran i ojadjen...)

Slavonac
03-09-2002, 11:57
Dali mi moze neko kazati koliko se to civila treba ubiti pa da postane ratni zlocinac?........5..10..50, koliko?
ja mislim da je i jedan previse..

S L A V K O
03-09-2002, 12:39
Bilo bi interesantno cuti da se javi neko od svih tih silnih Srba (cetnika) koji su haracili, ubijali, silovali, mucili, masakrirali, bombardirali civilne ciljeve...i sta sve ne...pa da malo pricaju kako je bilo.
Da se javi onaj (oni) koji su u okolici Siska zarobljenim Hrvatima - seljacima, posto su ih svezali, izrezali kozu oko rebara, trbuha te u nju stavili soli a njih ostavili da umiru na suncu...te oni koji su nekim Hrvatima takodjer iz iste okolice, odsjekli jaja i prisilili ih da ih pojedu prije nego su umrli...Da se jave oni koji su tenkovima gazili civile po Skabrnji, one koji su bombardirali Zadar, Dubrovnik, Vukovar...Osjek itd, itd...da spomenem samo neke sitnice....
Ajte hrabri ratnici, javite se ispricajte kako je bilo...imamo mi materijala kolko hoces, ali malo zivih svjedoka...zrtve su mrtve a krvnici nestali-pobjegli...

Sve se je to dogadjalo u Hrvatskoj!! Nista u Srbiji...
Ajte CASTI vam...javite se....

MILORAD
03-09-2002, 14:11
Slavko,
××××× li ti mater ustasku, ti si onaj Marakos Oreskovic iz Svedske! Kako se zavrsila ona afera sa tvojom suprugom i susjedom Srbinom. Sjecas se kad si ovdje pricao kako si je razbio od batina sto se jebala sa Srbinom! Nisi trebao, jer je mogla da ga primi od Kerima Chatty-ja!

S L A V K O
03-09-2002, 21:47
Lokoca, "HRV Cast", Zdenko, Milo, Fredo, balkano itd...sve ista jadna srpska osoba koja razgovara sam sa sobom, izmislja teme, pokusava "proturiti" neke jeftine prozrene srpske stoseve...ne shvaca da cim otvori usta zasmrdi po bizantu i srpskom blatu... Koga on to hoce impresionirati??, kompromitirati??
Sta ce mu to...

Zdenko Zdenkić
04-09-2002, 22:24
Slavko,

Ja nisam niti "HV Čast",niti "Fredo" niti "Milo" niti "balkano".

Ti si baš jadan,čovjeće.... :))

jozef
05-09-2002, 03:59
Slavko svaka ti cast kad imas tako monstrumsku dusu .Srbi trebaju odgovarati za zlocin a Hrvatima je to bilo iz gusta praviti zlocin jer eto sba ima i u toj Hrvatskoj koja slucajnost.Covjece kako te nije sramota i ako si tako reci u pecini zasticen ali imas li tti srama ako se osjecas kao covjek i tako javno siriti rasizam .Mozda bi se netko i slozio da bi srbi trebali spoznati da su hrvati genocidan narod jer su branili svoje , da su to jwednonacionalne drzave po svijetu i da svaka nacija ima svoju drzavu e tako ti primitivac lupas.Hrvati po tvom imaju pravo ziviti u svakoj republiki ili zemlji a Hrvatska mora biti etnicki cista zemlja kao sto i jeste nazalos i to izuzetak u Europi sto je sram za komplet hrvate sirom svijeta.S tim nacisti pokazuju da im treba biti ograniceno kretanje druzenje i sve ostalo za naciste netreba biti demokracija jer su opasni za to .

nemaj Hrvati....
05-09-2002, 09:56
...nista protiv nijednog naroda, niakkvih rasa ili religija...Vole sve, crno, bijelo, zuto crveno...Samo!
...ima jedna iznimka!

