PDA

Pogledaj cijelu verziju : Aro ili Niva



neznam
26-03-2002, 19:45
Kupujem novi auto, terenac ,pa me zanima da li je bolji Aro 10.4 ili Lada niva :smile11:

me
30-03-2002, 22:55
nivu, normalno, aro je bolji ako ces nesto stvarno tesko vuci, jer ima sasiju, ali je za po cesti za ××××× i puz ce te prestici

ARO
19-10-2002, 20:16
Što ste na kraju kupili - Aro ili Nivu?
I ja sam u istoj dilemi

M1
19-10-2002, 23:09
Prijatelj mi ima ladu nivu...Novu,presla jedva nesto vise od 15 000km...Doplacen servo,klima,roll bar...
Servo(opcenito volan)je uzasno neprecizan i opasan u imalo brzoj voznji,ima od oka 5,mozda i 6 okretaja od kraja do kraja,elektronika je problem,aticna,ali na kraju svega to je jos uvijek jedan od najboljih terenaca na svijetu

VR6
20-10-2002, 00:20
Sad ce nova Niva u prodaju, koja skroz ok izgleda, ali bit ce i malo skuplja.

Vjerovatno je bolja Niva od Are, ne mislim kao proizvod, jel to ne znam, nego ovdje za koristiti, vjerovatno je lakse naci dijelove za nju...

me
20-10-2002, 19:13
ma kupi nivu bez razmisljanja. bar ces imati osjecaj slicniji voznji auta, za razliku od ara. auto se, sto se tice mehanike ne kvari, ali mu je struja problematicna, ali sve u svemu, ako ti sluzi za voznju po terenu i za po cesti to je pravi izbor. aro je na cesti smetalo, a u sumi je nepraktican, prevelik je i nezgrapan. niva, svakako.

SPORAČ
20-10-2002, 20:52
Da li je samo spor ili nespretan za upravljanje? A gdje se to čudo servisira? Ima li tko takav auto?

M1
20-10-2002, 21:37
Auto solidno ubrzava do 110 u 4 brzini,dalje sporo ide.Upravljac je najgori dio,putanju se kroz zavoj stalno mora korigirati

maali
20-10-2002, 22:36
kolko ja znam ARO ima mercedesov motor(licenca), ali svejedno mislim da je niva bolji izbor.

ak imas para kupi si G 55 AMG i nemaš beda!

Calibra Zender
20-10-2002, 23:21
maali, ti si fakat strašan! Tip se raspituje za najjeftinije kaj se da kupiti, a ti mu preporučiš niti više niti manje nego G55 AMG! :))
http://bilder.mobile.de/images/autos/122670/11111111111781515-5072-1030268689.bild
Evo odmah jedan jahreswagen za samo 115000 Eura plus davanja. Možda je mrvicu ipal skuplji od Ara i Nive. :))

SPORAČ
20-10-2002, 23:21
Da li se Nivi i ARU ugrađuje ABS? Za servo znam - a koliko on pomaže kod tih auta?

Calibra Zender
20-10-2002, 23:22
Sporač, gle samo sekunda razlike u postanju! :smile06:

SPORAČ
20-10-2002, 23:30
C. Zender, hvala na prvom komentaru-sve je zaista tako - jedino - nisam tip! :smile08:

SPORAČ
20-10-2002, 23:34
Inače i autić sa slike super izgleda -ali ostajem pri skromnijim!

sepra
20-10-2002, 23:47
Nema govora - Niva i šlus

Cannon
21-10-2002, 10:53
Ne znam za ove najnovije ali linija prije njih nije uopće imala servo nego je zakretanje volanom olakšano "puževima". Inače sa ladom (1.7) prešao sam oko 100.000 km (više od pola na bijeloj cesti) u proteklih 5 godina i u tom vremenu mijenjao sam elektroniku tri puta (bilo cca 400 kn), nekoliko križeva kardana, a limarija je jako loša, grije ko luda pa preko ljeta moraš prespojiti crijeva i obavezno mazalicu u ruke svaka dva mjeseca.
Kad kod nje uključiš sporohodnu nema tog terena koji je neprohodan, a one njihove ruske "traktorske" gume najbolje su se pokazale u teškim uvjetima. Potrošnja ljeti 9.0-9.5, zimi 10.0-12.0, praćeno pet godina.

