PDA

Pogledaj cijelu verziju : RUJE danas

RUJO
18-02-2009, 13:06
MOSKVA - Ruska industrijska proizvodnja u ovogodišnjem se siječnju strmoglavila 16 posto u usporedbi s istim mjesecom 2008., zabilježivši najsnažniji pad u 15 godina, priopćio je ruski statistički ured.
U usporedbi s mjesecom ranije taj je pad u siječnju iznosio 19,9 posto, što je posljedica jačanja pritisaka gospodarske krize na rusku industriju, ističe se nadalje u priopćenju. Ruski su dužnosnici već upozorili da će gospodarstvo pod pritiskom globalne financijske krize i pada cijena nafte u 2009. zabilježiti rekordni pad.
Analitičari su za siječanj očekivali godišnju stopu pada aktivnosti od 11,9 posto, izvijestila je novinska agencija Interfax, naglasivši kako su to najlošiji podaci u proteklih 15 godina. Čak je proizvodnja plina oslabila, i to za 10 posto u usporedbi sa siječnjem 2008.

MOSKOVSKA
18-02-2009, 21:59
Burza danas pala oko 6&... u 12 mjeseci oko 75%.... Bogami MNOGO! izgleda nece imati dovoljno love da financiraju zimske sportske igre za par godina - pa i to rezu...

Kako privreda u Srbiji? Dinar?
Danas 95 Din za €
- 75 din za $

... cijene? nezapsolenost? Kamata?

Super
19-02-2009, 01:10
hajde nam sad daj update na Wall Street-u.

HAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAHAAAAAA

P.S. Cujem da su ufatili jos jednog milijardera prevaranta in the US.

OK - USA
19-02-2009, 10:28
Ali zaboravio reci da je ruska rublja pala za 35%!

USA Wall street danas = 7555 p - u 12 mjeseci pao za ca: 35%

NASDAQ danas = 1468 p - u 12 mjeseci pao oko 37%...

Zasto te podsjecam na brojke?

Pa zato da ti ulkazem da KAD GOD nesto pokrenes - SAMO mozes ISPUSITI! Jer tvoja predodzba svijeta je (a potice iz SFRY - i tu se nista u njoj kod tebe ne mijenja) - totalno iskrivljnea, pogresna, lazna "PRAVOSLAVNA"....

Sta god pricao
19-02-2009, 11:42
o bilo cijoj ekonomiji, u jeku velike ekonomske krize i rceseije u mnogim zapadnim zemljama, ispadas smesan i neumesan.
Pa ekonomije drzava sveta su kao domine, padne ona glavna (mislim, tamo gde se lopovi otkrivaju sa pokradenim milijardama), vuce za sobom u ambis sve ostale.

Nego, interesantno je tvoje ruganje bas Rusiji. Sto si bas Rusiju izabrao, onu za koju si bezbroj puta ovde izjavio da nemas nista protiv?
Opet si protivurecan i opet sebi skaces u usta.

Sta ti dobijas od lose ekonomije u Rusiji? Sta imaju tvoji Hrvati od toga? Ja bi rekao nista.
U stvari, ako posmatramo preciznije, imaju. Imaju u tom smislu, jer losa ekonomska slika i siromastvo u Rusiji znaci manje posla za vas, za nas, za sve! Ako oni zavrnu slavine zbog krize, onda je manje biznisa sa njima, mnogi poslovi se otkazuju, novi se ne sklapaju.

Ne znam koji je tvoj point, sta ti hoces da kazes??

Hoces da kazes da mi nemamo nikakve fajde od "siromasnog" istoka (Rusije, Kine, itd).
Za tvoju informaciju, jedna zapadna zemlja bukvalno zivi kao bubreg u loju zbog poslova sa Kinom. Krene li Kina sa otkazivanjem poslova mi smo n-a-j-e-b-a-l-i!

St se Srbije tice, njeno rukovodstvo radi upravo onako kako ja zamisljam da je najiedalnije za Srbiju - dobre veze i sa istokom i sa zapadom. Sa istokom vec imamo medjunarodne ugovore o slobodnoj trgovini, cim zazivi Prelazni sporazum, imacemo i sa EU.

Eto, ovaj
19-02-2009, 11:51
gornji post je moja predodzba o svetu.
Jel imas ikakvu primedbu?

Pusti monetarnu politiku, rublju i ostale valute. Slabija rublja, bolji izvoz, vise turista.

I AU dolar je pao sa 98USc na 65USc, i niko ne panici zbog toga, neki trljaju ruke.

A sta Hrvatska bi bas odbila neki posao sa Rusima da im se nudi, "hebi ga, pada rublja". Hahahaha. Prihvatili bi oberucke.

Slovenija je upravo u pregovorima sa Rusima u vezi "juznog toka". Znajuci tradicionalno veliki interes Slovenaca za rusko trziste i koliko su biznis orjentisani, nema sumnje da ce postuci dogovor.

ruse sam
19-02-2009, 13:31
Spomenuo sam da te podsjetim na tvoje ispade - glorificiranje Rusa - kao=

ONI SU SILA, NESTO, "nas i rusa 400 miliuna".... "kad Ruja zacepi slavinu... ONDA..." - itd...
Sta ce "ruja" - pa on je ovisniji o zapadu nego obrnuto.... i to MNOGO! A jedino sta on ima je izobilje sirovina... a bez zapdne tehnologije, - kupca - Sta ce sa tim??

Jedina ozbiljna stvar sa njima je (osim da za potrebe svjetske ekonomije iamju - sta je i za njihovu veliku korist - velike kolicine sirovina) - oni imaju atomsko naoruzanje...

GLUPANE BALKANSKI
19-02-2009, 14:05
Nafta,
plin (ne onaj iz Jasenovca!),
sirovine svih vrsta
atomsko naoruzanje
i nemaju RVACKIH navika!"
..................
Sta bi jos htjeo budalo ustaska.
:smile16: :smile16: :smile16: :smile16:

Ti ocito
19-02-2009, 16:50
NISTA ne razumijes...

Da li ti znas sta znci rijec "SIROVINA"!

Smisao te rijeci se odnosi i na tebe...

Drugo - cijeli svijet moze BEZ uske nafte i BEZ ruskog plina... (OK, Bilo bi teze Smetlistu bez tog plina ali islo bi)

Naftu i plin imaju i drugi - Bez ruske nafte i plina je svijet zivio za komunizma... mogao bi i sad jest da bi bilo skuplje, ali islo bi...

Pa videli
19-02-2009, 22:39
smo kako se i koliko se moglo bez rsukog plina. Bila je neka trka u Moskvi i Europejaca i Ukrajinaca. Videli smo kako se moglo.

"jedino sta on ima je izobilje sirovina... a bez zapdne tehnologije, - kupca - Sta ce sa tim??"

Da te potsetim, one arapske zemlje prebogate naftom (Saudi Arabija, Emirati, Kuvajt) ni oni nemaju zapadnu tehnoilogiju, a i sta ce im.
Resursi su im sasvim dovoljni.

"Drugo - cijeli svijet moze BEZ uske nafte i BEZ ruskog plina... (OK, Bilo bi teze Smetlistu bez tog plina ali islo bi)"

Ovo gore ti je najveca glupost do sada.

U eri energetske krize, ti potcenjujes energetske sirovine, i uspostavljas neku nezavisnost ovoga od onoga, itd.
Covece, na trzistu gasa i nafte vlada prava jagma, pa i ratovi se vode zbog toga.

Verujem da sada Slovenci u pregovorima sa Rusijom ne pitaju kolika im je rublja, verovatno zato sto se ceo biznis dogovara u evrima ili usd.

Kakva god rublja bila, lepo je imati toliko veliko slobodno trziste.

Moto svega, pokazalo se koliko Evropa moze bez ruskog gasa, i videli smo kako je sve zavrsilo.

JOOOJ
20-02-2009, 01:51
Jasno je da je ruski gas najjeftiniji - i da su napravljeni cjevovodi - no da toga nije - ista bi se stvar napravila iz Crvenog mora, Iraka, Irana, Libije... preko Turske - ili bi se pod pritiskom skladistio u recimo HR...

Poslije ove krize sa ruskim plinom - rusi su ISPUSILI - sad ce se EXPRESNO raditi rezervne rute odakle ce se gas dobavljati u EU, - rezervna skladista.... itd...

jeste
20-02-2009, 03:43
da vi mozete dobiti gas od arapski zemalja sugurno nebi od rusa ga uzimali ni vi niti evropa sobzirom koliko ruse mrzite.Ali posto se uvlacite amerima u dupe i idete ratovati po arapskim zemljama za njihove interese ,naravno da vam arapi nebi dali gas sve da ga plazate zlatom.
Rusi nisu ispusili niti mogu ,oni imaju bogatstvo sa kojim masu pred cijelim svijetomAmeri jaja grizu od muke sto im ne mogu nista.Pa rusi su rekli svima kad su obustavili gas ako hoce mogu uzimati od drugih gas ,rusi imaju kome prodavati.Kad su ameri zaratili u Gruziji misli su se docepati djabog gas ali od toga nista ,sad svi ce biti od rusa sankcionisani koji budu isporucivali oruzje gruziji a i vi ste izgleda na spisku.Nema vise onog pjane jelcina pa da ruse mozete vuci za nos kako ko zamili sad Rusi povlace konce kako njima stima .Imaju bogastva od koji mogu ziviti i graditi vjecno da nemoraju nikada izazivati ratove da bi na tudjoj nereci opstajali.
Ima ona stra poslovica "Okrece se kolo srece"

Ne radi
20-02-2009, 11:04
se Tetko o tome... Ponovit cu jos jednom - PROTIV RUSA JA NEMAM NISTA A NI HRVATI!

NO, Cinjenica je da je u ugovru sa Rusima potpisana dobava gasa x m3 dnevno preko cijevovoda - GAS nije dosao (kad je najvise trebao) - a to su OZBILJNE stvari na zapadu.... to ce neko morati platiti - Dakle, osiguravaju se alternativni pravci i nabava... Niko nije rekao da od Rusa necemo kupovati - ALI, nece se vise moci dogadjati takve ×××××rije kao ljetos.... a i cijena ce bit malo konkurentnija...

A sta se ruskog bogatstava tice... vrlo brzo KOPNI... Rusko bogatstvo su skoro iskljucivo SIROVINE! - A njihova cijena je DALEKO ispod one prije 2-3 godine... ispod 50%.... a tako je i sa ruskim bogatstvom...

69!
20-02-2009, 13:14
SIROVINA je prirodno bogatstvo ako se radi o onome sto se u smislu privtrednih potreba nalazi na zemlji
kao svemirskom tjelu!
RISOVINA je i
nedgojeni,
nemoralni,
nepismeni,
ko0ljacko-katolicki
izabrdjanin.
Pise se i izgovara drugacije,
sa akcentom na trecem slogu!
SIROVINO USTASKA!

Pa i ti si sirovina
20-02-2009, 21:58
Zar nisi sirov sa tvojim 69?
Mislio sam, da si samo glup a ti plus toga i ×××××.
×××× shefa a shef tebe, ××××× mazgo. :smile16:

Usraso
21-02-2009, 02:43
da li si i shefa ufatio za stamparsku gresku ili za ×××××. Bolje prepusti taj posao seji ili mami.

Bilo bi
21-02-2009, 13:10
Korektno Tetko da gad vristis i spominjes nekakvo "ustastvo", HR "klanje" (od pamtivjeka)... i SVE grozote sta su vam Hrvati nanjeli - Da UVJEK govoris u JEDNINI - tj. prema "NAMA - SRBIMA" - I NIKAD nemoj upotrebljavati MNOZINU - Kazi na pr:

VI USTASE ste nas Srbe kokali, pekli, sjekli, klali, cerecili - to ste UVJEK radili - itd... samo da se podrazumjeva da smo takvi i da smo to UVJEK (od pamtivjeka) radili - SAMO SRBIMA! Nikad nemoj VAS, kao ZRTVE mjesati sa nekim drugiim - dakle UVJEK govori u jednini...

SODOMISTO KATOLICKA
21-02-2009, 13:23
Naj lakse je takvom ×××××nu gramaticke postulate jednine i mnozine!
Jednina je uvijek jedinstvena,neponovljiva,recimo ti si u jednini, apsolutni kreten.
Mnozina je na primjer zlocin gdje ste poklali stotine tisuca neduznih.
Recimo JASENOVAC!
Tako se moze bar pokusati da se nepismenoj dripcini rastumace najosnovniji gramaticki pojmovi
"njegovog materinskog§ blebetanja, jer on se razumoje u svinjeke, kozje, psece jezike, ali o govornom pojma nema.
RVACKI, to je bolest,manija,razocarenje!
Jezik Bekije, mediokriteta i zagrebackih gradonacelnika, sabora.....

Pravoslavno govno
21-02-2009, 16:42
×××× svoju mater i krepaj. :smile16:

OK...
21-02-2009, 21:16
Sta se Smetlista tice - Bila su takva vremena u Evropi - Hitler i Musolini su dar-marali i njihova ideologija je bila onda SNAZANA i rasprostranjena - u SVIM zemljama i oni su stavljali na vlast one koje su htjeli - MILOM ILI SILKOM!
Nama je zao da je u tom kontextu i sa tim posljedicama u HR pokokano oko (ili preko?) 90% zidova... i X?Roma... )-

Vi ste takodjer pokokali sve zidove i vise - i vidim da se i VI toga sjecate (sta me je iznenadilo, jer ste poslije WW2 razrusili SVE sta je podsjeccalo na te logore i mjesta) - No za Srbe mozemo reci da su se ponasali kao kao i 1991 i da su - kao i uvjek - isprovocirali svoju vlastitu sudbinu...(vec u Beogradu 17.03.1941) - samo time su sudbinu odredili svima i svima priustili KLAONICU - a u zavrsnici donijeli i komunizam....

Srbi su UVJEK KRIVI ZA SVE - i zato, ZATO moraju biti izolirani istocno od Drine... pa nek se sami kolju medjusobno - NIKAD vise nece uvlaciti SVE oko njih u ta ludila...

To sta je
23-02-2009, 10:33
mavedeno je jako bitno!
Tako ce i biti...
NO, Vidim Tetko da si se zapalio na drugim mjestima - ovdje si provaljen i eascerecen u paranparcad... zato te vise nema...

Mozda je i bolje da smo te rascerecili po ??? koji put... ili si sam shvatio jad i beznandje tvoje "BORBE" tu...

ALI SAMO JA ti znam recept... drugima treba malo nauciti tvoju perverziju i tvoj kontaminiran mozak...

hej
23-02-2009, 16:26
moj kopitar.tako ,bas tako se porazeni ponasaju kao ti , llaju sto pas u mlijeku nebi poloko a kad im se primaknes u×××× se od straha.
Tetko konjusar :)) vidim da te groznica straha trese zato se tu i kezis ko bjesan i plasljiv pas .Vi ustase znate koliko ste zgrijesili srbima zato se kezite nebili koga ispripadali ,ali ne zaboravi da nicija nije do zore sjala pa nece ni vasa ,kad tad platicete pakleni dug sa kojim masete iz neke misije rupe.
Niste vi zlocine vrsili samo nad srbpskom nejaci , vrsili ste vi i nad zidovima, romima a i svojim cvijecem sad u ovom ratu i nemoze nista zamaskirati ,znaci kad dodje vrijeme za naplatu ima da kunete majku koja vas je rodila, sve se zna ko je ustasa a ko Hrvat.ustase nisu hrvati ,oni su izmet hrvata koje treba staviti tamo gdje pripadaju. :smile17:

ali posteni
23-02-2009, 16:31
hrvata ima jako malo i ono sto je bilo njihova ih vlast zatrovala svojim lazima i propagandama.Zasto kod njih na vlast ne moze doci normalan covjek ,vec sve neki nacisticki debili ,kojima je zadatak da truju narod i da tako glup padne u totalne kandje lazi i siromastva,kad ih osiromase na tanjur za svaki obrok im serviraju mrznju prema srbima da su srbi krivi za sve i tako gladni i glupi ne preostaje im nista vec da smrtno mrze Srbe a neznaju ni sami zasto, to se zove ustaski izum. :)) :smile16: :smile17:

KOLIKO
24-02-2009, 08:43
SAM ti puta rekao:

NEKA VAM JE LEPA KUCA, MA GDE BILA!

I nemojte nam dolaziti kontaminirati sredinu... Od vas znamo samo za uzase od 1918 pa nadalje...

Dajte da se to razrjesi POTPUNO i jednom zauvjek... - SVAK svojoj kuci!
I neka mu je lepa!

A ti - tu smo te godinama rascerecivali i sad si paranparcad - pokusavas pronaci neke novije zrtve koji ne poznaju tvoju perverziju i tvoj kontaminirani mozak... tako da bi u inicijalnoj fazi zadovoljio ponesto od te tvoje perverzije...

KKazi gdje si - na kojim forumima - imenima da te jos malo pritisnemo... da zadovoljis i onu mazohisticku nastranost koja (uz sve druge perverzije kojima si obdaren) - te i dalje tjera u nove "pobjede"...

Ma ima me
24-02-2009, 12:59
bre svugde, a ovde me sve manje jer nemam posla posto su Shef i ostali sasvim dovoljni.

Vidim da si pokusao isprovocirati neku diskusiju na serbincafe, ali sam si video da tamo nema leba, da za one diskutante kao da ne postojite. Druga kultura potpuno.

nisam bio
24-02-2009, 13:40
tamo - i tamo niti necu ici... to me jako malo zanima...

reci ti meni gdje si ti na HR forumima...

Ma on je
24-02-2009, 19:13
u picki materinoj, ×××××n ko ×××××n.
Meni izgleda da je on neki invalid (u glavi za sigurno) pa zivi od pomoci neke glupe zemlje, kao sto je Klokanija.
To je neki siromasek, koji je ostao za××××n od DOMOVINE i MATICE CIGANSKE.
Ostavi ×××××na na miru i neka ide u ××××× materinu, kad je tako glup.
:smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16: :smile16:

Ebo zemlju
24-02-2009, 22:14
i njenu demokratiju gde vlada ksenofobija, diskriminacija, beznadje, nesigurnost, mrznja. Sta bi ja imao od te domovine?

----------Ostajte tamo!----------
Ostajte tamo, sunce ovog neba
Nece vas grijati ko sto tudje grije
Gorki su ovdje zalogaji hljeba
Gdje stana nema i gdje posla nije.

Od svoje majke ko ce naci bolju?
A majka vasa zemlja vam je nova.
Bacite pogled po minskome polju
Svuda su kuce bez vrata i krova.

Za zemlju ovu vi ste bili krivi
Uzori svijetli sto uteci znase.
U novoj zemlji ostanite i vi
Ne dajte da vas povratkom plase.

Ko cvijetnu granu kad proljetna krila
Okite je listom i ukrase medom
Bez vas bi maceha domovina bila
A maceha ne place za izbjeglim cedom.

Ne dajte tuzi da vam dusu pati
Ostanite tamo u narucju svijeta.
Zivite zato da mozete slati
Rodbini vasoj para i paketa.

Ovdje bi svako da vam pamet soli
A tamo niko rusiti vas nece.
Bolji su tudji i zidovi goli
Nego rodne kuce kud se tudjin sece.

Tamo vam svako bratski ruku steze
U vasem kraju za vas pelin cvjeta.
Za tudju zemlju sve vas, sve vas veze
Povratnik svaki ovdje samo smeta.

Ostajte tamo, sunce ovog neba
Nece vas grijat ko sto tudje grije.
Gorki su ovdje zalogaji hljeba
Gdje stana nema i gdje posla nije.

Ovih par
25-02-2009, 00:06
strofa posebno se odnosi na HR:

Od svoje majke ko ce naci bolju?
A majka vasa zemlja vam je nova.
Bacite pogled po minskome polju
Svuda su kuce bez vrata i krova.

Ovdje bi svako da vam pamet soli
A tamo niko rusiti vas nece.
Bolji su tudji i zidovi goli
Nego rodne kuce kud se tudjin sece.

Ziva istina, jos pustoline devastirane i dan danas, i koliko hoces bosanskih hr koji se razbaskarili u tudjem.

Ma koji Aleksa Santic, onaj ko je napisao gornju pesmicu je pravi genijalac.