PDA

Pogledaj cijelu verziju : Za usporedebu

ZAPAD - ISTOK
10-01-2007, 14:00
DO KRAJA rujna 2006. godine, ukupna potrošnja putem Visa kartica na prodajnim mjestima i bankomatima iznosila je rekordnih 17 milijardi kuna što predstavlja godišnji porast od 21 posto. U navedenom razdoblju zdano je 2,9 milijuna Visa kartica, što predstavlja porast od 23 posto u odnosu na rujan 2005.

Potrošnja na prodajnim mjestima zabilježila je rekordnu vrijednost od preko 3,6 milijarde kuna, što predstavlja porast od 36 posto u usporedbi s rujnom 2006. godine, podaci su koje je danas objavila kartičarska kuća.

Hrvatski korisnici Visa kartica u prosjeku potroše 235 kuna na prodajnom mjestu. Ovaj podatak također pokazuje veću kupovnu moć Hrvata u usporedbi sa susjedima u regiji: Bugarima i Rumunjima koje su ove godine ušle u Europsku uniju. Tako su Hrvati potrošili 86 posto više od korisnika iz Srbije, a gotovo šest i pol puta (641 posto) više od Bugara.

Broj obavljenih transakcija dosegnuo je brojku od 15 i pol milijuna što predstavlja 38 postotno povećanje u odnosu na prethodnu godinu. Broj transakcija na prodajnim mjestima čini gotovo polovicu (47 posto) ukupnog broja Visa transakcija, što znači da su dosegle razinu korištenja kartica na bankomatima.

"Ovi rezultati pokazuju da Hrvati sve više napuštaju zastarjele gotovinske načine plaćanja, a sve više prihvaćaju sigurnije i jednostavnije bezgotovinsko plaćanje. Istodobno, ovi rezultati dokazuju da hrvatski sektor platežnih kartica postaje sve sofisticiraniji. S obzirom da se broj transakcija na prodajnim mjestima sada gotovo izjednačio s brojem transakcija na bankomatima, Hrvatska se i u ovom području uskladila s zapadnom Europom."- komentirao je rezultate Jean-Marc Tonti, regionalni menadžer Vise International za Hrvatsku.

Zaboravi si jos
10-01-2007, 22:11
jednu uporabu izmedju zapada i istoka.
Zapadna Hrvatska je van EU, a istocna Rumunija i istocnodrinska Bugraska su clanice EU :)

Nikako da mi se odgovori zasto je to tako, NO???

Jos nesto,
10-01-2007, 22:22
kreditne kartice koriste oni koji se krpaju od prvoga do prvoga, u nadi da ce negi vrag stici na racun dok dodje racun za naplatu.
Da nije tako, kao sredstvo placanja bi se vise koristile fleksi kartice tekucih racuna koje ne ukljucuju nikakav fee prilikom kupovine za razliku od AE, DC, Vise, itd.

Ja koristim
10-01-2007, 22:51
kreditnu karticu jedino kad kupujem nesto iz inostranstva (knjige, recimo). Racune placam direktno preko banke (telefonom, redje putem interneta iz sigurnosnih razloga).
Po prodavnicama kesh ili fleksi kartica (nikako Visu jer mi je glupo da vrsim ekstra transakciju i jos uz to da mi naplacuju fee).

Kreditna kartica mila majka za one koji "zongliraju" izmedju dve plate.

Kao i
11-01-2007, 07:31
Obicno, nikad ne shvacas poantu nicega...!!

Sluzbeno su Rumunjska i Bugarska u EU, Ali Hrvatska (Svicarska, Norveska...) NISU, ali tu se bas kaze da je ponasanje HR potrosaca jednako kao potrosaca u EU... zamjena staromodnog nacina placanja gotovinom, cekanje po redovima po bankama, placanje racuna, podizanje sitne love itd, itd... Krpanje ne dolazi u obzir... to se moze raditi najvise mjesec - dva... onda stize prava naplata...

Reci ti nama nas mazohiste, ZASTO je srbija TOLIKO daleko od Evrope? Stavise, zasto je na DNU evrope?

Majmune,
11-01-2007, 12:33
ja vrlo dobro znam na koji nacin se kupuje na "zapadu", jer i sam zivim na "zapadu".
Rekao sam ti kako se kupuje na "zapadu" - onako kako ja radim, opisao sam ti.

A kreditna kartica je kako god okrenes KREDITNA, dakle koriste je oni koji zive na KREDIT od meseca do meseca. Uz to moraju placati i kamate i fee.

