PDA

Pogledaj cijelu verziju : Živimo od pomoći države i Caritasa

BLAGOVALIŠTE:
20-03-2009, 05:40
Najsiromašniji Splićani: Živimo od pomoći države i Caritasa, a to je jako teško

Meni je recesija već 20 godina. Toliko već živim u siromaštvu – rekao nam je Tomislav, bivši pomorac.

Zatekli smo ga na ručku u Caritasovu blagovalištu, gdje dolazi svaki dan. Za stolom je s prijateljem Mićom, koji se može pohvaliti s 30 godina radnoga staža.

– Radio sam u Pomgradu, a onda je 2001. godine firma otišla u stečaj... – počinje priču Mićo.

Firma u stečaju
Na pitanje što je radio, odgovara “razne poslove u upravnoj zgradi”, ali njegovi prijatelji šapću nam da je inženjer, da je završio fakultet.

– Firma je otišla u stečaj i ja sam nakon 30 godina staža završio na birou. Svaki mjesec dobijem 1200 kuna i to do 2012. godine, kada stječem pravo na mirovinu – ukratko je ocrtao svoju situaciju šjor Mićo.

– Pokušavao sam naći drugi posao, ali već sam imao previše godina da bi me itko zaposlio. Prvo se čovjek nada da će krenuti nabolje, a onda je s to malo novca s biroa trebalo platiti podstanarski stan i režije. Za hranu nije bilo, zato sam počeo jesti u Caritasovoj pučkoj kuhinji – kaže Mićo.

Sada mu je ipak bolje jer je prije godinu i pol dobio garsonijericu od Grada.

– Pomogli su mi ljudi iz Caritasa da je malo opremim. Najviše Igor. Sada mi je dobro, za stan plaćam jako malo, samo tridesetak kuna – kaže Mišo.

Za Igora Gulama, koji im dijeli hranu i poznaje svakoga ponaosob, sve njihove situacije zna i nastoji pomoći svima ako može, obojica naših sugovornika puni su hvale.

– Dolazim ovamo jesti ima nekih pet godina. Hrana je dobra. Igor mi uvik daje repete. Evo, sada mi je spakirao sendvič da imam i večeru – priča Tomislav.

I u njegovoj radnoj knjižici je 15 godina radnoga staža stečenoga navigacijom.

– Splet okolnosti. Rastao sam se od supruge i završio slabo u životu. Nesposoban sam više raditi. Želio bih sebi pomoći pod stare dane pa sam se skrasio ovdje u Caritasa. Inače, živim kod brata pa ipak imam podršku – priča nam Tomislav.

Šute o muci
On i Mićo jedini su koje smo zatekli u pučkoj kuhinji bili voljni razgovarati i fotografirati se. Ne vole ljudi govoriti o svojoj muci.

– Svi se uglavnom poznajemo, gotovo svaki dan viđamo se na ručku. Svi smo siromašni i ovisimo o drugima. Živimo od države i Caritasa, a to je jako teško – zaključuju naši sugovornici. Na pitanje ima li novih ljudi u blagovalištu, s obzirom na krizu i recesiju, odgovaraju da su uglavnom sve poznata lica.Ručak u Caritasovu blagovalištu mogu dobiti oni koji ne zadovoljavaju kriterije Centra za socijalnu skrb da bi jeli u pučkoj kuhinji u DES-u. – Evo, Mićo ima 1200 kuna. Kad plati struju, vodu i sve što mora, ostane mu za dva puta nešto pojest. Caritas je spasio mnoge! – zaključuje Tomislav.

=================
Zivot od narodne kuhinje - kako bi to bilo smesno i nezamislivo u SFRJ!

zalost
21-03-2009, 10:13
Nije svjetski poznati POMGRAD "otisao" u stecaj, nego su ga upropastili i razgrabili ustaski ratni dobitnici.
I ta vasa bjeda, dragi Splicani, poklapa se tocno sa TUDJMANIZIRANJEM nove "stare". (nova STARA!!!)
20 godina!
Prevareni ste kao ljudi,i kao radnici, i kao hrvati, i kao katolici, u Splitu, najcentralnijem "HRVATSKO-KATOLICKOM" mjestu u novoj RH.
I za sve je kriva glupost.
Za vrijeme JUGE u Splitu nije bilo ni jednog gladnog gradjanina.
Ni po pojmu se nije znalo sta je samilost Caritasa za bjednike.
Tesko je reci, ali tako ste htjeli.
GLADUJTE!

Ja sam osobno
21-03-2009, 10:52
Odusevljen sa hrvatskim socialnim programom - definitivno u praxi mnogo bolji nego bilo gdje (ako je suditi prema ovom slucaju) - bolji nego u Svedskoj, Danskoj, definitivno bolji nego bilo gdje u Evropi - a USA da niti ne spominjemo - A Srbija? Pa ona nema NISTA od toga - ako te rodbina dohrani (vrlo rijetko) - ostanes zaboravljen na nekom smetlistu... Pravi istinski krscanski duh - a tako ja HR i dozivljavam kad sam tamo...

