PDA

Pogledaj cijelu verziju : Na proljeće bez viza u Evropu

NDH
10-01-2008, 05:31
Postoje velike šanse da već na proleće građanima Srbije bude sasvim ukinut vizni režim za ulazak u zemlje EU, saznaje „Blic“ iz diplomatskih krugova. Prema tvrdnjama na koje se pozivaju naši izvori, predstoji niz vrlo povoljnih dešavanja za Srbiju koja će rukovodstvu u Beogradu ubrzo biti predočena. Prema ovim informacijama, ovaj projekat biće sproveden u delo posle davanja dvojnog državljanstva pripadnicima mađarske nacionalnosti u Srbiji.

Da događaji idu u ovom pravcu ukazuje i susret evropskog komesara za pravosuđe i unutrašnje poslove Franka Fratinija i šefa srpske diplomatije Vuka Jeremića, nakon koga je naš ministar izjavio da će srpske vlasti i Evropska komisija u najbržem roku početi zajednički rad u cilju potpune liberalizacije viznog režima i ukidanja viza Evropske unije za građane Srbije. Iza ove diplomatski skrojene izjave, prema saznanjima „Blica“, pre potpunog ukidanja vizne rampe za građane Srbije i dolaska na belu šengensku listu, prethodiće odobrenje dvojnog državljanstva za građane mađarske nacionalnosti u Srbiji.
Da podsetimo, taj predlog je svojevremeno, tačnije 2004. godine, odbijen na referendumu u Mađarskoj, jer se sa tim nije složila vladajuća socijalistička partija u ovoj zemlji.
S obzirom na to da je nakon ulaska Mađarske u šengensku zonu između građana Srbije mađarske nacionalnosti i njihove matične države postavljena svojevrsna gvozdena zavesa, predsednica mađarskog parlamenta Katlin Sili, kako su nedavno preneli mađarski mediji, najavila je da o ovom pitanju uskoro treba da bude postignut konsenzus između socijalista i Fidesa, stranke bivšeg premijera Viktora Orbana koja se još odranije zalaže za ovu ideju.
Ono što je posebno značajno za Srbiju, a što je umnogome opredelilo i Budimpeštu da pristane na ovu odluku, tvrde naši izvori, leži u još jednoj činjenici: Srbija na proleće dolazi na takozvanu belu šengensku listu, što drugim rečima znači da vojvođanskim Mađarima, kao i ostalim građanima Srbije, dvojno državljanstvo neće ni biti potrebno jer će i bez njega moći da putuju širom EU.

Dugoročni plan
Prema našim saznanjima, u pitanju je zapravo dugoročni plan kojim Unija želi da na mala vrata u šengensku zonu uvede i Srbiju. Izvori „Blica“ pozivaju se i na reči Žolta Bečaja, predstavnika Mađarske u Evropskom parlamentu, koji je izjavio da se prvi put i Brisel složio sa tim da Mađari u rasejanju treba da dobiju dvojno državljanstvo.
U ostvarenju ove ideje Mađarskoj dodatnu povoljnost predstavlja činjenica da je najveći broj, oko milion, Mađara u rasejanju nastanjen u Rumuniji, koja je od 1. januara ove godine član EU i sledeće godine ulazi u šengensku zonu. Ostaje nerešeno pitanje Mađara u Ukrajini, gde zakonodavstvo ne predviđa dvojno državljanstvo, pa su tu Mađarskoj praktično vezane ruke. Ali gotovo 300.000 vojvođanskih Mađara koji bi ovom odlukom ostvarili davnašnji san o dvojnom državljanstvu, otvorili bi vrata mogućnosti da svi građani Srbije uskoro u EU putuju bez viza.

E moja nesreco
10-01-2008, 05:35
iz Svedske, crni dani nastupaju za tebe :(
Nista od one shtenare na Drini.
Pa dobro, mozemo mi da to zavrsimo cisto radi turisticke atrakcije.

Nema ti druge nego da presamitis artiju i da pises zalbu "Kako to, a gje su granice Rimskog carstva, ha ha ha?!"

HAHAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAAAAAA

dobronamjeran
10-01-2008, 08:51
ali, neispitan prijedlog.
Ta ne polazis ti valjda od "rvacke gluposti", da su ti skutarski stocari nasljednici Rima.Oni u smislu Vatikana
pokusavaju djelovati rimski.
Ali S.P.Q.R ne funkcionira sa skutorima, a polako i Sedes Apostolica
shvaca da je u pitanju "rimokatolickog skutorstva" Vatikan odigrao krivu kartu.
Sto bi onaj rekao:
KK u KuK!

Jooj
10-01-2008, 11:51
Koja si ti ovca...

EU vas sad malo kupuje, da vam jadnima ne bude tako tesko bez Kosova... pa vam pokusavaju ukinuti vize... koje za HR NIKADA nisu postojale uopce!

Sad si ti "na konju"... Sad ces da slavis! Znas li ti da niti Albanija, Makedonija i BiH nisu imali takve vizne prepreke sa EU kao Srbija!

cak moze i da bude
10-01-2008, 18:13
da "oni" nas kupuju! Kupuju se svuda i samo vrijednosti, koje icijenu imaju,
a govna se puste niz vodu, njih mozda treba samo neko da zagnjoji njivu.....

Ne znam
10-01-2008, 23:04
sta je, ali Oli Ren izjavi da EU ne moze bez Srbije. To svakom Srbinu imponuje.

A mi neceo bas po svaku cenu i kao guske u maglu jer Srbija ima vrednost, a prikljucenje EU ima svoju cenu.

Sutra ce se Srbija prikljuciti EU u jednom procesu na ravnopravnoj osnovi, ali isto tako Srbija se nikad nece odreci takvog giganta kao sto je rusko i kinesko trziste.

Nadam se da kapirate o cemu pricam.

btw, Srbija ima najvecu stopu privrednog rasta u Evropi za proslu godinu. :)

Pa jasno
11-01-2008, 11:06
je, odnosno CINJENICA je da je Srbija, kao Rumunjska, Bugarska, Kosovo, Albanija itd u EVROPI... to se izbrisati ne moze. I pitanje je KAKO tu Evropu civilizirati SVU, da nemas nekih podrucja gdje ti stalno izviru govna pa se moras braniti protiv epidemija, ××××××, nestabilnosti, itd...

Normalno je da je svima u interesu da takvih podrucja NEMA! Pitanje je kako ih maximalno brzo civilizirati!

Ufff ali sta EU ne moze bez Srbije? Ili Slovenije? ILI HR? ili Bugarske... to je svakome jasno da su to sprdacine... EU MORA imati stabilnost i civiliziranu okolinu da u miru moze prosperirati! TO JE TO!! Kao USA... 50 drzava ravnopravne... a pravila igre svima poznata!

A ZASTO?? bi iko UOPCE odustao od kineskog ili ruskog trzista...??

OCITO pojima nemas sta je globalizacija... STA JE svjetsko trziste...