Onaj ko ima para ne pada mu na pamet da koristi kreditnu karticu, ma u retkim prilikama kad mora i kad je van u inostranstvu.

Meni je jasno zasto je Srbija iza Evrope. Zato sto su je 10 godina davili sankcijama, a posle i vojnicki silovali.

Medjutim, nikako da mi odgovoris na moje pitanje zasto najkatolickija zemlja Evrope, koja smatra sebe dijelom "zapada", koja uza sebe ima Vatikan i Nemacku.... jos nije usla u EU, a jedna istocnodrinska pravoslavna Bugarska i Rumunija jesu???

Hajde magaretino, hoces li mi konacno odgovoriti zasto je to tako?
Evo postavljam pitanje vece ko zna koliko puta na vise topika, i nema odgovora!
Hajde prolivu, odgovori mi.

Cuj, proliv iz
11-01-2007, 12:39
Svedske drzi nama slovo o kreditnim karticama, nama koji smo proziveli vek na "zapadu".
HAAAAAAAAHAAAAAAAAAAHAAAAAAA

Cime se on odusevljava! Fuj!

Ono cime se ti hvalis kako je sada u HR, uzivali smo sredinom osamdesetih u SFRJ.

e glupani
11-01-2007, 13:34
na ZAPADU niko vise u norvalnom, svakodnevnom zivotu ne placa bilo sta sa KREDITNIM KARTICAMA. Najveci broj firmi ih ni ne uzima, jer se kreditna vrijednost vlasnika karte ne moze odmah ispitati i jos prodavac mora da plsti kreditnom institutu 3-7% od utrska.
Tim karticama placa se u drzavama u kojoj jos nije uveden EURO. Znaci izvan civiliziranog svijeta.
U civilisiranom svijetu se placa sa EURO BANK CARD. Brzo, pouzdano, sigurno.
Toliko o tome Hrvati, placanja kreditnom kartom nama na pijaci, u birtiji, u autobusu... a za te osnovne potrebe imaju Hrvati novca do svakog 15 u mjesecu. Nakon toga - kredit. Jadnici.

i ovdje je
11-01-2007, 13:37
najvrijednije mjerilo ×××××. Plati je karticom, ako mozes!

ti si
11-01-2007, 17:04
tolika neuka seljacina Mazohiste - da je to nevjerojatno!! Covjek se pita gdje ti zivis? Sta radis? Imas li ikakve zanimacije - cilja??

Ja na primjer imam racun u HR banci i sa njim trgujem vrijednosnim papirima kao tu u Svedskoj.. imam takodjer HR VIsa karticu... prebacujem lovu u Svedsku i iz Svedske u HR....

Ali da ponovim posto si nepopravljivi ucahuren Srbin - i dalje cemo te nabijati! samo zato!!

hahasssss
11-01-2007, 18:02
Joj grgo lupezu nisku kako bi on uvijek poredio hrvatsku sa nekim visokim zemljama , ma gdje bolan ide govno i halva skupa , hajde ti nama sada kazi.Mislis ako lupas da niko drugi nezna zasto je zasto Svedska i Norveska nisu htjele u EU zbog visokog standarrda koji nebi ni upola imale kada bi se prilkjucile EU a za Svicu lupas na pamet bez ikakvog znanja i logike idi u stracki pa tamo starcima prosipaj svoju glupost mozda da im bused i zanimljiv , ovdje si samo ruglo i ostajes ruglo niske naobrazbe. :smile16: :))

TI si
11-01-2007, 21:01
tolika neuka seljacina Mazohiste - da je to nevjerojatno!! Covjek se pita gdje ti zivis? Sta radis? Imas li ikakve zanimacije - cilja??

Ja na primjer imam racun u HR banci i sa njim trgujem vrijednosnim papirima kao tu u Svedskoj.. imam takodjer HR VIsa karticu... prebacujem lovu u Svedsku i iz Svedske u HR....

Ali da ponovim posto si nepopravljivi ucahuren Srbin - i dalje cemo te nabijati! samo zato!!

Nikako
11-01-2007, 22:15
da shvatis, prolivu iz Svedske, da je kreditna kartica kreditna, sto znaci da je koriste u ogromnoj vecini oni koji zive na kredit. Jel ti procita sta ti covek rece:

"Najveci broj firmi ih ni ne uzima, jer se kreditna vrijednost vlasnika karte ne moze odmah ispitati i jos prodavac mora da plati kreditnom institutu 3-7% od utrska."

Nije rec o tome kako ti radis, ti si glup i nisi ni za kakav pametan savet i dobar primer, vec je rec kako vecina radi u svakodnevnoj borbi za prezivljavanje.

Evo ti posledice ismedju ostalog i preteranog baratanja kreditnim karticama:

--------------------
DUŽNICI PREMA PODACIMA FINANCIJSKE AGENCIJE KRAJEM STUDENOGA
22.771 TVRTKA IMALA JE NEPODMIRENE OBVEZE

Na blokiranim računima
11,8 MILIJARDI KUNA

http://www.slobodnadalmacija.hr/20070111/biznis01.asp
----------------------------

Ovo u vezi pravnih lica, a o fizickim licima da i ne pricamo, bilo je i o tome nedavno, da se smrznes. :(

imam samo
12-01-2007, 09:54
jedan komentar..

Ti si tolika neuka seljacina Mazohiste - da je to nevjerojatno!! Covjek se pita gdje ti zivis? Sta radis? Imas li ikakve zanimacije - cilja??

ti sa svojim komentarom samo pokazujes da zivis u nekoj tunguziji i da si toliko daleko od modernih tokova koliko se moze biti...

...Ali da ponovim posto si nepopravljivi ucahuren Srbin - i dalje cemo te nabijati! samo zato!!

Ti nabijas nos do
12-01-2007, 11:25
ociju u ××××× ovciju, ××××× ti majku koja nije sutnula govno kad ga je ispustila iz pizde.

Dobro ti je rekao covek, kreditnom karticom se ××××× placaju. Kako to ne znas, zar ti majka nije ×××××???

Pa zato si zapeo za kreditne kartice, pa kreditne kartice.

HAAAAAAAAAAAHAAAAAAAAAAAAAHAAAAAAAA

e ti si
12-01-2007, 20:31
ercegovac, skutor. Glup, nepismen, bezobrazan, neodgojen, jednom rijeci rvat katolik. Da nisi takav nabio bi te covjek i na ×××××, ali vi ste prljav, smrdljiv, neopran dio naroda i to cak ni obican rvat to ne bi zelio napraviti.
Kako one vlasti u vas ne mogu da shvate da bi najbolje rjesenje bilo vas sve strpati u jedan rezervat, kao zivotinje u recimo ××××ngetiju, naplacivati nama i ulaznice kad zelimo da posjetimo zadnje balkanske neobicnosti. Dolazila bi para, hrvatska bi smrdila samo na jednom mjestu, veliki gradovi oslobodili bi se "bjelocarapatelja",
procvala bi ponovo ganga, ozivio bi dernek i mogli bi vi napraviti olimpijadu u "sijavici" (oce, oce, oce moj!)Dobro smisljeno rjesenje za taj nepotrebni narod.

U 2007. ulazimo
14-01-2007, 23:36
nikad zaduženiji
Autor Tea ROMIĆ

Prosječna primanja ne mogu pokriti prosječne mjesečne troškove obitelji jer im za to nedostaje 25 do 30 posto prihoda, upozorio je jučer predsjednik Nezavisnog hrvatskog sindikata Krešimir Sever. Iako pri usporedbi prosječne plaće za listopad 2005. godine, kojom se moglo pokriti 68,2 posto prosječne košarice za četveročlanu obitelj i prosječne plaće za listopad 2006. kojom se pokrivalo 72,9 posto košarice izgleda da Hrvati bolje žive, činjenica je da građani u 2007. godinu ulaze zaduženiji nego što su to bili prijašnjih godina.

Građani su u listopadu 2005. godine poslovnim bankama dugovali 76,1 milijardu kuna, a godinu dana kasnije čak 93,3 milijarde kuna. Više od 50 posto tih zaduženja odnosi se na minuse i kartična zaduženja, što dokazuje da se građani zadužuju samo kako bi preživjeli istaknuo je Sever dodavši kako se sve veći broj građana približava opasnoj granici siromaštva.

Oko 3,6 posto građana prima plaću jednaku ili nižu od najniže u državi, dok čak 65 posto radnika prima plaću jednaku ili nižu od prosječne. Zanimljivo je da, s jedne strane velik broj građana, nema novca za preživjeti, dok s druge strane podaci autokuća pokazuju da su se ove godine kao božićni darovi darivali čak i auti.

-------------
Ma zivjele kreditne kartice! Jel tako VGSe?

joj koja
15-01-2007, 01:40
si ti ovca i neznalica...POjima nemas o nicem...

...sta ti mislis da su kreditne kartice DAR nekom da prodje mjesec??

