PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kad je HR vojska udarila na Staljingrad!

MILE POVIJEST
10-02-2008, 13:20
Pojačana 369. hrvatska pješačka pukovnija, inače najveća postrojba Hrvatske legije u NDH, bila je jedina strana postrojba koja je s njemačkom vojskom ušla u Staljingrad 1942. godine te došla nadomak Volge. U NDH je o njoj stvaran mit, ali i do danas njezino ratovanje na Istoku izaziva zanimanje.

Ono će biti još veće zahvaljujući Hrvatskom državnom arhivu i njegovu arhivistu Milanu Pojiću koji je pripremio knjigu pod nazivom “Hrvatska pukovnija 369. na Istočnom bojištu 1941.-1943.”, u kojoj najveći dio zauzima njezin ratni dnevnik, a danas će biti predstavljena u Arhivu.

-----------Nevjerojatan put------------
Upravo zahvaljujući i dnevniku i mnoštvu druge sačuvane dokumentacije, Pojić je rekonstruirao postrojbin put od njezina osnivanja do kraha u Staljingradu, ali i poslije, nakon zarobljavanja. Njezin ratni put bio bi i te kako dobar scenarij za pravi ratni film pun akcije te različitih zapleta i prevrata.

Do danas je nejasno čija je bila prvotna inicijativa o osnivanju Hrvatske legije i njezinu upućivanju na istočno bojište. Usto, NDH nikad nije objavio rat SSSR-u, za razliku od SAD-a i Velike Britanije, kojima je rat objavljen 14. prosinca 1941. Zato su hrvatske postrojbe bile sastavni dio tamošnje njemačke armije, a u proglasu kojim su se tražili dobrovoljci pisalo je da se ide u rat protiv boljševizma, a ne protiv SSSR-a.

Tako je
10-02-2008, 13:21
sredinom srpnja 1941., uz Hrvatski pomorski sklop, Hrvatsku zrakoplovnu legiju te Lako prevozni zdrug, koji su se svi borili na istočnom bojištu, osnovana i 369. pojačana hrvatska pješačka pukovnija. Priljev dobrovoljaca bio je tako velik da ih je bilo dovoljno za osnivanje još nekih novih postrojbi, a dobar dio dobrovoljaca čak je vraćan kućama!

Pukovnija je željeznicom prebačena na obuku u njemački logor Kaufholz kod Doellersheima. Na istočno bojište prebacivana je u 17 vlakova od 16. do 19. kolovoza 1941., do mjesta Dangeni u Besarabiji. Od 27. kolovoza nastavila je put pješice te su se sve postrojbe nakon 35 dana hoda i prepješačenih 755 kilometara okupile u selu Budinskaja. Na putu se pokazao i sav manjak dobrovoljaca, jer je disciplina bila izrazito loša, sramotna, sve dok nisu zaživjeli sudovi koji su koliko-toliko uveli reda u postrojbe.

Pukovnija je ondje ušla u sastav njemačke 100. divizije te je ušla u borbu kod Harkova. U rujnu 1942. posjetio ih je i Pavelić, koji je prije toga išao do Hitlera u Ukrajini.

MILE POVJEST
10-02-2008, 13:23
--------Rat u Staljingradu----------
Pokret prema Staljingradu izvršen je 26. rujna i prvi položaj bilo je područje sjeverozapadno od kolodvora i jugoistočno od zrakoplovne škole. Nakon žestokih borbi, preživjeli sudionici predali su se 30. siječnja 1943. Crvenoj armiji.

Meni se ovo
10-02-2008, 13:25
najvise svidja:

"Priljev dobrovoljaca bio je tako velik da ih je bilo dovoljno za osnivanje još nekih novih postrojbi, a dobar dio dobrovoljaca čak je vraćan kućama!"

To je bila kao jagma ko ce dobiti tu cast da udari na slavsku bracu Ruse.

E svaka vam cast, imate se cime ponositi
:)

vidim ja
10-02-2008, 15:29
nasa Tetko da ti prats sve sta se u domovini dogadja, pise itd... nije to lose... samo PECE, PEEEECE, kad znas da se tamo ne mozes pojaviti, kad si je izdao...a ko zna u kakvim si registrima upisan... ali naici ces - jednog dana! Hoces sigurno!

