PDA

Pogledaj cijelu verziju : Avogadrov broj

Sheki
14-12-2007, 13:22
Ispitujući ekspertski kredibilitet svedoka, Šešelj je, kada je tužiteljka Dal prikazala u sudnici govor iz kog se jasno vidi prekid trake, i dalji nastavak, upozorio sudiju da je isečen deo gde kaže da nasilja ne sme biti.
- Da li je ovo što radi tužilaštvo vid propagande - snašao se optuženi.
- Ja se vodim zdravorazumskim zaključivanjem - odbrusio je svedok.
- Zar nije zdrav razum neprijatelj nauke - našalio se optuženi.
- Vi se sad bavite filozofijom - pobunio se Oberšal.
- Zar vi niste doktor filozofije, što bežite od rasprave? Da li ste 1958. godine diplomirali fiziku, a već 1962. stekli doktorat sociologije? Zar to nije malo neobično? - pitao se optuženi.
- Ne, uopšte - dobio je odgovor.
- Recite mi šta je to imaginarni broj - zbunio je svedoka Šešelj.
- Funkcija složenih varijabli. Sa filozofije ste prešli na matematiku - izgubio je strpljenje svedok.
- Ne, samo dokazujem da ne znate šta je to - kompletno je zbunio prisutne Šešelj uz detaljno objašnjenje šta je to imaginarni broj i nastavio da „bombarduje“. - A Amogadorov broj? A broj atoma u jednom gramu mase bilo kog elementa?
- Ne znam - pogledao je sa nevericom u pravcu sudije s vedok.
- Vidimo da niste nikakav fizičar i to vas je oteralo u sociologiju - zaključio je Šešelj.

======================
HAHAHAHAHA

Sheki
14-12-2007, 13:24
Svedoku Oberšalu optuženi lider radikala, tokom dvodnevnog unakrsnog ispitivanja, maltene se zahvalio za svedočenje i zažalio što do njega nije „stigao“ pre tužilaštva, ne bi li ga ubedio da bude svedok odbrane. Oberšal je, odgovarajući na pitanja Šešelja, uglavnom bio u defanzivi, osporavajući tačku po tačku optužnice koja lidera radikala tereti za progon, ubistva, mučenje, deportacije, prisilno premeštanje, okrutan tretman, pljačku i bezobzirno uništavanje naselja u Hrvatskoj i BiH, i proterivanja Hrvata iz vojvođanskog sela Hrtkovci od 1991. do 1993. godine.

- Da li bih ja u SAD mogao da odgovaram krivično za bilo koji fragment mojih govora koje ste analizirali - upitao je Šešelj svedoka, taktički ga navodeći da mu, preko primera spoljne politike SAD prema Iraku, odgovori da javno izricanje „uopštenih pretnji“, zagovaranje nasilja, zalaganje za promenu državnih granica, glorifikovanje sopstvene nacionalne grupe, stereotipizacija u Americi - uopšte nije krivično delo.

Sheki
14-12-2007, 13:25
- Ako ste u ratnoj zoni, gde se ubijaju civili, i kažete svojim ljudima da zauzmu naselje i sve oteraju, onda ste krivično odgovorni. Ukoliko ste u mirnodopskoj situaciji, apsolutno ste slobodni da kažete šta god želite - objasnio je Oberšal.

- Da li sam se igde u svojim govorima zalagao za ubistvo ratnih zarobljenika - upitao je Šešelj.

- Ne, ali kažete amputirati, „krv će teći“... - odgovorio je svedok.

- Vi ne znate, ali srpska narodni ep pun je izraza o „rekama krvi“. Možda sam krvožedan, ali ne podstičem na nasilje. Jedno je govoriti o rekama krvi, a drugo „ubiti neprijatelja“. Da li podstrekavam na ubijanje žena i dece? - nastavio je da ispituje svedoka.

- Ne - „malaksao“ je Oberšal.

- Protivpravno zatvaranje, mučenje, bezobzirno razaranje sela, naselja, pustošenje koje nije izazvano vojnom svrhom, progon na etničkoj, rasnoj, ili verskoj osnovi... - nabrajao je Šešelj tačke optužnice.

- Ne, niste nastupili kao Džingis-kan - potpuno se predao svedok.

Optuženi je, osvrćući se na deo optužnice koji se odnosi na proterivanje Hrvata iz Vojvodine, predočio svedoku da pred haškim sudom još niko nije procesuiran za progon 300.000 srpskih izbeglica iz Hrvatske, a da njega terete za dve do tri hiljade Hrvata koji pri tom nisu proterani.

Sheki
14-12-2007, 13:27
- Vi se sada ne sećate ključnog govora u Hrtkovcima, 6. maja 1992, na kom se praktično temelji optužnica, a pri tom ste analizirali samo njegove fragmente. Znate li, pre svega, da je to predizborni govor i da ja tvrdim šta ćemo mi, radikali, uraditi ako dođemo na vlast i šta zahtevamo od vlasti da uradi - objasnio je lider radikala.

- Kada neko drži govor, da li ta osoba donosi odluke ili je kandidat koji ne donosi odluke - pojasnio je svedoku pitanje sudija Žan-Klod Antoneti.

- Ako ste na vlasti, onda sprovodite program. Šešelj je bio u koaliciji sa vladajućim Miloševićem - iz topa je odgovorio svedok.

- Tvrdite da sam imao uticaj na politički život. Koliko je poslanika imala Skupština u to vreme. Reći ću vam - 250 mesta. A, koliko od toga je imala moja partija, u vreme govora u Hrtkovcima - upitao je.

- Ne znam - po ko zna koji put ponovio je svedok.

- Samo jedno. Mene - poentirao je optuženi.

- U tom slučaju ne možete da budete važan politički faktor - opovrgnuo je i poslednji detalj optužnice tužiočev svedok.

Suđenje se nastavlja 8. januara, posle božićne pauze.

Sta kazes
14-12-2007, 13:30
fekalijo, Oberšal ode kao popisan :(

Hm, ako ovako nastavi, imam utisak da ce ga ubiti kao i Milosevica.
Valjda je to jedini nacin da se sud spasi daljeg ponizavanja.

novi sheki
14-12-2007, 18:59
Da je Seselj jako obrazovan covjek nema sumnje. Da je on i briljantan orator sigurno je. Njegovi emocionalni ispadi su u neku ruku i shvatljivi ali ne doprinose nimalo Srpstvu koje on nacionalisticki propovjeda. Ta nacionalisticka mastanja vide se i kod ostalih starih naroda u novim drzavicama, samo oni nisu obdareni velikosrpskom inteligencijom.
U mnogo cemu Seselj ima pravo, iako nije "svuda Srbija gdje je srpski grob!"
Pragmaticari iz Haaga ne polazu bas nikakve vrijednosti na njegove inteligentne tirade!
Interesantno je vidjeti kojom retoricnom briljantnoscu ce jednoga dana pred sudom nastupiti hrvatski vitezovi!!
Izmedju Seselja i Tute mora da postoji intelektualno odstojanje.