.... jedna placa u HR pokriva 72-73% mjesecnih izdataka jedne obitelji...

To je skoro kao na pr. u Svedskoj! tesko da ces izvuci jednu obitelj (dvoje odraslih i dvoje djece) sa jednom placom! Na srecu, obitelji (prosjecne) imaju po dvije place.

...ma pricaj malo o srbiji...

Kreditne kartice
15-01-2007, 01:51
su uglavnom (bar 80%) pucanstvu da se kreditira da bi sastavio kraj sa krajem.

Definicija kreditne kartice je meni jasna kao dan.

Sto se bre ljutis na mene, protestuj kod autora clanka u "Slobodnoj Dalmaciji" od 13. sijecnja.

Uh
15-01-2007, 01:57
Jako malo ljudi dobije kredit karticu na lijepe oci. Mora imati dobru credit history, to jest da je sve racune placao na vrijeme i da sa svojom placom moze placati "dugove" potrosnju na kartici. Tek mu se onda odobri kartica. Onaj koji nema place nema od cega placati ne moze je ni dobiti.
Tako vjerujem da po broju, u prosjeku, stanovnistva ima vise kreditnih kartica u Hrvatskoj vec u Srbiji.

hajde ba cojek
15-01-2007, 11:46
ne kaki.Ja zivim svojim prihodom do 10-12 u mjesecu i opet su mi dali do sada tri kartice. Da ih nemam nebi izaso na kraj privremeno. I ja ko i svi mali ljudi sa karticama lakomisleno naprave dugove. Zajeb je za sve te davatelje kartica da nece od mene nikad vidit pare.Ja u Njemackoj htio platiti nasom karticom, ne uze je niko ko da su znali da nema pokrica.

Nije kapitalizam izmislio karticu da sirotinji bude bolje.

VISE
15-01-2007, 12:17
Kreditnih kartica u Hrvatskoj nego u Srbiji??

Pa covjece, tamo su bankomati tek proradili prije kojih 1,5 godine. Tamo kreditinih kartica uopce prije 2 godine bilo nije!

Kreditne se kartice mogu dobit samo ako je drzava organizirana, pravna, ima centralne podatke u pucanstvu, registrirane neplatise itd. Bez toga to ne funkcionira.

Ja na zapadu imam najmanje 15-20-ak kartica... neke su mi za hrana, neke za gorivo, neke za namjestaj, neke univerzalne (VISA i MASTERCARD). Mozes imati koliko god hoces kartica ako sve uredno placas...niko te nista ne pita, samo provjere da li si registriran u centralnom regisru neplatisa!

To je t... a to ocito u HR funkcionira!!

Vidi budale
15-01-2007, 15:41
sta ××××nda!

Znaci, ako nema bankomata, nema ni kartica. Koja glupost!!! Za vreme SFRJ nije bilo bankomata ali bilo kartica.

"Kreditne se kartice mogu dobit samo ako je drzava organizirana, pravna, ima centralne podatke u pucanstvu, registrirane neplatise itd. Bez toga to ne funkcionira."

Opet poj-I-ma nemas.
Kad bi se trazila pravna drzava, onda HR ne bi imala ni jednu karticu.
Manky, u Srbiji kao i u Hrvatskoj, sljakaju inostrane banke. I jedna i druga zemlja su integrisane u svestski monetarni sistem.
Sta lupas koji moj, o kakvoj ti neorganizovanoj drzavi pricas, i ko nema registrovane podatke o gradjanima (neznam o pucancima)? St je tebi? Jesi li ti lud???

"Ja na zapadu imam najmanje 15-20-ak kartica... neke su mi za hrana, neke za gorivo, neke za namjestaj, neke univerzalne (VISA i MASTERCARD). Mozes imati koliko god hoces kartica ako sve uredno placas...niko te nista ne pita, samo provjere da li si registriran u centralnom regisru neplatisa!"

Naravno, niko te nista ne pita dok uredno placas, kad prestanes da placas, kaznena kamata ide na >17%, i opomena da se uplata izvrsi immediately!!!

"To je t... a to ocito u HR funkcionira!!"

Funkcionira svugde!
Funkcioniralo je i za vreme SFRJ.

Nego, da li si ti dosao konacno do znacenja reci "kreditna"???

Nije bitno sta ti radis sa svojim kreditnim karticama vec sta rade sa istima vecina sveta sa prostora bivse Juge.
Kad nema love, hajde da se uzme sa kartice, pa kad stigne platica pokrije se dug. Ako ne stigne, pozajmljuje se od prijatelja, komsije da bi se "pokrila" kartica, itd dalje sve u krug od meseca do meseca.
Ja znam neki nas narod koji tako rade i ovde u inostranstvu.