Inace sa njemcima u SSSR-u (i Staljingradu, izmedju ostalog) su se boili dobrovoljci iz 20-ak 30-ak zemalja... Rumuni, Madjari, Svedi, nizozemci, Talijani, Cesi... itd, itd...

Isto kao i sto je do njemackog poraza pred Staljingradom vecina Evrope bila za Hitlera... ali poslije su poceli mijenati stranu....

A ti...? UCI, CITAJ - sve, i narici, nadaj se da ce se nesto tesko, katastrofalno dogoditi HR...

Pokusaj zaboraviti uzasne osjecaje koji te muce u vezi MATICE i KOSOVA...

i gdje si sad?? U LIMBOU...?

Srbija nije
10-02-2008, 22:58
u limbou nego na pragu Evrope. Evo sta pise u Politickom sporazumu izmedju EU i Srbije, ponudjenog od strane EU:

"Prepoznajuci da Srbija ima kljucnu ukogu na zapadnom Balkanu kako u obezbedjivanju
stabilnosti tako i u pogledu ekonomskog razvoja i prosperiteta u regionu."

E tako EU vidi Srbiju. (hoces ceo sporazum?)

A sto se teme tice, u tekstu pise da ste jedini pored Nemaca koji su se borili u Staljingradu.

Meni je to sve poznato, samo nije da je bila JAGMA kome ce pripasti cast da UDARI na bracu Ruse. To mi je novo cuti.
A na Istocni front su slati oni po kazni.
Sto su normalni smatrali kaznom, vi ste to prihvatali kao cast.

Jos jedna stvar, novinar Vecernjaka jasno se referise na Hrvate a ne na nekakve ustasko postrojbe (verovatno sa ponosom). To pozdravljam, tako i treba. Konacno smo se prepoznali.

Konacno sve dolazi na svoje mesto. Sorka u vezi Titovog trga u Zagrebu meni pokazuje da je konacno doslo vreme da se pokaze ko je ko bez maske i rukavica.
Valjda ohrabren novim vremenom, novinar vecernjaka ustaske postrojbe hrabro i ponosno ih naziva hrvatskim. Bravo, konacno!

Medjutim ja
10-02-2008, 23:08
znam i zasto je bila jagma. Bilo sanse za klanja koliko hoces!
U tekstu pise da su se postrojbe ponasale sramotno.
Mogu misliti kako su jadni civili iskusili to sramotno izivljavanje na sopstvenoj kozi.

Pa jasna
11-02-2008, 11:55
je stvar da je to dio povjesti - HR povjesti.

I sta sad? HR povjest se pise od 626 godine - koliko je meni poznato...

A od onda vise zapadnog rimskog carstva nije bilo.... Katolicanstvo je bilo zapadno od Drine... i tada otprilike pocinje pisana povjest Hrvata... sve do danas!

Jeste,
11-02-2008, 12:51
sramotni dio povjesti.

Meni je bitno da ste skinuli masku, drugi recima, da ne nazivate ustase nekakvim hr odrodom.

Novinar je otisao i dalje od toga. Kroz njegov tekst provejava opravdanost slanja vojnika u Rusiju, pa sugerise da ih je trabolo poslati vise. Hahahahaha

Kurcio si se nekom HR antifastickom prosloscu, a video si kako ualo da dobiju batine na Titovom trgu.

A ovo je tek pocetak.

Sta bi bilo da vas EU koliko toliko nije doveo u red, ne mogu ni da zamislim.

Dakle, maske su strgnute :)

A nasa
11-02-2008, 14:06
Tetko...kad ces shvaiti da je Hrvatima stalo jedino do (I SAMO TO I NISTA DRUGOG!!))

HRVATSKE! Samostalne... svoj na svome... TOCKA!

Kad smo
11-02-2008, 14:41
vec tu...pogleda(te):

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2008,2,11,,108266.jl

Tesko tebi
12-02-2008, 00:53
kad povlacis paralelu izmedju saradnje sa Nemackom u osvajackom ratu na Rusiju (ukljucujuci tu ubijanja, pljacke, paljevine i silovanja po Ukrajini i Rusiji) i mirovnim misijama danasnjih dana.
Ti si totalni slepac i ×××××n.