NEPOPRAVLJIVA SRBADIJA,

LUKA NETEKA
05-09-2002, 22:56
TI SRBI STO SU ISTO TRAZE U HRVATSKOJ ? :smile10:

Vjekoslav
05-09-2002, 23:22
Marakos,jes' to ti,'bem ti kruh? :))

Opet lupetaš istu priću,jel'?Ti stvarno imaš toleranciju :) nema šta...

Primitivac jedan,primitivski :))

ccccc
05-09-2002, 23:36
najgori forum

S L A V K O
09-09-2002, 11:42
...MILORADE...znas, veliko se je ×××××× dogodilo sa komsijinom kcerkom (srpkinjom)...×××× ja nju nekoliko godina, redovito, onako muski... tvrdila mi je da uzima pilule i da nema straha. Sad sam u STRASNIM neprilikama, naime, u 5 je mjesecu trudnoce i kaze da je moje. Kaze da mi nije htjela reci prije, jer je htjela jednog Hrvata i kune se da nece nikom reci cije je!

Susjeda nisam vidio skoro od Uskrsa i ne znam sta raditi. Izgleda da se moram seliti...na sto sam cuda...Reci mi Fred (Milorade, balkan-boy ili...) sta da radim??

prorčica
10-09-2002, 13:31
josefe ne znaš što govoriš, u hrvatksoj smo samo htjeli imati samo sva prava kao i srbadija, htjeli smo svoju državnu upravu, policiju i vojsku u kojoj nije 95% srba, htjeli smo slobodu govora, izražavanja mišljenja i pošto je gotovo cijela hrvatska izglasala odcjepljenje od Jugoslavije (osim hrvata i rusini, mađari, romi, talijani i druge manjine) dobili smo srpske bombe, krvoproliće i progonstva nadahnut samim silama tame.
Da smo po zlu i opravdavanju zla poput srba ne bismo izručivali osumnjičene za ratni zločin i sudili im već bismo ih skrivali po brdima i crkavama kao što srbadija skriva svoje i još se njima ponosi, to su im idoli i narodni heroji. Mi četvorici hrvata sudimo za dva ubijena srbina. Upravo taj naš pacifizam, praštanje, ta naša katolička duša mnogu puta kroz povijest nas je skupo stajala i vjerojatno će opet. Možda zvuči ludo ali nama je važnije šta mi drugima činimo nego šta drugi čine nama. I zato mogu razumjeti dio srba koji se srami svog porjekla pa ih je stoga svega 4% u hrvtaskoj. I ja bih ss sramila na njihovom mjestu.

Pretorijan
11-09-2002, 07:23
Početkom siječnja 1991. ministar obrane Martin Špegelj je vojnicima na obuci usmeno zapovijedao kako treba postupati s neprijateljskim zapovjednicima, te njihovim ženama i djecom. Treba ih ubiti na licu mjesta, a da ne bi preživjeli, kao iskusan stručnjak, objašnjavao je, najbolje ih je gađati u stomak. Vojna obavješta služba JNA ga je čak uspijela snimiti kako tu zapovijed izdaje nekolicini potčinjenih s kojima je uvozio oružje iz Mađarske. Film je prikazan 25. 1. 1991. poslije drugog televizijskog dnevnika i te noći vojni vrh JNA je planirao izvesti vojni udar. Mesić, kao član predsjedništva SFRJ, na iznenađenje svih prisutnih u predsjedništvu, odmah je priznao autentičnost filma. Isto veče Amerikanci su Tuđmanu ponudili azil te prijevoz avionom za SAD, za njega i 400 najbližih suradnika. Tuđman je tu ponudu odbio iako je Američki Boing čekao na Zagrebačkom aerodromu čitavu noć. Vojni udar nije aktiviran zbog tog što je u vojnom vrhu postojala oštra borba između "srpske" i "jugoslovenske" struje. Srpska se zalagala za udar u korist prosrpske koncepcije Jugoslavije, dok je jugoslovenska struja smatrala da su za početak raspada svi krivi, te ih treba sve pohapsiti, bez izuzetaka, uključujući srpsko i crnogorsko rukovodstvo. Npr. mišljenje generala Svete Višnjića (zadnji zapovjednik Ljubljanske VO) bilo je:"u interesu očuvanja Jugoslavije Miloševića treba rušiti svim sredstvima". Zbog toga se odustalo od vojnog udara.

Špegeljeva zapovijed o likvidaciji neprijateljskih zapovjednika te njihovih žena i dijece nikad nije povučena, ni od njegove strane, a niti od strane njegovih naslijednika na mjestu ministra obrane, prema tome ona je još uvijek važeća.
Nije mi jasno zašto se Norac, ako je likvidirao neprijateljske civile, ne pozove na ovu javno poznatu Špegeljevu zapovijed. On je kao vojnik dužan izvršavati zapovijedi, a odgovornost treba snositi onaj tko je zapovijed dao. Zato mislim da treba uhapsiti Špegelja, pa neka on kaže dali je zapovijed sam smislio ili ju je dobio od svog neposredno pretpostavljenog tj. tadašnjeg Predsjednika vlade Josipa Manolića.

DA SU HRVATI...
11-09-2002, 10:02
...postupili prema Spegeljovim "naredbama", vjerujem da bi rat bi bio vrlo kratak, i sa neuporedivo manje zrtava, narocito za Srbe, nego sta je ispalo. Njegova je doktrina bila: UDARITI po svim kasarnama odjednom!! Zadnji put je to pokusao provesti kad je JNA isla na Sloveniju. Tudjman je rekao NE!! i to je bilo kobno za sve!! Dakle on je najveci krivac, koji se je uvjek naivno nadao da ce drzavu (od SRBADIJE!??) dobiti bez rata, zrtava, mirno i demokratski, sta bi bilo normalno u cijelom zapadnom (a i istocnom svijetu; Cehoslovacku SSSR!).

STETA za obadva naroda!! Sta je tu je!! Sad se vise nista ne moze popraviti...Oboje smo naucili lekciju...Srpska je ipak bila puno teza!!

lagano skitam
12-09-2002, 09:18
Da, Srba bi poginulo znatno manje, ali za Hrvate nisam siguran.

Kad se raspala SKJ-u raspale su se i sve obavještajne službe. Hrvatski KOS-ovci i UDBA-ši su se podjelili na državotvorce i jugoslavene, a srpski na velikosrbe i jugoslovene. Hrvatski jugosloveni su se uključili u lijevu frakciju HDZ-a glumeći ekstremizam s namjerom izazvati generalštab na vojni udar i tako u suradnji sa srpskim jugoslovenima obnoviti jugoslaviju.

