PDA

Pogledaj cijelu verziju : Najve?i fizi?ki eksperiment u povijesti po?inje sutra



IgGy
09-09-2008, 09:58
Znanstvenici u Europskom centru za nuklearna istraživanja (CERN) pripremaju se u srijedu pustiti u pogon najve?i znanstveni instrument ikada izgra?en na svijetu. Za manje od 48 sati u prstenastu cijev velikog hadronskog sudara?a (Large Hadron Colider, LHC) opsega 27 kilometara bit ?e injektiran i ubrzan prvi snop protona a prvi sudari planirani su za listopad 2008. godine.

Pomo?u superprovodnih magneta ohla?enih na temperaturu od 1,9 K (-271,25 ˚C) akcelerator ?e u suprotnim smjerovima ubrzavati dva snopa protona gotovo do brzine svjetlosti, daju?i im energiju od 7 TeV. Ukupna energija sudara iznosit ?e 14 TeV i stvoriti uvjete sli?ne onima kakvi su vladali na samom po?etku svemira, djeli? sekunde nakon velikog praska. O?ekuje se da ?e tom prilikom do?i do stvaranja egzoti?nih ?estica, izme?u ostalog i Higgsovog bozona ?ije je postojanje predvi?eno standardnim modelom. Higgsov bozon od posebne je važnosti za fiziku jer ?e njegovo detektiranje potvrditi brojna teoretska predvi?anja i možda objasniti kako druge elementarne ?estice dobivaju svoja temeljna svojstva, kao što je masa.

Veliki hadronski sudara? izgra?en je u betonskom prstenu smještenom na dubini od 50 do 175 metara ispod zemlje na franskusko-švicarskoj granici. Njegova izgranja trajala je više od deset godina a ukupni troškovi su procijenjeni na gotovo šest milijardi dolara. Rezultate eksperimenata obra?ivat ?e preko sedam tisu?a znanstvenici iz više od osamdeset zemalja.

09-09-2008, 13:51
Svaka cast :)

Grga
09-09-2008, 14:03
neeeeeeeee!!!!!!!!!!!! SARMAGEDON JE NA VARTIMA !!!!!!! OTVORIT CE CRNU RUPU !!!! AAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!! Pokajite se nevjernici :D

imported_St. D.
09-09-2008, 15:24
Sve je to OK i sve je to lijepo... Ali imam osje?aj da ?e neka elektrana oti? u PIIII PIIIIIII. Koliko ?e energije trebat za pokretanje svega toga?!

Najbolje mi je kad mi neki ljudi kažu: "Jel znaš da je 10.9. smak svijeta?!" :D

Netko
09-09-2008, 21:06
Oni imaju svoje generatore za to...

imported_St. D.
09-09-2008, 21:08
Ah, mogao sam pretpostavit... A taman sam se ponadao da ?e pola Europe ostat bez struje! :roll:

Netko
09-09-2008, 21:08
Baš tako,i ako se naprave 99% je vjerojatnost da nebudu dovoljne snge da odvuku stolac a kamoli posišu zemlju...

zoky
09-09-2008, 22:21
Ina?e samo za informaciju. Crna rupa ako se i stvori ( a ne?e se) nama na zemlji ne može baš ništa ,a niti u svemiru! Da bi crna rupa progutala npr. zemlju ili planet takve veli?ine, ona se mora tisu?e i tisu?e godina stvarati da bi dobila tako veliku energiju da bi mogla tako nešto veliko povu?i u sebe!
Tak da su kojekavi ljudi opet samo preuveli?ali taj pokus koji ?e se dogoditi!

@itf4n- to testiranje ?e se dogoditi 10 rujna, ali tek jednostavniji ispaljivanja prve probne zrake protona ?ija ?e energija biti oko 450 GeV (gigaelektron volta) što je desetina snage tog akceleratora, a kad bude (ako bude) za pravi pokus treba energije od pet do sedam TeV (teraelektron volta) što je tek onda dovoljno energije za stvaranje minijaturnih crnih rupa :wink:

imported_St. D.
09-09-2008, 22:44
Opa! Netko se dobro informirao! Svaka ?ast zoky! :)

zoky
10-09-2008, 08:44
Ok :wink: , valjda sam malo krivo razumio!

Grga
10-09-2008, 11:11
Ma svi ste vi u zabludi SARMAGEDON DOLAZI!!!!!!!
BTW
mislim da ce (ako bude uspjesan) ovaj eksperiment otvoriti vrata novom dobu fizike te opcenito novim tehnologijama...

imported_St. D.
10-09-2008, 12:22
mislim da ce (ako bude uspjesan) ovaj eksperiment otvoriti vrata novom dobu fizike te opcenito novim tehnologijama...

U potpunosti se slažem! Ali me ne veseli dio o fizici... Tak i tak mi fizika nije ja?a strana, šta ?e tek bit kad se još više zakomplicira?! :)

Grga
10-09-2008, 14:16
mislim da jako malo ljudi shvaca pravi znacaj ovih istrazivanja ... za sad se nezna od kuda npr. dolazi gravitacija ... ako se otkrije kako gravitacija stvarno djeluje i nastaje te se to znanje prenese u podru?je industrije doc ce do revolucije u proizvodnji energije , transportu ..... a to je samo jednan od planiranih eksperimenata.... dakle oni se bave pitanjem zasto a ne samo kako nesto djeluje ...

imported_St. D.
10-09-2008, 16:20
Ju?er sam nave?er gledao na Youtubeu 15 dijelova (pojedina?no su duga?ki do 3 minute) dokumentarca o cijelom tom projektu u CERN-u. Odli?no su sve objasnili, tako jednostavno i lai?ki, a opet dovoljno stru?no da svi razumiju. Ostao sam zadivljen cijelim projektom. Ciljevi, teorije, o?ekivanja istraživanja... Preje****!

Kora
11-09-2008, 09:45
A ti si to gledao? Morat ?u i ja onda. Ja sam ovo gledao:
www.youtube.com/watch?v=j50ZssEojtM (http://www.youtube.com/watch?v=j50ZssEojtM)
BTW iz Grginog posta njušim anitgravity platform iz ST (C u kruži?u).

imported_St. D.
11-09-2008, 11:17
Baš sam i to pogledao prije. Umro sam od smijeha! Koji rap... :D

Evo, opet sam našao te isje?ke...
http://www.youtube.com/watch?v=bw5TE5o7JtE&feature=user
Ovo je link za prvi dio, ali sa strane imate "More From: SciTechUK", tamo možete na?i sve ostale dijelove.

Ukratko, pogledajte si svi to. Ne?ete požalit!

W1k1n6
11-09-2008, 12:59
Na www.pcplay.hr (http://www.pcplay.hr) imate pravu vijest o ovom eksperimentu i njegovim budu?im posljedicama. :P

Netko
14-09-2008, 20:32
Joj,daj,svak ti ?ast,urednik si pcplay-a,ali doista nemoraš usisati i ovo malo šta imamo na vidilabu prema pcplayu...prije bi trebao reklamirat obrnuto...