Mene je novinar "Vecernjaka" odusevio.
On i je pokazao da vise nema sakrivanja iza ustasa.
Sada je valjda svima jasno sta je bila Hrvatska i ko ju je predstavljao u vreme drugog svetskog rata.

Ne znam sta ti mislis o novinaru, bas bi voleo da cujem?

Vidis kad je nedavno Nole izjavio na konferenciji za stampu posle meca sa Davidenkom, da su Rusi kao braca, dobio je burni aplauz novinara.

Tako nesto Hrvat nema kredita da izjavi, ismejali bi ga, a zna se zasto.

Nego kad si
12-02-2008, 02:55
vec na krajinaforce, ne bi lose da posetis i ovo:

http://www.krajinaforce.com/dokumenti/this_is_croatia.pdf

Ipak ti ne preporucujem ako nemas dobar stomak i ako se ne gadis rasecenih, razmrskanih i odsecenih glava, unakazenih tela i ostalih grozota.
Ne cini to nikako pred spavanje.

Sve je u slici i dokumentovano, i na zalostm sve je istina, verovao ti ili ne.

Kada posetis
12-02-2008, 03:04
taj link gore, i sve slike pogledas, javi mi da li si postao svestan sta si zucno branio sve ove godine i za sta si trazio excuse, i da li vidis monstruma u ogledalu!

Eh nije ugodno "Jutarnjem list" niti "Slobodnoj Dalmaciji" sto vide taj vas "ponos" dostupan svima.
Sta mozemo?

EEE nasa
12-02-2008, 11:43
jadna izbezumljena, izludjena i nadasve inferiorna Tetko!

A sta bi drugo od nase Tetke i mogli ocekivati...

Pa neka ti to bude hrana - JEDINA I OBJEKTIVNA...

Inace nasa Tetko, jedna obzervacija - Kako to da je po toj NDH sve zivo surovalo...klalo, ubijalo, rusilo: Partizani, Njemci, Ustase, Domobrani, Talijani, Cetnici -(iz Srbije i iz NDH)? A za sve vrijrme WW2 U Srbiji takoreci MIR... Zidovi i cigani masovno pokokani, nesto malo atentata na Njemce, pa malo njemacke osvete... i - dok Rusi sa partizanima ne oslobodise Srbiju - ...

Inace nagledali smo se srpskih slika uzivo, u boji, na filmu - po cijelom svijetu u 1990-im, nasa Tetko... od Vukovara, Sarajeva, Dubrovnika, Zadra... do Gorazda, Foce, Zvornika, Omarske i Srebrenice...

I budi siguran - NIKAD VISE (iza Drine) toga biti nece!

zABORAVIO DODATI
12-02-2008, 11:54
Najinferiorniji ljudi su poput tebe - oni koji su procitali samo jednu knjigu - (a jos ispisanu od jos vece inferiorne seljandurine)i preko nje gledaju na svijet u crnobijeloj tehnici...

A ti, kao i te inferirorne seljandure, uopce ne razlikuju epohe, vremne, povijest, proslost sadasnjost, nisu u stanju spojiti jedno sa drugim, asocirati itd...

I tako zive i tapakaju u mraku cijeli zivot... kao i ti...
...dolazis samo na batine, mazohisticki sve podnosis, ... a zanima me kako ti psiha (tvoje bivanje tu godinama je razotkrilo dosta toga - ali ima jos misterija za psihijatre) - kad stvarnost i sadasnjost gledas kroz crnobijele seljacko/srednjevjekovne filtere... a stvarnost i sadasnjost je -TO STO NORMALAN SVIJET VIDI I RAZLUCUJE, POVEZUJE I ZAKLJUCUJE...

Nista se ne
12-02-2008, 12:55
moze porediti sa ovim:

http://www.krajinaforce.com/dokumenti/this_is_croatia.pdf

cak ni ono sta je radio Dzingiskan.
Vecih grozota svetska istorija nije upamtila.

Da li si primetio onu zenu bez ociju?
Da li si uopste posetio sajt, i ako jesi da li ti je i malo bila muka?

i sta
12-02-2008, 14:49
sad nasa izludjena i inferiorna Tetko zelis reci??

