PDA

Pogledaj cijelu verziju : HAG PODIŽE OPTUŽNICU PROTIV PRESSA!

Skandalozno:
13-05-2009, 00:40
Glavni haški tužilac Serž Bramerc najavio podizanje optužnice protiv glavnog urednika Pressa zbog nepoštovanja suda! Zaprećena kazna od čak 100.000 evra i sedam godina zatvora!

Razlog za tužbu jeste objavljivanje transkripata prisluškivanih razgovora komandanta OVK Fatmira Ljimaja koje je on, tokom 2003. godine, vodio iz haškog pritvora!

Kako saznajemo, glavni haški tužilac Serž Bramerc tokom svoje prekjučerašnje posete Beogradu od srpskog tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića zatražio je objašnjenje o objavljivanju transkripata u Pressu.

======Pritsiak na srpske medije=======

Zvanično, juče niko, ni u Haškom tribunalu, ni u srpskom tužilaštvu, nije hteo da komentariše najavu podizanja haške optužnice protiv Pressa. Ipak, sva naša saznanja su nam potvrđena u više nezavisnih, sasvim pouzdanih izvora.

Advokat Ljubiša Živadinović, koji u Hagu brani generala Nebojšu Pavkovića, kaže da je „najava podizanja haške optužnice" otvoren pritisak Haga na medije u Srbiji:

- Oni nemaju osnova da pokreću istragu i dižu optužnicu protiv urednika Pressa. Ali, nemojte se iznenaditi ako vas ovih dana „ljubazno zamole" da im kažete od koga ste ih dobili. Njima je jako bitno da saznaju ko je krtica u njihovim redovima. Inače, ovo je otvoren pritisak Tribunala na novinare u Srbiji! Očigledno je da im jako smeta nešto iz tih dokumenata koje ste vi objavili. Mislim da je u pitanju onaj deo koji se odnosi na „pripremu" oslobađajuće presude. Uostalom, kako je moguće da advokati pre početka procesa obećavaju da će Ljimaj biti slobodan - priča Živadinović.

I Borivoje Borović, advokat jedinog Srbina koga je Hag oslobodio, Miroslava Radića, kaže da nema ni govora o tome da je Press odgovoran zbog nepoštovanja tog suda.

- Tu nema vaše odgovornosti jer transkripti razgovora u Ševeningenu nemaju oznaku poverljivosti. Dakle, mogli ste slobodno da ih objavite. Svaki pritvorenik u Hagu je preko advokata obavešten da mu se razgovori slušaju... - dodaje Borović.
Toma Fila, advokat koji u Hagu brani Nikolu Šainovića, tvrdi da Hag nema zakonskih osnova da optuži Press.

- Bramerc nema razloga da bude „zainteresovan" za Press! Vi niste dužni da otkrijete izvor koji vam je dostavio te transkripte, ako to ne želite. Vi ste samo radili svoj posao - komentariše Fila.

Transkripti:
13-05-2009, 00:44
========LJIMAJ PLATIO SLOBODU!=======

Iz transkripata prisluškivanih razgovora Fatmira Ljimaja, koje je Press objavio 8. maja, nazire se da je ovaj komandant OVK, kome je u Hagu suđeno za monstruozne zločine nad Srbima u logoru „Lapušnik", zapravo kupio oslobađajuću presudu! Iz razgovora koje je Ljimaj vodio sa bratom Demirom vidi se čak da su američki advokati unapred, još pre početka suđenja, znali šta će sve pisati u oslobađajućoj presudi!?!

Iz ovih transkripata proizilazi da je značajnu ulogu u oslobađanju „monstruma iz Lapušnika" odigrao bivši šef UNMIK-a Mihael Štajner, koji je lično urgirao za njegovo oslobađanje i čak posredovao u ugovaranju „cene presude"! Ponavljamo najinteresantnije Ljimajeve razgovore:

6. juna 2003. Fatmir Ljimaj razgovara sa bratom Demirom:

Demir Ljimaj:
Treba da bude ugovoren sastanak sa Štajnerom kako bi se razmotrila neka pitanja... Advokati traže 6,5 miliona dolara... Vlada neće da plati toliko...

Fatmir Ljimaj:
Skuplji su moj život i Kosovo od tih 6 miliona dolara! Ima da se plati!

Četiri dana kasnije, 10. juna, Ljimaj je ponovo razgovarao sa bratom Demirom:

Demir Ljimaj:
Tvoji advokati su stigli. Dok smo se vozili do hotela, razgovarali smo o mnogim temama... Tvrde da postoji između 80 i 90 odsto šanse da obore optužnicu! Znaju sve šta će da piše... Traže pare, bez para neće da rade...

Fatmir Ljimaj:
Koliko traže? Šest miliona?

Demir Ljimaj:
Da! Šest i po. U vladi kažu da ne mogu da odvoje toliko...

Fatmir Ljimaj:
Kako ne mogu?! Ako ne mogu, ja ću sve javno da ispričam, sve ću da kažem, o svim propustima, to im ti tamo svima kaži... I ugovori sastanak advokata sa Štajnerom, on može sve to da sredi...

Koja bruka,
13-05-2009, 00:48
koja sramota od suda!
Bramarac umesto da juri aktere skandala, on juri novinare koji razotkriva taj skandal.

========jedan od komentara:===========
Bramercu bi bolje bilo da pronadje onog koji je primio pare kako bi Ljimaj bio oslobodjen nego sto goni novinare.
Ovo se samo Srbima moze dogoditi! To sto je Ljimaj oslobodjen zahvaljujuci mitu, nema veze, cak se i ne spominje, a to sto je Press otkrio, e to je prvorazredni skandal. To nema nigde u svetu!
Nego da mi svi lepo spakujemo ono malo bede sto nam je ostalo i da odemo iz Srbije, jer ja vec ne mogu da spavam, sanjam kako me odvode u Hag zato sto sam proteran iz Hrvatske! A kako mi se cini moj san nije daleko od stvarnosti!

vidis
13-05-2009, 05:45
sad im Pres kriv sto nije cutao o njihovoj pravednosti :smile16: kako ih nije sramota da tako se javno sile nad jednim narodom ,dok drugima pustaju da rade sta hoce i da za srpske zrtve niko ne odgovara ,samo po tome se taj sud prestavio kolika je to pravda.
Srbima ne daju da gledaju svoju TV ,smetaju im serije u kojima se mozda pravednici prepoznaju, smetaju im novinari sve sto je srpsko im smeta ,vise tog zapada nije sram da javno i tako nasilno vrsi teror nad tim srpskim narodom kojeg muce godinama i iskaljivaju svoju mrznju i bijes prema tom narodu. :smile17: