PDA

Pogledaj cijelu verziju : HRVATSKA 15 godina

sompompirovi
25-01-2007, 11:02
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Prve organizirane i uvježbane naoružane postrojbe u Hrvatskoj bile su specijalne policijske postrojbe koje su ustrojene u policijskim upravama. Nisu to bili neki strašno opremljeni, naoružani i uvježbani momci, nego tek grupe mladih ljudi, uglavnom ispod tridesete, koje je vodila iskrena želja za obranom domovine. Na prve ratne zadatke, s kojih se mnogi nisu vratili, odlazili su u trapericama i tenisicama, a na ramenu su im bile puške skupljene sa svih strana, od lovačkih do onih kupljenih posljednjom ušteđevinom.
S vremenom su – dok je ZNG još bio u povojima – upravo specijalci prolazili tečaj “Prvi hrvatski redarstvenik”, navukli prve zelene odore i naoružali se cijevima nabavljenim unatoč tome što je zemlja bila pod embargom. Mladi ljudi koji su vatreno krštenje prošli puno prije nego što je Hrvatska međunarodno priznata prerasli su u – jake snage MUP-a. Alfe, Rode, Omege, Poskoci, Gromovi, Grofovi, Bakovi... Svaka je županija imala svoju postrojbu, momke na koje se računalo i kojima se vjerovalo. A kada je trebalo braniti domovinu, za njih nije bilo neizvediva zadatka.
http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/070113/rat-1.jpg</font>

sompompirovi
25-01-2007, 11:04
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Na položajima
Nije bilo novinarskog izvještaja koji, bez obzira na medij, nije spominjao upravo “jake snage MUP-a”, a one su u to doba nesmiljenih svakodnevnih napada na gradove bile raspoređene na ključne položaje obrane zemlje.
Duž linije koju je Vojislav Šešelj želio vidjeti kao novu granicu – Virovitica – Karlovac – Karlobag – bili su raspoređeni specijalci karlovačke Policijske uprave. Dražen Perković, tadašnji dozapovjednik Gromova koji i danas vodi interventnu postrojbu, prisjeća se da su bili ustrojeni kao jedina oružana formacija i sudjelovali u akcijama na Plitvicama, u Topuskom, Saborskom i Slunju.
– Priznanje je bilo proslavljeno pucnjavom, a gradom je zavladala euforija pa se na tren učinilo da će se nakon toga dogoditi nešto što će prekinuti rat. Međutim, bili smo daleko od mira. Dečki su bili raspoređeni na prilaze gradu, tuklo se po njima iz svega oružja, a granatirana je bila tadašnja baza Gromova u bivšem vojnom skladištu. No, sve nas je to potaknulo da idemo dalje – prisjeća se Perković.
http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/070113/rat-2.jpg</font>

sompompirovi
25-01-2007, 11:05
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Cjenkanje za poginule
Bolno ranjivi “trbuh” Hrvatske – pakračku bojišnicu – držali su specijalci bjelovarsko-bilogorske PU.
Tadašnji zapovjednik Omega Hamdija Mešinović prisjeća se da su vijest o priznanju čuli s radija koji je svaki sat emitirao vijesti.
– Javili smo dečkim na položajima – kaže Mešinović koji i danas – petnaest godina kasnije – još uvijek nosi odoru specijalca.
– Nismo imali prilike za slavlje jer su upadi, ubojstva i pljačke bili svakodnevni. Omege su bile raspoređene uz liniju Pakrac – Kusonje – Buća, takozvanu demilitariziranu zonu, u neposrednoj blizini četnika koji nisu prezali ni od čega. Vodili smo pregovore, a osobno sam se s europskim promatračima i našim dužnosnicima “cjenkao” za svakog poginulog suborca. Vraćali smo se s lažnim obećanjima o prekidu vatre – sjeća se zapovjednik Omega. Za slavlje – dodaje – nismo imali vremena jer snajperski i minobacački napadi nisu jenjali.
http://www.vecernji-list.hr/system/galleries/pics/070113/rat-4.jpg</font>

sompompirovi
25-01-2007, 11:06
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Euforija u zemlji
U tadašnjoj improviziranoj policijskoj postaji u skladištu robne kuće u Pakracu spontano smo se okupili i napravili malu feštu na koju su nam dobri ljudi donijeli pečenje, kolače... Izvukli su i zadnje zalihe iz smočnica kako bi ih donijeli nama, a mi smo to onda nosili dečkima na punktove koji su bili pod vatrom jer nije bilo opuštanja. Vijest o priznanju samo je pojačala upade i ubojstva – kazuje Mešinović. – Međunarodno priznanje, ma koliko Hrvatskoj tada značilo, nije donijelo toliko željeno olakšanje – prisjeća se tadašnji zapovjednik zadarske specijalne jedinice policije Poskok Svemir Vrsaljko.
– Neki su mi suborci zamjerili što ne dijelim euforiju u koju je pala cijela zemlja, no znao sam da nas čeka najteži dio – vraćanje okupiranih dijelova domovine. Kao nepopravljivi optimist očekivao sam da će međunarodno priznanje rezultirati ukidanjem embarga na uvoz oružja kako bismo lakše odradili zadaće koje su nas čekale. Međutim, to se nije dogodilo.
Zato sam se i ljutio kada su Zadrom na vijest o priznanju odjekivali rafali, a mi smo tada morali voditi računa o svakom metku. Na snazi je bila opća opasnost i policijski sat, ali ljudi su izlazili na ulice, otvarali prozore, ponijela ih je prva dobra vijest nakon dugog vremena. Svi se se izlagali opasnosti od granata kojima su četnici zasipali Zadar – sjeća se Vrsaljko.
Ratu se – bio je u pravu zapovjednik Poskoka – nije nazirao kraj. Vrsaljkove momke i specijalce iz ostalih županija čekalo je najteže – Velebit.
Na surovu planinu popeli su se u kolovozu te u snijegu i ledu dvije godine držali položaje s kojih se kretalo u odlučujuće akcije Maslenica, Medački džep, Oluja...
</font>

sompompirovi
25-01-2007, 11:12
<font face="Impact" size="+2">priznanje je bio mali melem na jos duboku otvorenu ranu, okupirane nam Domovine
bio je jos dalek put do slobode, koji nam se tada ucinio puno blizi nego sto je ustvari izgledao! Neki su mislili da cemo priznanjem automatsski dobiti slobodu, da ce se c e t n i ci povuci, da ce JNA kapitulirati, da ce zlocinci biti kaznjeni, medjutim to je bilo samo trenutno olaksanje jer se nista nije promijenilo, vec je i priznata Hrvatska ostala pod embargom, svi su se nadali nasoj agoniji, svjetski mocnici su se i dalje ponasali licemjerno kao i prije i ostalo je kao i uvijek uzdaj se use i u svoje kljuse, koje je preraslo u nepobjedivog dorata i odprasilo mrske okupatore sa Hrvatske zemlje u nevidjenoj bezaniji. Najvise hvala onima koji su najsvetije sto su imal, dali za hrvasku slobodu i drazvnost - svoje mlade nevine zivote!! I to se ne smije NIKAD zaboraviti i nece se!!!

</font>

sta kazes
25-01-2007, 13:56
Mazihiste?? Da li je tako bilo??

Da li si isto osjecao u ista vremena na svojoj strani kao mi na drugoj strani??

uvjeti
25-01-2007, 14:44
- noz
- volja za klanjem
- zelja za pljackom
...................
bilo ih je i mnogo starijih, ali na mladjima svijet ostaje!!

da li se
25-01-2007, 23:13
se osjecao kao i ja u odredjenim momentima? Ili nisi??

Pa nisi valjda navijao protiv domovine?? Ha?

Ne moj rci da si izdajica??

znam ja
26-01-2007, 00:32
nas mazohiste da je strasno vidjeti stalno se konfrontirati sa popuscima povjesnih dimenzija!! popuscima koje nikada i nikako ne mozete priznati sabi sebi!

SVE, AMA SVE i SVI vasi mitovi, lazi, mucke, zvarzlame, zlocini, vasa narav...SVE je otvoreno do GOLE KOZE...svi su to vidli..osim mozda jos VAS!

Da decki u tnisicama i lovackim puskama su vas u pocetku zaustavili...

oni su u
26-01-2007, 11:34
tenisicama napredovali zato sto su ih misice i ministrice na krugovalu i sa brzoglasom bodrile....budalo

Those
26-01-2007, 13:58
Were the days...!! To su bili decki!! Najteze mi je pri pomisli da su puno njih poginuli od seljaka opancara, gedza, propalica... a oni bili najbolji dio omladine u HR!!

Slava im!

sjeti se
27-01-2007, 19:03
Smrt fasizmu - sloboda narodu!

Slavoljub
27-01-2007, 21:00
<font face="Times New Roman" size="+1" color="red">Hvala bogu da smo eto ZAUVJEK izbacili fasizam iz domovine!

I zauvjek oslobodili narod!!</font>

pa ove ustase
04-02-2007, 21:25
su sve popizdile. Ovaj kreten kao fasist zahvaljuje bogu da su oni (ustase!) izbacili iz zemlje fasizam.
Ili on nas sviju zajebava, ili je on u glavi poremecen, ili on uopste ne zna o cemu laprda. Bio kako bilo - gospodina se mora ukloniti. Radikalno!

jao bre slavoljube
05-02-2007, 08:03
jesi kreten.

Milivoj
05-02-2007, 08:23
NOŽ ŽICA SREBRENICA!

Poznata Hrvatsaka izreka.

Milivoje
05-02-2007, 17:14
kretencino!
...........
Jos poznatije je:
JASENOVAC.
700000 Srba.
45000 Jevreja.
Ide vreme, nosi breme,
za Hrvate teske teme!!

Ma jebote
05-02-2007, 17:41
Jasenovac... on je nemoderan...

NOZ ZICA SREBRENICA - TO JE SRPSKA MODA IZ 1990-ih...

kvalitet
06-02-2007, 09:25
koljackih akcija i Hrvata i Srba je isti
tu nema nikakvih razlika. I jedan jedini zlocin je zlocin koji se nece i ne smije zaboraviti.
A kako da se onda zaborave
700000+45000.....majmune ustaski

Milivojko
06-02-2007, 10:38
NOŽ ŽICA SREBRENICA,,,,,,, u jednom danu pobijeno 80000 muslimana, majku vam srpsku, krvnicku, lažljivu, četničku.

JASENOVAC
06-02-2007, 11:21
700000 + 45000
majku vam hrvatsku lazljivu, ustasku

700 000
06-02-2007, 12:12
usljivaca, tifusara, gnjida...

to nije niko na svijetu registrirao!

No bilo je toga vise, PUNO vise!!!

nisam ni Srbin
06-02-2007, 16:28
ni Zidov.. ali sve bih dao da mi padnes u ruke samo 3 minute. Ja sam unuce,27 godina, 2 metra, 100 kg. Musliman!
Sroljo ustaski.

ja sam za 700000
06-02-2007, 20:16
nisam ni srbin ni zidov.
Nisam ni musliman, ni 2 metra ni 100 kila, ali noz, burazeru,noz.. pa dodji!

pa ja
06-02-2007, 21:16
sam uvjeren da je tih gnjida, gamadi i drugih stetocina bilo vise od 700 000 -sigurno preko 1 milijun, vjerojatnije 1,5 miliuna (neki kazu i 2 miliuna).

Muslimani su onda bili pametniji, mnogo pametniji nego danas! Shvatili su da im ej jedini spas od cetnick kame bio Hrvat, tako da su zajedno stali protiv tih usljivaca! (GNJIDA).

U ovom su se ratu uzdali u JNA - nisu bas najbolje prosli, ali OPET se nisu opametili, pa ih OPET zadesi sta ih zadesi: (NOZ ZICA SREBRENICA... rzni Trnopolji, Omarske, Keratermi, Foce, Bijeljine, Zvornici i slicna izletista...SARAJEVA ..itd)

Tacno
06-02-2007, 22:35
se vidi kada proliv iz Svedske gubi kontrolu - pocinje da lupa teske gluposti!
Samo ti napred prolivu, dok se postenom Hrvatu, pa i onome manje postenom, okrece stomak.
To je znak da smo te uspeli izbaciti iz ravnoteze.

ti si omladinac
07-02-2007, 09:37
neuravnotezen rodjen, dakle tebe ne treba izbacivati iz ravnoteze.
Za neuravnotezeno rodjene ima samo jedan lijek...samari, samari, samari.