Eto ja sam vidio (na slikama u boji!!) sasjecene seljake 1991, - DOSLOVNO!! SASAJECENE, bez udova, spolovila, ociju, poneko i bez glave) dopremljene traktorim u Sisak sa Banije (sve hrvatski seljaci)... njih oko 50. Na obdukciji su im u zeludcu pronasli vlastite testise, pa i penis...

Vidio sam (u boji na slikama) seljake koji su se pokusali oduprijeti sa lovackim puskama izvjezbanim cetnicima - koji su ih razoruzali, zavezali za stabla (bilo je ljeto 1991) zarezali kozu negdje na podrucji trbuha i napunili je solju, te zasili i ostavili ih tako da na suncu u najvecim mukama umru...

VIDIO sam cuda, nasa tetko, izludjena, izbezumljena inferiorna...

A i gledao sam kako je ta svjetina bjezala od zlocina 1995... a niko im nije nista - pustili su ih...

Gledao sam Racak, Srebrenicu, Focu, Gorazde, Bijeljinu... gledao i nagledao se Tetko... i sve to 1990-te godine proslog stoljeca... ali ja znam sad gdje je Drina...

Znam da je tu granica orijenta, ludila, srednjevjekovlja i najveceg jada koje je HR (a i drugi) narod dozivio u svojoj novijoj povejsti...

Ne jedi govna,
12-02-2008, 15:48
ne lazi, ne valjaj gluposti. Ti si se usrao, pa si zbrisao za Svedsku.

Nista se u istoriji od postanka sveta, ne moze porediti sa onim zlocinima iz ndh po morbidnosti, apsolutno nista, cak ni zverstva koja je cinio Dzingiskan.

Nisam ja izludjen vec izvoli i gledaj izvadjene oci, razlupane lobanje, odsecen jezik, izvadjena creva, izvadjeno dete majci iz utrobe.... Imas slika koliko hoces pa gledaj.
Samo ti skrecem paznju da to ne radis pred spavanje. Ili si i ti neki koljac pa te takve stvari ne doticu???

E tako, sad znas gde ces da ides da vidis vasu diku i ponos.

Procitaj malo o onim antisemistkim zakonima. I ono je da se zgrozis! :(

VLASE
12-02-2008, 17:22
IDI U ××××× MATERINU

Kad ste
12-02-2008, 22:35
slavodobitno, sa apsolutnom samouvjerenoscu i maximalnom doze balkanske divljine, zaliveni sljivovicom, krenuli na Hrvatsku, 1991, ja sam bio u HR 1 put u 5-6 tjedana. Meni je jedan od najboljih prijatelja kirurg u sisackoj bolnici . ja sam dobivao informacije iz prve ruke - On je cesto pod metcima koji su fijukali (sagnut) operirao ranjenike...

Imam masu rodjaka iz zadarskog kraja, nazalost neki su od njih i poginuli... SVE znam, SVE, nasa tetko...

Znam da ste vi apsolutno najkrvolocniji, najludji, sizofrenican narod... primitivan, izgubljen u prostoru i vremenu... i da se sad koprcate u svim govnima koje ste sami proizveli -

Svijet je odlucio da vas ukroti...

Znaci nisi
13-02-2008, 00:49
onaj link koji sam ti postirao.

Aki si video, ajde budi bar jednom covek, bar na kratko, pa priznaj da takve grozote nikad nisi video u zivotu.

Ubijanja u ratu nisu strana stvar, razaranja isto tako. Nije rat ako toga nema.
Ali mucenje civila i dece sve do smrti bez primera u istoriji po morbidnosti i bestijalnosti, to je ono o cemu pricam.

Ako budes bezobrazan i nastavio da negiras tu vasu "diku" i "ponos", naljuti ces me pa cu krenuti sa kazivanjem onoga jedinog prezivelog iz glinske crkve, i drugim stratistima ako zatreba.
I onda ces probati da mi uzmes nik, ali moci ces da me ufatis za kurcinu pravoslavnu.

Ali dovoljno je samo opisati dogajaj iz glinske crkve, nista vise!