PDA

Pogledaj cijelu verziju : I BBC i "Ekonomist" kritikuje Hrvatsku

Ekonomist
18-04-2009, 12:59
Posle pisanja BBC-ja u kome je Hrvatska predstavljena kao zemlja korupcije i kriminala, kritikama se danas prikljucio i londonski "Ekonomist" koji je ocenio da nema dobrih vesti u Hrvatskoj i da slabu utehu pruža tek cinjenica da je u finansijskoj krizi Hrvatska prošla bolje od suseda.

U tekstu se navodi da su, za razliku od Albanaca koji su oduševljeno proslavili ulazak svoje zemlje u NATO, Hrvati taj dogadaj docekali prilicno neraspoloženo - tek uz izdavanje poštanske marke za tu priliku. Ocenu da ulazak u NATO nije doneo zadovoljstvo Hrvatima, "Ekonomist" je objasnio time da je Hrvatska pritisnuta lošim ekonomskim vestima jer je, po analiticaru Zagrebacke banke Goranu Šaravanji, ceka pad bruto društvenog proizvoda od 3,7 odsto i oštar rast nezaposlenosti.

List istice da je malo verovatno da ce Hrvatska uci 2011. u EU, kako zbog slovenacke blokade, tako i drugih problema. Spor sa Slovenijom odvlaci pažnju sa skandala vezanih za korupciju i zabrinjavajuceg porasta mafijaških ubistava koji su šokirali javnost, piše "Ekonomist", koji prenosi ocenu komentatora Denisa Kuljiša da je Hrvatska preplavljena korupcijom, pri cemu javnost ne shvata veze izmedu kriminalaca i politicke elite.
Kao jedan od velikih problema na putu u EU navodi se reforma brodogradnje, koja zapošljava cak 17.000 ljudi, ali se održava samo uz ogromne subvencije, darežljivosti vlasti kako bi pred lokalne izbore oraspoložila birace, ali i prevelik javni sektor koji je izazvao kritike MMF-a.

Uz manju pogodenost Hrvatske finansijskom krizom, "Ekonomist" je kao pozitivnu stvar naveo i nedavnu posetu premijera Ive Sanadera Beogradu cime je zapoceo popravljati odnose sa zemljom iz koje je pre rata dolazilo milon gostiju.
"Ako je Sanader pokušao da poboljša turisticku sezonu, u tome nije uspeo jer danas Srbi radije letuju u Turskoj i drugim zemljama, ne zato što se boje da ce im Hrvati zbog ratnih trauma razbijati šoferšajbne na vozilima, vec zato što je tamo jeftinije", piše "Ekonomist".

Britansko ministarstvo spoljnih poslova uvrstilo je Hrvatsku medu opasnije države i upozorilo svoje turiste na terorizam i organizovani kriminal u Hrvatskoj, savetujuci im da svoje licne dokumente u Hrvatskoj uvek nose sa sobom i upozoravajuci ih i na mogucnost falsifikovanog novca, narocito novcanica od 200 i 500 kuna (oko 27 do 68 evra). Ministarstvo je kao opasne navelo puteve prema turistickim destinacijama na kojima vrebaju grupe razbojnika koji traže navodnu pomoc na putu, ali istice i da bi do napada moglo doci u turistickim središtima. Kao opasnosti za turiste navode se i neistražena minska polja u planinama, selima i zabacenim krajevima, kao i meningitis i sida.

Hrvatsko ministarstvo spoljnih poslova i evropskih integracija je oštro reagovalo na pisanje BBC-a koje je ocenilo kao zlonamerno i netacno, najavivši da ce od britanskog ambasadora u Zagrebu zamoliti da objavi realnu i objektivnu sliku Hrvatske.

Evo fekalijo
18-04-2009, 13:10
pa citaj:

http://www.economist.com/world/europe/displaystory.cfm?story_id=13497022

In former Yugoslav times, millions of Serbs would come to the Croatian coast every summer. Comparatively few do so now. Yet if one of Mr Sanader’s hopes from better relations was to avert a bad year for Croatian tourism, he may not have done enough. Today many Serbs prefer somewhere like Turkey, not because they fear that a Croat with a wartime grudge may smash their windscreen, but because it is cheaper. No wonder an air of despondency hangs over Croatia.