Vojni udar nije odgovarao ni Miloševiću a ni Tuđmanu pa su se oni čak i dogovarali, kako to spriječiti, npr u Karađorđrvu, Tikvešu i drugim mjestima. Bilo je više pokušaja vojnog udara, prvi put kad je Špegelj režirao snimanje filma koji je trebao poslužiti kao izgovor za vojni udar. Drugi put, kad je vojska izašla iz vojarni u Splitu te je tom prilikom poginuo jedan vojnik Makedonac. Kad to nije upalilo Špegelj je pokušao navesti Hrvatsku da svim snagama napadne vojarne.
Do srpnja 1991. godine Hrvatska je na razne načine nabavila oko 22.000 automatskih pušaka (kalašnjikova), 2100 puškomitraljeza, oko 40-ak lansera protuzrakoplovnih raketa tipa strijela-2M i stinger sa po 12 raketa, 400 protuoklopnih lansera tipa RPG s 4400 projektila, 40 protuzrakoplovnih topova od 20 mm i isto toliko od 40 mm, te određene količine mina, sredstava veze i vozila. Ovo je oružje nabavljeno u Mađarskoj te u drugim zemljama, a manje su količine zatečene u remontnim postrojenjima i skladištima nad kojima je JNA izgubila nadzor. S ovim oružjem te lovačkim oružjem koji su imali hrvatski građani stvorena je oružana sila od tridesetak tisuća policajaca i vojnika, ali bez kvalitetnog i pouzdanog zapovjednog kadra, sposobnog za suprotstavljanje JNA. S time je Špegelj namjeravao osvojiti vojarne i najvažniji Tuđmanov strateški potez je odbijanje tog plana. Da se Hrvatska upustila u takav napad svo streljivo bilo bi potrošeno u sat vremena.
Kad je počeo fingirani rat u Sloveniji tenkovi JNA su izašli na ulice bez granata, a vojnici bez municije. Jugoslovenski orjentirani oficiri su ovim htijeli uvući hrvatsku a rat iako ona za to nije bila spremna. Milošević se Slovenije odrekao puno ranije. 16. siječnja 1991 godine, predsjednik Srbije Slobodan Milošević prisustvovao je ručku sa ambasadorima zemalja Evropske unije. On ih je upozorio da će u slučaju raspada Jugoslavije, Srbija tražiti novu srpsku državu koja neće biti ograničena na "administrativni entitet" koji je trenutno u vlasništvu Srbije nego će to biti "otadžbina svih Srba". Milošević je rekao i da dozvoljava odlazak Slovenaca, a o Makedoniji još uvijek raspravlja. Bio je vrlo jasan o dijelovima hrvatske koji su nastanjeni Srbima, o Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini: oni će ostati dio Jugoslovenske federacije. Izrekao je jasno upozorenje ambasadorima: "Pozicija koju sam za vas sada skicirao je krajnji kompromis koji je Srbija voljna prihvatiti. Ako se ovo ne može ostvariti mirnim putem, onda je Srbija prisiljena da upotrebi sredstva sile koja mi posjedujemo a oni ne."

Tuđman je vjerovao kako se razlaz može ostvariti mirnim putem i to upravo zahvaljujući neslozi između projugoslovenskih i provelikosrpskih oficira JNA. Znajući da dolazi red na Hrvatsku na mjestu predsjednika Predsjedništva poslao je Mesića u Predsjedništvo sa zadatkom da smiri generalštab i omogući postepeni mirni raspad SFRJ. Međutim, upravo je Mesić bio njegova najveća kadrovska pogreška. Znao je da on uvijek voli biti nekakav predsjednik i mislio je kako će se potruditi preuzeti predsjedavanje Predsjedništvom SFRJ, smiriti generalštab, te tako omogućiti mirni razlaz republika iz SFRJ. Vjerovao je kako se na ovaj način može spriječiti rat te je čak prekinuo i nabavke oružja kako bi smirio generale.
17. 5. 1991. prekinuta je sjednica Predsjedništva SFRJ, jer su nakon tri dana preglasavanja otišli S. Mesić, V. Tupurkovski i J. Drnovšek. Po redoslijedu rotacije u Predsjedništvu SFRJ Mesić, kao predstavnik Hrvatske trebao je biti izabran za predsjednika. Međutim, predstavnici Srbije, Vojvodine, Kosova,

Lagano skitam
12-09-2002, 09:23
, i Crne Gore bili su protiv, tako da je rezultat glasovanja bio neodlučan. Pod protiskom međunarodne zajednice, treći dan predstavnik Kosova promjenio je stav i glasovao je za Mesića. Mesić se tada ustao od stola, digao ruke u zrak( kao da je u ringu) i uzviknuo: ¨ja sam predsjednik, ja sam predsjednik¨. Umjesto da se potrudi to predsjedavanje preuzeti on je otišao na aerodrom i otputovao u Hrvatsku, te je s Beogradom nastavio komunicirati samo telefonski i putem medija. Za njim su otputovali Tupurkovski te Drnovšek, pošto im ništa drugo nije preostalo.
Mesić je više od Tuđmana cijenio svog političkog mentora Manolića, koji ga je 1989. godine nagovorio da se učlani u HDZ i odmah potom ga instalirao za predsjednika gradskog odbora HDZ-a grada Zagreba. Čim je imenovan za člana Predsjedništva SFRJ javno je izjavio kako mu je cilj ¨rasturiti državu¨. U predsjedništvu Mesić je stalno pričao viceve, djelovao je zbunjeno, preplašeno, u državne poslove neupućeno i svi su u njemu vidjeli lakrdijaša. Zahvaljujući tome, nije ni čudo što su ga pojedini generali htijeli i fizički istući. Nakon takvog njegovog ponašanja bilo je i za predvidjeti što ga Srbi i nakon svih međunarodnih pritisaka nisu prihvatili. Manoliću je upravo to i bio cilj, omalovažiti i rasturiti Predsjedništvo SFRJ, te tako natjerati generalštab na preuzimanje vlasti.
Međutim, Miloševićevi generali, iako su time stalno prijetili baš to nisu željeli napraviti. Njihov cilj je bio izazvati postepeni puzajući rat u kojem će etnički očistiti sve do Šešeljeve linije. Tuđman je te njihove planove znao, te je pregovorima s Miloševićem kupovao vrijeme za ustroj vlastite vojske, a nakon Mesićevog odlaska iz Beograda je sve napore usmjerio u naoružavanje.

Interesantna...
12-09-2002, 10:17
...analiza. Ovdje prvi put vidim podatke o tome sta je HR. imala od naoruzanja u to vrijeme. "Skitnica" kaze da bi Hrvatska to, u slucaju udara na kasarne, potrosila za jedan sat, ali ne kaze koliku kolicinu oruzja i streljiva bi zarobila! I treba znati da niti JNA jos nije bila potpuno srpska, i da niti ona nije bila potpuno spremna na rat. Ja vjerujem da bi Hrvatska zarobila stostruko vise oruzja ...vjerujem zato jer znam koliko je Hrvatski narod bio motiviran da se rijesi SFRY i Srba...ali to su spekulacije...

Kako bilo da bilo, Hrvati odgodili napad na kasarne, ali su ipak MORALI udariti po kasarnama kasnije, na jesen, sa polovicnim rezultatom...Naime, bili su prisiljeni pustiti veliki dio JNA sa svim naoruzanjem u BiH, pa su se poslije morali protiv njih boriti...
i TO je kostalo najvise zrtava...

Drugo, ono o Spegelju i filmu...nekako sam uvjek sumnjao u tog Spegelja...cak sam jednom i pomislio da bi taj film mogao biti reziran i od njega...ali ipak odbio sam tu mogucnost....u svakom slucaju interesantno!

Hristos_UK
12-09-2002, 13:42
Petricice, I agree with you 100 %!
chears! :)

Hristos_UK
12-09-2002, 13:44
Sorry, I meant "prorčica"!
chears!
:)

branitelj
12-09-2002, 20:41
Norac je žrtva Račanovog montiranog političkog procesa. Sigurno će biti oslobođen, a na njegovo mjesto će doći oni koji su napunili 154 masovne grobnice u hrvatskoj, i sva jugobagra koja se poveselila što je došlo njihovih pet minuta.Kao što vidite, zajebali ste se ponovo kao i 1991. jer ste potcjenili hrvatski narod, Račan gubi izbore, pobjeđuje hrvatska desnica,a onda nema više pomirdbe i Franje da vas štiti. Ipak čemo se morati obračunati sa vama kao što smo i sa srbima, planovi i detalji se razrađuju. :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

SJEKIRA
13-09-2002, 10:36
Ja sam spreman i nemogu docekati dan kad cemo stvari u hrvatskoj srediti konacno kako treba!!

Orešković
13-09-2002, 11:36
Tihomir Orešković na slobodi
* Na sva novinarska pitanja Orešković je odgovarao: "Lijep je dan"
RIJEKA - Dvije godine nakon uhićenja u Zagrebu, jučer u 12.10 sati iz pritvora u riječkom Okružnom zatvoru izišao je Tihomir Orešković, jedan od petorice optuženika za ratni zločin protiv civilnoga stanovništva počinjen u jesen 1991. u Gospiću. Na stube pred ulazom s njim je izišlo troje njegovih branitelja, odvjetnici Doris Košta, Željko Olujić i Bosiljko Mišetić, a sva upućena mu novinarska pitanja otklonio je rečenicom: "Lijep je dan".

