PDA

Pogledaj cijelu verziju : Hrvatska je već u teškoj recesiji

Gojko Drljača
06-01-2009, 22:24
--Katastrofalni ulazak Hrvatske u 2009.--

Cijeli niz zloslutnih znakova s kojima smo ušli u 2009. godinu upozorava da se Hrvatska možda već nalazi u ozbiljnoj recesiji iako to službene statistike još nisu stigle zabilježiti. Više ne moramo najavljivati krizu, ona je stigla, samo je pitanje kolika će biti njezina cijena.

------------Iznenađenje-------------
Podatak da je u trećem tromjesečju hrvatsko gospodarstvo zabilježilo rast od samo 1,6 posto bio je znak za uzbunu u uredima hrvatskih makroekonomskih analitičara. Naime, ako je taj kvartal bio tako loš, onda je jasno da u zadnjem kvartalu ove godine možemo očekivati pad gospodarske aktivnosti.

Analitički ured Hypo Alpe Adria grupe već je u svojoj tjednoj analizi požurio i napisao kako “hrvatski BDP pada bez padobrana” te je poručio kako očekuju da će u 2009. hrvatski BDP pasti 1 posto (donedavna su prognozirali rast od 2,2 posto).

Više analitičara smatra kako ćemo već u ovom kvartalu moći proglasiti službenu krizu, tj. recesiju. Naime, službeno se recesija definira kao pad gospodarske aktivnosti dva uzastopna tromjesečja, a sada više nema dvojbe da će nakon lošeg zadnjeg tromjesečja 2008. uslijediti vjerojatno još lošije prvo tromjesečje 2009. godine.

Građani pritisnuti nizom novih viših cijena (plin, troškovi grijanja, autoosiguranje, zdravstvo, struja...) i očekivanim valom otkaza dodatno će racionalizirati potrošnju te će usporavanje domaće ekonomije biti bolnije nego što su mnogi očekivali.

Recesija u europskom okruženju samo će produbiti probleme.

Velike glavobolje imat će ministar financija Ivan Šuker. U devet prošlogodišnjih mjeseci bilo je jasno da nakon početnog buma opasno usporava rast prihoda od PDV-a, u istom razdoblju država je uprihodila manje od trošarina nego preklani. Sada je jasno da će Šuker morati smanjiti očekivanja poreznih i neporeznih prihoda u sljedećoj godini, a to znači da je već sada, u siječnju, vjerojatno otvorena velika crna rupa u proračunu.

Uz ovakvo usporavanje ekonomije jasno je da će još više usporiti punjenje proračuna, što bez upitnog refinanciranja iz inozemstva ili dramatičnog kretanja troškova može ugroziti likvidnost hrvatske države. Pojedini analitičari upozorili su kako očekuju vrlo brzo rebalansiranje proračuna.

-------------Pad trgovine------------
Ono što bi posebno trebalo zabrinuti vlastodršce jest činjenica da je prvi put u ovom desetljeću zabilježen realni pad prometa u trgovini.
(jedino prodaja zimskih aranzmana ima sasvim suprotan trend, hahahaha)

To znači da su se hrvatski građani pokazali osjetljivijima na inflatorne trendove u 2008. nego što se činilo prognozerima. Naime, često se zaboravlja na jednostavne činjenice da više od 100.000 ljudi u Hrvatskoj ima prihode manje do 2000 kuna, dok je onih s plaćama višim od 8000 kuna manje od 70.000.

Dakle, samo 70.000 ljudi može biti donekle neosjetljivo na znatno urušavanje standarda kroz više cijene, i to ako ne ostanu bez posla u valu otkaza koji slijedi. Ostali se moraju početi odricati čak i nekih osnovnih potreba, dok je nejasno kako će oni s primanjima ispod 2000 kuna uopće preživljavati. Činjenica da će poduzeća zbog velikih apetita države teško do kredita na domaćem tržišu upućuje na to da će se značajan broj tvrtki morati braniti umrtvljivanjem planiranih aktivnosti. Praviti se mrtav kao da postaje državnom strategijom.

Svede bre
06-01-2009, 22:38
pa zar ovo da pise tvoj omiljeni tisak koji je samo pre par dana pisao o najezdi 100.000 prebogatih Hrvata iz zemlje blagostanja i sarenih leptirica, na zimske centre Europe?!
Ne mogu da verujem!

Oni rade po sistemu vruce-hladno, zar ne?
Prvo ti udele bombonu pa ti zavale samarcinu.

Ah da, to je onaj list koja je od zlocinca Norca napravila pravu filmsku zvezdu, pa ga prate sve od spavace sobe do njiznika kako ××××, preko zenidbe (te u kojoj crkvi, u koliko sati, kada, ko su bile uzvanice)....HAHHAHAHAHAHA

U danasnjoj Hrvatsko, izdvoji grupu Srba civila Srba, streljaj ih, proglasi to brobom za hrvatsku slobodu, SLAVA ti je zagarantovana!
E jeste smesni... :) :) :)

Znas
07-01-2009, 10:28
Tetko, da mi je drago da si postirao ovo - jer nisam bas citao detaljnije HR financije/ekonomiju u zadnje vrijeme. To pokazuje da se HR sa krizom nosi bolje od vecine zapadnih zemalja - ZA SADA - A nadam se i nadalje... Gledao nekoliko srpskih dnevnika u zadnje vrijeme - preporucujem ti da pogledas - imas ih uvjek 7 dana unazad... pa da cujes koliko Srbija strepi sta ce se sa njom dogoditi vrlo uskoro!

U HR je jos zadnji kvartal bio RAST u privredi - malen (1,6%) ali IPAK! a CIJELI zapad, Baltikum, sve istocnoevropske zemlje VEC mjere MINUSE... Svedska je kruna (to ti znas ako putujes Tetko) pala za kojih 12-ak% na € (bilo je vise, eli se je malo oporavila - a Norveska kruna je pala VISE od 15% - o islandskoj da ne i govorimo... RASPOLOVLJENA... Bojim se Tetko da se neces moci toliko veseliti nad situacijom u HR... jer kako rekoh - HR se nosi bolje od vecine zemalja... a da ponovim - za 1 kunu trebas izdvojiti 13 YU dinara... A KAKO ce tek biti??

Metar2
07-01-2009, 10:37
Ma kakva katastrofa.
Pa zar zadnjih dana ne gledamo kolone Hrvata u skupim automobilima kako odlaze na mondena europska skijališta dok oni koji su ostali skupa s Bandićem u deliriju gledaju skijanje na Sljemenu uz zvuke ludilo bendova i jedva čekaju da za par dana pohrle u grandiozne nove dvorane vrijedne milijarde kuna na utakmice rukometnog SP-a. Po njima je Hrvatska na vrhuncu moći i slave. Kakav veleban početak godine. Ha, ha, ha,...!

Sta se
07-01-2009, 12:08
"propasti" HR tice - sta je tebi jos jedina i zadnja nada u zivotu - Tetko, bojim se da ce se to dosta prije dogoditi Srbiji - Ako se UOPCE dogodi Hrvatskoj...

Ali kako god okrenes Tetko, Srbija je UVJEK i u svakoj situaciji losija od Hrvatske - i to ZNACAJNO losija...

No tebi nije vazno da dobijes 1000 udaraca - samo da si dao JEDAN ...

PA, mozda ce ti se sad za taj jedan i ukazati prilika - a onih 1000 - nema veze - koza je vec kao nekoliko krokodilskih...

zemlja dembelija
07-01-2009, 14:22
pa najbolje privredno stanje
(i najpravednije!) u Europi, ko ima pare za skijanje-neka skija.
Ko nema sta da jede i pored kanti za smece-neka gladuje.Ko nema goriva-neka se mrzne.
Za ovo zadnje su krivi samo RUSI (komunisticka govna!)
Stanje je ipak bolje nego u Albaniji, mozda Bugarskoj i Rumuniji.
Eto ko Svicarska, Monaco i Lichtenstajn!
Sva mjeerila su u nasu korist.
Od svih sto gladuju , najmanje gladujemo mi.
Od svih sto prose, najmanje prosimo mi.
Od svih sto se mrznu, najmanje se mrznemo mi.
Ali u disciplinama korupcija, pljacka, otimanje, laz, nasilje,
tu smo ipak
najbolji, najjaci, nezamjenljivi.
NAPRID RVACKA!
ZIVIJA MRTVAC!

radi se
07-01-2009, 16:04
Tetko o tome da sam ja HR uvjek usporedjivaoi sa komparativnim zemljama - a to su zemlje ISTOCNE Evrope i novopecene zemlje EU...

A zbog tebe sam uvjek HR usporedjivao sa Srbijom - tek toliko da se vidi kako Srbija zivi poslije odsjecene sise... 1991-

A ti ??

Mema drugo nego NADATI se ! U nadi je spas...

A sta se sirotinje tice - nema niti mrvicu vise nego recimo u Sloveniji, ili BILO kojoj novoj clanici EU-a, - u svim je zemljama sirotinje PODJEDNAKO - ponajvise (od bogatijih zemalja) u USA...

u nadi je spas
07-01-2009, 18:08
U nadi je spas!
Konacno si shvatio, neinteligentno baljezgalo....!
Nada je zadnje sto umire,
ali umiranje ne zaustavlja!
..............................
Sve vase nade su religiozne ××××××stine kojima pokusavate zaustaviti
neminovni put u propast!
Prouci detaljno, bas kao ja, sve priloge SHEFA, koji je vec pred tri godine tacno i detaljno, doslovce kazao sta se sa vasim drustvom,
navikama,
pohlepama,
mora desiti!
IDE VRIJEME!

