PDA

Pogledaj cijelu verziju : KVALITETA NOVIH AUTA ZA HR TRZISTE



rale
02-07-2002, 02:19
vec sam puno puta cuo da se novi auti klasificiraju po kvaliteti

neke price su poticale od ljudi koji rade na auto prodaji kod nasih dilera,neke sam cuo od ljudi koji zive po evropi


ima nekoliko kategorija,ne znam kako ih se odreduje(cak sam jednom procitao da zavisi i od dana proizvodnje,npr.auto proizveden u petak je manje kvalitetan od srijede???!!!)

navodno je ista stvar i sa originalnim rezernim dijelovima

sve u svemu,na nase trziste (navodno)dolazi zadnja klase po kvaliteti


posto je sve kaj sam ja cuo nepotvrdeno zanima me da li je jos neko cuo ovakve price i jel to moguce???!!!

Dr. Strangelove
02-07-2002, 07:08
ako malo bolje pogledate pakete opreme za HR tržište i za ono u Europi, vidjet ćete znatne razlike, prema tome nije bez vraga tvrdnja da postoji mogućnost da se za naše tržište i ostala istočnoeuropska dilaju auti manje kvalitete... koliko znam jedino Renault ima jednaku opremu kod nas i vani, što dovodi do zaključka da nam auti dolaze s jednakom kvalitetom... mislim da još par japanaca kao npr. Mazda ima sličnu politiku, a svi ostali osiromašuju aute... i to ne samo opremom, nego vjerojatno i kvalitetom...

rale
02-07-2002, 07:30
ma to za opremu znam

to mi je cak i normalno,za siromasna trzista siromasna oprema............naravno ako je i cijena na tom nivou...kolko platis tolko dobijes


pa kod nas se najbolje prodaju najmanji modeli sa najslabijim motorima i opremom i to proizvodaci znaju i takve aute nam salju


ali kvaliteta!!!???


to mi je neprihvatljivo,mislim da si proizvodaci to nebi smjeli dozvoliti

Yokosuka/
02-07-2002, 07:30
Mazda 626, 2001 godište, motor DITD 90ks, za Austrijsko tržište radi tiše nego ova za naše!. Provjereno, to znaći da austrijancima stavljaju bolju izolaciju!!??...

mc
02-07-2002, 08:03
Sto se tice srijede i petka, to ti je nesto cime se bavi studij rada. Naime, strucnjaci raznih profila, koji se bave proucavanjem rada su ustanovili da kvaliteta rada raste od ponedjeljka prema sredini tjedna, u srijedu je na vrhuncu, a zatim opada prema kraju tjedna. Taj fenomen se objasnjava time sto su radnici pocetkom tjedna opusteniji od vikenda i treba im neko vrijeme da postignu punu koncentraciju na posao. Do srijede su vec u top formi, a kako tjedan odmice sve su umorniji. U petak se vec svi pripremaju za nadolazeci vikend, pa se i posao radi ofrlje, samo da se zavrsi i da se ode na "zasluzeni" odmor. Naravno, ovo je malo karikirano objasnjenje, jer ne vjerujem da su oscilacije bas tako velike. Ako se dobro sjecam, mislim da su ta istrazivanja pokrenuli u americkoj autoindustriji, pa shodno tome ljudi koji znaju za to i drze do takvih analiza traze automobile koji su bili sastavljani sredinom tjedna. Zanima me samo da li se kod domacih dilera moze saznati takva informacija - mnogi ne znaju ni puno jednostavnije (i vaznije) informacije o autima koje prodaju... ;)

ajatolah_I
02-07-2002, 08:58
A kaj ne slazu u danasnje vrijeme veci dio auta roboti? Mislim glede ovog sa srijedom i petkom.

rale
02-07-2002, 09:07
ako izostavimo proizvodnju,mozemo gledati ugradnju nekvalitetnih dijelova kao sicevi,volan,...i slicno

jednostavno za hr trziste ugrade jeftiniji i losiji sic i to je to(cak je i bila neka afera s polom i zubakom prije par godina)


a sad roboti....
mislim da ljudski rad jos ima velkog udjela u proizvodnji auta,pa nije sve automatizirano

ako auto izraduju roboti gdje nastaje razlika u kvaliteti izmedu recimo(strah me opce navest neku firmu jer znam da ce neko odmah skocit ko ofuren)mercedesa i kie?

kaj se i roboti dijele na kvalitetne i nekvalitetne?
robot svabo,robot talijan,robot korejanac?

