PDA

Pogledaj cijelu verziju : Aerodinamika



jurica
14-07-2002, 10:01
kako utječe na potrošnju goriva, kako na vozne osobine, kako je poboljšati, s čime, koji auro ima najbolju....
pišite što znate!

drale
14-07-2002, 15:58
ja mislim da calibra ima dobru, mislim da je Cw=0.26.
Od novijih najbolju ima nova mercedesova c klasa, također Cw=0.26!

VR6
14-07-2002, 16:54
"kako utjece na potrošnju goriva" - "kako na vozne osobine"

Manji otpor strujanju zraka oko automobila smanjuje potrosnju, znaci sto je Cw, koeficjent otpora manji to ce i potrosnja biti manja, samim tim automobil ce sa jednakom snagom bolje ubrzavati, postizati vecu maksimalnu brzinu... zato jel motor treba savladati manji otpor, znaci gura manje zraka. Isto tako, strujanje zraka oko automobila utice na njegovo ponasanje. Sada neka aerodinamicka svojstva se koriste da bi se automobil po potrebi usmjerio u zeljenom smijeru, sportski automobili se usmjeravaju prema podlozi, da bi dobili veci downforce, odnosno bolje prijanjanje uz podlogu. Ali sada tim boljim prijanjanjem uz podlogu se povecava otpor zraka, pa samim tim je i potrosnja veca, ali je to prakticno neophodno kod automobila koji postizu velike brzine, sta bi bilo da neki Ferrari zbog nedostatka downforcea pri kojih 300 km/h poleti... Zato mnogi automobili a i Formula 1 ima velike spojlere, upravo zbog toga da bi stvorili downforce, da bi se sto stabilnije ponasali pri velikim brzinama, da bi tockovi (gume) sto bolje hvatali podlogu. Znaci sto je otpor zraka manji to je manja potrosnja, sto je downforce jaci i potrosnja veca.


"kako je poboljšati"

Sve zavisi sta zelis, kao sto sam iznad napisao. Ako ces manji Cw, to vecinom zavisi vec od serijskog automobila, kakva je linija automobila, mozda nekim malim izmjenama, drugciji odbojnici i slicno mozes malo poboljsati koeficjent otpora, ali minimalno.

Za bolji downforce mozes naci razne spojlere...


"s cime"

Odes kod nekog Tunera, kazes sta ti treba, pa ti oni onda naprave aerodinamicke stvarcice po zelji...

ing.Suzana
06-12-2003, 22:45
Eto VR6 ti je super lijepo odgovorio i objasnio, ja cu samo dodati da ti se otpor zrakakoje je jednak umnosuku C(W) i ceone povrsien vozila, i eksponenicjalno raste s brzinom, znaci F( sila otpora zraka) = C(w)*p*A, gdje su A, ceona povrsina vozila, koja ovisi o ozgledu i velicini spoilera, p-dinamicki tlak na ceonoj povrsinai vozila koji je jednak p=r*v*v/2, gdje ti je r-gustoca zraka a v-relativna brzina izmedju vozila i zraka (znaci da ima veze ako vjetar puse) i C(w) koeficijent otpora zraka koji se mjeri u zracnim tunelima i nema empirijskog izraza
Znaci da je C(w) kao i ceona povrsina jako bitan za brzinu vozila ali onda ide na stetu prijanjanja za podlogu , kako ti je opisao VR6, i onda se trazi neki optimum - pozdrav -

CLIO SPORT
06-12-2003, 22:55
suzana......ovaj koji je postavio ovo pitanje.....pretpostavljam da se vise ni ne sjeca ovog foruma!

ZEGA
06-12-2003, 23:37
Da samo veci problem su vrtlozi koji se stvaraju iza vozila i rade vakuum koji djeluje silom suprotnog smjera od smjera gibanja vozila...
Novi citroen C6 ima mali cesalj na spoju zadnjih vrata koji sam nema velik otpor ali tvori puno malih vrtloga koji onemogucavaju stvaranje vecih vrtloga vece brzine vrtlozenja (koji rade veci vakuum) i time smanjuje ukupni otpor zraka tog vozila...
Idealan oblik ima kapljica i broj Cw kojeg postize je 0.05, za danas auti uredno idu dolje do 0.2...
Honda insight ima ispod 0.25...
Evo paste nekih vrijednosti:
0.137 1986 Ford Probe V Concept car
0.19 1996 GM EV1 Electric car
0.25 1999 Honda Insight Hybrid car
0.25 2000 Lexus LS430 --
0.25 2000 Audi A2 "3-litre" --
0.26 1989 Opel Calibra 2.0i base model
0.26 2000 Mercedes C180 --
0.27 1996 Mercedes E230 --
0.27 1997 VW Passat --
0.27 1997 Lexus LS400 --
0.27 1998 BMW 318i --
0.27 2000 Mercedes C-class C200 up to C320
U globalu sedan vozila su u prednosti kod normalnih auta zbog "guzice"...
S obzirom da vrijednost sile raste exponencijalno to je ujedno i faktor koji najvise limitira maximalnu brzinu i utjese na potrosnju...
Eh da spojlri povecavaju downforce ali i otpor tako da je to kompromis koji je rijesen sa takozvanim efektom poda...
Ako se udaljenost poda vozila povecava prema kraju vozila od tla onda se tlak smanjuje prema kraju vozila i vuce ga prema podu.
U tom slucaju downforce je puno efektniji a utjecaj na otpor zraka u mjeru kretanja je neznatan...
A tuning kojeg mozes sam napraviti po meni najvise treba poraditi na podu i retrovizorima...
Prednji spojler je efikasan, i poravnavanje poda automobila (tesko) i smanjeni retrovizori dobrog oblika (vectra)...

ZEGA

Rossonero
07-12-2003, 00:13
Tema o aerodinamici a Opel primjer za sve. Te Calibra, te Vectra... :smile07:

Biciklist
07-12-2003, 12:38
:smile06: :smile06: :smile06: :)) :)) :)) :smile06: :smile06: :smile06: :)) :)) :)) SUZANA :)) :smile06: imaCS pravo pogleć datume<br><hr><font face="Times New Roman" size="+1" color="blue">Smrt fašizmu sloboda praktikantima</font>

ing.Suzana
07-12-2003, 13:17
Imas pravo Biciklist,vazan je datum za aerodinamiku jer gustoca zraka ovisi o datumu i nadmorskoj visini i vremenskim uvjetima, ali to tebi na biciklu i nije tako vazno, ti samo depiliraj nogice i rukice da budes sto aerodinamicniji i dalje uzivaj na svom sicu na biciklu ( mora da imas neke cudne sklonosti, kad ti je taj sic tako ugodan )

Cezy
07-12-2003, 13:24
Joj,ja sam imao mrak sic na svom biku.SELLE ITALIA TRI MATIC. Samo mi ga je banda popalila. :(

jurica je živ
07-12-2003, 14:06
e pa CS i dan danas pratim ovaj foru!
Mogu samo reć da je bolji nego prije jer ste se malo civilizirali...

ing.Suzana
07-12-2003, 14:23
Eto ti biciklist , jurica se pojavio a uvjeti aerodinamike su jos uvjek ostali isti i biti ce dok god je ovih zakona fizike na zemlji !

Mario Haas
07-12-2003, 16:36
Suzana ti si moj idol. :smile20:

Cezy
07-12-2003, 16:49
Daj se ostavite tog pametovanja.Kaj ce ti mali cw,ak nemas downforce-a.Ili vam je cilj stedit bengu? ;)

ZEGA
08-12-2003, 01:07
Pa stedit bengu nego sta... :) ti imas para viska?
A i veci max speed...
Sto moze se auto i po ravnom vozit ne treba neki ludi downforce ko na formuli koja iznad 200 moze vozit naopacke u tunelu...

ZEGA

ZEGA
08-12-2003, 01:12
Suzy...
Zakone fizike su donjeli ljudi i ne bi vjerovala mjenjaju se fyi...
Recimo kad su nakon Ainsteina i nuklearne energije morali mjenjati i prosirivati zakon o ocuvanju energije...
Pa nakon Lee i Yanga (Broken symetrry) takodjer (iako i dosad nisu nacisto)...a nagrada za rusenje >postojecih< zakona fizike...Nobel...

ZEGA

Rossonero
08-12-2003, 08:34
Ajmo Suzy... rukavica je bacena u postu iznad... :smile07:

ing.Suzana
08-12-2003, 13:36
Zega,
zakone fizike je donio onaj ili ono ili ona koji/e/a je ovo sve stvorio/la ili sta vec god i oni se ne mjenjaju, a mi sada pokusavamo samu izvuci veze izmedju nekih parametara medju njima, a tko kaze da smo sve uzeli u obzir i da smo sve otkrili !
Znanost napreduje i prosiruje se i sve spoznaje mi pokusavamo nekako povezano protumaciti i sav tehnoloski napredak koji su ljudi napravili do sada se temelji na njima ( kako se prosiruju tako i konstrukcija i tehnologija napreduju )
A sad sto ruse Einstainovu teoriju relativnosti - posto brzina svjetlosti nije konstantna to je teoretski i apsolutno ali opet relativno za nas gledano, jedinica vremena u kojoj mi zivimo je jako mala u odnosu na tu promjenu pa se i brzina svjetlosti uzima kako konstanta i sve lijepo funkcionira isto ti je i sa svom iracionalnim brojevima ( Pi ) i slicno !
Tebi je vazno zakljuciti kad sta mozes zanemariti a kad ne i u tome je cijela poanta svega - moras gledati apsolutno i relativno na sve stvari - tj. prije nekog zakona sve parametre definirati i objasniti i onda to radi

Fresh
08-12-2003, 13:50
I sad bi mi trebali ostati zapanjeni ovakvom elaboracijom jednog / jedne nadri inženjerke / inženjera koji prepisuje citate iz knjiga.

Čega sve nema na ovom forumu. Taman kad smo neke upristojili evo novog kandidata :smile17:

ing.Suzana
08-12-2003, 14:01
Fresh
suzana je procitala vise knjiga o vozilima i motorima,( ostalu mehaniku necu spominjati) nego ti autoklubova,autobliceva i ostalih vrhunskih tiskovina na vasem trzistu
Auto Magazin i Martin Cesenj su jos puno ispred vas
A ja bar pokusavam ljudima nekako predociti ono sta pitaju za razliku od vas koji se uzaludno prepucavate oko bezveznih stvari - koji je bolji - moj ili tvoj - e nije moj je i tako dalje u nedogled
bas ste smijesna djeca, daj malo ozbiljnosti ovom forumu, nitko ne pise o greskama vidiauta u njihovim tekstovima ( npr. autisnova - Porsche 959 , stupanj kompresije 13,5:1 ? to se nitko nije zapitao jel to tocno i zasto nije i jel to uopce moguce ostvariti i zasto nije ???
Jel ima tko da mi to objasni OD VAS PAMETNIH ???
A FRESH, da te sad cujem ?

Fresh
08-12-2003, 14:12
Draga Suzo.

Ako tvoj nick predstavlja tvoju stručnu spremu, onda ću se ja potpisivati sa dipl. ing. Fresh, a vjeruj mi da je ovom forumu velik broj onih sa završenim fakultetima različitih usmjerenja.

Za tvoje konretno pitanje ne znam odgovor i to ti priznajem, niti me zanima. Sad bi jer pričamo o autima trebao znati i brzinu klipa u leru. Zašto. I zašto sad nekom ekoniomisti ili liječniku ići tako duboko u problem ako raspravljamo o autima, njihovim karakteristikama i o tome kako ti kažeš, moj je bolji ili nije.

ing.Suzana
08-12-2003, 14:21
pa jadan tvoj prefiks dipl.ing i onaj tko ti ga je dao kad to ne znas, a smatras se strucnim automobilistom ili ne ?
A na tvoje pitanje brzina klipa u leru je ista pri istim okretajima i sa onom u voznji napred kako i u rikverc !( ali tlak i sile nisu - to ti je komplicirano za tvoj dipl.ing )
a sto se lijecnika i ekonomista tice , pa i njima treba predociti sve strucne stvari na jednostavan nacin, da i oni nesto shvate, a taj kompresijski omjer jako ovisi o karakteristikama AUTA ( ides peci zeca a on jos u sumi, ili se tako nekako to kaze )
uostalom, tko kaze da oni ne znaju nista o tome, nije ti prefiks pokazatelj tvoga znanja ili se to tako kod vas u Hrvatskoj smatra ?!?

ŠULE
08-12-2003, 14:22
Fresh zna sa ženama.

Fresh
08-12-2003, 14:30
Čekaj ŠULE, još se suzdržavam da nešto ne kažem dotičnoj, čekam do kud će ići njena provokacija...

mc
08-12-2003, 14:33
Zvat cemo te Fresh The Mercyless... :) <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

Fresh
08-12-2003, 14:47
Čekaj mc daj ti se baviš finacijama, daj mi objasni onaj makroekonomski plan smaljenja I stupnja poreza i povećanja mirovinskog odbitka na brutto plaće radnika sa 7 godina staža zaposlenog kod privatnika na radu u smjenama.
Neš me ×××× za podizanje kredita, nemrem već nočima spavat, daj mi to objasni do najsitnijeg detalja.

Evo Suza sigurno će i tebe zanimati tako detaljan odgovor s područja ekonomije

mc
08-12-2003, 14:53
:smile06: :smile06: :smile06: <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

ing.Suzana
08-12-2003, 15:12
To u forumu na vidifresh, ili vidi××××vjetri ili nesto slicno, ovo je forum vidiauto, pa onda gledaj,
a ja am svoj kredit dobila i jos malo istice pa ce i novi auto !!! hoces malo da se potrkamo ?

mc
08-12-2003, 15:17
Pusti Fresha. On ti je inace dobar decko ali je nesto razdrazljiv otkako ga je Punto oprao... :smile16: :)) <br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

ing.Suzana
08-12-2003, 15:24
I sad umjesto da nesto sazna , kako da to vrati puntu, on se nasao sa mnom prepirati, joj, joj a sta ces , ima i takvih ljudi -
100 ljudi 100 cudi
100 zena 200 grudi :) :smile15:

Fresh
08-12-2003, 15:26
100 žena 99 mozgova, pitamo se kome fali :smile06: :smile06: :smile06: :smile06:

ing.Suzana
08-12-2003, 15:31
100 muskaraca 199 glava, pitamo se kome fali ? (jadan )

mc
08-12-2003, 15:34
:smile06: :smile06: :smile06:

Tko se tuce, taj se...

Good fight, good night!!!<br><hr><font face="Times New Roman" color="red">'cos if you wanna run cool... you got to run
on heavy, heavy fuel</font>

Biciklist
08-12-2003, 15:35
boli glava :smile17: <br><hr><font face="Times New Roman" size="+1" color="blue">Smrt fašizmu sloboda praktikantima</font>

cuore
08-12-2003, 20:44
suzo,da se cuore kao usamljeni vuk ovog foruma okusa sa onim pitanjem-da ne bi mozda doslo do samozapaljenja smjese prije vremena(tj.prije iskrenja svjecica)zbog prevelikog tlaka za tu smjesu??suzo,moram priznati da sam se lagano zaljubiska :smile20:

ing.Suzana
08-12-2003, 20:52
Fino cuore,tocno
zasto onda to nitko ne pita u ovom forumu ?
Eto ti strucnosti vidiauta, vidis kako oni pisu nebuloze !

Bodoo
08-12-2003, 20:57
E Suzy,a koji ti autek vozis?<br><hr>

ing.Suzana
08-12-2003, 21:08
Pa pogledaj sliku, vec sam se izjasnila o tome sta vozim, BMW 318i Cabrio '94.g rot leder, crni izvana mmmm, samo da su mu jos 2 cilindra, uh

MEGARANGE
08-12-2003, 22:30
HAHA imaš 4 cilindra.Pa kad si tak opako obrazovana,smislit ćeš ti način da dodaš još 2.

ing.Suzana
08-12-2003, 23:07
Budem, bila sam prije ove 318 probala 328i , mmmm puno bolje, ali nisam imala para za njega,sta ces, biti ce jednog dana i to sa 6 cistokrvnih M-ovih cilindara, 6 zasebnih leptira na svakoj usisnoj grani, duplim vanosom, i 6 kratkih brzina, - show

D0mi
08-12-2003, 23:15
>Budem, bila sam prije ove 318 probala 328i , mmmm puno bolje, ali nisam imala para za njega,sta ces, biti ce jednog dana i to sa 6 cistokrvnih M-ovih cilindara, 6 zasebnih leptira na svakoj usisnoj grani, duplim vanosom, i 6 kratkih brzina, - show

Eh da ti je onda jos samo neko tko ce te vozit u tom autu :smile06:

ing.Suzana
08-12-2003, 23:23
Zasto, ja ne znam full gas, uber turaza, pustanje kvacila, skripa guma .....
Sta tebe muci, uostalom odakle ti taj nick- to je najljepse ime na svijetu ( cijelo , pitate se zasto ??? - ako ce me netko voziti , on ce )

OS PUNTO
08-12-2003, 23:25
Vozio sam bas jednoga E46 cabrio sa tim motorom kada je bio BMW road show u Osijeku negdje 2000.-te.Za to se vec moze reci da je pravi BMW, ali ovo sto ti vozis Suzana je naspram toga vrloooo slabo i mlako.Jedino je upakirano u lijepu karoseriju, ali je ispod haube nemoc kao i kod mene. :(

D0mi
08-12-2003, 23:26
Pa nick mi je od "cijelog" imena :))

OS PUNTO
08-12-2003, 23:27
Mozda je misli(la)o na HF? :)

ing.Suzana
08-12-2003, 23:35
Slazem se ja s tobom punto, nisam ja nikada ni rekla da je to nesto, ali je ok, zadovoljavajuce za te novce ! I ja bi 300KS, uh, samo daj,
a Domi steta, ljepse mi je dugacko Dominik- imam jednog tvrdoglavog takog koji da vidis kako uci o autima, mozda i nesto bude od njega a ne da mu ja mjenjam ulje,i pazim na auto !!!