PDA

Pogledaj cijelu verziju : GTA 1300 Junior



INTCP
08-05-2002, 17:44
Šta kažete na ovu zvijer?

Alfa Romeo GTA 1300 Junior
Gran Turismo Allegerita

Auto nikad nije bio javno prodavan, već je ponuđen direktno momčadima i pojedincima koji su vozili utrke.


Danas kada pojam Alfa GTA postaje ponovno popularan idealan je trenutak da se sjetimo što su ta tri slova nekada za Alfu značila. Alfa Romeo GTA -
1300 Junior svoje korijene vuče iz Giulie Sprint GT iz 1963, a model je jedno od prvih dijela tada mladog dizajnera Giorgettoa Giugara.
Predstavljena je 1965. i nazvana Gran Turismo Allegerita, gdje posljednja riječ na talijanskom znači lagan. Auto je olakšan za 25% ugrađivanjem aluminijskih dijelova karoserije umjesto čeličnih, bušenjem rupa na zupčanicima i izradom kućišta mjenjača iz magnezija. Pod haubom je legendarni DOHC dodatno pomognut s TWINSPARK sistemom paljenja. Auto je bio iznimno brz i pouzdan, ali je i s cijenom od 3 milijuna lira skoro dosegao polovicu cijene Ferrarija 275 GTB, što je za jednu alfu bilo astronomski mnogo.
Kako je automobil u osnovi bio namijenjen za utrke (tadašnje prvenstvo turističkih automobila) Alfa je trebala za homologaciju napraviti 1000 cestovnih automobila. Ipak, navodno je točan broj proizvedenih automobil 447, što pak nije moguče provjeriti jer Alfa i danas ljubomorno čuva tu tajnu. Motor ima 1290 cm3 i razvija 96 KS pri 6000 o/min, a najveća brzina iznosi oko 175 km/h. Za utrke Autodelta je motor opremila sa Spica ubrizgavanjem goriva tako da je nakon friziranja razvijao 165 KS pri 8400 o/min. Uz takav motor maksimalna brzina iznosila je oko 210 km/h.

Auto nikad nije bio javno prodavan, već je ponuđen direktno momčadima i pojedincima koji su vozili utrke. Posljedica svega je ta da GTA 1300 vjerojatno nikad niti nije uistinu smatran cestovnim automobilom.
Radi malog obujma momotor je izrazito neelastičan. Potrebno je barem 3000 o/min prije nego spojka može početi hvatati. Sve ispod toga i automobil će se ugasiti. Nakon toga brzina napredovanja ovisi o sposobnosti vozača da motor drži u gornjoj polovici radnog područja. Cijeli motor je napravljen iz aluminija i zvuči prekrasno. Mehanička buka s kombinacijom one koju stvaraju rasplinjači i ispuh čine simfoniju koja je neopisiva i ni sa čim nije usporediva. U ovom autu otkrivate da je puno veća zabava ići po zavojitim cestama stotinjak km/h, nego pokušavati probiti zvučni zid u nekom od modernih Ferrarija na autoputu. Ovaj auto još jednom dokazuje da osjećaj brzine puno više ovisi o uravnoteženosti i okretnosti, a manje o konjima i stvarnoj brzini. To je i bit svega; uživanje u vožnji od koje se policajcima neće dizati kosa na glavi, a Vama brojno stanje bodova na policijskom računu. Ovaj auto je sad star 35 godina, a ipak je mlad, lijep, poželjan, crven, seksi, lagan, jak, poseban.

Motor 4 cilindara DOHC, Twinspark
Obujam 1290 cm3
Snaga 96 KS pri 6000 o/min
Maksimalna brzina 175 km/h
Cijena danas Oko 45.000 Eura

INTCP
08-05-2002, 17:46
http://www.vidiauto.com/slike_auti/0.174926001017398794_alfa3_640.JPG

skoda
08-05-2002, 18:29
Pregovori sa Škodom oko montiranja vozila u Čačku su u tijeku i najkasnije za godinu dana u tom će gradu u Srbiji početi sklapanje nekoliko modela Škode, najavio je Milenko Kostić, vlasnik Auto Čačka, jugoslovenskog zastupnika tog češkog proizvođača automobila. Kostić je rekao da je od Škode dobivena suglasnost, te da je još potrebno dobiti suglasnost jugoslavenske vlade. Pogon u Čačku će, prema njegovim riječima, montirati modele Fabia i Octavia, u koje bi kasnije bili ugrađivani i domaći dijelovi. U početku će biti sklapano 2000 do 2500 vozila za jugoslavensko tržište i njihova cijena će biti za 10 do 15 posto niža od sadašnje. (

INTCP
08-05-2002, 18:32
E baš si našao temu da mi uvališ to smeće seljačino iz čačka nabijem te na tačka.

saint
08-05-2002, 19:21
definitivno najljepši i najbolji auto, auto za sva vremena sa mašinom čiji je duh veći od duha nekih ljudi... smatram da itko ko se i malo razumije u automobile mora znati cijeniti alfu 1300 GTA :smile06:

alfist_zg
08-05-2002, 19:53
bravo INTCP ...divota, krasota...nemam rijeci za to remek djelo iz Milana.
otkud si to prepisao ?

junior
08-05-2002, 20:09
steta sto se danas ne proizvode takvi auti. nema serva, abs-a, ni ostale elektronike, ali zato ju je negdi uzitak vozit. pogotovo po zavojitijim cesticama. dal ima koji primjerak kod nas?

dorfm
08-05-2002, 22:17
to ja trazim.ne GTA, ali njene seke

saint
10-05-2002, 19:41
ima juniorki i u Hrvatskoj. vidio sam jednu srebrnu nekoliko puta a ima ih u hrv. i crvenih. ali ne znam jesu li GTA...

alfist_zg
10-05-2002, 21:01
da ,ima juniorki , ali sumnjam da ima GTA

INTCP
11-05-2002, 16:38
Nema niti jedne GTA. Ne samo to nema ni Juniorke. Junior je izvedenica od Alfe GTV Bertone. Ima druzgačija svijetla naprijed, veća i više prema sredini. Tako izgleda i GTA samo šta je olakšana i blabla sve šta ide uz GTA. A ovdje ima običnih GTV Bertone.

INTCP
11-05-2002, 16:40
Ono gore je GTA, a ovo je GTV Junior.http://www.cuoresportivo.ch/alfas/Bertone/614x460/bertone-gelb-front.jpg

INTCP
11-05-2002, 16:43
A ovo je obična GTV Bertone 1750 ili 2000. 1300 je ista ko i ova samo šta ima samo jedne lampe, ali ne kao GTA već samo bez ovog dodatnog para.http://www.cuoresportivo.ch/alfas/Bertone/614x460/betonegiuliagtv1.jpg

Takve se daju nabavit u Italiji za 7000 eura. I tih ima i kod nas.null

alfist_zg
11-05-2002, 17:55
nisam bas skuzio INTCP...kakva je onda tocno razlika izmedu GTV Junior i "obicne" GTV Bertone ko sto si gore napisao...kako nema juniorke kad ima kod Valencica GT1300 Junior ?
i koja je onda ona iz splita izvrsno ocuvana zelenkaste boje?ja sam mislio da su to Juniorke , nisu? :smile11:

Sherfo
12-05-2002, 17:13
Ima jedna, normalno GTA kod mene u dvoristu treba je urediti

nino
12-05-2002, 18:01
http://www.madenoracing.nl/cars/sa-ps2.jpg


ja bi arđe ovo

INTCP
16-05-2002, 23:49
Calibra

gt_junior
07-11-2002, 22:12
INTCP,
nisi u pravu sto tvrdis da kod nas nema juniorki (Jedna je u garazi kod mene)a od valencica je takoder junior...inace se jos nazivaju kanterica (po skali onoj na prednjoj haubi)

DKW_
08-11-2002, 00:02
Kužite po ovoj crvenoj koliko 156 ima elemenata sa GT Juniorke?

INTCP
08-11-2002, 14:52
Sorry ljudi moja greška. Nema GTA jer ih je napravljeno jedva 400 komada cirka. Ima Junuiorki. Razlika se vidi na slikama između obične GT ili GTV i Junior. Junio ima kako sam rekao vweća svjetla jednostruka koja prelaze preko maske kao i znak. Svjetla su više prema sredini, a žmigavci su do njih a ne ispod njih u braniku kao kod obične. Obično je prostor gdje dođe maska prazan ili ima nekakvu mrežicu. Dok ova obična ima pravu masku. Ma pogledajte bolje prednje krajeve bit će vam jasno. Samo ne znam jesu li iznutra iste. Jedna o njih mislim obična im duplje kao 156 dok GTA sam siguran ima urice ali ne u dupljama vać na ravnoj ploči. Ne znam sad da li i Junior ima duplje ili ne budući da je izvana ista kao GTA