mc
02-07-2002, 09:21
Ako se ne varam, to istrazivanje je prilicnono staro. Mislim da, unatoc robotizaciji, ljudski faktor jos uvijek ima znacajnu ulogu u proizvodnji automobila. Naravno da to varira od proizvodjaca do proizvodjaca i od zemlje do zemlje...

zonta
02-07-2002, 10:02
Što se tiče srijede i petka, ne znam da li postoje studije, ali to piše u knjizi “Kotači” koja je izdana prije dobrih 25 godina i možda je netko to tamo pročitao pa sad prodaje pamet. U današnje vrijeme to nema nekog većeg značenja. Mislim da su novi auti iz svih zemalja tu negdje po kvaliteti, ionako više ne kupuješ auto nego ime, imidž, dobar glas i slično…………………….više o kvaliteti novih kad kupim auto, pa vidim iz prve ruke

Dac
02-07-2002, 10:11
mislim da je rale mislio na materijale (i njihove količine) koji se ugrađuju...

alfist_zg
02-07-2002, 10:12
ha ha...nemogu zamisliti da dodes u neki nas auto salon di neznaju puno vaznijih stvari , a neki ni osnovne(ali se uglavnom drze jako napuhani i uvjeravaju te u neke gluposti) i kazes im :" da , evo , uzecu ovaj auto , taj i taj model , ali molim vas model koji je proizveden u srijedu".

e sad zamisljam tupi pogled tog prodavaca, i koji odlazi lagano prema telefonu da pozove jankomirsku ili vrapce ludnicu na hitnu intervenciju.

alfist_zg
02-07-2002, 10:19
ma ne , sad ozbiljno...
ja isto mislim da je rale mislio na kvalitetu materijala.
ali ,inace, nekako mi je logicno da je naprimjer ljudski rad zastupljen u recimo finalnoj kontroli, ne toliko u sastavljanju.
a s druge straane mi je opet malo cudno da recimo proizvodjac radi par vrsta recimo sjedala bolje i losije kvalitete i sad kaze : ova sjedala ovdje , a ova bolja ovdje.
nekuzim koliko bi takva politika bila isplativa s obzirom na broj dobavljaca i opcenito na komplikacije, jer uzmimo onda u obzir ako uzmemo za istinu to , uzmimo u obzir da to nije samo jedan dio (recimo sjedalo) nego jos desetak takvih djelova.ili vise.

sepra
02-07-2002, 10:25
I mi roboti smo ljudi! :smile09:

Čujte, ne znam za srijedu i petak ali po broju reklamacija za moj Peugeot 206 proizveden je u subotu navečer.

mc
02-07-2002, 10:46
Zonta, nije iz "Kotaca". To sam cuo na predavanju 4. godina EFZG smjer management, prof. D Taborsak - Studij rada (mislim da mu se i knjiga tako zove). Ako se ne varam to se slusa i na strojarstvu - dapace cak i detaljnije...

VR6
02-07-2002, 11:13
Nevjerujem da imaju neke razlike u kvaliteti, mozda samo u opremi. Ovo tvoje mc stoji mozda, ponedjeljak, srijeda, petak, ali ljudi ne rade puno sto se tice izrade vozila, vecinom roboti. Imam ja video kasetu jos sklapanje Golfa 2, pa tada su skoro sve roboti radili, covjek vrsi neka manja zavarivanja, stavlja sajbe, siceve i slicno tome... Ono zavrsna obrada, i kontrola na kraju.

Ovo sto rale kaze:

"ako auto izraduju roboti gdje nastaje razlika u kvaliteti izmedu recimo(strah me opce navest neku firmu jer znam da ce neko odmah skocit ko ofuren)mercedesa i kie?

kaj se i roboti dijele na kvalitetne i nekvalitetne?"

Nije stvar u robotu, nego u razvijanju auta. Ako ti napravis recimo neki kalup za nesto, koji vec sam od sebe pusta, i ako napravis po tome jos neke stvari, i one ce pustati, a ako ti je prvi dobar i ostali su. Mercedes razvije izvrstan auto, a onda se oprema (roboti) samo prilagodi tome. Naravno, Kia ima ogranicenja u koristenju materijala i slicno, jeftiniji i treba ih biti manje da bi automobil bio sto jeftiniji, pa je i kvaliteta samim tim manja, manje izolacije veca buka i slicno...

Evo statistika ADAC-a:

Statisike su iz 2001. za vozila iz '95.