:smile15: :smile15: :o :o ;)

sjeti se
07-01-2009, 20:44
sta sam ja UVJEK predvuidjao da ce se dogoditi Srbiji - i SVE se je do sad dogodilo (dogadjalo) - mislim nije JOS sve - recimo Vojvodina JOS nije samostalna, niti Sandzak - Pasaluk JOS nije uspostavljen iako se obruc steze.... SVE, ama SVE ide svojim tokom, ali strasno polagano... HR je pred ulaskom u NATO (prakticno vec je) i EU jos 1 max 2 godine... vrijeme ide... Sjeti se ta je Seselj govorio?

Pa gdje je on sad?
Arkan? gdje je?
Sloba?
Gdje je?
Babic?
Martic?
Nikolic?
Vucic?
Ma da ne nabrajam tu seljacko/brdjansku/balkansko/opancarsku bandu....

GDJE STE Tetko?

A gdje smo mi? 1994 3.65 kuna za 1 (jedan) SUPERDINAR!

Danas 13 SUPERdinara za 1 kunu! To je skoro 50 puta...

Sta kazes Tetko?

Vas spasava MMF (ali ima da plesete kako oni sviraju) - a mi ?? U dogledno vrijeme se to nigdje na horizontiu ne vidi...

EEE jadna ti mama -

NADAJ SE! Moli se bogu... MOZDA?? ko zna? jednog dana? moji unuci? praunuci?...

Ma vidim bre
07-01-2009, 23:44
gde ste, sve mi jasno iz gornjeg clanka. Sad ce val otpustanja posle onoga vala na zimske centre Europe.
Vi zivite u valovima, ebo te.

Vidis kako izgleda kad Ruja zavrne slavinu. A ismejavali ste Rusiju po ugledu na Zapadnu Evropu. E sad cvokocite malo. Jel i ti cvokoces u Svedskoj?

Samo nekoliko meseci ranije hteli su sankcije Rusiji. HAHAHAHAHAHA

prevario
08-01-2009, 10:56
si se ... U HR NIKO ne cvokoce... U BiH, Srbiji, Bugarskoj i Slovackoj je najgore - HR nija banana - ona SAD ima rezerve za tri tjedna a da ne poduzme NIKAKAVE restrikcije... Pogledaj kako je u Srbiji (Uvjek ti govorim da Srbija u SVAKOM, AMA SVAKOM pogledu neuporedivo losije stoji od Hrvatske!!).

A sta ce Rus? Ako ne proda Naftu 8sad za 1/3 cijene od one ljetos, ili nikel ili bilo koju sirovinu za najmanje 50% vrijednosti od one prije godinu dana - u roku od 3 mjeseca nece imati sta jesti... Oni nikako ne razumiju koliku stetu u poslovanju si sa takvim potezima rade... Sad ce se u HR vjerojatno sagraditi terminal za uskladistenje VELIKIH kolicina plina... i onda?? Sta ce onda Rusi kad i drugi pocinju sa time? Jesti moraju... A Srbi, Bugari i Bosanci neka se smrzavaju...

budalo blesava
08-01-2009, 17:41
Ako takve drzavice kao Rvacka ne moze platiti rusku naftu i plin, zbog manjka eto svokocete i vi i ostala sirotinja, trazi je EU, Japan, Kina.
Neeuropskim zemljama je ××××no.
Nema kruva,
novca,
posla,
dosla zima,
ostaje samo
VIRA ISUSOVA.
Ali bolje ista nego nista.
Bjedna budalo!

mali vlase
08-01-2009, 18:29
kome pusis danas?
Vidim da neces pusiti rusima jer i vama ukidaju plin.
Kakva govnjarska braca?
Pusi ti 'RVATIMA, pa ces tako biti zadovoljan. :smile16:

jeste.
08-01-2009, 18:33
Kad ste htjeli zaratiti izmisljali ste razloge bez razloga ,te vam srbi i komunizam uzimaju sve Beograd pliva u vasim parama Srbi ovo Srbi ono .Dok sad kad su vas vasi za kratko vrijeme uvalili u toliki dug da ga nemozete nikada isplatiti i jos vas osiromasili sa svih strana i platu sebi odredjuju koliko im na pamet padne ,eto sad nemorate izmisljati imate od svcjih razloga na pretek da im se sijeme zatre zauvijek. :))

budalo rvacka
08-01-2009, 18:36
zar ne znas da je pusenje skoro svuda u svijetu zabranjeno.
Dakle ti meni ne mozes pusiti, nego SISATI, ISPITI, zbog moga kurca uzivati i zgrijati se bar za neko vrijeme.
Ti imas nadu, utjeha ti treba.
BLESANE katolicki.

Bratic mi je
08-01-2009, 21:35
bio sad za N.G. U Srbiji... kod rodbine... (Jagodina... takodjer moji poznanici) - Prica mi - CIM prodje granu na Bajakovu - ko da je usao na drugi kontinent - rupe po cestama, olupine od auta, smeca, nered, NERED... fasade otpadaju, nemar...

...bas onako kako smo mi zamisljali to istocnodrinsko podrucje!

hahaha
09-01-2009, 05:01
kako u vas bolje :)) :)) :)) :)) Slavonija ,Zagorje, lika i td kao da su u petom vijeku.Pricaj mi malo o tome ,mozete tu prosipati onima koji ne poznaju hrvatsku .To sto ste malo preureili neesto radi turizma to je sve a toliko se zaduzili ,pa da su se Srbi toliko zaduzili bila bi im drzava ko raj nebeski :)) Bio sam pre tri godine na moru kraj same plaze prepune kantonjere smeca od polomljenog namjestaja i okolo nikoga ni briga nije sto to to ztranci slikaju.O neredu nemojte samo vi da se javljate kad ste po tome poznati.U ovom ratu se vidjelo ko je koliko uredan i imucan.Muslimani i hrvati su se za vratove hvatali za Srpske stanove i kuce radi namjestaja ,tako isto u Hrvatskoj se davili izmedju sebe hrvati otimajuci se za srpski namjestaj ,dok su sami izmedju sebe govorili da niti hrvati ni muslimani nemaju ni blizu ono sto Srbi imaju i da je ogromna razlika kad se udje u kucu hrvata i muslimana a kad u Srba jer kazu kod Srba je kvaliteta i moderizacija dok kod vas vise stoke i njiva za oranje. :)) Sta su srbi od vas i takvi kao vi sve pretrpili ,razaranje ,pljackanje i otimanje da njima nije ni cuditi se da su jos u gorem stanju dok za vas je sramota da ste tolika sirotinja a toliko se zaduzili.Mogli ste za tu lovu zemlju iz temelja izgraditi i da vam jos ostane a ne gdje god da krenes u Hrvatskoj jad i bijeda .Jedino malo Zagreb i dalmacija nekolko gradova ono sve kao divlji zapad ,pusto i tuzno da tuznije ne moze biti. :)) :smile06:

Da znas...
09-01-2009, 10:13
HR je sta se REDA i RADA STRASNO napredovala u zadnjih 5-6 godina. Ja sam bio iznendadjen kad sam bio u Kninu 2005.. (idem svake 2-3 godine) - RED, CISTO... i svi putevi su u vrlo dobrom stanju - osim sta su neka sela okolo zapustena. Uglavnom - SVI putevi i sva naselja koja vode na liniji Macelj - Zagreb, Bregana Zagreb - pa dolje za Rijeku i Split... sve uz more i Istra - UGLAVNOM POTPUNO u redu - nema nemara, smeca, otpada... ceste OK itd...Istocno nisam OSOBNO upoznat...

Vozni park je iznenadjujuce nov - NOVIJI nego u Svedskoj, ALI, razlika je da su u Svedskoj auti VECI i skuplje kategorije... dok se u HR vidi jos pokoji Yugo, Zastava itd...

Ma dobro
10-01-2009, 00:14
ima li neke industrije u tom Kninu?
Koliko je BDP tamo? Jel jos 2000 dolara?
Da li i dalje narod zivi iskljucivo od socijale i humanitarne pomoci?
Da li su ona srpska sela jos uvek opustosena i zarasla u korov?

Gde si bre nasao Sibensko-kninsku zupaniju, ona je mrak u odnosu na sve ostalo.
Uopste, u nekadasnju ruzicastu zonu, sem u putove koja je u interesu turizma u globalu, ulog je NULA kuna.

Vi se uopste niste otarasili balkanskog sindroma ulaganja jedino u najveci centar. Kako je kod vas, tako je u Srbiji i elsewhere.

Uporedi BNP Zagreba i Knina i sve ce ti biti jasno. Odnos 10 : 1, ebo te.

Koji je
10-01-2009, 02:07
BDB u Knjzevcu? Knicu? Mladenovcu? Vukovic? Draca? Sjenica? Jagnjlo?

Knin ima BDP veci od svih gradova u Srbiji - osim MOZDA BG, NS, nesto gradova po Vojvodini...