M1
21-10-2002, 13:53
Ako kupis nivu budi spreman za ceste posjete servisu.Za Ara ne znam.Novije nive imaju servo i to dva tipa,hidraulicni i mehanicki..hifraulicni kosta 10 000 kn,pa si sad gledaj cime to Rusi barataju.Novije 1.7i trose dosta manje od starih,ali motor radi dosta grubo.

me
21-10-2002, 19:30
evo ti iskustva iz prve ruke.
moj brati ima aro, vozio sam to
cudo i nikad ga ne bih kupio, doslovno nikamo ne ide, a na cesti ga moras stalno hvatati. Ima sasiju, to je prednost ako mislis vuci prikolice od 1 tone. za uske sumske putice je prevelik, nemas ga gdje okrenuti, a i izgleda mi nekako krhko.
ovako ide moja prica. prije godinu i pol ja i stari smo odlucili kupiti jednog terence, po pola. u igri su bili cherokee, land rover defender 90, toyota land cruiser, suzuki samurai i daihatsu feroza (naravno svi polovni
mislili smo kupiti terenca ne za preseravanje vec za teren, tj. sumu.
najprije smo mislili kupiti cherokeeja td, nekih 80-85 ks od susjeda. ×××××× od auta. sa tom jadnom snagom po mokrom na svakoj uzbrdici u durgoj plese zadnji kraj, katastrofa, snijeg takoer, na terenu ne mozes nista ozbiljnije proci i on ga se je ubrzo rijesio.
toyota land cruiser-dobra prilika, '92 godiste 12000 dem (neki slovenac), ali bila je prevelika, u sumi nemas sto traziti s njom. sto se tice sposobnosti na terenu, ne znam, nismo isprobali jer smo krenuli u sumu, pa je lik poceo srati da cemo ju oguliti, odustali smo.
daihatsu feroza, simpatican terenac, ali me nije nicim odusevio, dizel, dosta je trom, siroke gume, odustali smo zbog dijelova.
defender, 2.5 dizel, nekih 65 konja, doslovno samo za po terenu, na cesti ga moras gurati, kratka verzija je za sumu prevelika.
samurai, e to je bio uzi izbor, ali...
koliko sam upoznt nema amortizera iza, samo opruge, susjed (drugi) ga je imao, super auto, okretan ziv, ali zadnji kraj plese, jednom smo isli po nekom blatu i morao sam stati na kuku i ljuljati da se izvucemo, malo puno trosi i ima ubitacno malo mjesta unutra.
lada niva - kupio sam ju, ugradio sam plin i zadovoljan sam. realno, auto se bas toliko i ne kvari koliko ljudi govore, bas nisam promijenio prikolicu krizeva, spona i jabucica, mehanika se generalno ne kvari, ali ima velikih problema sa strujom, stalno mi se neka svjetla gase, truba svako toliko ne radi i takve sitnice, ali to je zbog nekvalitetnih spojeva, imace na cesti se dobro ponasa, dosta je ziva, a sa plinom potrosnja preracunata u benzin je oko 6-6,5 litara benzina. robusna je i ne mozes ju tek tako unistiti, a nema tog terena (ne mislim, naravno na rovove) na kojem ces se zaustaviti, vjeruj mi. ima blokadu, koju nemaju bas svi terenci, pogotovo ovi mali, dobro neki ce reci, pravim terencima i ne treba (stari wrangler npr., za novog ne znam), ja ju jos nisam koristio, uvijek se izvucem sa reduktorom. najveca prednost je svakako stalni pogon na sva
cetiri i to je pogotovo vidljivo na mokroj cesti, dok vecina terenaca ima zadnji pogon i jako im lako pobjegne zadnji kraj na mokrom, a onda ti ispravljaj ako mozes, niva je podupravljiva i to je ogromna prednost. pocnes kliziti preko nosa, ali nakon pola metra osjetis, bez ikakvih korekcija, opet dodir sa podlogom. Kazem, to je najveca prednost u usporedbi s ostalim terencima na cesti.
nadam se da sam ti pomogao, ali ovo je bilo iskljucivo na temelju iskustava sa terena,cemu ti auti i sluze, a ako zelis nesto za grad opet ti je niva bolja od ara.
servo ima, ali sam cuo da je dosta neprecizan, ja imam 1.7 s karburatorom, bez serva, ako su ti gume na 2.1 nema problema za vrtiti, ali ljeti kad ti se isprazne ubi boze, polomis ruke.
sve u svemu, ja sam zadovoljan, frend ima defendera i stalno se preserava, moj ovo moj ono, na terenu je moj bolji, koliko smo mi isprobali, to ne znaci da je to stvarno tako, a druga stvar na uzbrdici mu treba jos jedan motor da me stigne, tamo gdje ja idem u trecoj (na plin) on mora u reduktoru u trecoj, jer bez njega nebi uspio izvuci u drugoj (65 ks), prednost je jedino alu karoserija, ali... sto ce ti to??

SPORAČ
27-10-2002, 16:08
HVALA!

me
27-10-2002, 19:14
onda, sto ces kupiti?

SPORAČ
30-10-2002, 21:53
Pa uvjerili ste me, ARO sigurno neću! Još razmišljam o kakvom rabljenom, ali ne previše izmučenom Daihatsu Teriosu ili Kia Sportage-u. Ja sam zapravo Sporačica, pa se bojim da Niva nije iz vaših priča malo pretvrda za upravljanje! Što Vi mislite?

sepra
30-10-2002, 22:34
Ne znam što kažeš na kakav stariji Pajero?

SPORAČ
30-10-2002, 22:38
Pa i to dolazi u obzir. Kako se ponaša u vožnji?

me
31-10-2002, 18:16
nisam ga vozio, ali sam se vozio u njemu. malo je trom. za teriosa sam cuo da je dobar, ali pazi, to je dosta egzotican auto za nase prilike. skup....

SPORAČ
01-11-2002, 01:27
DA LI SU MU SKUPI DIJELOVI?

Cannon
01-11-2002, 11:11
Ove novije Nive nisu sigurno pretvrde za upravljanje, a moraš probati neku, to ti je najbolje.

me
01-11-2002, 20:39
ne znam za teriosa, ali dijelovi za daihatsu su ubitacno skupi. niva sa normalno napumpanim gomama nije teska za upravljanje. ma zasto ti uopce zelis sve neke "muske" terence ako ih neces voziti pa terenu?

SPORAČ
04-11-2002, 01:06
Zato jer imaju pogon na 4 kotača, nema ograničenja i problema sa snijegom i iznenadnim vremenskim neprilikama - jer kad auto najviše i treba-obični, nježniji auti ostaju kod kuće..Osim toga, terenci su čvršći viši, sigurniji.Nisam rekla da ga neću uopće voziti izvan asfalta-samo ne baš po šumi i tamo gdje "nema puta"!

me
04-11-2002, 19:48
ne bih se slozio da su sigurniji, to svi misle, ali upravo im visina stoji na putu do sigurnosti.
4x4, to je dobro, ali samo ako uzmes terenca koji ima stalni pogon na sva cetiri, kao niva ili neki novi npr. scenic rx4 ili skuplja verzija cherokeeja, ovo sve ostalo (velika vecina) koja ima prikljucivi pogon na sva cetiri je ××××××, jer samim time sto su terenci su nestabilniji na cesti, pa uz to jos i pogon na samo zadnju osovinu (velika vecina), katastrofa, ako proklizis, pogotovo na kisi, tesko se to ispravlja. upravo stalni pogon na sva cetiri je presudio u mom slucaju.

SPORAČ
05-11-2002, 00:50
Mislila sam na stalni pogon 4×4. Osim toga, nekako nisam od onih koji stalno nešto kupuju i prodaju, a čini mi se da neki terenski autić ˙(najvjerojatnije Niva) može poslužii puno dulje od običnog, bez toliko tragova starenja.Nisam sigurna jesam li tu u pravu.Da li se isplati čekati novu Nivu?
Imaju li sadašnje Nive naslone za glavu i pojaseve na stražnjim sjedalima?Kad negdje u prometu vidim Nivu, do sada nisam primijetila otraga naslone.

Fresh
05-11-2002, 13:27
Hyundai Santa Fe ti ima jednu vrstu stalnog pogona na sva četri. U biti mu je pogonska osovina prednja ali se zadnja automatski uključuje kad kompjuter prepozna da prednji kotači počinju proklizavati. Takav sustav je non stop uključen.

Mislim da sam sustav točno objasnio.

me
06-11-2002, 19:58
to ima vecina novih terenaca, tj. vise imaju SUV-ovi takav prijenos. cura se raspituje ipak za malo jeftiniji terenac, osim toga santa fe je SUV.

niva nema iza naslone za glavu, ima pojaseve.
mislim da nova nece biti tko zna sto, procitao sam na jednom forumu da se rusi odricu nove nive.

SPORAČ
06-11-2002, 23:49
Što znači SUV? :smile11:

Girrari
07-11-2002, 00:04
Sport Utility Vehicle.