1. Mazda 9,7
2. Toyota 15,7
3. Suzuki 17,3
4. Honda 18,2
5. Audi 19,3
6. Subaru 20,6
7. Mitsubishi 22,9
8. BMW 24,8
9. Volkswagen 25,6
10. Mercedes 26,3
11. Opel 26,9
12. Nissan 27,9
13. Seat 27,9
14. Daihatsu 28,0
15. Porsche 30,0
16. Peugeot 32,1
17. Skoda 32,2
18. Citroen 33,8
19. Ford 36,0
20. Hyundai 37,4
21. Kia 37,6
22. Jaguar 45,3
23. Fiat 49,9
24. Renault 50,6
25. Daewoo 50,7
26. Lancia 54,4
27. Volvo 55,2
28. Alfa Romeo 64,6
29. Rover 73,0
30. Chrysler 75,0
31. Saab 103,0

Vjerovatno to vrijedi za sva trzista, ne samo za njemacko. Male razlike u kvaliteti mogu biti ako je jedno vozilo recimo proizvedeno u Francuskoj, a drugo u Madjarskoj. To su mala odstupanja koja mogu biti primjetna...

VR6
02-07-2002, 11:13
Npr. stari Mercedes ML, imao je neke male mane u proizvodnji, probleme s hrdjom i slicno, sto ostali Mercedesi nisu, kvaliteta plastike nedosljedna Mercedesu i cijeni, sto je na novom ispravljeno... Znaci nije robot kriv sto mu nije uprogramirano da uradi nesto...

mara
02-07-2002, 11:22
kad sam ja bio u Americi jedan moj frend koji je radio u Fordu rekao da kad bi kupovao auto pitao bi kojeg je dana napravljen.on kaze da su u petak radili lose jer su cekali vikend.i kaze da traka ide a on treba posarafati nesto ali ne stige uvijek to dobro napraviti.
MOZDA I U TOME IMA ISTINE jer i danas kad kupujes novi auto kupujes macka u vreci

ajatolah_I
02-07-2002, 13:10
Re: "ako auto izraduju roboti gdje nastaje razlika u kvaliteti izmedu recimo(strah me opce navest neku firmu jer znam da ce neko odmah skocit ko ofuren)mercedesa i kie?"

Ima tu niz faktora koje mozes navesti. Npr:
- Kvaliteta materijala
- Kvaliteta odrzavanja robota
- Kontrola kvalitete (pa vise losih dijelova udje u proizvodnju ili vise sfusanih auta izadje iz nje)
- Starost robota i ostale opreme
- Kvaliteta robota i mogucnosti (nisu svi roboti rodjeni jednaki)

Kaj ja znam - ako malo razmislite, naci cete sigurno jos gomilu ovakvih stvari koje mogu utjecati na razliku u kvaliteti automobila izmadju proizvodjaca i ovisno o pojedinoj tvornici.

Dr. Strangelove
02-07-2002, 13:24
po meni je poanta u tome da proizvođač aute koji su proizvedeni u petak lifra u Hrvatsku, Mađarsku, Rumunjsku, Bugarsku ..itd, a one iz srijede vjerojatno dila u Njemačku, Austriju i Italiju... nebi me niš čudilo da je tak...

CLIO SPORT
02-07-2002, 14:30
osobno mislim da su to gluposti s danima u tjednu....culi smo da je netko kupio novi auto i da je imao nekakav feler kod nas....vjerujte mi i vani se takve stvari dogadaju....studiram u becu pa vidim kakvi su tu tek auti, frend uzeo hondu prelude prije 3 godine a branik mu u kurcu bio!pricao mi je frend da je kod jednog dilera mercedesa tip dosao sa novom c klassom i derao se kako mu nece priznat garanciju,auto mu se u leru gasio i jos brdo slicnih primjera! tako da kvaliteta nema veze...a to sto zubak i jos neki prodaju aute koji su vec negdje bili osteceni u prijevozu pa ih tu skrpaju i dilaju kao nove, to je druga stvar! i razina opreme nema apsolutno nikakve veze s kvalitetom, npr: RENAULT CLIO SPORT za austrijsko trziste ima serijski ESP i 16' felge ali zato i kosta 3000 eura vise! :)) :)) :)) :)) :))

Girrari
02-07-2002, 17:55
Clio Sport, nisam znao da studiraš u Beču. Tam mi njabolji frend studira ekonomiju. Možda ga znaš; zove se Tomislav Prokopić. On je na gradskom sveučilištu (možda si ti na Websteru).

CLIO SPORT
02-07-2002, 18:36
neznam njega.......