PDA

Pogledaj cijelu verziju : RUJE 2009

TETA
17-01-2009, 19:53
Ruska rublja na povijesnom minimumu
Zbog niske cijene nafte rusko gospodarstvo u sve većim problemima. Središnja banka nastavila je umjereno devalvirati valutu. To je inače peta devalvacija od početka godine, te čak 17. od studenog prošle godine
Ruska rublja pala je na povijesni minimum u odnosu na dolar i euro, javlja Reuters. U petak je jedan dolar vrijedio samo 32,7 rublji, a euro 43,15 rublji. Središnja banka nastavila je umjereno devalvirati valutu (to je inače peta devalvacija od početka godine, te čak 17. od studenog prošle godine), sve kako bi se prilagodila nižim cijenama nafte i gospodarskoj krizi koja nije zaobišla ni Rusiju. Od kolovoza prošle godine, kada je zabilježena rekordna vrijednost, rublja je pala čak dvadeset posto.
Kako javlja Reuters, Rusi su sve više zabrinuti devalvacijom valute. Mnogi se prisjećaju financijske krize 1998. godine, kada je vrijednost rublje pala za dvije trećine. Neki su zato već počeli mijenjati rublju u strane valute. »Naravno da sam zamijenio ušteđevinu u stranu valutu. Ne želim izgubiti bogatstvo«, rekao je za Reuters jedan bankar iz Moskve. »Hrana će biti još skuplja, lijekovi također«, izjavio je drugi poslovnjak koji je također kupovao dolara i eure.

TETAK
17-01-2009, 19:53
Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev izjavio je nedavno da je vrijednost od 31 ili 32 dolara za rublju prihvatljiva granica do koje se može ići.
Problem je i visoka inflacija koja bi, kako je rekao ruski ministar financija, u 2008. godini mogla iznositi oko 13,5 posto. Inflacija u 2009. mogla bi se usporiti i spustiti na 11 posto, no ona bi mogla biti puno veća (do 15 posto) ako će cijena nafte ostati ispod pedeset dolara.
Rusiju posebno brine neočekivano niska cijena nafte na svjetskom tržištu. Naime, Rusija je jedan od najvećih izvoznika nafte i plina, a njezin gospodarski razvoj u posljednjih deset godina bazirao se upravo na rastu cijena nafte. Još u srpnju prošle godine barel nafte prodavao se za skoro 150 dolara, a danas se cijena nafte kreće oko 40 dolara. To je ogroman gubitak za Rusiju koja bi velike gubitke mogla pokušati vratiti dizanjem cijene plina. Ruski premijer Vladimir Putin izjavio je nedavno da je prošlo vrijeme niske cijene plina. Inače, stručnjaci tvrde da je ruski državni proračun uravnotežen kad je cijena nafte barem oko 60 dolara za barel.

2009
17-01-2009, 20:39
RVACKIM ×××××NIMA
nema kraja!
Ovaj majmun tvrdi s pravom kako vrijednost Ruske rublje pada, ali onda dalje tvrdi da ce ta rublja "PASTI" na
31-32 $!
Za 1 rublju 32 $!
Takav bi pad pozelio svak na svijetu!
Trebalo bi stvarno ulaze na forum intelektualno kontrolirati!
Platite jednog lektora! Mozda ge je tesko danas nacdi, jer su lektori sigurno podvrgnuti akceptiranju tudjmaniziranja u sve neobuzdanijim jezicnim biserima.
Cekam te na kutu Ilice i Gajeve, kraj knjiznice (ali ne biblioteke!).
A da se o biserima iz sabora ni ne govori.
Nepismeni huskaci (i u redakciji VIDI-foruma!) morali bi bitionemoguceni da rvatiziraju Hrvatsku u svakom smislu.
Ovo je vec medjunarodna sramota!
:smile18: :smile18: :smile18:

Ma rekao
17-01-2009, 20:46
ja da rusi trebaju ZAVRNUTI slavinu - i nafti i plinu! Pa da zapad vidi...

(koliko ce Rublja vrijediti! - i sta ce rusi jesti!)

jeste
18-01-2009, 06:54
gubitnicima i porazenim ,nije nista drugo ostalo vec podmetati i podvaljivati Rusima jer im muka sto su ispred tog trulog zapada. :))

2009
18-01-2009, 12:04
najcudnije je u svemu da se ta rvacka rulja racuna zapadu, a nema bas nikakvih ni objektivnih ni mentalnih dodira sa zapadom.
Vjera je na zapadu drugacija,
(tamo je cak i muslimana ubit grij!)
Svi narodi se drze vlastitih kultura i zakona stoljecima
(nema mi mislimo da oni mislu da mi mislimo!)
U svim ustavima je iskljucen fasizam!
.....................................
Jedina dodirna tacka je KORUPCIJA!
A tu RVACKOJ nema premca!
RVACKA i SIEMENS!
Mozda bi to mogao biti razlog da RVACKA udju u EU, jer RVATI
znaju kako se to radi:
u vladi, parlamentu,zdravstvu,policiji,
i na najnizim cinovnickim mjestima, po hotelima, u saobracaju....svuda!
................................
Ipak jos se nije culo da je neko bio korumpiran kod KANTI ZA SMECE!

:smile16: :smile16: :smile16: :smile16:

KANTI ZA SMECE?
18-01-2009, 15:37
Zar neznas, da u tim kantama u Srbiji, ljudi spavaju u umiru u njima?
Zar ne citas novosti i Srbije?
Jadna ti keva, majmune vlaski.
Sto tvoj cale napravi i tvoja keva podbaci, to je protiv svakog zakona prirode. :smile16:

KANTI ZA SMECE?
18-01-2009, 15:39
Zar neznas, da u tim kantama u Srbiji, ljudi spavaju i umiru u njima?
Zar ne citas novosti iz Srbije?
Jadna ti keva, majmune vlaski.
Sto tvoj cale napravi i tvoja keva podbaci, to je protiv svakog zakona prirode. :smile16:

Ja cu ti
18-01-2009, 15:41
Tetko ponoviti - JOS JEDNOM - Ja (kao i Hrvati) NEMAJU protiv Rusa NISTA! - Ovo sam se malo sprdao TEBI, na racun Rusa, jer ih TI (kao i svaki Srbin) dizes u nebesa, Oni ce ti pomoc, oni ce te izvuci iz govana - "MI I RUSA 400 miliuna..."...

Kao rusi sad mogu ucjenjivati svijet jer imaju naftu, plin, sirovine itd... Imaju, ali nisu sami... a zahvaljujuci BAS tome, oni su se u zadnjih 5-6 godina vidno oporavili - a sta sad? Sve je palo vise od 50%... rublja kojih 25%... a na plinu DNEVNO gube OGROMNU lovu... Sta ti mislis da e stvari dobijaju zabadava? na lijepe oci? Ajde, vidjet ces sta ce Srbija dobiti od Rusa na lijepe oci? - Od druge ce godine i Ukrajina placati trzisnu vrijednost plina...

RUSI sad rade BUISSNES... i zive od BUISSNESA...

Bre Svede
19-01-2009, 00:12
kakav mi je to indikator sto je rublja pala.
Pao je i AU dolar ohoho (bio 90 USc, sad je negde tu ok 60c), ali to nikoga zivog ne uzbudjuje u toj zemlji. Sta vise, izvoznici i radnici iz turizma trljaju ruke. AU dolar jeftin => veci izvoz, veci dolazak turista.

Uopste taj odnos domace valute prema US dolaru i evru je ciklicnog trenda.
Pamtim kada je AU dolar bio 40 USc, nedavno je bio 90 USc, sada je oko 60 USc, a u celom tom rasponu, AU ekonomija je bila jedna od najjacih na svetu, jedna od retkoh koja se moze pohvaliti da jos uvek stoji dobro i da jos nije u recesiji.

Medjutim
19-01-2009, 00:22
ja Rusiju (potpuno neagresivan u odnosu na Amere prema ostalom svetu), dozivljavam kao novi vazan faktor u medjunarodnim odnosima, da se upravljanje svetom nece dirigovati samo iz Bele kuce vodjene svojim egoisticnim interesima na prvom mestu.
Isto tako, nadam se da ce doci do decentralizacije trenutnih centara moci, pa nam se nece desavati da ostanemo preko noci bez onoga sta smo decenijama zaradjivali.

Ja se radujem ne samo vaskrsu Rusije, ja se radujem sve vecoj ekonomskoj moci Kine i Indije, i iz ove recenice bi ti trebalo biti sve jasno.

A sto se
19-01-2009, 00:36
tice Amerike i odlazece administracije, neka ti posluzi ovo da malo razmislis, da su samo dve zemlje (Poljska i Indija) izrazile pozitivno misljenje o US!!!

Ova odlazeca odministracija je vec proglasena kao jedna od najgorih u istorija Amerike, sad a mozes zamisliti kakve ce je ocene stici posle "po zakonu inercije".

---SAD s naklonošću posmatra većina građana samu u dve od 21 države s velikim ekonomijama, rezultati su danas objavljenog istraživanja--------

Prema istraživanju urađenog s ciljem da se proceni globalno javno mnjenje objavljeno uoči inauguracije novoizabranog predsednika SAD Baraka Obame, Indija i Poljska, pored same SAD, jedine su zemlje u kojima većina građana Americi daje pozitivne ocene.
Internet istraživanje u kojem je učestvovalo 22.000 ljudi za Rojters je uradila agencija za ispitavanje javnog mnjenja Ipsos krajem novembra, nekoliko nedelja nakon što je Obama izabran kao naslednik Džordža Buša.
Buš napušta Belu kući sa zaostavštinom ratova u Iraku i Avganistanu, nezadovoljstvom svetske javnosti zatvorom u zalivu Gvantanamo na Kubi i globalnom ekonomskom krizom.
Najnenaklonjenije SAD su Rusija i Turska, nakon njih slede Argentina, Belgija, Nemačka i Holandija.

Ipsos je sproveo anketu u Argentini, Australiji, Belgiji, Brazilu, Kanadi, Kini, Češkoj, Francuskoj, Holandiji, Indiji, Italiji, Japanu, Južnoj Koreji, Meksiku, Nemačkoj, Poljskoj, Rusiji, SAD, Španiji, Švedskoj, Turskoj i Velikoj Britaniji. Te zemlje čine 75 odsto svetskog bruto domaćeg proizvoda, navodi Ipsos.
Istraživanje je trebalo da ustanovi šta ljudi smatraju važnim za ugled države i da li pozitvno gledaju na SAD, navodi Ipsos.
Najgore su SAD prošle kad je reč o spoljnoj politici. Samo je u SAD i Indiji većina Americi dala poztivne ocene po pitanju doprinosa međunarodnom miru i saradnji, dok su najlošije ocena došle iz Argentine, Turske, Meksika, Rusije i Brazila.
Anketirani su naveli da je za ugled države najbitnije poštovanje ljudskih prava, pa potom prava građana u toj zemlji i doprinos međunarodnom miru i saradnji.
SAD su dobro prošle kad je reč o standardu života i doprinosu svetskoj ekonomiji, ali su učesnici ankete te vrednosti rangirali kao manje značajne.
Sveukupno, SAD je povoljno ocenilo 72 odsto Indijaca, 53 odsto Poljaka i 74 odsto Amerikanaca, dok je 60 odsto Rusa i 55 odstu Turaka dalo nepovoljne ocene.
U devet zemlja su prevagnuli oni koji SAD nepovoljno ocenjuju, dok su u šest zemalja SAD imale više povoljnih nego nepovoljnih ocena, a nerešeno je u Velikoj Britaniji i Južnoj Koreji.

haha...
19-01-2009, 03:55
cemerika osta cemerika. :smile16:

Cinjenica
19-01-2009, 09:37
Je da seu USA od 09/11 nije dogodilo vise nikakvo teroristicko zlodjelo... Sprijeceno je ca 150 raznih pokusaja... NAJMANJE!

U EU je bio London i Madrid - a sprijeceno je 100-tinjak pokusaja...

Bush je bio opsjednut obranom USA od terorizma - on je bio skromnih mentalnih sposobnosti - ali je - sta se USA tice uspio... ´najvece je govm´no ujeo u Iraku...

I sta sada...? USA nije za mene neka zvijezda vodilja... kao Rusija za tebe... Ti samo moras zapatiti da Rusija ima 140 miliona ljudi a EU 500 miliona, te da je Ruska BNP 1/25 BDP-a EU-a...

Irelevantno
19-01-2009, 11:29
pricati o BDP i ko bolje zivi u situaciji kad milioni Amerikanaca gube posao.

Vazan privredni rast, a znamo kakav je u Americi i vecem delu Evrop - NEGATIVAN. Dva puta uzastopce NEGATIVAN == RECESIJA!

Ma nije
19-01-2009, 12:42
stvar u tome... A sta uopce dizzes glas...

´Recesija je onda kad u 2 kvartala za redom zabiljezis negativan rast. Kolikó ja znam to se JOS nije dogoidlo (samo jedan kvaral je a na drugi cekamo).

I opet - najteze brojke ce biti kod onih kojima je najvise pala cijena roba koje izvoze - te volumen,

Rusija ce tu OSTRO ispusiti... jer joj je skoro sve na cim se je digla i oporavila palo za ca: 50%! A to su uglavnom sirovine (sirova zemlja)...

Svedski je problem na pr. taj da joj se je izvoz znatno smanjio jer najednom, tamo gdje su izvozili - nema vise love da plate ... svi ce JAKO osjetiti 2009 - vidjet cemo ko vise ko manje....

Pa zar
19-01-2009, 13:37
cemerika i UK nisu u recesiji zbog toga sto su zabelezili negativni privredni pad 2 puta uzastopce?
Tako se racuna svugde u svetu.

Rako sam ti, za mene nije bitno da li to bila Rusija ili Kina ili Indija, ili Malezija. Bitno je da postoji neka ravnoteza i da se izvrsi decentralizacija ekonomskih centara moci.

Kina, Rusija, Indija bele impresivan privredni rast, i nece dugo potrajati te ce Kina preteci US po ekonomskoj moci, zivi bili pa videli.