A privredni rast! Pa hvala bogu da mora nekad krenuti, u Srbiji i MORA, ja sam tamo ulozio oko 1/3 svog kapitala. Jer kad nesto krene iz niskog nivoa mora ici brze... ali kad dodje do odredjenog nivoa... onda pocinju protesti onih koji se nisu "obogatili"... i rast neide dugo takvim tempom... Kina i India su nesto drugo, oni imaju nekoliko stotina miliuna rezervne radne snage koja je najbolja na svijetu, koja samo uskace...

Sta se EU tice, doci cete mnogo brze nego sta bi normalno trebalo - ali bez Kosova... odnosno ZBOG Kosova.

Kako rekoh, EU je dosta ××××××...

EU-Rvat
12-01-2008, 11:45
jos nisi u Europi a vec si europska ×××××× broj 1.
U popisu tvojih problematicnih zona, zaboravio si ili namjerno ispusti RVACKU, najproblematicniju od svih.
Ako se bas europskim vazenjima malih naroda bavis, moralo bi ti biti jasno, da se sve EU-odluke moraju donijeti
potpunim pristankom SVIJU EU-clanica.
Jednakovrijedan glas je iz Luxemburga
(400.000 stanovnika) i Njemacke (85,000.000).
Znaci i "mala Slovenija", koliko god je mala, za vas je na putu u EU nepremostiva prepreka, ukoliko se ne
budete ponasali onako kako to oni zele.
Zato se kanite ×××××rija i teritorijalnih malverzacija u Koparskom zaljevu. EU nije skutorsko-katolicka prcevina.

Nasa
12-01-2008, 20:56
Tetko...

Mala Slovenija mora plesati kao svi drugi... Evropa je cesto podjeljena po neuporedivo tezim pitanjima i onda moraju traziti konsenzus... i uvjek moraju manji zaplesati prema velikima...

A sta se PIRANSKOG zaljeva tice... to je jedna najobicnija sprdacina - za SLO stranu. SVI znaju gdje je granica UVJEK bila, pa tao i 25-06-1991 kad su republika priznele jedna drugu - U POSTOJECIM granicama!

Poslije su se jadni mali Slocenci (ja sam 50% Slovenac) zaplakali kako malo mora imaju u usporedbi sa HR - a dobili su ambicije jer su postali "pomorska zemlja" - i poceli su crtati svoje vlastite granice....

St se mene tice, HR im moze dati malo, da ne placu, ali kome dajes??? dobrom prujatelju, rodjaku itd... ali ipak NE ako on jednostrano kaze, "ma to je moje"... Ti ionako imas tako puno sta ce ti sve to, a mi bi to tako RADO imali... Onda bi se mozda i dogovorili... OK, eto vama malo mora koje bi TAKO rado, a mi bi rado - recimo - Planicu, ili Jesenice, ili Roglu i sl. pa ajde da se trampimo? ILI... ajmo za lovu? Ali ovako kako su se Slovenci ponijeli dobit nece nista! Ispali su kao najveci jadni papci...

50% Slovenac
13-01-2008, 11:48
a ostalih 50% ×××××n.
Najosnovniji, pocetni principi EU iz dana De Gola, Spaaka i Adenauera nisu ti poznati.
Ne treba ih u pojedinosti ni nabrajati, jer svaki koji bar i malo o Europi zna, zna da je ujedinjenost i to 100-postotna jedan od europskih uzusa.
Da se na nke moze utjecati sigurno je, ali postoji PRAVO, da i najmanji, najbeznacajniji clan moze, ako zeli, staviti svoj VETO. Dakle, ako Slovenija, Italija, Madjarska (ove tri sigurno!)ne zele da vas se u EU primi, mozete se nabijati na njeznik, sve dok vam ne prsne cmar!
A svadjati se o Piranskom zatonu (ne zaljevu!)onda mozete sve do onog trenutka dok vam EU ne zaprijeti sankcijama.
To onda kod sluzincadi jasno odmah uspije.

Sa tobom
13-01-2008, 16:37
je zamorno o imalo kvalifivciranijim pitanjima ista debatirati! Ti POJIMA o nicem nemas... POJIMA... TAPKAS u mraku sa 400 000 000 miliuna Rusa i slicnim ×××××rijama...

Reci samo jedno - KAKO je EU priznao HR, Sloveniju i BiH?? da li su svi bili za priznanje??

Sta ce sesad dogoditi kad ce Njemcka, UK i jos neke priznati Kosovo??

Sta ce jadan mali Cipar na to reci??

Svi u EU ce Kosovo priznati i tocka! Iako ima onih koji ga NIKAKO i NIKADA ne bi priznali!

Ti o stvarnosti pojima nemas...

Teorija je jedno stvarnost nesto sasvim drugo... Koliko su puta USA i SSSR (Rusija) upotri××××li VETO u vijecu sigurnosti??

A zasto bi jedna Slovenija, Madjarska i italija, koje su nam cak i potencialni prijatelji bili protiv HR ulaska u EU?? Sta se Rumunjske i Bugarske tice bilo je 10 EU zemalja koje ih ne bi htjele... ali vecina ih je ipak primila - nevoljko ali ipak... sad se kaju...

JOOOJ TETKO, JOOJJJ SELJKACINO, izbezumljena - bolesna,

S tobom
je zamorno o imalo kvalifivciranijim pitanjima ista debatirati! Ti POJIMA o nicem nemas... POJIMA... TAPKAS u mraku sa 400 000 000 miliuna Rusa i slicnim ×××××rijama...

Reci samo jedno - KAKO je EU priznao HR, Sloveniju i BiH?? da li su svi bili za priznanje??

Svi u EU ce Kosovo priznati i tocka! Iako ima onih koji ga NIKAKO i NIKADA ne bi priznali!

Teorija je jedno stvarnost nesto sasvim drugo... Koliko su puta USA i SSSR (Rusija) upotri××××li VETO u vijecu sigurnosti??

A zasto bi jedna Slovenija, Madjarska i italija, koje su nam cak i potencialni prijatelji bili protiv HR ulaska u EU?? Sta se Rumunjske i Bugarske tice bilo je 10 EU zemalja koje ih ne bi htjele... ali vecina ih je ipak primila - nevoljko ali ipak... sad se kaju...

S tobom

S tobom

S tobom
13-01-2008, 16:38

zao mi je budalo
13-01-2008, 20:52
Ti si samo 20% Slovenac, a ostalih 80% neurastenicni ×××××n. Vidis svak ptavi grjeske, pa i ja. Nadao sam se da ti se moze pokazati samilost i da te se moze uvrstiti bar u one koji su gijesili ali ne znaju zasto.
Ali samo monstruozne ×××××× odbijaju uze za spas u situaciji kad vec tonu i nestaju u blatu i kaljezima nacionalistickih neuravnotezenosti...
20% - 80% !!!!!
Rvacka je u tebi pobjedila Sloveniju!!

shefe daj malo
13-01-2008, 20:58
popusti!
Ti udaras po njima kao da ti nisu bas nista. Koliko sam ja shvatio , ti si isto tako neka vrsta Hrvata, ne Rvata, ti si onaj koji vjeruje da bas i u toj zemljici jos nije sve izgubljeno. Da je veci broj takvih kao ti, mozda, ali ti sam, cak i sa briljantnim jezikom, sa vatrenom mrznjom prema gluposti, sa velikom privrzenosti nejakima, ostajes u Rvackoj samo Don Kihot, jer Rvat je u zlocinu nepokolebljiv!

na znam
13-01-2008, 23:31
sta mislis, - ako je to granica u piranskom zalijevu - svakom iole upoznatom sa situacijom (tako i svakom Slovencu) je jasno gdje je granica izmedju Slovenije i Hrvtske u piranskom zalijevu.

