PDA

Pogledaj cijelu verziju : Indirektni volani



Steely Dan
08-06-2002, 17:52
Zašto većina današnjih proizvođača automobila,izuzev (dokazano)BMW,Alfe,Forda i Peugeota pravi iznimno nekomunikativne volane i time kvare vozački užitak?

Extreme
08-06-2002, 18:47
Nedirektnost je danak koji plačamo zbog blagodati serva. Postoje tri vrste serva. Prvi stalno koristi snagu motora, najkomunikativniji je i ima najbrži odaziv, no i troši najviše goriva. Drugi također koristi snagu motora, ali samo kad se okreće volan. Njegova je mana što ima prespor odaziv. Treća, i najnovija vrsta je električni servo. On upravljač i kotače povezuje preko elektromotora, najštedljiviji je, no pruža najmanje informacija o cesti. Današnjim je proizvođačima potrošnja važan faktor pa su za potrošnju voljni žrtvovati dio feelinga kod upravljanja. :( :(

EasyRide
08-06-2002, 19:00
najvise volim aute bez serva. servo je za curice i one koji su na neki nacin tjelesno ograniceni (ne zalim nikome)... to je moje skromno misljenje.

Steely Dan
08-06-2002, 19:10
Molio bih količinu goriva koja se uštedi ugradnjom "superlakih"volana,ako netko zna.(npr.ušteda na 100 km)

Girrari
08-06-2002, 19:12
Ne bih rekao da je servo za curice. Naravno da je osjećaj direktnog volana nenad××××v, ali auto sa dobrim servom je jako, jako blizu tome. Uzmi za primjer GTA; auto ima servo, ali je sigurno pre××××n za voziti.
Za gradske gužve servo je skoro obavezan, pogotovo kad se trebaš brzo isparkirati, a ne da ti se kilavit.
Dualdrive je jedna od boljih caka kaj se serva tiće.

EasyRide
08-06-2002, 19:21
girrari imas pravo, ima i dobrih servoa na ovom svijetu, ALI moj je izbor uvijek auto bez serva, bez ABSa i sta ti ja znam kakvih SF stvari. naravno da takve stvarti covijeku mogu spasiti zivot... mozda sam glup ali pitanje je nekakvih principa... kaze se: pametan covijek ne robuje principima. ALI STA OSIM PRINCIPA IMAMO?! te SF stvari samo ubijaju vozacku vjestinu.

cuore sportivo
08-06-2002, 21:17
mene posebno kod taljanskih auta zivciraju servo,pocevsi od brave na dalje,pa cak i alfe,imaju totalno premekani volan sta isto nije dobro,pri neki 140kmh ti volan moras drzat objerucke koliko je direktan i osjecajan na mali okret,dok kod ovih bez serva pri vecim brzinam je puno bolje imat tvrđi,i kod stila su ga opet zajebali,premekano

jos opakije ,hm
08-06-2002, 22:13
http://www.cuoresportivo.ch/alfas/156/614x460/156-carlone-back.JPG

mara
09-06-2002, 01:14
sve je super osim felgi i bijela svijetla mi se ne svidjaju.auto je mrak spusten i auspuf je ludilo

mara
09-06-2002, 01:16
da li broj okreta volana ima veze sa servom?i govorili ste o nekom kutu guma kod okreta volana.ne kuzim

EasyRide
09-06-2002, 14:54
1 primjer: maserati i njegovi volani. npr. quatroporte. ima servo ali je, kako se kaze pravo muski... to se cijeni. ni mjenjac mu nije kao perce lagan... pravi auto, nema sta... SERVO po nekakvim mojim saznanjima i procijenama, dodaje motoru na potrosnju 0.5, 0.6, 0.7 litara... mozda cak i vise

oleo
09-06-2002, 15:26
mislim da sam procitao da servo trosi oko 0.2 l na 100km,kao i upaljena svjetla

mislim da bi 0.7 i vise bilo fakat puno,znaci da moj auto bez serva nekad trosi ispod 5 l?

doc
09-06-2002, 22:14
znam da nije tema, ali ova bijela svijetla su mi prva liga. Dala bi se super obojat u plavu boju. Tako sam ja svoje bijele zmigavce na tipu

Fresh
12-08-2003, 13:35
Na Focusu je volan relativno tvrd, za razliku od Brave koju sam prije vozio ili Vectre od buraza.

Vrteći volan na mjestu treba se snage upotri××××t, ali je zato u vožnji filing odličan.

Točno je šta je rekao cuore, ja sam na bravi dobro morao držati volan na autoputu, i polako se prestrojavati, jer volan je totalno bezosječajan.

GTI_FOREVER
13-08-2003, 09:47
Ja na GTI-u imam servo i nemam ni jednu zamjerku. Pomaze u gradu a na auto-putu nemam osjecaj da je premekan ili tako nesto.

govno
13-08-2003, 13:42
Najbolji volan koji sam do sad probao je definitivno na Yugu. Ko da furaš karting.

VR6
13-08-2003, 16:33
Nije sve u servou, imaju volani i bez servoa pa su izuzetno nedirektni. Ovdje se prica o indirektnosti, a vi pricate o osjecaju, tvrdoci i sl.

Delta HF 4WD je imala izuzetno direktan i tvrd (tezak) volan i uz servo. Ali je zato na otvorenoj cesti bila super zabavna, a i to je jedan od razloga.