Procitao
18-04-2009, 16:01
sam ono iz Ekonomista - isto sta i iz BBC-a - potpuno ISTA KUHINJA! Dakle, uopce mi nije potrban komentar - sve stoji u onoj BBC-ovoj korespondenciji...

Inace - interesantno je sta da to pisu TOCNO pred pocetak sezone - a da se HR usporedi sa BILO kojom zemljom NOVOM clanicom EU-a Hrvatska stoji bolje - ukljucujuci i Sloveniju - tamo je kupovna moc nesto veca - ali mentalna situacija je katastrofalna! Slo sa Madjarskom ima NAJVISE samoubojstava u EU, a medju najvise u svijetu -
SVUDA se vidi (jos uvjek) srpski potpis!

Sta mislis, zasto ne pisu o Srbiji? BiH? Makedoniji? CiG? Albaniji? Rumunjskoj? Bugarskoj? Madjarskoj? Ukrajini? Baltickim republikama itd, itd...?

HR je na.pr. medju NJACISCIM zemljama svijeta - a ima vise autocesta po glavi stanovnika od same Njemacke! HR ima za novonastale prilike - izuzetno dobre financije i makroekonomsku stabilnost - dok su zemlje EU-a poput madjarske, Rumunjske, Poljske, Baltickih zemalja itd - u BANKROTU! - spasila ih je EU -

...da ne duljim Tetko -

A zasto se pise sa tako malim slovima sve hvalospjeve koji stizu na racun Hrvatske sa svih strana vec nekoliko godina - a sve vise u zadnje vrijeme? Eto jucer na primjer sta je izjavio sef Bavarske vlade - ismijao je raport BBC-a... sta je izjavio Austrijski ministar financija i vanjski ministar - uglavnom HVALOSPJEVE! - Mi u HR znamo kakva je situacija u HR - i znamo kakva je istocno od Drine i sjeverno i juzno od HR... a vi?? pa neka vam je lepa kuca - AAA... da spomenuli su Srbe - da su oni dolazili prije u "milionima" - - JASNO, srpska kuhinja....

Vlajo
18-04-2009, 18:17
srbadija je dolazila na Jadran, kad je bilo badava "dzabe" bre.
Nema vise toga, pinjeze triba a srbadija nema toga, jedino tajkuni i nitko drugi.
Ajde vlajo u pizdu materinu i krepaj :smile16:

Kad je to
18-04-2009, 23:31
bilo badava na Jadranu, gluperdo jedna.
Jos u ono vreme naplacivali ste papreno i pishanje!
Ne secam se te vase jeftinoce, samo neljubaznih namrgodjenih faca kao i donas.

Cuj, badava! Badava je tebe majka rodila tako ××××× i zadrta.

E fekalijo, tako ti je to, tebi ne valja ni jedan izvor. Najbolnija stvar za tebe je sto tu ima mnogo istine.

U svakom
18-04-2009, 23:38
slucaja, odjedarad vam vise ne smetaju srmski turitsi da vam "prljaju vase more".
Sta ces, eto Srbin konacno raz×××× onu komunisticku lagariju da je "nase more najlepse na svetu". Sad se vec uspeva videti dalje nego iz kruga nekadasnjeg sopstvenog dvorista.

"Nase more najlepse, nasa vegeta najlepsa, nasi Fruktalovi sokovi najlepsi, nase planine najlepse, nase sume najlepse", itd itd.

Meni licno su vazne i druge od lepote za oci, ocu da budem usluzen sa osmehom, da se vrte oko mene kao piprevke - da se provedem kao mali Bog... a ne da me neko gleda kao da sam dosao u kradju.
To je ono o cemu "Ekonomist" i BBC pricaju.

Mi nismo
19-04-2009, 00:30
Kao Srbi umisljeni da smo NESTO - NEKO... Ali sta se mora tice jasno je da je najljepse.... A tu je i problem - previse ljubomore od susjeda a i sire...

HR je dobivala i dalje dobivaAjde da sa mnogo strana MASU hvalospjeva... a nasa se Tetka zalijepi na one nanegativnije tendeciozne, koje je pisala politika...