Ona je tamo bila od 1945 - i sa tim granicama su se republike (a poslije i EU i svijet) priznale jedna drugu 25/06 - 1991.

cvjet
18-01-2008, 04:57
..ja sam krsteni kum jednoj divnoj djevojcici,njezin otac je slovenac.
Kaze on meni,-Kume;ove godine necu u Hrvatsku na more,ili Bugarska ili Crna Gora.-Zasto?pitam ga ja sa smjehom(a vec znam na sta cilja),sta ces u tim zaostalim
zemljama kad sve imas na Jadranu,sta ne ostanes u Sloveniji na vlastitom moru.
Ma,znas kakve su guzve na nasoj obali,a u Hrvatsku nece vise nitko jer stalno neki problemi s vama.-Mislis na to sto smo proglasili ZERP ili na razgranicenje i izlaz na otvoreno more?

cvjet
18-01-2008, 05:09
..ma ne to!Nego zasto se vi morate uvijek praviti najpametnijima i samo terate po svome.Ma kume-Mi se nepravimo najpametnijima;Mi to jesmo!I zato to drugima smeta.
Ne idemo mi masovno kod vas u Sloveniju na kupanje,niti vama branimo da izadjete sa barkom na medjunarodne vode,niti u vas zaljev idemo ribarit kao ni kod Talijana,nemamo cak nista protiv sto ste se poceli ponasati kao za vrijeme Jugoslavije;kad se niste druzili s ostalima u jugoslovenskim klubovima jer smo svi bili glupi "bosanac..
Ali moj kume;kad god ste nas zatrebali mi smo uvijek bili spremni pomoci.
Mi smo takvi,nase Hrvatsko veliko srce je od Boga dar svim ostalim narodima ovoga svijeta;pogotovo komsijama...

cvjet
18-01-2008, 05:20
..Mi vas Slovence volimo;pogotovo kad vas u nogometu pobjedimo ili rukometu,cak vam nekada i pustimo za dobro susjedske odnose a vi to neznate cijeniti.
Posebno volimo Srbe;stalno nas optuzuju za genocid a nemogu bez nas,cak i na nase forume se javljaju.Srbi su meni drag narod;nitko,ma bas nitko!ne zna tako lizati guzicu kao Srbin;naravno kad nesto od tebe treba.Nisu oni za to krivi,cak nije im to ni mana.To je njihov "brend,cijeli svijet njih prepoznaje po time.

cvjet
18-01-2008, 05:31
..Bosnjaci Islamske vjere su nam posebno dragi.Narod, koji se vise veseli pobjedi jedne Turske u sportskim natjecanju nego da narodi iz vlastite drzave(hrvatske,srpske)budu uspjesniji.Koji sami sebi stavljaju teret na ledja jer hoce da oni budu "gazde u drzavi zvanoj "mini jugoslavija.Nije im odgovaralo ostati sa Srbima u Jugoslaviji jer su se smatrali podredjenima i nisu mogli doci do svog punog izrazaja.Sad kad imaju svoju drzavu;sad se pitaju-Zasto nece nitko s nama?

cvjet
18-01-2008, 05:39
..I oni traze svoj izlaz na medjunarodne vode i kaze kako "most za Peljesac predstavlja veliku prepreku za njihova prava.Oni bi voljeli nesto sasvim drugo jer se osjecaju ugrozenim od Hrvata.
Ne sjecam se;kada su se oni to izborili za izlaz na more?Da nase Veliko Hrvatsko Srce nije njima dalo taj izlaz,taj dio kopna,da nismo ispostovali granicu;Oni bi morali za Crnu Goru da noge operu u slanoj vodi....

cvjet
18-01-2008, 05:48
..CrnoGorcima smo sve oprostili!!
Kad te netko gleda u oci i laze.-Nismo mi znali da su nas oni iz drzavnog vrha lagali.Da smo znali, nebi mi napali Dubrovnik i unistili i spalili sve oko njega.-Ma ne,zasto bi mi taj srpski Dubrovnik unistavali.Simpatican narod...

Imaju blistavu buducnost..
Pa Crno Gorski kum je njihov obicaj...
Zamisli kako su se "geni razvijali kad neznas tko ti je caca!

cvjet
18-01-2008, 05:57
..Kosovo ce dobiti samostalnost!Ali u granicama Srbije.Svoju zastavu,svoj ustav,svoju vladu,svoju valutu,svoju reprezentaciju u sportu i ostalim granama drustva.Nece morati pitati Srbe za nista,jedino ce morati paziti na manjine da nebi netko im podmetnuo razlog za medjunarodnu intervenciju.

cvjet
18-01-2008, 06:29
Sto se tice Hrvatske i EU..
Treba ih na fin nacin skinuti s k...a
Pripaziti da ne uvrjedis drzave u EU koje se bore za Hrvatsku,ne popustit po nicemu u vezi Zerpa ili spora s Slovenijom.
Radit na svemu sto unapredjuje Hrvatsku da bude spremna za bilo koji zadatak u medjunarodnom pogledu,razvijati ekonomsku politiku u tim smjeru kao da "nikada necemo postati clanicom EU.
Ako se oni zele ponasati,kao da smo mi neka rimska provincija za vrijeme "cezara,onda nek to ide na njihovu dusu.
Ima nas Hrvata u EU-zemljama koji mozemo utjecati na nase vlade u respektive zemljama.Ne bas da ce netko za nas krv proliti,ali dovoljno da se vidi koliko nas ima u EU s Hrvatskim drzavljanstvom i drzavljanstvom tih zemalja.
Pa neka se pitaju sta smo mi;dali smo manjina kao srbi u Hrvatskoj.Kako oni nama porucuju da damo Srbima prava na nesto sto oni nama nedopustaju.
Naravno da nemozes ocekivati da ce netko
izjednaciti kriterije za ulazak Hrvatske u EU s onima sto su ostale zemlje imale kad takva govna poput Slovenije sire svoj smrad.No,njihova vladavina je kratka i sami sebi kopaju "jamu,samo sto to jos ne vide,a giganti kao Francuska koji su uvijek bili protiv Hrvatske vec su i Bogu dosadili s svojim zahtjevima,oni su kao trula jabuka,ako ih stavis u istu kosaru onda sve zaraze.

Pusti pse neka laju,makar nas nikad ne primili u EU,od gladi necemo umrijeti a nicije sluge necemo biti.