Orešković
13-09-2002, 11:37
Nastavak...

Minutu prije Oreškovićeva izlaska, kako bi ga prvi pozdravio, u zatvor je ušao njegov sin Stjepan koji je desetak minuta vidno uzbuđen proveo pred teškim vratima zatvora vireći kroz staklo što se događa unutra. Oreškovića je dočekala supruga, rodbina i prijatelji i svi su se zajedno, u pratnji brojnih novinara, uputili do obližnje restauracije, no Orešković ni tada nije želio odgovarati na pitanja ni bilo što komentirati. Kako doznajemo, iz Rijeke je Orešković rano poslijepodne otputovao u Zagreb.
Tihomir Orešković u "slučaju Gospić" prvooptuženi je kojeg Županijsko državno odvjetništvo tereti da je u listopadu 1991., kao tajnik Kriznoga štaba za Liku, zajedno s Mirkom Norcem, zapovjednikom 118. brigade, naredio likvidacije prethodno zatočenih civila, i Hrvata i Srba, na lokacijama Pazarište i Lipova glavica. Kako se za trajanja sudskog postupka čulo od nekoliko svjedoka, Orešković je bio najodgovorniji za zločine koji su se dogodili na tom području jer je sva vlast bila u njegovim rukama premda je formalno bio tajnik Ante Karića, zapovjednika Kriznoga štaba.
Špekulacije u javnosti o tome kako će Tihomir Orešković biti uskoro vraćen u pritvor njegovi su branitelji jučer komentirali rekavši da bi takav postupak bio loš za Hrvatsku i bio bi korak prema totalitarizmu.
- Imamo jake indicije da bi zakonitu odluku Izvanraspravnog vijeća Županijskoga suda u Rijeci o puštanju Oreškovića iz pritvora Vrhovni sud mogao revidirati, odnosno poništiti je, a na prijedlog Županijskoga državnog odvjetništva iz Rijeke - rekao je Bosiljko Mišetić najavljujući da će, ako se to dogodi, obrana krenuti u veliku borbu.
Doris Hrast, tužitelj u "slučaju Gospić", premda još nije dobio rješenje Izvanraspravnoga vijeća, najavio je da će na njihovu odluku o Oreškovićevu puštanju iz pritvora i odbijenim mjerama opreza - zabrana napuštanja mjesta boravka, redovito javljanje i zabrana kontakata sa svjedocima, koje je zatražio, uložiti žalbu Vrhovnom sudu. Dade se naslutiti da će tužitelj to rješenje pokušati pobiti, a to očekuju, vidi se iz njihovih izjava, i Oreškovićevi branitelji pozivajući se na izmijenjeni Zakon o kaznenom postupku. Naime, tražit će produljenje pritvora, odnosno trajanje pritvora do tri godine, na temelju odredbe da je riječ o kaznenom djelu za koje je moguće izreći kaznu dugotrajnog zatvora, a to ratni zločin jest.
Prema tome stajalištu kazna dugotrajnog zatvora u sadašnjem Kaznenom zakonu smatra se ekvivalentom zatvorskoj kazni od 20 godina koja je prema starom Kaznenom zakonu, a koji je vrijedio u vrijeme počinjenja kaznenog djela 1991. i na temelju kojeg je podignuta optužnica u "slučaju Gospić", bila predviđena za kazneno djelo ratnog zločina, a za koje je pritvor bio određen u trajanju od najdulje dvije godine.

lagano skitam
13-09-2002, 11:57
Od oružja koje je Špegelj nabavio poške su podijeljene širom Hrvatske, a pola protuoklopnog i sve protuzračno oružje ostalo je u Zagrebu za zaštitu najvažnijih državnih institucija. Streljiva je bilo dosta taman za jedan ozbiljniji sukob. Što se tiče zarobljenog oružja vrlo malo je stvarno zarobljeno.
17.7. 1991. održan je sastanak F.Tuđmana i Veljka Kadijevića, a 17.9.1991. sastali su se F. Tuđman, Kadijević, Milošević i lord Carington u Igalu, gdje je dogovoreno propuštanje JNA iz opkoljenih vojarni.
Većina protuoklopnog oružja već je prije odvezena na terene koje su držali Srbi. Većina vojnika JNA se s vozilima i većim djelom oružja i opreme uspio povući prema teritorijima koji su držali srpski pobunjenici ili prema BiH. Jedino se Varaždinski korpus predao i ostavio cjelokupno naoružanje. U pet dana osvojeno je 36 vojarni i skladišta, 230 tenkova i oko 400 topničkih oružja. Problem je bio što su u mnogim skladištima ostavljene granate, ali su odnešeni upaljači, najskuplji i najsloženiji dijelovi granata. Da su vojarne osvajane bez pregovora većina bi ih odletila u zrak, kao ona u Bjelovara. Tada bi Hrvatska ostala bez ikakve mogućnosti obrane, a to ni Miloševiću nebi odgovaralo. JNA u to trenutku još uvijek nije bila sposobna za bezrazložno etničko čišćenje. Za to je hrvatskoj trebalo ostaviti nešto pješadijskog oružja da se mogu pomalo braniti te na taj način u toku ratnih operacija izazvati bijeg Hrvata sa okupiranog područja. Osim oružja problem ZNG-a je bio i nedostatak borbenog iskustvara.
Slušao sam jednom generala Praljka kako se bojna policije poslana u obranu Slunje raspala i bacila oružje čim su vidjeli prvog poginulog u vlastitim redovima. Takve stvara su se događale širom Hrvatske. Jedinice sastavljene na papiru, kojima su zapovjedali bivši policajci ili rezervni oficiri JNA najčešće su se raspadale prilikom svakog ozbiljnijeg sukoba. Tek kad se prešlo na ustroj po mjesnim zajednicama i općinama, te kad su zapovjednike odjeljenja i vodova, a ponekad i satnija izabrali sami vojnici stvorene su borbeno sposobne jedinice. Sve slabosti hrvatske vojske Miloševićevi analitičari su vrlo dobro predvidjeli i mislili su da će vrlo brzo poraziti takvu vojsku, bez dovoljno protuoklopnih sredstava. Prevarili su se u dvije stvara. Zanemarili su moral hrvatskih pojedinaca koji su bili spremni maltene goloruki skakati na tenkove i koji su vrlo brzo svojim autoritetom preuzeli zapovjedanje na terenu kao npr. Norac. Također su zanemarili borbeni moral Srba iz Srbije. 250 000 srbijanskih rezervista je emigriralo u treće zemlje što je srbijanske tenkove ostavilo pez podrške pješadije. Umjesto da tenkovima prave brze prodore, a pješadija da čisti iza njih, sami tenkovi su morali čistiti jednu po jednu otpornu točku. Time je Milošević izgubio vrijeme, a Tuđman ga je dobio. Do kraja 1991 Hrvatska je na ilegalnom tršištu uspijela nabaviti i upaljače za ostavljene granate, i dopuniti količine protuoklopnih sredstava, a i zapovjednici su stekli neophodno iskustvo za vođenje rata.

ciribiri
13-09-2002, 12:58
prvo:
××××× mater svim cetnicima
drugo:
××××× mater svim (kao) hrvatima koji pitanje gospica postavljaju prije pitanja Vukovara,Skabrnje,Kijeva,Iloka,Kostajnice,Plitvica itd. da ne nabrajam dalje
trece:
××××× mater svima koji misle da nase probleme treba rijesavati itko osim nas samih
cetvrto:
××××× mater svim politicarima ma koji bili
peto:
pozdravljam sve Hrvatske domoljube i dragovoljce Domovinskog rata gdje god i ma odakle bili

SJEKIRA
13-09-2002, 13:00
Ciribiri...
pozdrav i potpis!!

M I R K O
13-09-2002, 20:36
Norac ce uskoro na slobodu, a oni koji ga drze u zatvoru na njegovo mjesto! Budite uvjereni da ce tako uskoro biti!