Tacno Shefe
24-03-2009, 23:09
koliko se ja secam, taj Caritas nije imao posla u SFRJ. Sta vise, za tu organizaciju sam cuo tek po raspadu Jugoslavije.

Naredne (pucke) kuhinje, ni u ludilu tako nesto onoga vremena, ni za leka.

Caritas i pucke kuhinje su se pojavile zna se kad.

Za vreme SFRJ nije ni trebao neki socijalni program, sem za stare koji nisu vise mogli da rade, jer svako ko je zeleo posao imao ga je.

Ali ovaj nas manijak to nikako da shvati.

Koji apsurd da onako bogati SPlit sa onom industrijom i turizmom padne na ove grane, da mu zitelji zavise od pucke kuhinje!!! SRAMOTA!

Kao prvo
25-03-2009, 09:43
Tetko - moram tebi razjasnjavati OSNOVNE pojmove - da bi UOPCE mogli ista polemizirati -
Dakle za SFRY ti o svemu tome nisi znao NISTA - YU je bila jedna seljacka i sirotinjska zemlja u kojoj je poslije WW2 zivjelo vise od 50% mozda i 60& ljudi od poljoprivrede... tamo se batrem ne gladuje... onda su po Marxu pocela "...polja da zamjenjuju tvornicki dimnjaci..." - ljudi su bjezali iz sela u gradove - u?? PROLETERIJAT - i?? sve je puklo u YU usamoupravnoj socijalistickoj ekonomiji - sredinom 60-ih... YU je MORALA otvoriti granice da ju taj PROETERIJAT ne pojede - a zapadna je Evropa vristila za radnom snagom... i?? Gastarbajteri su lijepo zaradjivali, slali su lovu kuci i gradili kuce - nezaposlenost se je tako rijesila... ali?? PROLETERI su OSTALI proleteri - a to znaci - kad ima posla ima... a kad nema onda?? ... skraceno - dosao je i GLOBALIZAM" a nekako istovremeno je pao i berlinski zid... pa SSSR... sad je slobodno trziste koje dara mara... ako ne mozes prodati - PROPADAs - to je nemilosrdno...

Uglavnom u YU bi trebalo krajem 60-ih na miliune "KANTI" da Evropa nije preuzela te proleter... YU bi inace ti proleteri POJELI... Umjetno odrzavanje proletera u Varsavskom blocku jse je odrzavalo do pada zoda - uskoro je paio i SSSR... Ma - ?? Koliko toga ima samo po Srbiji .- da se zgrozis... je li ti IMALO?? jasno... POLJOPRIVREDA je danas zastupljena sa 2-3 % radne snage u razvijenom svijetu - i samo ona ti moze garantirati da BAR neces biti gladan...

Cuj, morala
25-03-2009, 13:31
otvoriti granice! Pa naravno kao jedna demokratska zemlja koja je postovala ljudska prava i slobode da otvori granice.
Da nije otvorila granice srao bi drugu pesmicu, da je Juga bila logor.

Sta, jel Hrvatska danas ima zatvorene granice???

Ja ti rekoh i ovo potpisujem, da u SFRJ nisu ni postojale pucke kuhinje niti je Caritas imao potrebe da deli pomoc.

Ko je hteo da radi, mogao je.
Sta hoces jos?

Eto jos jednog pokazatelja ubedljivog da se u Jugi mnogo bolje zivelo nego u bilo kojoj drzavici nastaloj sem mozda Slovenije a i to je diskutabilno (Slovenci su i onda imali visoki standard i ziveli kao bubreg u loju).
Sumnjam da bolje zive nego onda.
Onda u okviru SFRJ imali su nezapolsenost 0% pa su dovodili radnike iz ostatka Juge.

varas se
25-03-2009, 13:53
U Sloveniji ima barem isto toliko puckih kuhinja kao u HR... Zagreb je po prihodima po glavi jaci od Ljubljane - ali HR srozava : Istocna Slavonija (unistena od Srba), Banije, Kordiuni...KAMEBNJARI-opet Srbi )- itd... Relativno je bogata Rijeka, Istra, Split i Dubrovnik... NO...

Nezaposlenost je i u YU bila velika - cak i sa time sta su poslali 1 miliun ljudi u Zapadnu Evropu i prekomorske zemlje... NO u ono je doba bar hrana bila jeftina - jer je seljak bio jeftin - nije trazio mnogo - danas je situacija potpuno drugacija -

Danas SVI hoce lijepe staniove, nive aute, putovanja, skijanje... itd... a to hoce i seljak... i hrana kosta... A tu proleteri najvise Naj....bu... jer oni nikad nisu imali za nesto vise od hrane... ...