Oni koji su tjela na Ovcari ostavili a duhom kod Boga stigli nisu zasluzili da se mi pokorimo "Sotoni s 12 zvjezdica,niti da nas pisljivi slovenci zajebavaju.Srbi su dobili priliku da se pokazu dali zele zivjeti s nama u Hrvatskoj(sad su i u vladi).A za susjede
Bosnjake;rijesite se kompleksa identiteta pa ce te prepoznati tko vam je prijatelj u susjedstvu.

imas pravo
18-01-2008, 16:36
kod inflacije od 5,8% za godinu 2007 i ocekivanjem inflacije od ca 8,5% za 2008
sigurno ljudi i bez EU nece umrijeti od gladi.Pokrepat ce!Ljudi!
Pljackasi i politicki satrapi nece!

imas pravo
18-01-2008, 16:36
kod inflacije od 5,8% za godinu 2007 i ocekivanjem inflacije od ca 8,5% za 2008
sigurno ljudi i bez EU nece umrijeti od gladi.Pokrepat ce!Ljudi!
Pljackasi i politicki satrapi nece!

Koliko
18-01-2008, 21:13
je infalcija u Srbiji?? Svake godine?
Sta bi sa SUPERDINAROM 1:1 za DM (1€=1,97DM), 1 € danas?? 80 srpskih dinara...

Nasa jadna Tetko...Hr inflacija je na nivou EU, mozda nesto visa, ali ispod recimo Slovenske a definitivno oko 50% srpske...

Kako ce Srbi prezivjeti izbore? Inflaciju? Kosovo?

zzzbbb
19-01-2008, 00:02
mene ne interesira je li tvoja majka ×××××, je li tvoj otac pjanac....to ne interesira nikoga.
Problem HJrvatske su 5,8% inflacije u Hrvatskoj, a ne 12% u Paraguayu.
Vi nemate sta zderati.
A Srba isto tako nema, dakle pocet ce otimanje, klanje, pljacka medju vama.
Problem je da u najvecoj sirini mase - svi(skoro) gladuju. Mesic, Sanader, Pupovac i jos nekoliko lopova sigurno ne!
Ta ne ces pokusati da kazes da u toj surovoj, bezdusnoj zemlji vlada blagostanje. (nezgodna srpska rijec, jer za "blagostanje" u Hrvatskoj , nema rijeci, niko ne zna sta je to!).

jebi ti narod
19-01-2008, 00:10
ili naciju, koja nema objektivnog razloga da se sama sebe stidi.
Svak je negdje "usrao motku".
Ali, kad postoji, ili misli da postoji, beznacajna grupa koljaca koji su pokusali das nozem naprave povijest, onda se tu moze samo raqdikalnim mjerama, cak i silom glupi svijet, hrvatska "masa", izvesti na pravi put.

cvjet
19-01-2008, 00:11
..Ako su zivotni troskovi u prosjeku 3000 kuna a inflacija 6-8% to znaci 180-240 kuna vise moras izdvojiti mjesecno...
A i nemoras;malo manje potrosi na duhan,alkohol,benzin,gazirana pica,telefon,internet.Malo se potrudi da nesto extra radis,barem 20 sati mjesecno i to je to.
Posao sam od samog sebe;2001 sam imao dva zaposljenja,34 sata nocne od pon-cetvrt i 27 sati vikendom (15 sati petkom i 12 sati subotom po noci),imao sam bruto placu 420 000 kuna,ali sam se zasitio jer iako posao nije naporan,vrijeme sto si odsutan od kuce je vise vrijedilo pa sam tako smanji to.

cvjet
19-01-2008, 00:22
..mogao sam si ostaviti nesto na stranu i samo raditi pon-cetvr ali ne vise nocnu nego od 16-01.Tako vec godinama radim,sad mi je osnovna bruto placa 300000 kuna a s kojim satom prekovremenog moze se i nesto vise zaraditi.
Znam ja kako je tesko kod nas,ali ne za sve,a pritom ne mislim na politicare.
Ako imas posao i obodvoje odrasli clanova familije rade s placom oko 3-4000 kuna po osobi onda njima nije lose.

cvjet
19-01-2008, 00:38
..tesko je onima sto nemaju posao,mala primanja od socialnoga ili penzije a imaju
djecu.Ako imas ukupan prihod do 1500 kuna mjesecno(a takvi je kod nas na zalost mnogo)onda imas pravo da se zalis;jos ako si bolestan i nemas zavrsenu srednju ili visu skolu,onda si stvarno u krizi.
Poznajem takvi familija,kad se moze kupis im ono sto oni nemogu,ako crkne stednjak,frizider ili televizor,mozda kupis djeci nesto slabiji kompjuter samo da imaju nesto kao njihovi vrsnjaci da ne zaostaju u razvoju.Odjeca je i najmanji problem za djecu,to im mozes kupiti za cijelu godinu.
Najveci su troskovi za struju i grijanje za takvu obitelj,jer to im vise od pola budzeta na mjesec otkine.
Zato im dadnes za 20 kubika drveta ili novac za plin.
Sa hranom nije veci problem,imaju svoje dvoriste i nesto zemlje pa osnovu pokriju,pilica,patki mozda i koje prase,mahuna,graha,kupusa,krompira,luka,mrkve
i nesto voca.
Takvima ljudima sto su zakinuti moramo pomoci,i onima beskucnicima u vecim gradovima sto ih preko dana izbace iz prenocista a imaju samo 400 kuna mjesecno socijalne pomoci.

cvjetko hrvat
21-01-2008, 08:40
postaje konkretan 1500 Kunaq, 5,5 inflacija, priznata!
To su preoblemi Hrvata, koji su im nametnuti od lopova iz vladinihi gospodarskih krugova.Problemi su mnogo kompliciraniji nego sve sto se do sada desavalo u toj zemlji.
Narod (posteni narod) nema ni izlaza ni pojma kako da se izvuce iz bijede.
Borci nisu, energije nemaju, nauceni na vjekovna maltretiranja od velikasa, misle da ce i ove danasnje velikase (ovi su bez korjena!, veliki samo u pljacki)nekako prezivjeti, pretrpjeti...
USTAJTE, VI ZEMALJSKO ROBLJE........

Znas
21-01-2008, 20:28
nasa Tetko, na tebi se vidi totalna izludjenost i isfrutriranost sa razvojem dogadjaja u tvojoj otadzbini, a ludilo i frustracije sa dogadjajima iz domovine te nikad nisu niti nece napustiti - koliko ces to dugo izdrzati to je pitanje -

A tu jos dolazis na svakodnevnu porciju pusione... AAAUUU

cvjet
21-01-2008, 21:05
..razlika izmedju vjernika i nevjernika je upravo to sto ti cinis.
Stalno kukas....
A ja se pitam;Zasto se ti brines za stopu inflacije u Hrvatskoj kad se Hrvati nebrinu.

Cak i zapjevamo....

Jer;Nije bogat onaj tko puno ima...
Bogat je onaj tko malo treba...

Vidis,mi to nasem narodu pustimo par puta na dan i koji put po noci na nasem
"Narodnom Radiju i tko ×××× inflaciju.

znas ti
24-01-2008, 21:17
Sakarundzijo... mene ustvari zanimaju stvari iz LD-a? Zanimaju me i kumovi u VG... ali koje su koordinate - To je pitanje...

Ipak lijepo je cuti kad nam neko iz starog kraja pronadje ovaj jadan forum, kontaminiran od onh koji su nam toliko zla nanjeli...

Javljaj se cesce....

inflacija bre
26-01-2008, 08:25
Glavni hrvagtski mucavac kao generalni guverner Hrvatske Banke tvrdi da ce u 2008 u Hrvatskoj biti inflacija bar 6%, najmanja stopa!!
Doslo je vrijeme da se medjusobno pocnete klati.
E da je to dozivio pokojni "predsjednik"
On bi odmah smenio generalnogf guvernera, jer kazati istinu u Hrvatskoj je kaznjivo.
Bre!

BRE
26-01-2008, 12:38
Idi u ××××× materinu. :smile16:

majmune ustaski
26-01-2008, 14:03
glad se nastavlja!
Od cega ce da zive oni posteni Hrvati koji nisu nas opljackali, nego moraju da zive od 300 Kuna (i nula banica!) kad je inflacija 2007 5,8% a u 2008 ce biti minimum 6%.
Namirnice, stzruja, voda, stanarine, lijekovi......poskupljenje benzina ne igra ulogu jer vecina ni nema auta, a pljackasi su oteli dovoljno za neko vrijeme.
Naprid Rvacka!
U siromastvo.
U glad.
U bijedu.
5,8+6,0 = propast.
Za sta ste sada spremni?
Za dom??

:( :( :( :(

majmune ustaski
26-01-2008, 14:03
glad se nastavlja!
Od cega ce da zive oni posteni Hrvati koji nisu nas opljackali, nego moraju da zive od 300 Kuna (i nula banica!) kad je inflacija 2007 5,8% a u 2008 ce biti minimum 6%.
Namirnice, stzruja, voda, stanarine, lijekovi......poskupljenje benzina ne igra ulogu jer vecina ni nema auta, a pljackasi su oteli dovoljno za neko vrijeme.
Naprid Rvacka!
U siromastvo.
U glad.
U bijedu.
5,8+6,0 = propast.
Za sta ste sada spremni?
Za dom??

:( :( :( :(

A ti
26-01-2008, 21:26
nasa izludjena jadna Tetko, moras uvjek mljeti BEZ VEZE, PA, BEZ VEZE, PA BEZ VEZE, PA BEZ VEZE, PA BEZ VEZE, PA BEZ VEZE, PA BEZ VEZE, PA BEZ VEZE, PA BEZ VEZE, PA BEZ VEZE, PA

OPET bez veze...

Odgovaras sad samo ne jedan post dnevno, (UVJEK PO OBICAJU BEZ VEZE), jer ocito ne mozes vise tako stoicki trpiti tolike batine!

I tako izludjena tetko - dosao do granica izdrzljivosti - posustava - Svakog dana prati agoniju matice Srbije... STREPI... STA ce i KAKO sve to zavrsiti...

Cekamo da se malo oporavis Tetko - navikli smo da te nabijamo svaki dan kao - falis nam ovako izmrcvaren, izludjen - samo bez veze nabacujes svaki dan ponesto...

UFFF ...

Nije BEZ VEZE
27-01-2008, 03:01
vec na prlece BEZ VIZE!
Samo VEZE promeni u VIZE i lepo se vratis na temu.

Ajde daj
27-01-2008, 10:54
reci KAD si ista SA VEZOM postirao tu?
Tebi je SVETA, KLJUCNA tema tu na forumu:

1 SMETLISTE

zatim.....
smjsan pokusaj "DOKAZIVANJA" da smo MI Hrvati izazvali rat, te da smo MI, HRVATI pljackali Srbe...

Te da MI HRVATI kroz povijest ustvari "uopce nismo postojali" a opet, povremeno JESMO??, pa spominjes neki ucrtan stih na vratima Kelnske katedrale: "Boze cuvaj nas kuge, rata i Hrvata"...

Mi smo uglavnom po tebi "nasto misticno", "cardak ni na nebu ni na zemlji", "neka vrst vragova" - neki "katolici" itd...

Ti si najveci mrzitelj HR koji postoji, (iako ti je to JEDINA domovina), i zelis joj uvjek sve najgore i zivis za to da joj se dogodi nesto katastrofalno - da je NESTANE, itd....

Konkretno, sad, o inflaciji u HR... Ona je od oslobodjenja, ali poglavito od 1994 bila jednako niska (ili niza) od prosjeka EU, 2-3%. Ovaj put ce biti NESTO visa... (prosjek EU ce biti barem 3,5 - 4.00% za 2007 i 2008). za sve vrijeme je inflacija u Srbiji bila DVOCIFRENA... (1994 "SUPERDINAR = 1DM", danas 1€= ca 80 DIN, dakle 40 DM, dakle vrijdnost "SUPERDINARA" pala za 40 puta...) U HR svibanj 1994 1DM=4,2 Kune, KOLOVOZ 1994 1 DM=3,65 DM, sta je 7.30€ danas... dakle kurs kune uvjek ISTI na € ... a ti odmah govoris o propasti HR, GLADI, a zna se da je kupovna moc u HR 2.5 puta veca nego u Srbiji, da je nezaposlenost duplo niza u HR itd....

EEE Nasa TETKO:::

Ona je bila

Konkretno o inflaciji

Zaboravi
28-01-2008, 00:15
inflaciju za vreme sankcija i Milosevica, to su ipak bili nenormalni uslovi za ekonomiju. Prava ekonomija nije ni postojala.

Nije niti
28-01-2008, 09:39
mogla jer je dotok love Savom prekinut... SISE vise bilo nije..
Srpsko razbojnistvo upadom u YU monetarni sustav i pljacka ZADNJH YU deviznih rezervi - 6-7 MLRD $ iz 1990 se je potrsiula... Pljacke iz ratova u HR i BiH presahle krajem 1992... JASNO je da onda ekonomija nije postojala...

Ali je od 1994... pa do dana danasnjega inflacija u Srbiji bila DVOCVIFRENA i takva ce biti i ove godine... 2008...

Ne seri,
28-01-2008, 11:06
svi znamo kakva je ekonomija Juge bila od Triglava do Djevdjelije.
Tu ekonomiju sa godisnjom inflacijom od oko 20% ne racunamo u ozbiljnu ekonomiju.

Koja sisa budalo, valjda smo svi ziveli od ino kredita.

Eto vam, sad vam je sisa cela, pa ipak pucanstvo zivi u bedi. Zasto?

Da bila
28-01-2008, 11:53
je inflacija u zavrsnoj fazi raspada - vec odavno - STRVINE, nekoliko tisuca postotaka (ca - 2500%), ali - vidi CUDA... sa 1991, u HR i SLO inflacija PADA - u HR usprkos brutalnoj agresiji, rusenju svega, protjerivanju 500 000 zitelja, presjecenim komunikacijama, okupiranom 1/3 zemlje - inflacija, nekoliko destaka posto!... Sve ide za vojsku, ali inflacije nema - Sava prazna (samo sa vodom) se ulijeva u Dunav... NEMA SISE - SVE ostaje U HR!!

Unisten i turizam - SVE, ali nasa Tetko - INFLACIJE NEMA - od 1994 do sada nesto malo... DM, sada € su OSLABILI na KUNU...

A u Srbiji?? Pa po srpski - ali BEZ HR i SLO!!

Zaboravio
28-01-2008, 11:54
dodati:

PO SRPSKI SA SRPSKIM

SUPERDINAROM!!

Pizdo jedna
28-01-2008, 23:05
jedna, hoces reci da je Hrvatska izdrzavala Srbiju. Cime?
Srbija bez Kosova je bila jednako razvijena kao i Hrvatska.

Ko je koga hranio u bivsoj Jugi, od cega i kako???

Ja samo mogu tvrditi da je Kosovo zivelo od pomoci drugih i to je bilo non-stop.
Isto tako slazem se da je vojska lepo zivela i da se odvajalo enormno u tu monstrum drzavu u drzavi.

Sve ostalo mozes macku o rep posebno na relaciji Srbija - Hrvatska, ordinarna glupost i laz!

Po kom osnovu i kako se slevao novac iz HR u SR? Objasni.

Dosadan si sa time vise pisuci pausalno bez argumenata, da ti verujemo na rec.
Pa ja bi ti mozda i poverovao, ali sam slucajni svedok tog vremena, i slucajno sam upoznat sa strukturom i funkcionisanjem JU ekonomije, pa tako ne mozes meni da prodajes muda za bubrege.

Inflacija od oko 20% je uvek bila prisutna, ne samo pred kraj. Od kad pamtim bila je 20%.

Dalje cenim
28-01-2008, 23:13
da je bilo zajednickog izdvajanje u federalne institucije i strukturu, koja pak bila skoncentrisana u glavnom gradu Beogradu. Medjutim, cak se i tu zna precizno ko je koliko ulozio i sta je cije, i sve je to predmet sukcesije.
Zbog tog ulaganja, Hrvatska ima svoju imovinu u Beogradu, to je pravno sve lepo regulisano.

Verovatno si procitao kako je alkarsko zlato, bez ikakvog problema dospelo nazad gde treba - u Sinj, sve uredno spakovano 15 godina cekalo svog pravog vlasnika.

Neko ko ×××× bez ikakvih argumenata kako je neko nekoga izdrzavao, povraca mi se, jer znam da ucestvujem u jednoj niskoj debati bez ikakvih argumenata sa druge strane.

Naravno,
28-01-2008, 23:21
raspadom zajednickog trzista, falili su svi pa i Srbija na koju su bile natovarene i medjunarodne sankcije.

Naravno da cepanje zemlje znaci i cepanje trzista, i da se to reflektuje na rad mnogih firmi.
Cepanje drzave nije stvar koja nista ne kosta, prirodna stvar.

Koja sisa ××××××. Sisa za sve je bila MMF.

×××× vasu sisu, daj bre onu evropsku, pa jos kad je bespovratno...

Ti si jedan veoma kontravezan tip, pricas cas jedno cas drugo. Jednom zagovaras da je JU ekonomija bila ××××××, a drugi put da navodno HR svojom bajnom ekonomijom izdrzavala druge, jakom ekonomijom, ×××× te!
A sve zavisi u kom kontekstu pricas.

Hajde bre, bili smo u istim govnima i shlus, a sve ostalo presipanje iz supljeg u prazno.

Vidis, ja sam
29-01-2008, 00:02
tehnicko lice, napisao sam tehnickih izvestaja ni broja im se ne zna.
Zagovarati nekakvu teoriju bez argumenata i cifara za mene je bezvredna.
Kad kazes da je SR Hrvatska hranila i izdrzavala SR Srbiju, samo to i nista vise, NISTA NISI REKAO.

Pa hade
29-01-2008, 00:03
onda da ti pomognem, i da te uputim kako se to radi.

- Daj mi godinu i iznos kredita, nepovratnog ili bilo kog drugog kojeg je SRH odobrila SRS. Samo jedan slucaj ce biti sasvim dovoljan.

- Objasni mi bilo koji drugi mehanizam kojim se HR novac slevao u Srbiju iskljucujuci zajednicke institucije.

Sta ja
29-01-2008, 11:35
Hocu reci je ono sta sam tu stotinama puta u razlicitim postovima rekao... samo si ti potpuno beznadezan ucenik...

1918 je HR imala 85 % Austrijske kupovne moci.

1990 je HR imala 15% Austrijske kupovne moci!

To ti je odgovor na YU, Na "yu-trziste" i koliko smo se sa njim usrecili..

Za sve vrijeme postojanja YU Hr (a SLO jos vise) su davali mnogo vise u zajednicku kasu od svih drugih, pa tako i Srbije...

Srbi su imali 80%tnu dominaciju u JNA i policiji... dakle zivjeli su od "zajednicke kase"...

Kad je svak poceo raditi samo za sebe brzo se je vidjelo ko koliko privredi...

...

Porediti
29-01-2008, 14:24
kupovnu moc HR regije pod Austrijom i posle je besmisleno, jer se prvo i osnovno pitanje namece sta je bila Hrvatska u sklopu Austrije, u kojim granicama?

Drugo, kupovna moc Austrije, koja je dozivela industrijski procvat posle II sv. rata, se takodje menjala, i nije vise bila u granicama bivse imperije.

Dakle, poredjenje Austrugarske monarhije i Austrije ne stoji nikako JER SE RADI OD DVE RAZLICITE DRZAVE I DVA POTPUNO RAZLICITA VREMENA!

Bivse republike su izdvajale u federalne institucije i vojsku proporcionalno svom budzetu.

>>Srbi su imali 80%tnu dominaciju u JNA i policiji... dakle zivjeli su od "zajednicke kase"...<<

Ovo je notorna laz. Najbrojniji na najvisim i visokim funkcijam u armiji bili su upravo Hrvati i Slovenci.
Jos se secam kada je neko postirao ovde, pre godinu dve, brojnost Hrvata u SSNO pred raspad zemlje. Mislim da su drzali 6 pozicija, a svaka druga republika maksimalno dve.

Uopste se ne secam da je ikad Srbin bio Savezni sekretar SIV-a ili SSIP-a.
Smenjivali su se:
Mitja Ribicic
Mika Spiljak
Milka Planinc
Branko Mikulic
Budimir Loncar
Ante Markovic
itd

Vidis...
30-01-2008, 00:45
Ti i tvoje granice - reci cu ti po pedeseti put... TUDUME jedaN...

Hrvatska je UVJEK imala autonomiju, I SABOR U ZAGREBU... vecu autonomiju nego sta je imala Vojvodina i Kosovo u YU, vise od republika u YU. Vanjsku politiku, makro ekonomsku politiku, monetarnu politiku je imao Bec...Hrvatske granica sa Slovenijom je bila ista koje su i danas (bez Istre)... a Hrvatska je imala vise od 50% Vojvodine...imala je i Boku... Srbija je bila maljusna divlja, zaostala, opancarska drzavica, koja je nastala na padu turskog carstva...koje je dokrajceno poglavito od Rusa... i koja je bila jedan najobicniji Pasaluk... koji se je poceo siriti Balkanskim ratovima...

