PDA

Pogledaj cijelu verziju : CMOS baterija - punjiva ili nepunjiva?



Marko Posavec
13-09-2008, 14:36
Molio bih da mi netko pametan kaze jel mora cmos baterija na maticnoj biti nuzno punjiva ili ne? Dali uopce postoje punjive? Bio u hgspotu i jos nekim shopovima, niko nezna sto treba sto netreba jedni kazu ovo drugi ono?! Na netu isto tako... A mene friend uvjerio da treba... U Manual-u od maticne ni B od baterije :roll:

Dali je sljedeca koju sam imao na ploci do sad punjiva?

Baterija:
Newsun CR2032 Lithium Cell 3V
Maticna ploca:
Foxconn NF4UK8AA-8EKRS

I di se moze kupit takva kakva treba?

Hvala puno!
Marko
:D

Grga
13-09-2008, 17:33
e vidis fakat nisam siguran... ali mislim da je punjiva.. ali bilo koju bateriju tog tpa mozes bez beda stavit na maticnu

imported_St. D.
13-09-2008, 23:12
Da, slažem se s Grgom... Koju god da takvu 3V bateriju piknete na mati?nu, sigurno ?e sve raditi... Te baterije imaju odli?an vijek trajanja, što je ve?inom zasluga CMOS tehnologije. Tako da ih je stvarno rijetko potrebno mijenjat, prije ?ete promijenit cijelu mati?nu nego samo bateriju.

Marko Posavec
14-09-2008, 09:08
St. D. cini se da si imao pravo u vezi ovog: "prije ?ete promijenit cijelu mati?nu nego samo bateriju." :lol:

Predlozeno sam i ucinio no cini se da ipak problem nije bila CMOS baterija.
Naime kad pritisnem power button pc se ukljuci ali je ekran bez signala... Vadio sam i upikavao sve komponente jednu po jednu i nemogu bas s sigurnoscu utvrdit di je problem. Cini se kao da nasumicno ozivljava i krepava... Kod bootanja (kad uopce boota) se pojavi poruka cmos checksum error ili please resetting the cpu frequency, a ako se uspije ucitat operativni sistem uskoro dolazi do potpunog smrzavanja (nema micanja misa, ctrl alt delete ne radi). Nakon restarta obicno opet nista samo crni ekran kao da se bios uopce ne ucitava.

Maticna mi je sumnjiva jel sam imao prije puno disk i page write erros u system log-u. A isti su se javljali na 3 razlicita diska s frisko instaliranim operativnim sistemom. Pokusavao sam s razlicitim verzijama drivera, i napravio update bios-a no greske nisu nestale ali je PC radio neko vrijeme. Onda sam otisao na more pa je pc stajao 3 tjedna otkopcan iz elektricne mreze, vratio se doma i onda pocinje prica s CMOS baterijom.

Dali neko ima jos sta za predlozit, trebam mjenjat maticnu?
Jel ima di tamo vani jos uvjek neka Socet 939 ploca ili trebam mjenjat maticnu, cpu i ram?

Athlon 64 3000+
Foxconn NF4UK8AA-8EKRS
1GB DDR 400mhz Corsair XMS

:)
Marko

imported_St. D.
14-09-2008, 10:40
Ja sam obi?no, kada mi se nije htio bootat sistem ili nije bilo slike na monitoru pri paljenju, resetirao BIOS (dakle, kratkospojio CLR_CMOS pinove) i sve je proradilo... No pošto ste vi ve? promijenili i mati?nu i napravili BIOS Update, ?isto sumnjam da bi reset istog išta pomogao. No ono, ako vam to ?ini zadovoljstvo, probajte i to, ako ve? niste. Možda se dogodi ?udo!

Jedino šta vam sada mogu preporu?iti jest da zamolite nekog prijatelja da vam posudi neke komponente i da onda jednu po jednu mjenjate i pokušate podignuti sustav...

Više od toga vam ne bih znao re?i...

Marko Posavec
15-09-2008, 10:35
Hvala na savjetima! :D Bios postavke sam resetirao vec vise puta ali nista i prije postanja na ovom forumu. Danas cu dofurat frenda i njegov pc pa cu vidjet sto je ustvari problem :)

Kora
25-09-2008, 15:08
Vrlo vjerojatno da plo?a otkazuje, možda se kondovi suše. Ak se pokaže da je plo?a, javi se, imam ti jednu s939 plo?u za cca 300 kn.

Al što se ti?e baterija, mislim da nisu punjive. A i fakat sam ih rijetko mijenjao, štos je u tome da nova ATX napajanja daju +5 V kad je komp zgašen, pa podaci na mati?noj (u BIOS-u) ostaju saveani. Tek kad fizi?ki ugasiš napajanje, onda baterija uska?e u igru. Zato se rijetko uop?e mijenjaju a jedan jedini put kad sam je mijenjao bilo je na starom kompu sa AT napajanjem, tamo se sve gasilo kad zgasiš komp.