Ajde Tetko, usporedi HR sa Madjarskom, Rumunjskom, Bugarskom, BiH, Srbijoma, Albanijom, Makedonijom... ajde da te cujem...

vidi
19-04-2009, 03:57
najnovije vijesti
Hrvat pokusao da ubije tromjesecnu bebu turiste iz holandije.U orolazu je prisao odgurnuo majku ozvadio dijete iz kolica i bacio ga na pod ,jedva su ga savladali policija ga odvela na psihijatriju. :smile17:

jadna ti
19-04-2009, 08:43
mama - Tetko, a ti jos jadniji sa njom... Nema mnogo ljudi na zemlji nkoji zive sa toliko dusevenih boli kao ti Tetko - ali jos jednom!

Tu na HR forumu za to empatiju dobiti neces - idi ju potraziti negdje drugdje...

To sam ti rekao mnogo puta.

Treba
19-04-2009, 13:30
ovog vlaha jebati u guzicu.

IZJAVA
19-04-2009, 22:33
.... sigurnost turista u Hrvatskoj je na vrlo visokoj razini, a o tome govori i policijska statistika, izjavio je načelnik Ureda ravnatelja policije Krunoslav Borovec
ZAGREB - U Ravnateljstvu policije smatraju neopravdanom bojazan britanskog ministarstva vanjskih poslova koje je britanske turiste upozorilo na latentnu terorističku prijetnju i organizirani kriminal u Hrvatskoj. »Smatramo da je riječ o neopravdanoj bojazni, jer je sigurnost turista u Hrvatskoj na vrlo visokoj razini, a o tome govori i policijska statistika«, izjavio je za Hinu načelnik Ureda ravnatelja policije Krunoslav Borovec, ističući da je lani u Hrvatskoj bilo oko 9,4 milijuna stranih turista, od kojih je 3481 turist bio žrtva nekoga kriminalnog djela.
Naglasivši kako je uglavnom riječ o manjim kaznenim djelima, primjerice, krađama koje turistima prijete svagdje u svijetu, Borovec je ustvrdio da je broj kaznenih djela protiv stranaca zanemariv u odnosu prema broju stranaca koji posjećuju Hrvatsku. Broj kaznenih djela u kojima su oštećeni stranci iz godine u godinu se smanjuje. Lani su 2773 stranca pokradena, 52 teško ozlijeđena, 45 njih su bili žrtve prijetnja, a 30 razbojstava. Dogodila su se i dva slučaja silovanja te devet ubojstava. No, stranci nisu samo žrtve. Lani je njih 3025 počinilo kazneno djelo.

istina,
20-04-2009, 05:20
- na vsim vijestima govore da je neki ludak u prolazu u Splitu zaletio se odgurnuo majku koja je vozila bebu od mjesec i pol dana ,zgrabio bebu i bacio je na pod .Beba je u zivotnoj opasnosti ,ludaika je policija odvela na Psihijatriju a majka dijeteta je se onesvijestila i u soku je jos.
To pisu vase vecernje novine Tetko -kompleks, :)) :))

Pa to je
20-04-2009, 08:01
Istina - i sta sad Tetko - jadna ti mama!
Jucer se je susjed od moje sestre posvadio sa zenom i galamio pola sata...

Kaze mi prijatelj da su se na tgu u Dubravi dvojica svercera potukla a jedan koji ih je htio razdvojiti je dobio batina i sad je u bolnici...

Neki srbin je cuvao mrtvog oca dvije godine u stanu i podizao njegovu mirovinu -

Uhvacen vodja srpskih neonacista/fasusta u trstu - treba 1 godinu u zatvor u Srbiji...

ITD...

Kad idem
21-04-2009, 00:19
na odmor ja vrlo dobro znam sa cime cu porediti Hrvatsku.
Poredicu je sa Grckom, Turskom, Bugarskom, Tunisom, itd.

Sve te zemlje su jeftinije i ljubaznijom uslugom od Hrvatske.

Lepo ti listovi kazu da nije odlucujuca vasa patoloska i iskonska mrznja prema srpskom narodu nego jeftinoca i ljubaznost.

Sto se lepote tice, ja uvek preferiram lepotu zive spram lepotom mrtve prirode.
U lepotu zive prirode uracunavam osmeh, ljubaznost, prijatan chat, osecaj dobrodoslice...

Medjutim, na stranu ti listovi, za mene je veoma bitan osecaj sigunosti i odsustva bilo kojih neprijatnosti zbog kojih bi mi odmor eventualno preseo. Rukovodjen time, ni crnogorsko primorje ne dolazi u obzir, a od hrvatskog dolazi u obzir samo Istra, eventulno Kvarner i nista vise.