Prikljucenju YU 1918 je HR zaostajala sveke godine za Austrijom.... najvise mozda ipak poslije WW2...
Da je HR ostala u AU carstvu, razvijala bi se u skaldu sa AU i ZAPADOm... a ne Balkansko/komunisticko/srpskom dominacijom....

AU je bila jedna drzava sa centrom u Becu i Pesti... u svoje je doba bila najprogresivnija drzava na svijetu. ona je udarila temelj sve infrastrukture u HR, SLo kao i BiH, iako je kontrolirala BiH jedva 40 godina...

Cinjenica je da su VISOKI oficiri bili mozda cak u vecini Hrvati i Slovenci, ali nizi oficiri su bili u ogromnoj vecini Srbi i CiG...

KAD?? ces ti shvatiti da je HR uvjek bila tamo gdje se je govorio Hrvatski... gdje je bilo katolicanstvo....

daj budalo bar
30-01-2008, 14:09
jedno reci:
Kako su se zvali ministri vanjskih poslova samostalne Hrvatske od 1945 pa do 1993 i gdje su, u kojim zemljama bile ambasade samostalne Hrvatske, ko je samostalnu Hrvatsku pretstavljao u UN?
Cak ni sa Vatikanom nije bilo samostalnih, hrvatskih, diplomatskih
odnosa.
Ne seri budalsti satrape!

e...sta
30-01-2008, 14:38
opet nasa Tetka melje... bez veze kao po obicaju - SVE BEZ VEZE....

Nego reci ti nama - koji su bili srpski ministri vanjskih poslova? SR Ambasade po svijetu? SR ambasade u UN??...ITD...

Zasto tako bez veze kakis?

Ili ti ne znas sta znaci vanjska politika? koju je Bec i Pesta kontrolirali za AU - dok je HR bila pod AU...

upitnik
30-01-2008, 15:05
O kojem proljecu je rijec?

AKO??
30-01-2008, 22:21
pregovori o ukidanju viza sa Srbijom USPIJU (danas bi trebali poceti) najranije bi bili provedeni za godinu dana...

Inace o VIZAMA u Srbiji:

Izdato 350 000 viza prosle godine
12% Srba posjeduju pasose
70% mladih NIKADA nije bilo izvan Srbije... (onih 30% su vecinom bili tamo gdje vize ne trebaju, HR, BiH, Makedonije...)

U HR barem 80% posjeduje pasose... Vize netrebaju za nikud...
a jedva da ima mlade osobe koja nije bila u inozemstvu...

Znaci nisi
31-01-2008, 00:02
shvatio da je poredjenje standarda dve razliceite drzave u dva razlicita vremena velika glupost, mislim kad poredis Austriju posle I sv. rata i Austro-ugarsku monarhiju?

Sta je to Hrvatska proizvodila, leba ti, u sastavu monarhije? Koja industrija?

Da vam je bilo dobro u toj monarhiji, pa trcali bi ste u Bec a ne u Beograd.
U satsavu Austrije, san o samostalnosti bi ostao samo san za vek vekova.

A sa ovim
31-01-2008, 00:12
gornjim postom, sta si hteo da kazes, da se u Srbiji tesko dobije pasos???
Prvi put cujem.

No, bilo kako bilo, situacija se dramaticno menja, a i red je.
Srbi nisu ti koji prave ×××××× po svetu ionako. Ne bave se terorizmom, ne otimaju avione - sve u svemu cestiti i mirni gradjani svuda po svetu i respektovani su kao takvi.

Jedino ko je brukao i bacao ljagu na nekada JU a sada SR pasos su oni sharbaljezi koji truju decu Evrope drogom, koji svercuju oruzje, belo roblje i bave se ostlim mutnim radnjama, koji su tu zemlju brukali po svetu svojim primitivizmom.

"Ja sam Aljbanac", a kada odlazi u svet "Ja sam Jugosloven", nu te kurca!

I dana danas, i u ovoj situaciji kakva je, shiptari sa Kosova hrle da izvade srpski pasos. U Nisu prava opsada svaki dan. Pitam se zasto?

No, bitno je
31-01-2008, 00:15
jedno, da se gradjanima Srbije (racunam tu i Hrvate), naglo otvaraju vrata Evrope, na tvoju zalost.

Vreme te polako ali sigurno pobija i demantuje. :)

Jel vidis koliko je vec sad tvoja prica o nekakvoj izolaciji Srbije smesna i maloumna.

Ti i tvoja
31-01-2008, 12:09
samoupravno/komunisticko fiksiranje nekom "proizvodnjom"?? Daj nam reci STA je proizvodila Austrija? Madjarska? Ceska? Slovacka...??

A sta je "proizvodila" Srbija?? (nista...osim sta je prodavala zive svinje i goveda gdje je mogla). Ti mjeris standard, kupovnu moc, samo nekom "proizvodnjom"... onako po Marxu...

Sta proizvodi danas Irska?
Sta proizvodi Luxemburg?

... a najbogatije (sa Norveskom) u Evropi i na svijetu... (Norveska se je obogatila na nafti)

TI sve tumacis i gledas po onoj srpskoj iz 1945:

"ZITNA CE POLJA DA ZAMENE FABRICKI DIMNJACI, I KOJI CE NAS ZA KOJU GODINU UVESTI U KOMUNIZAM..."

A sta se tice viza... i ulaska u EU...

SVE zivo sad Evropa radi da nekako zadovolji Albance i Srbe... da se rijesi ××××××, vjecnih govana, intriga, nemira, nestabilnosti.... ITD... zbog toga prelazi preko svih mogucih principa, ideala...zmiri nasve bljuvotine koje su proizvedene istocno od Drine.... SAMO da nekako stabilizira i smiri situaciju... Da pomogne Tadicu da pobjedi...

Ustase ce morati
31-01-2008, 15:51
da mjere vlastiti standard isto kao i svi drugi odredjenim ekonomskim pokazateljima.
Inflacija je ogronmna, ocekuje se i jos veca.
Proizvodnja opada u svim sektorima.
Drzava prodaje sve sto se mooze prodati.
Cijene rastu neuhvatljivo.
Place su uvrijedljivo niske.
Ostvareni ucinci kapitala, recimo bas u turizmu, gube se automatski na kontima strani ulagaca u inozemstvu.
Zaposlenost pada, glad postaje sve osjetljivija.
.............
Izlaz iz bijede?
Mozda pomogne "medjugorka"???

A tebi
31-01-2008, 18:09
medjunozji (kurcina, ako nisi ukapirija).
Budalo skolovana. :smile16:

sta moze
31-01-2008, 18:39
blesava, skutorska ×××××× nego da se ljuti, kad mu i sve ono sto je Srbima oteo nije donijelo ni srece niti ga je spasilo od gladi, dusevne neimastine, zavisti, zlobe...
To su vec stoljecima ukorjenjene navike uvijek nemocnih, nesitih...Sluge bre, suznji bre....... :smile18: :smile18: :smile18:

U HR
31-01-2008, 21:55
su manje vise sve srpske stracare uglavnom sravnjene sa zemljom...

A mi se bogami posteno obogatili - nema vise nekih vecih pomaganja krajiskom jadu, neradnicima, svima koji su zaposleni kao Srbi...

A da ne govorimo o svoj lovi koja se je savom slivala na istok....

Da se
01-02-2008, 05:55
vratimo u doba Austro-ugorske. O kom standardu ti pricas. Pa tamo u onome kamanjerau u Dalmaciji i dan danas se nosi voda na magarcima. U Belom Manastiru smestenog u najbogatijem delu HR, vodovod stigao tek pocetkom osamdesetih!
Mogu misliti kako je bilo po onim danasnjim vuko××××nama u doba cara Franje.

Rekao sam ti, poredjenje one Austro-ugarske i danasnje Austrije je potpuno suludo - dve potpuno razlicite drzave. Isto tako, velika vremenska distanca cini to poredjenje jos glupljim.

Jos nesto,
01-02-2008, 06:04
nedavno sprovedena anketa o tome da li se u Hrvatskoj bolje zivelo pre 1989 nego danas.
Ankete pokazale da ih se znantno vise izjasnilo za ono vreme pre 1989:

Većina hrvatskih građana - njih 55,3 posto zadovoljna je promjenama koje su nastupile tijekom 17 godina tranzicje. No, tek 16,4 posto hrvatskih građana misli da današnja ekonomska situacija bolja nego 1989. godine, a njih 67 posto smatra da je financijsko stanje njihove obitelji danas lošije nego prije 17 godina.

dalje
01-02-2008, 06:05
Stoji to u danas predstavljenom tranzicijskom izvješću za 2007. Europske banke za obnovu i razvitak, čiji je posebna tema bila kako je tranzicija utjecala na građane, a ispitano je bilo ukupno 29.000 domaćinstava. Izvješće je predstavila Helena Schweiger, glavna ekonomistica EBRD-a.

Građani Hrvatske, kao i u ostalim tranzicijskim zemljama, žele od Vlade da investira u zdravstvo, obrazovanje te u mirovinski sustav. Na pitanje u kojim područjima je korupcija najjača, Hrvati su na prvo mjesto izdvojili zdravstvo, te policiju, obrazovanje, javnu upravu i sudstvo. Ipak, Hrvatska je lider kada se radi o zemljama tranzicije u jugoistočnoj Europi, bolja je i od članica EU-a Rumunjske, Bugarske i Slovenije.

No, unatoč dobrim pokazateljima, još ima dovoljno prostora za napredak, naglasila je H. Schweiger. Izazovi koji stoje pred Hrvatskom su nastavak privatizacije i restrukturiranja poduzeća u vlasništvu države, smanjenje državne intervencije u gospodarstvu te nastavak fiskalne konsolidacije.

Uz tranzicijsko izvješće, direktorica EBRD-ova ureda u Hrvatskoj Charlotte Ruhe kaže da će se ubuduće usredotočiti na turizam, projekte na području javnih usluga, posebice projekate lokalne infrastrukture, zaštite okoliša i energetske učinkovitosti, koji se dijelom financiraju i iz fondova EU.

http://www.vecernji.hr/home/manager/3002971/index.do

"kurcino"
05-02-2008, 10:08
da li si UKAPIRIJA da je propast tu, pred vratima. Za pojedince üpostoji mogucnost izlaza ali za 90 % Hrvata i za tebe, pored pljacke i otomanja koje si napravio, nista.
Jos korak napred.
Napred Hrvati!

Pa reci
05-02-2008, 11:37
ti nama Tetko - KAD ce se ta tvoja predvidjanja o HR propasti konacno obistiniti?

Pa HR propada od 1991... ali nikako da potpuno potone...

a u medjuvremenu... gdje je Srbija?

Na njen razvvoj pomalo zaboravljamao a ona je ustvari tu glavni predmet diskusije tu na forumu...

Sta je sad Tetko poslije izbora u Srbiji?? Da li si jako zalostan sta eto Nikoliceva (Seseljeva) Srbija (polovica Srbije) eto - nije uspjela dobiti jos 1,5% glasova da dobije izbore...?

Meni je ovako bolje... burza je u Srbiji odmah skocila kojih 7-8%... bit ce vise love...

ETO TO je moj interes u Srbiji - da burza dobro raste!! Da mi dobiti iz Srbije osiguraju solidnu penziju za kojih 15-20 godina! - ko zna ako bude i dalje tako dobro napredovala (momentano dosta bolje od ZG burze), otici cu i ranije u penziju...

zadarski nekrolog
05-02-2008, 11:59
..dakle UKAPIRIJA si i sam vidis da ta tvoja drzavica propada, (a nikako da propadne!).
Strpljenja i odricanja treba. Cak ni takva drzava ne propadne onako brzo kako je u stanju klati, pljackati...
Za Jasenovac su vam trebale nekolike sedmice (tjedna), za Medjacki dzep nekoliko dana, za Heliodrom nekoliko sati.
A vlastitu propast moraju oni koji su do toga doveli i uzivati.
Tesko ti se pise, nepismena ××××××tino iza brda.

UKAPIRIJA SI
05-02-2008, 16:24
ili mozda i nisi?
Iba ocu mater skutorsku!

Ma da znas
05-02-2008, 19:29
Tetko, meni su moji interesi najvazniji! Meni moja domovina solidno napreduje... svake godine preko 6%... a to je solidno...

Burza u HR je od 2001 otisla kojih 500% gore, sta nije lose... ja nazalost NISAM bio u prvom vlaku da pokupim sve vrhnje, ali sam u (a predvidjam da ce tako biti) u srpskom prvom vlaku... i??? SAMO da mi ne propadne... neka ide cim brze...

A u HR imam kucu...itd...

Pa ako
06-02-2008, 14:27
... se Srbija stabilizira, ostvari dobre odnose sa Kosovom, i pocne ozbiljno raditi - bit ce love...

e jebo ti sebi
06-02-2008, 16:29
blesavu mater, slepac!
Napredak 6%
Inflacija 11,5%
a ti isao u skolu i ucio Latinski!
TRAVOGRIZITELJU! Ustaski.

Travogrizitelju
06-02-2008, 16:32
...u Hrvatskoj imas srpsku kucu!
Kupio nozem! Ali mozes brzo izracunati koliko je dugo "tvoja kuca" jos tvoja.
Mora se vracati. Mora.
Naredili gospodari svojim slugama.
A sluge, k`o sluge! Jel`moram, gazda??

Kakav je
06-02-2008, 18:34
ovo ×××××n?
Srpski supak.

A ti
06-02-2008, 19:57
opet, onako meljes, zameljes, znas - kao i obicno -

BEZ VEZE

Tek toliko da nesto izmeljes... po Srpski - BLA, BLA... I BLA...

Degeneriran, izludjen, izbezumljen ...

I sad nam reci - STA to tebi treba vratiti?? (osim kolca u dupe)? STA?