PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koliko vremena radi vas racunar i dali moze izazvati pozar ?



system32
10-03-2008, 23:56
Mislio sam ostaviti racunar da mi preko dana downloaduje neke stvari, ali me interesuje dali postoji opasnost da nesto lose krene i da se racunar zapali, tj. da izazove pozar u kuci, jer tokom dana mi niko nije prisutan da nadgleda rad racunara.

Evo i konfiguracija ako moze pomoci:

Napojna: MS Industrial MS PRO-550 ATX P4
Procesor: Intel Pentium 4 dual core 3000GHZ
Ram: 1GB
Graficka: Nvidia GeForce 6600 256MB
HDD: Maxtor 80GB

Na PC-u nisu vrsene nikakve izmjene, nije overklokiran, redovno ga cistim..

Dali je sigurno ostaviti ovu konfiguraciju da radi 24/7.

Nadam se da ste shvatili moje pitanje. :)

Hvala unaprijed !

imported_Tox!c
11-03-2008, 10:20
Da. sigurno je, ali ako se zapali, svejedno ne preuzimam odgovornost.
Ali racunala su vrrrrrrrrrrrrrlo rijetko razlog pozara. Po meni manje je sigurno ostaviti povećalo na stolu. :)

amd freak
11-03-2008, 11:24
Ah nikad nemožeš znati.Danas veoma banalne stvari uzrokuju požare.Tako da niti najsigurnije komponente nekad nisu najsigurnije.

Ja osobno se nebih kockao.

Grga
11-03-2008, 22:02
nije (skoro) nikad problem u samom PC nego u kucnim strujnim instalacijama .. znaci ako je strujna zastita od udara groma i same instalacije dobro napravljene nema beda

Kora
11-03-2008, 22:40
Eh, udar groma, ako ti grom rukne u žice, onda nema spasa ni?emu...

Ali što se ti?e samog rada, evo ja u zadnjih par mjeseci ostavljam komp da radi i po 10 dana u komadu. Osobno mi nije frka ostavit ga da radi.

Jer o ?emu se u biti radi; rizik od požara može biti samo ako do?e do iskre, pa je okolina sklona zapaljenju, ili ?isto zbog topline da se zapali nešto što je zapaljivo samo po sebi. Prvo otpada odmah jer okolina nije zapaljiva sama po sebi, osim ako je se prethodno (bilo koji dio kompa) zalije ne?im zapaljivim. Što se ti?e topline, papir bi valjda trebao po?eti gorjeti na 100°C. Plastika, metali, i ostali dijelovi ra?unala, ponajprije napajanja nisu tako lako zapaljivi.

Ostaje još samo nekakva tre?a solucija a ta je i najvjerojatnija, da je napajanje relativno loše izrade pa da u njemu eksplodiraju elektrolitski kondenzatori. To se pak doga?a ve?inom u slu?ajevima kad se napon na njima pove?a previše (famozno prebacivanje 110-220V sklopke :).

Ina?e, kada napajanje "oti?e" obi?no se samo ugasi ra?unalo, i ?esto niti ne povu?e nijednu od komponenti sa sobom (desilo se i meni). Velim, najve?i problem bi bio da grom udari u elektri?ne vodove.

Osim napajanja, ništa drugo ne predstavlja posebnu opasnost požara u ra?unalu, osim procesora ili grafi?ke kartice koji vuku osjetno više struje od ostalih komponenti. No, da bi se zbog njih nešto zapalilo mora izme?u kontakata do?i do kratkog spoja (zna?i neki višak žice ili ne?eg vodljivog), i temperatura se mora osjetno pove?ati da bi se nešto zapalilo. U ovakvom slu?aju, kvalitetno napajanje bi reagiralo i ugasilo ra?unalo. I naravno, kontakti napajanja procesora i grafi?ke kartice su prili?no zašti?eni, tako da bi takvo nešto moralo biti namjerno u?injeno.

Sve ostale komponente nemaju dovoljno velik napon da bi se stvorila ikakva opasnost požara.

Drugim rije?ima, ta serija procesora ti baš je malo toplija, ali ja se ne bih ustru?avao ostaviti ga upaljenog, pa nek se prži.