PDA

Pogledaj cijelu verziju : Golf TDI, pa sta nam to rade?



vw-fan
19-05-2002, 12:50
Citam malo pa katalozima i vidim da Golf 1.9 TDI sa istom kubikazom postoje verzije sa 90 ks, 100 ks, 110 ks, 130 ks i 150 ks. Cuo sam da je jedina razlika izmedju tih motora u chipu. Zasto je onda ovaj sa 150 ks tolko skuplji od ostalih kad proizvodnja chipa u danasnjim uvijetima, tj. kad je vec napravlejn i treba ga samo kopirat, kosta nekih 20 kuna. Dobro treba se i masina koja ih stanca amortizirati, ali u miljonskoj prodaji se to vrlo brzo amortizira. Mislim da je ovo cista pljacka iz Vw-a. I kome uopce trebaju tolko istih dizel motora. Mogu mislit kolko je onda trajan onaj sa 150 ks, kad se temelji na onom iz 90 ks. Vjerojatno je nakon 100.000 km spreman za zamjenu.

Stevo_
19-05-2002, 13:36
ej vw-fan kaj nisi ti cuo za pojam turbo diesel? inace oznaka za taj naziv ti je tdi kod golfova i vag-a opcenito. to znaci da se ta snaga postize turbo punjacem a ne cipom. i snaga se brijem moze izvlaciti iz turba do nekog limita. znaci da je golf tdi sa 110 ks snagu dobio turbo punjacem. ak sam u krivu slobodno me ispravite.

Jam on it
19-05-2002, 13:43
Čekat ćemo bullita da te ispravi. On će sigurno točno objasniti što je različito kod različitih TDI motora. Pritisak turbine, itd, da ja sad tu ne ××××m...

Calibra Zender
19-05-2002, 13:46
Razlika je u elektronici koja upravlja radom motora. Dakle razlika je i u chipu. Iz istog obujam motora različitim chipovima VW vadi različitu konjažu. Da li je to cijela priča ili ima još koja finesa ne znam. Ali je 99% stvar u elektronici, a ne turbo punjaču.

Stevo_
19-05-2002, 13:56
calibra kaj je fakat razlika u elektronici? brijo sam da je u turbu. isto kod i kod benzinaca. fala kaj si se javil i ispravil me, sad cu znat ubuduce. ipak nisam takav poznavatelj motora i tehnike, ali covjek se uci dok je ziv.

Girrari
19-05-2002, 14:00
A ja sam 99% siguran da je Calibra u pravu! :)

Najjeftinije je napraviti jedan motor koji može izdržati određen raspon snage i onda elektroničkim putem regulirati snagu tog motora. Tak ne moraju raditi 4 različita motora, već samo prigušuju snagu kako bi dobili manje konja i time zbog tršarina omogućili lakšu kupnju!
Moguće je da ima još caka, ali vjerujem da je u biti o tome riječ.
Ako griješim ispravite me; naravno da želim naučiti više!

Jam on it
19-05-2002, 14:00
Pa chip ce nalazi u centralnom kompjutoru i on kontrolira rad svega, pa tako i turbine. Nema chipa, turbina(i još štošta) ne radi... Čekaj bullita, taj je maher. On slaže neke čipove, kolko sam ja skužio, i to dobre, ljudi ga hvale... Pravi je Chip ××××er...he,he

bullit
19-05-2002, 14:56
Jel me neko trazio...?
TDI, prica ide otprilike ovako:
prvi TDI (90 Ks), izasao je prije vise od 10 godina. Bio je revolucionaran jer je bio prvi motor sa direktnim ubrizgavanjem (znaci u komoru za izgaranje) Za to vrijeme performanse su bile nezamislive za dieselski motor. Potrosnja je bila minimalna.Zatim je dosao TDI("I" je bilo crveno) 110 Ks (sa varijabilnom turbinom, boljim poerformansama. Sad imamo potpuno nobu generaciju TDI-ja ("DI" crveno, sa 100, i 130 Ks. Potuno novi princip rada, sa pumpe-diese sistemom. U manje aute ide 100 ks varijanta (Fabia i sl) u vece 130 Ks (Passat, A4 i sl). Zadnja verzija je GTI TDI (sve crveno), 150 Ks, koji ide potpuno isto kao i benzinac 1.8 Turbo. Da ne bude zabune, kod svih, bez obzira na razlike u koncepciji i turbinama, su i posebne elektronike, bez kojih naravno nista takvo ne bi bilo izvedivo. Uglavnom, raj za chip tuning... ;)

M_7
19-05-2002, 18:08
Bullit vidim da najbolje poznas turbo dizelase pa ak ti nije bed ostavi svoj mail htio bi neke informacije, a da sad ne pricamo po forumu... hvala

doc
19-05-2002, 18:25
prvi TDI je ipak bio onaj u Fiat Cromi, pred negde 14 godina. :)

VR6
19-05-2002, 18:30
E svasta. Nije sve u cipu. Kao sto je Bullit objasnio, ima novi sistem i stari sistem. Iako rade na slicnom sistemu, isti nisu nikako. Jaci TDI serijski sa 110 KS ima jos neka ojacanja, za razliku od onog sa 90 KS. ABT radi tuning onog sa 90 na 120, a onaj sa 110 moze na 140, a onaj sa 130 na 180. Zasto neurade onaj od 90 na 180, vjerovatno jel je to nemoguce bez vecih izmjena. Isto kao kod normalnih auta i sportskih, sportski imaju razna ojacanja da bi podnjeli vecu snagu motora, iako je izgled isti. Jaca lamela i slicno da bi podnjela veci napor, tako je i sa ovim TDI-ima. U principu sistem je isti, ali uz cip se urade jos neke izmjene. Isto kao i motori serijski i oni iz F1, rade na slicnom principu ali oni u F1 su radjeni od izdrzljivijih materijala, pa mogu se vrtjeti i na 18000-19000 o/min.

bullit
19-05-2002, 19:32
Doc, u pravu si, Croma je bila prva.Ja sam govorio samo o VW TDI-ima, jer je takvo bilo i pitanje.
Inace, moj mail je goc355@yahoo.co.uk ak neko nesto treba. ;)

mara
19-05-2002, 20:16
koja je razlika izmedju direktnog ubrizgavanja i pumpe -diese?za bullit
najvaznije je da je croma imala prvi tdi,sunac vam poljubim.ali je VW napravio dobar posao prije 10 god bez obzira na to

bullit
20-05-2002, 00:07
Direktno ubrizgavanje je kad se smjesa ubrizgava direktno u cilindar, tj. dizna je na mjestu gdje se kod benzinca nalazi sjvecica, i rasprsuje se direktno na celo klipa. Tako dolazi do puno vece iskoristivosti goriva (nuspojava je slabije grijanje kod TDI motora, upravo iz istog razloga).No razvod do cilindara je jos uvijek vise manje klasican. Kod pumpe duse, svaka diza ima svoju posebnu pumpu, i na taj nacin se omogucavaju jos veci pritisci u sistemu napajanja gorivom (sto donosi jos vecu snagu, uz jos manju potrosnju).

laik
20-05-2002, 04:36
ne daje chip motoru snagu

cip upravlja pritiskom u turbini,ubrizgavanjem,smjesom,....i kaj ja znam s cim vise

tak da promjenom chipa se samo mijenjaju i poboljsavaju funkije navedenih dijelova

pa nije sad,kupis chip i u njemu se krije 20 konja

razlika u cijeni mislim da je prevelka,ali u tim motorima nije razlika sam u chipu,mislim da je i cijeli motor ,zbog vecih opterecenja,napravljen od jacih materijala,a tu je jos i jace i zahtjevnije podvozje,mjenjac,.....

ali ni to ne bi trebalo opravdat tolku razliku u cijeni,ali mislim da i velki dio te razlike nastaje poslje tvornicke cijene,raznim nametima i trosarinama

inace,pravu razliku bi trebalo gledati po osnovnoj cijeni koja obicno nije veca od par tisuca dm

bullit
20-05-2002, 07:53
Laik, malo je kontradiktorno to sto kazes.Istina je da su u cipu svi parametri rada motora i turbine. Isto tako je istina da se izmjenom tog software-a moze dici snaga bez problema, jer ima tu jos dosta prostora za svaki motor, da se dovede do ideale izmedju dobivenog i ulozenog (novca, goriva, voznosti i trajnosti). TDI motori imaju razlike u konstrukciji ovisno o snazi, ali ovo o ovjesu i ostalom, ne stoji. Jedino sto su uspjeli (morali, bolje reci) napraviti razlicito su mjenjaci, zbog izuzetno velikih ok. momenata koje ti motori proizvode.

307
20-05-2002, 09:17
Što se da napravit sa Peugeotom 307 2,0 HDi 90 KS. Koliko se da pojačati, čime i koliko to košta ako mi itko može odgovoriti?

Thanx

TDI 115KS
20-05-2002, 10:38
Bullit, vidi se da se razumjes u TDI motore. Aj mi molim te reci da li se u Golfa IV ugradjivao TDI od 115 KS (ja osobno mislim da je i da je imao crveno D i crveno I), ustvari da li je uopce postojao taj motor. Neki govore da jest, a neki da nije...

laik
20-05-2002, 11:33
ugradivao se i imao je crveno DI.........sad tu oznaku imaju 100 i 130 ks


nego primjetio sam da ovaj novi tdi od 100 ks ima veci okretni moment od starog 110

Macimudan
20-05-2002, 12:42
Jal on bio diesel, jal tdi jal bilo koji diesel, najbolji je. bez dileme!

jos ako je nov, eiiiiii... :))

Koko
20-05-2002, 13:06
Da se i ja malo ukljucim... TDI sa 115 KS je postojao i radilo se o prvom pumpe-duse TDI-u. Motor se kratko proizvodio paralelno s onima od 90 i 110 KS, pa kratko bio zamjena onom od 110, pa je zamijenjen modelima sa 100, 130 i 150 KS.

bullit
20-05-2002, 14:58
307,na HDi od 90 Ks procedura ide ovako: procita se originalni software, spremi na jednu memorijsku karticu koju dobijes(tako da uvijek mozes vratiti na original, ako zelis), a novi software se ucita u tvoj procesor, i to je to. Potrazi grafikone na superchips.co.uk, sve ce ti biti jasno.

mara
21-05-2002, 00:10
daj mi bullit reci cuo sam da tdi motori nisu pogodni za chip tunning.reci mi molim te koliko oni stvarno smanjuju vijek trajanja motora,ali iskreno.i dali se to uopce isplati

TDI 115KS
21-05-2002, 10:44
Hvala na odgovorima, samo ste potvrdili moja misljenja o TDI motoru od 115 KS. Bullit jos jedno pitanje za tebe ili bilo koga tko zna odgovor: Moze li se napravit chip tuning na Golfu IV 1.4 16V, koliko bi mi to smanjilo vijek trajanja motora?

Calibra Zender
21-05-2002, 16:24
Normalno da se može i na tom benzincu napraviti chip tuning. I bullit će reći da ako se napravi kako spada da ne smanjuje vijek trajanja motora. Ali literatura ipak govori suprotno, vijek se smanjuje i potrošnja raste.
Turbodizelski motori su san chip tuninga.

dragstar
21-05-2002, 21:27
Tek sam danas opet sjeo za kompjuter, pa da napisem koju.Kao prvo , vec sam pisao da redovito pratim Auto Bild vec 11 godina, pa se tako dobro sjecam jednog teksta o razlici 90 i 110 ks TDI-a.E , ne bi vjerovali , ali na 110 ks motoru su izmedju ostalog ojacani klipovi i klipnjace, ventili, turbina ima promjenjivu geometriju(mislim da je bilo jos nesto , ali se ne sjecam), i naravno je promijenjen i software za upravljanje motorom.Naravno, tuneri ti tih 110 ks dadnu samo sa drugim chipom, tj.softwerom, opcenito kod turbo motora se veoma lako dobija na snazi, samo se poveca pritisak turbine, a kada se vidi koliko je fabrickih promjena uradjeno da se dobije tih 110 ks , onda se treba zapitati o trajnosti tuniranog motora, pogotovo ako se poslije bude bas gazio.

bullit
22-05-2002, 00:55
Ne da mi se ratovati s vjetrenjacama. Moj mail je goc355@yahoo.co.uk, ako nekoga nesto zanima od svega stosam ispricao na forumima, nek se javi.

JTD
22-05-2002, 09:18
Vidim da tu svi sve znaju, ali koliko cujem, i ALfe rade razne snage cak i iz potpuno istih motora, bez promjena u konstrukciji, dakle ipak je razlika samo u elektronici. (105 i 120 ks 1.6 Benz, JTD 1.9 u Fiatu ima 88 Ks, u Alfi 105, odn. 110) pa prema tome, sve je jasno onome ko zna citati, ali takvih je ovdje malo, izgleda.

dragstar
22-05-2002, 21:15
Evo bas danas dobih zadnji Auto Bild broj 20 od 17.05. i u njemu tekst o chip tuningu za golf TDI sa 100 ks u seriji.Testirano je pet razlicitih kompleta za chip tuning koji obecavaju razlicita povecanja snage i svi razlicito kostaju.Rezultati su interesantni ali ne bih sada o tome vec nesto o tome sta se sve desava sa motorom kada se samo uradi chip tuning.Kao prvo kod golfova sa 130 i 150 ks drukciji su, sto sam vec pisao klipovi , klipnjace, cak je blok motora izliven od drugacijeg celika!Dalje hladnjak rashladne tekucine i ulja je veci kod jacih verzija a i mjenjac je sa 6 stupnjeva.Pazite ovo:pri punom gasu TDI motor ima stupanj korisnog djelovanja od oko 30% .Dakle, da bi dobili 20 kw vise korisne snage mora se u obliku goriva dovesti oko 60 kw vise.I onda 20 kw imate korisne snage a ostale dvije trecine su cista toplota koje se motor mora nekako rijesiti.Pola od toga ode kroz auspuh, dakle predje preko turbine!,a jos preostalih 20kw mora da savlada serijski hladnjak za ulje i rashladnu tecnost.A sa 20 kw se jako dobro mogu grijati dvije kuce, samo za usporedbu o koliko se toplote zapravo radi!Dalje,snaga se dobije uglavnom povecanjem pritiska punjenja turbo punjaca te ubrizgavanjem vise goriva.Serijski TDI ima turbopinjac podesen na 1,05 bara i max 208 000 okr/min.Chipom se tjera na 1,25 bara a to odgovara 280 000 okr/min, pa neka turbina to izdrzi na duzi period.Sto se tice ubacivanja vise goriva, pumpa-duza na TDI- u je napravljena za max pritisak od 2050 bar, a kod tuniranih se pritisak dize na 2500 bara, sto je vec na granici prsnuca.Koga jos vise zanima moze ostaviti e mail pa mu mogu pokusati poslati tabelu i taj tekst.

dragstar
22-05-2002, 21:18
Budi uvjeren da se i kod Alfi i Fiata ne radi samo o elektronici! Sto posto da i oni rade izmjene na mehanickim sklopovima, konacno i za njih vrijede isti zakoni fizike!!

Calibra Zender
22-05-2002, 22:59
Dragstare
Slažem se s tobom. A u Bullitovom tuningu nema ničeg drugog osim elektronike i software-a. A koliko će (kraće) trajati motor zbog materijala koji jednostavno ne mogu prkositi silama prirode i zakonima fizike to samo Bog zna. I oni koji su to iskusili na svojoj koži. A isto tako ne vjerujem da je samo češća promijena ulja dovoljna da neutralizira sve negativne učinke po motor.

Zanima me koliko bi kilometara išla moja bivša Vectra A da je imala ugrađen chip! Ja sam je prodao sa 300 000 km bez radova na motoru. Taj bi motor prdnuo na rosu barem duplo ranije. Isto ko i svaki drugi.


Bullite, a ti ionako ovdje reklamiraš sebe i svoj rad.

VR6
22-05-2002, 23:22
Vjerovatno i motor sa chipom u nekom slucaju moze raditi bez posljedica, ali koliko. Ako se neizvlaci max iz motora, moze dosta vjerovatno ok. To isto da se auto vozi stalno u crvenom podrucju rada, tada ce otici prije, ili sasvim brzo. Ali ako se neide u nenormalno i nevozi stalno max, sve bi trebalo biti ok. Samo uz vise paznje. Znaci ako se od motora neizvlaci previse, nevrti nekoliko sati na max brzini i ne vuce do krajnjih granica kao da je serijski motor, mislim da bi tada trebalo sve biti ok.

spwolf
23-05-2002, 00:02
da, to zavisi od motora do motora, koliko moze izdrzati... vr6, ako mislis da nakon chip promjene treba pazljivo voziti, zar onda nije bolja da to uopce ne napravis jer onda nema smisla to?

VR6
23-05-2002, 00:09
Pa vise ks, bolji start, ali mislim da ga netreba onda prziti maksimalnom sada koliko moze, jel nije predvidjen. Ja neradim chip tuning, ali samo kazem sta bi se moglo uraditi da bude ok trajnost, pa bi mozda sa vise paznje ok vozio svoje...

bullit
23-05-2002, 03:37
OK, ako mislite da reklamiram svoj rad, necu vise ni rijeci. Samo da znate,sveki auto je zagusen 8-12% na elektronici. Iz razloga neredovitog odrzavanja, loseg benzina, nemarne voznje i sl.To u biti i nije pravi tuning, to je samo dovodjenje parametara u idealu. A kao primjer za to kaj stalno trubite o trajnosti, ima nekoliko primjera, ali posto mi ne vjerujete ionak nije bitno. U engleskoj imate testni mercedes E290TD, napravio je 570000 km nakon chip tuninga, i jos se vozi, ali ne obazirite se na to. To je samo radi istinite informiranosti javnosti, vi svi namjeravate prijeci bar duplo od toga sa svojim autima, i sigurno cete uspjeti, samo ako ne promijenite chipove.

prodrive
26-05-2002, 20:53
bullit, izgleda da si usutkao neke sitne dusice... :))

Initiale
26-05-2002, 20:59
Bas sam jucer gledal na motorvisionu test gofa gti tdi kojeg je stunirao mtm,samo su stavili drugi cip i digli snagu sa 150 na 177 konja i bogme golf ide dosta dobro,ali jebacki trosi,preko 12 litara na testu,a za tu kantu traze nevidenih 42000 eura

bullit
26-05-2002, 21:12
VR6,u pravu si. Naravno da nijedan auto, tuniran ili ne, ne mozes i ne smijes voziti stalnona maximumu. To je, uostalom, i nezivedivo osim na Grobniku, areodromu ili za majstore kao sto su Calibra i antijunak. Ali da je dobro imati rezervu koju mozes iskoristiti kad treba ( u preticanju,ili kad ti jednostavno dodje gust) to je isto tako istina. Utom slucaju dobro je imati malo razumijevanja za ono sto se dogadja u motoru, paziti ga i maziti, ali neki nemaju vremena, volje i afiniteta za to, pa kenjaju svima koji misle drugacije. To je prava demokracija. Posebno sa njihovim argumentacijama, koje su milina za citat.

Calibra Zender
26-05-2002, 23:10
Opet mi indirektno ×××ך i opet ćeš se čuditi što ti odgovaram.
Ako trebaš nešto od mene onda mi se obrati, ali nemoj mi kenjati bez veze. Sam si sebe digao u neslućene visine ovog foruma. Pa ti kao sve znaš, nema kod tebe stvari u koje se ne razumiješ. A greške postoje samo kod drugih.
Pa Bullite, pa šta si ti to sebi umislio?

spwolf
27-05-2002, 07:47
ma kaj se bunis calibra... vidis da bullit hoce da malo zaradi... pa to je samo ljudski

;-)))))

bullit
27-05-2002, 08:25
Djeco, u ovih 6 godina kolko slazem te sitnice, nitko se jos nije bunio, i trazio da vratim lovu. I auti jos uvijek voze. A kad si kupe nesto novo, ponovno dodju. I to nesto znaci... a vi koji niste nikad probali, nemojte pricati.Kad probate, imat cete puno pravo na kritiku, ako bude razloga.Do tada, dopustite onima koji se bave time, i imaju neko iskustvo, da to objasne i obrazloze.

bullit
27-05-2002, 15:39
Calibra, procitaj i zadnji post pod chip tuning, pa da cujem sta ces sad reci, zivo me zanima. Naravno, i svi ostali sta dobrodosli.

prodrive
27-05-2002, 18:05
Calibra, svi cekamo tvoj odgovor...

anti...
27-05-2002, 23:17
Calibra, daj reci nesto ovom seratoru.Nemoj da ispadne da si odustao.

pain in the ass
28-05-2002, 13:20
Kaj se vise ne bute svadjali? Ko je onda pobjedio?

bool u gujici
28-05-2002, 14:21
Calibra bjezi van, nemoj da se ja napregnem :smile07: :smile07: :smile07:

-koment-
28-05-2002, 18:53
opel kalibra se ××××, malo si previše pun sebe SELJO ! ohladi malo !

justice
07-06-2002, 08:48
Izgleda da se pokazalo tko zna sto prica a tko ne.Drago mi je da je Calibra jednom morao zasutiti jer se uvijek pravi pametan i gura gdje mu nije mjesto.

Calibra Zender
07-06-2002, 14:43
Jedan te isti iskompleksiran i jala prepun krelac (vjerojatno mostarski) non stop koristi pun k...c nickova i kaki okolo. A šta će drugo kad mu je život odavno u silaznoj putanji!

q10
09-06-2002, 08:18
kad se ponadam da je s ××××××ma gotovo naletim na ovo majmune odi u bilo koji salon digni haube pa pogledaj skužit češ ako imaš imalo mozga

a o trajnosti kupi pa se uvjeri

o gluposti koje valjate ni mala djeca nebi shvatila ozbiljno

dada
16-12-2003, 14:45
jel ovo ??

Mehanicar
16-12-2003, 23:06
dada kakve ti rovokopace posjedujes - show ili si radila na nekim naftnim busotinama :) , u svakom slucaju lijepo

Porsche
17-12-2003, 15:35
Mehanicaru, preseravas se!!!!

turbo18
13-12-2012, 21:06
ja imam pitanje za bullita. Planiram da sebi uzmem golfa 4 ali sam cuo price da imaju turbine slabe pa neznam koji je motor najbolji ali i općenito?

Emanuel Cvjetanovic
31-01-2015, 15:14
vidim nema otvorene teme novi sam ovdje dali neko zna jesul isti klipovi kod golf3 tdi 66kw i golf 4 66kw

haneeya
26-03-2015, 11:46
Također nikad čuo, no zgledaju ok, još jedna kopija GY EagleF1.











__________________________________________________ _____________________



http://www.test-king.com/learn-language/IELTS.htm


http://www.test-king.com/learn-language/TOEFL.htm


http://www.goucher.edu/

student
20-12-2015, 20:40
vidim nema otvorene teme novi sam ovdje dali neko zna jesul isti klipovi kod golf3 tdi 66kw i golf 4 66kw


trebalo bi da jesu..