Moderan sistem placanja je preko tekuceg racuna u banci, pod uslovom da si uvek u plusu na racunu, ako ne onda kreditna kartica spasava stvar.

Sto bi ja placao kreditnom karticom kad me kaznjavaju sto placam karticom? Prosta racunica zar ne?

Srbija je
15-01-2007, 18:56
ukljucena u monetarni sistem pred max. 2 godine. Do onda u Srbiji bankomata bilo nije! i nije ih moglo biti. Neki su ljudi vjerojatno mogli nabaviti VIZA karticu ili MasterCard, ali NISU mogli dizati lovu na bankomatima po svijetu a placanje?? zaista NEZNAM kako je to funkcioniralo u inozemstvu! jer Srpske banke nisu imale direktnih veza sa drugim bankama i ne znam kako se je moglo kontrolirati pokrice itd...

Nedavno su slavili u Novom Sadu jer su izdali - mislim 100 000 -dotu vizu u Srbiji....

Meni jos nije
16-01-2007, 12:21
jasno kakve veze ima kreditna kartica sa bankomatima???

Da Srbija je demokratska zemlja, deluje pravna drzava, u svetskom je monetarnom sistemu, u Srbiji rade inostrane i domace banke po svetskim standardima.

Tacno je da se kreditna kartica izdaje onome ko je solventan, svuda u svetu.
Medjutim, ko je ima, sistem radi kao sat i u Srbiji.

Raspitao sam se, ja mogu da koristim u Srbiji ne samo kreditnu karticu, vec karticu mog tekuceg racuna koja ima na sebi oznaku "Plus".

Svet je postao globalno selo i sve je u sistemu bar sto se tice protoka novca.
Ako ne podmiris racune u Australiji ili Kanadi, npr, pa pobegnes u Srbiju, pronadju te tamo kao od sale (uverio se na nekoliko tudjih primera).

Da nesto ne radi tamo kako treba, mozes slobodno zaboraviti, bar u vezi stvari o kojima diskutujemo.

Poenta je u tome da se te kartice na prostorima bivse Juge a i sire uglavnom koriste za ono za sta su i namenjene - kreditiranje! Ogromna vecina srednje klase najvise je koristi za te svrhe.

Tebi
16-01-2007, 12:29
mnogo stosta nije jasno.Istina je da je svijet postao globalno selo, ali je istina i da vi tom selu ne pripadate i da sve nade, konacno postati kao rvat i globalni seljak, uzaludne.
No vi cete za utjehu ostati katolicko-medjugorske seljacine.

sa kreditnim
16-01-2007, 13:40
karticama - (visa, mastercard, maestro itd) se podize lova na bankomatima - covjece? Sa cim ti podizes lovu? Imas li ti uopce tako nesto??

kad.
16-01-2007, 15:27
se hrvat ^podje baviti administracijom , sve podje tonuti u zivu propasta.Za vas su samo konji, ovce, svinje i ralo. Ne petljajte se tamo gdje ste tuta mozak oduvijek :))

evo-
16-01-2007, 15:31
primjera radi ; vi hrvati kada pricate o konjima kako se timare ili svinjama kako se prave krvavice , tu vam se ne petljam jer ste profesionalci za stocarstvo i agro , zato kad stignete na zapad jedva cekaju da vas upregnu na neku farmu , kazu doso hrvat ko kec na desetku posla koliko zelis jer domacini nisu obrazovani za taj posao. :))

Pitam te
16-01-2007, 23:33
kakve veze imaju kreditne kartice sa bankomatima u smislu uslovljavanja izdavanja kartica, ne u smislu koriscenja.

Tamo gde nema bankomata ima ekspozitura banke i salteri gde mozes obaviti posao.

ma kreditna
17-01-2007, 12:55
kartica je Visa, Master itd... sa njima mozes placati sve i poduzati lovu na bankomatu...

...ali kreditna kartica je i recimo SHELL - za tocenje benzina i za sve sta mozes kupiti ili usluge koje ti jos SHELL moze dati bilo gdje na svijetu... racun stize iduci mjesec, dakle 1 mjesec kreditiranja bez kamata...

Kreditna kartica moze i biti neki lanac ziveznih namirnica itd... tu mozes biti u plusu ali i u minusu... do odredjene svote... racun stize svaki mjesec...

SVE direktno negotovinsko placanje ide uglavnom preko kartica...