PDA

Pogledaj cijelu verziju : Akuzativ je drugi, a vokativ sedmi prdež

Novohrvatski
13-02-2007, 08:50
Nominativ, akuzativ, genitiv, dativ, lokativ, instrumental i vokativ nova je paradigma padeža koju će od jeseni u sklopu Hrvatskog nacionalnog obrazovnog sustava učiti učenici petih razreda osnovnih škola.

----------Zgroženi učitelji-----------
Ona stara, po kojoj je akuzativ četvrti, a vokativ peti padež, u novim udžbenicima hrvatskog jezika, koji su upravo na prosudbi u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa, neće naći svoje mjesto.

Učitelji hrvatskog jezika, koji su za novost doznali na stručnom usavršavanju, na koja redovito odlaze zbog uvođenja HNOS-a, ali i poznati lingvisti, zgroženi su promjenom, ne razumiju zbog čega je do nje došlo i što se time misli postići.

Znam za taj problem i mogu reći da sam iznenađen. Mislim da nema nikakvog razloga narušavati mehanizam koji već godinama postoji. Treba jasno razlikovati gramatiku od komunikacije.

Gramatička pravila postoje, zna se koja je tradicionalna paradigma padeža koju ujedno poštuje cijeli svijet, a gramatika se pak u komunikaciji može dalje upotri××××ti kako kome odgovara istaknuo je Josip Silić, jedan od najpoznatijih hrvatskih lingvista i kroatista te suautor Pravopisa hrvatskog jezika. Dodaje da će mnogi od tih đaka koji u školi budu učili novu deklinaciju padeža kad-tad doći i na fakultete, gdje će se opet susresti sa starom paradigmom.

-------------Dobra praksa-------------
Profesorica hrvatskog jezika s Filozofskog fakulteta Zrinka Jelaska, koja je i sudjelovala u izradi eksperimentalnog nastavnog plana i programa za osnovnu školu, tvrdi da je do promjene došlo jer je dosadašnja praksa pokazala da djeca dosta griješe u padežima i da đaci u petim razredima ne bi trebali uopće učiti paradigme.
Ni kroatisti ne znaju dobro padeže i padaju godinu na studiju upravo zbog padeža mišljenje je Z. Jelaske.

S njom se pak nikako ne slaže učiteljica hrvatskog jezika u zagrebačkoj OŠ Dragutina Domjanića Sonja Ludvig-Klabučar, koja tvrdi da đaci u petom razredu bez problema usvoje sve lekcije iz padeža.

Radim u školi 40 godina i tvrdim da djeca bez problema nauče deklinaciju padeža. Zbog toga ne shvaćam zašto bi se mijenjalo nešto što se u praksi pokazalo kao dobro. Bilo bi im pametnije da mijenjaju neke druge stvari, ono što je djeci teže. Primjerice, način učenja nekih glagolskih oblika te glagolskih promjena, koje se uče u šestom razredu istaknula je S. Ludvig-Klabučar.

------------------
HAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAHAA
HAAAAAAAHAAAAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAAAA

I bre Hrvati, ×××× te, da vas nema trebalo bi vas izmisliti. :) :) :)

"Učitelji
13-02-2007, 10:25
hrvatskog jezika, koji su za novost doznali na stručnom usavršavanju, na koja redovito odlaze zbog uvođenja HNOS-a, ali i poznati lingvisti, zgroženi su promjenom, ne razumiju zbog čega je do nje došlo i što se time misli postići."

Pa kako bre ucitelji tako nesto pitate?! Zar celo kasapljenje onoga lepog jezika, koje je pocelo od Vranje, nije samo da bi se razlokovao od srpskog???

A rjecnik je tek posebna mora,
taj ostavlja zacudjena lica
distancirat od Srba se môra
jadni Kurton - Udna je Tuljica!

Svakog dana nove reci traze,
u Saboru trljaju se glave,
"ne cu", "necu", kako li se kaze
u Srbiji, od smeha se dave.

Menu uopste nije jasno kako neko ima muda da cereci jedan jezik, i ko to jos u svetu radi????

:( :( :(

ma kakav jezik,
13-02-2007, 15:58
kakvi ucitelji! PA ONDA MINISTARSTVA, NEKOMPETENTNA VLAST, JEDAN NEPISMEN PORED DRUGOGA! I legistlativni sabor pun nepismenih i legastenika.
Sabornik veli u svom govoru: "....mi mislimo da oni misle da mi mislimo!"
Cak su Ante Pavelic i predsednik govorili tecnije. I ti su za veljacu!Licemjerstvo! U medjunarodnoj korespondenciji naravski - februar!
Ali uoce po svaku cijenu da bude nesto drugo, pa misli da mi mislimo da ce oni misliti kako se o meterinskom jeziku radi. Mogli su uzeti i ESPERANTO!
To bi ih jos vise odvelo tamo gdje i spadaju - u skutorske bezgalavce!

Mamici ti strpam
13-02-2007, 16:52
F-E-B-R-U-A-R-Y
Govno vlasko.

Ustase
13-02-2007, 17:27
jednom za sva vremena, pismeno.
Nazivi padeza i u hrvatskom jeziku dolaze iz Latinskog i dsa je ni najokorjeliji ustaski koljaci ne mogu izmjeniti, ili mozete (u saboru)izmisliti nesto novo:

a po Latinskom glase:
1 - nominativ
2 - genitiv
3 - dativ
4 - akuzativ
5 - vokativ
6 - instrumental
7 - lokativ

vi mozete u grupu krugovala, munjovoza,brzoglasa,mimohoda,daoguza,
pricuva,zaledja, sudackih nadoknada, oporbi, celnika, misica i ministrica strpatii neke nove padeze. Za vas je svejedno. Nepismen svijet.
Ipak nije lose na ovom forumu povremeno vidjeti kakvih sve ×××××na ima.

Jebiga
13-02-2007, 19:02
×××××n ostaje uvjek ×××××n.
CVRC MILOJKA???? :smile16:

seljacino
13-02-2007, 19:44
U latinskom postoji 6 padeaza, a ne sedam! I redosljed kojim si pisao je srpski, a ne latinski!

(pa tiu sam dokuci koji od 7 padeza koje si naveo u latinskom ne postoji)

pope
13-02-2007, 21:40
Barisicu, pomozi molim te ovoj skutorskoj bagri, da bar u necemu shvati ili pomisli da je shvatio tvoje znanje.Da i do knjige dodju, oni je ne znaju procitati.
RJECNIK HRVATSKOG JEZIKA
Dr.BRATOLJUB KLAJIC
iZDANJE "ZORE", ZAGREB, 1962
kazalo bi ovoj dvojici novohrvatski manijaka sve, ali ×××××ni drze zajedno,to misle da im je jedino (jos) ostalo od Hrvatstva.

majmune
13-02-2007, 21:46
...zar postoji latinski srpski i latinski hrvatski...osim toga VUK KARADZIC ( nema nikakve veze sa Karadzicem koga se trazi) odredio vam je i glagole i padeze. On je postavio i slavenska pravila jezicima juznih slavena u koje, na vasu zalost, i vi spadate. Arijevstina je pusta zelja maloumnika i iz vremena Antinih i Franjinih i to neorginalna, od svapskih sluga se pukom zeljom ne mogu napraviti arijevci.

Da li
13-02-2007, 21:47
si mazohiste proucio??

Koga zazivas za pomoc?

Dobro
14-02-2007, 00:19
VGSe, gde je kraj silovanju lepog srpsko-hrvatskog jezika, nije mi jasno?
Kako vas nije sramota???
Pa nije jezik nicija prcija da bi se zajebavao do besvesti, niti su oni koji zavrsise nekog vraga u toj vasoj neki koje treba ceo zivot vuci guzicom za nos i da mu neki prdonja vecito soli pamet: "sad se nece kazati ovako nego onako... sad ce redosled padeza biti drukciji"!!!!!!!

Sto bre ne uzmete neku govnjavu motku pa ne isprepucate bagru???

Kao
14-02-2007, 02:10
Sto smo izprebijali vas opancare?
O ××××te, bit ce jos toga, dobit cete po tom isturenom dupetu, jadni govnjarski vlase. :smile16:

Neznam stvarno,
14-02-2007, 13:01
dresirali vas da nalazite krivce samo u Srbima i da ih mrzite, pa vise ne vidite dalje od nosa.

AUUUUUU, kako su vam isprali mozak! :( :( :(

jos nisi
14-02-2007, 13:36
pronasao pravi redosljed i koji padez u latinskome ne postoji...

...a teme si se odmah ulovio, jer se valjda jos sjecas da si to ucio u HR osnovnoj skoli.

Ali i tu si pobrkao redosljed padezima?

Zar se nceg ne sjecas!

Ne znam kome
14-02-2007, 22:12
se obracas, ja nikad nisam ucio latinski, niti ga znam, a i koji ce mi ××××× taj mrtav jezik.

Ja samo znam da bespucu vase jezicke zbiljnosti ne vidi se kraja.

A sve da bi se razlikovao od srpskog. Neverovatno!!!

da bi se
18-02-2007, 13:01
uvijek sjecao svoje novpRVACKE gluposti i da vise nikad ne dodjes u situaciju da se moras zacrveniti jer nemas skole daj sinu ako ga imas, cak i ako ti ga je zeni napravio komsija, ime akuzativ. Pametno,hrvatski,latinski i svjetski,
××××ga to znaci i srpski. Mozes ga eventualno pohrvatiti kao munjovoz, krugoval, kolosijek...onda se zove prdizvek.

za srbu
18-02-2007, 15:30
Svaka ×××××× ima svoje veselje, pa tako i ti

sto si se usutio
25-02-2007, 21:51
AKUZATIVE moj.
Imas pravo, nije lako biti ××××××.
Covjek se stidi a ne zna zasto.
Novohrvatski izmisitelj gramatoloskih pravilnosti u svrhu i smislu arijevskih pokusaja izvuci bar glavu iz sopstvenog (vlastitog) ××××××.
Akuzative moj,u noci toj (dakle "gdje"?)
totalno akuzativiranje! Ali sta zna i moze znati sroljo koji od noza zivi!!