SPORAČ
07-11-2002, 00:12
Aha.Hvala. :smile08:

SPORAČ
07-11-2002, 00:18
Mislila sam da svi auti novije proizvodnje na zadnjem sjedalu imaju standardno naslone za glavu, a izgleda da ipak nije tako. Nisam baš informirana.

rale unlog
07-11-2002, 03:17
pa ak auto nema stalni pogon na sva 4 ne znaci da je los terenac,dapace

kaj je scenic 4x4 bolji terenac od mog pajera jer ima stalni pogon a pajero nema?

ja mogu birati da li zelim samo zadnji ili 4x4 cijelo vrijeme,nema nikakvih limita

pa kad je suncano i suho idem na 2 kad je kisa stavim 4x4 i gotovo

to su stariji terenci imali mogucnost 4x4 samo na terenu a ak ga vozis duze na cesti smeljes mu sve

moj pajero nema takav sistem,jedino ne smijem blokirati srednji diferencijal za duze voznje(samo za snjeg,npr),a 4x4 mogu koristiti kolko god zelim

(polozaji su:2 zadnja,4x4,4x4 blokada centrl dif,4x4 low blokada centr dif,4x4 low bolkada centrl i rear dif....prva 3 mogu mjenjat do 100kmh)

i jos da kazem

problem terenaca kod lezanja nije trakcija nego naginjanje u zavojima a ak auto ima visoko teziste naginjace se sa i bez pogona na sva 4

a odgovor na pitanje iz naslova je lada niva

Fresh
07-11-2002, 10:05
Moram priznati da mi su mi malo nejasne tvoje želje:
Želiš imati terenca iz sljedećih razloga:
1. osječaj sigurnosti - dokazano je da je osobni automobil daleko sigurniji od terenca,
2. brinu te iznenadni vremenski uvjeti (pojasni šta smatraš pod time) i koliko su te puta do sad ti vremenski uvjeti iznenadili,
3. povremeno bi sišla sa asfalta ali samo tamo gdje su putevi.
4. kupuješ auto na duže, nisi od onih koji ih često mijenjaju - šta to znači da ćeš ga voziti 10, 15 godina ?
U uži izbor su ti očito zbog cijene (pretpostavka) ušla dva čistokrvna terenca koje je već sada pregazilo vrijeme, koji su više namijenjeni za teške uvjete rada van ceste nego za svakodnevnu vožnju po cesti sa povremenim izletom na neasfaltirane puteve.

Mislio sam da će mi pisanje svega ovoga dat odgovor, ali sad sam još više zbunjen. Reci s kolikim novcima raspolažeš, za šta ti treba auto i gdje živiš.

Sve ovo bi progutao ako živiš negdje u gorskim predjelima gdje snijega ima od početka 12 mjeseca do početka proljeća.

Fresh
07-11-2002, 12:46
Malo sam pregledao po modelima auta, da vidim šta bi odgovaralo tvojim prohtjevima, ali izbor novog je jako slab.
Aro i Niva koštaju između 8000 i 9000 eura.

Jedino što sam našao da ima 4x4 pogon je Suzuki Ignis 1.3 (83 KS). Auto košta oko 14500 eura, ali vidim da se odobrava popust od 1555 eura. Na kraju bi ti isplao oko 12000 eura. Ako ti to nije prevelika cifra razmisli.

Što se tiče Ignisa nemam iskustva ali u široj obitelji imamo Swifta koji je u pogonu već 11 godina bez ikakvih problema.

INTCP
07-11-2002, 13:33
niva i točka

majstor pijeska
08-11-2002, 23:27
1.Terenci i nisu toliko sigurni na crash testu (npr. nova frontera se skoro raspala)
2.Ne znači ako je 4x4 da se po snjegu ponaša kao i po suhom ,a po ledu je isto kao i s običnim autom.Za snjeg i led najbolji su gusjeničari jer njih podloga ne zanima.
3.Niva je bolji izbor od ara , a nova nebi trebala biti puno lošija , vidio sam baš sad na netu da ide dobro po terenu ,mada je meni ipak bolja stara niva(26 godina se prodaje) a ima redukto 2.135:1 i diferencijale 4.3:1 i 3.9:1 ,ovisno o verziji, na cesti je dosta stabilna zbog nezavisnog prednjeg ovjesa i lako se upravlja,svladava uspone do 30 stupnjeva 1G (po uputstvima)mada sam ja uspio i više. :))

me
09-11-2002, 19:48
rale: scenic rx4 je ipak suv, ne moze se usporedivati sa pajerom.
ali cinjenica je da jako malo vlasnika terenaca s prikljucivim pogonom na sva cetiri vozi non stop tako. ti auti su po kisi katastrofa sa ukljucenim samo stzraznjim pogonom. a sto se tice avantura po sumi, niva je izmedu ostalog u prednosti, zbog, kako se moze nekima uciniti, zamenarive cinjenice-dimenzija.

SPORAČ
13-11-2002, 00:28
O.K. NIVA. :smile07: