PDA

Pogledaj cijelu verziju : ZLOCINI U LORI: "General Laušić laže"

VESO DERETIĆ
20-11-2006, 21:54
DOKUMENTI I VESO DERETIĆ, ŽRTVA IZ SPLITSKOG LOGORA,
ZA RATNI ZLOČIN TEŠKO OPTUŽUJU HRVATSKOGA GENERALA

“Laušić laže - vidio me u Lori
polumrtvog, isprebijanog”
U dokumentu jugoslavenskog vladina Komiteta za prikupljanje podataka o izvršenim zločinima naslovljenom “Zločini genocida nad Srbima u logoru ‘Lora’ Split u periodu 1991.-1997. godine” navode se izjave desetaka svjedoka koji su do u detalja opisali što im se sve događalo u Lori, a član toga Komiteta, beogradski sudac Ilija Simić, tvrdi kako je Laušić bio naredbodavac i osoba koja je mogla spriječiti ubojstva i mučenja. Nepravomoćno osuđeni za zločine u Lori isti su oni koji su i u dokumentu jugoslavenskog Komiteta apostrofirani kao izvršitelji zločina

Mate Laušić: Što se tiče jugoslavenske Komisije i njezina zaključka da sam ja naredbodavacGeneral u mirovini Mate Laušić, nekadašnji zapovjednik Vojne policije u čijoj je nadležnosti bio i Vojni zatvor Lora, tereti se u službenom dokumentu tadašnje Savezne Republike Jugoslavije iz 1998. godine, čija se kopija nalazi u Haagu i UN-u, da je bio naredbodavac zločina u Lori. Iako Laušić tvrdi da u Lori nije vidio izmučene vojnike i civile, “Slobodna” je razgovarala sa zarobljenikom iz Lore Vesom Deretićem iz Trebinja, kojega je kao svjedoka koristio Županijski sud u Splitu, a koji nam je rekao da je Laušić bio u Lori te da je osobno vidio izgladnjele i polumrtve ljude, od kojih su neki zbog mučenja pred njim pali u nesvijest. Uz Deretića, i drugi svjedoci navode kako su vidjeli Laušića u Lori, a i on je, kako kažu, vidio njih, njihove modrice, krvave ruke i do kostiju mršava tijela.

Iskazi desetaka
20-11-2006, 21:59
svjedoka

U dokumentu tadašnjeg jugoslavenskog vladina Komiteta za prikupljanje podataka o izvršenim zločinima protiv čovječnosti i međunarodnog prava naslovljenom “Zločini genocida nad Srbima u logoru ‘Lora’ Split u periodu 1991.-1997. godine” navode se izjave desetaka svjedoka koji su do u detalja opisali što im se sve događalo u Lori. Taj je dokument nastao prije istrage u Hrvatskoj i u njemu su se identificirali glavni nositelji mučenja u Lori: Tomislav Duić, Tonči Vrkić, Davor Banić, Miljenko Bajić, Josip Bikić, Emilio Bungur, Ante Gudić i Anđelko Botić. To potvrđuje kako je dokument vjerodostojan izvor informacija, jer su i u istrazi koja je provođena u Hrvatskoj kao glavni krvnici iz Lore također navedeni Duić i ekipa. Podsjetimo, Dujić, Bajić, Bungur i Bikić su u bijegu.
Je li ta Komisija imala pravo, kao i u slučaju Duića i ekipe, kad je Matu Laušića imenovala naredbodavcem, ostaje vidjeti. No, za bivšeg suca Okružnog suda u Beogradu Iliju Simića, koji je bio član te Komisije, nema dvojbe.
“Komitet je prikupio iskaze stotina svjedoka, a u njemu su radili vrhunski srpski pravnici, suci. Do uvjerenja da je Laušić bio naredbodavac i osoba koja je mogla spriječiti ubojstva i mučenja, što smo naveli i na kraju izvještaja, došli smo razgovarajući sa svjedocima, na temelju liječničkih pregleda, obdukcija, fotografija, zaplijenjene i prikupljene dokumentacije, materijala koje su prikupili sudovi, MUP i ostala tijela. Ta je dokumentacija, nakon što je Komitet prestao s djelovanjem, dostupna u Ministarstvu pravde Srbije i hrvatsko Državno odvjetništvo može lako doći do nje”, kaže nam sudac Ilija Simić, član vladina Komiteta, koji je optužio Laušića.

“Radili smo
20-11-2006, 22:01
krajnje profesionalno, tu su sve bili ljudi od struke. Temeljito smo napravili to izvješće, a da smo bili u pravu, svjedoči i to što su istrage u Hrvatskoj, koje su vođene dosta vremena nakon našeg izvješća, kao krivce označile iste one ljude koje smo i mi naveli u našem dokumentu. Suci, kriminalisti, patolozi i s jedne i s druge strane rade po istim načelima”, kaže sudac Simić, potvrđujući da je dokument proslijeđen Haagu i Ujedinjenim narodima. On je pozivao naše Državno odvjetništvo i MUP da pokrenu istragu nad Laušićem.
“Ne samo da je Laušić bio u Lori i vidio jadne, napaćene i izmučene ljude u tom logoru, on je odgovoran i za izbacivanje žena iz stanova u Splitu, što se odigravalo pod pokroviteljstvom njegove policije. Treba odgovarati i za Loru i za etničko čišćenje! Ja i nekoliko žena, koje su tih dana bile izbačene iz stanova uz asistenciju Vojne policije samo zato što su bile Srpkinje, išli smo kod Laušića u Zagreb, a on je ženi koja je od njega tražila pomoć, Slovenki Marinković, rekao: ‘Ja nemam moralno pravo hrvatskog vojnika izbaciti iz vašeg stana’, što je za mene ratni zločin. Zahvaljujući sudu stan je ipak dobila natrag, ali opljačkanog”, kaže nam Tonći Majić, čelnik Dalmatinskog komiteta za ljudska prava, dodavši da je došlo vrijeme za “naplatu duga”.

Iako se
20-11-2006, 22:02
bliži kraj istrage za slučaj “Lora 2 - zločin nad zarobljenim vojnicima” i skoro podizanje optužnica, koja će ponovno teretiti Duića, Vrkića, Gudića, Bungura i Botića (već nepravomoćno osuđene za zločin nad civilima) za mučenja, sakaćenja i okrutna ubojstva zarobljenika, čini se da Hrvatsku sljedećih godina očekuju i procesi za ratne zločine “Lora 3”, “Lora 4”..., u kojima će se tražiti odgovornost visokih časnika koji su znali za mučenja, a nisu ništa učinili da to spriječe.
(nastavlja se)

Zaboravljene
20-11-2006, 22:06
žene žrtve

Iako su u Loru dovođene i mučene žene, osobito iz Kupresa u BiH, mediji se nisu bavili njihovim sudbinama. Jedna od njih u svome iskazu spominje kako je danima prala zidove od krvi, nakon što su mlatili “neke Crnogorce”, apostrofirajući zarobljenika Barovića, kojemu su bile odsječene uši i koji je zatim umro.
“Nas žene bi dovodili da gledamo mučenja i onda čistimo. Ugurali su nas jedan dan u kombi, zajedno s lešom muškarca koji je, kada sam ga taknula, još bio topao”, kaže svjedokinja broj 333/94-21, dodajući da su žrtve i leševi bili sakaćeni, deformirani i u raspadajućem stanju.

Prisiljavanje
20-11-2006, 22:09
na seks

Prema iskazima svjedoka, u Lori su ih najviše mučili Tomislav Duić, upravitelj zatvora, i Ante Gudić, stražar. Duić je prisiljavao zatvorenike na međusobni seks, propucavao im ekstremitete, obavljao “rektalne preglede” rukama. Gudić je, po iskazima svjedoka, mrcvario 18-godišnjeg Bojana Vesovića iz Kragujevca, kojemu namjerno nisu liječili prostrijeljenu nogu. Čak su mu stražari u tu nogu stavljali sredstva za čišćenje oružja kako bi se lakše zagnojila. Vesović je danima vršio nuždu u krevetu jer se nije mogao kretati. Gangrena mu je zahvatila cijelo tijelo, koje se doslovce raspadalo, a to su smijući se gledali Duić i ekipa. Mladić je, po izjavama liječnika, umro u neopisivim bolovima.

Svjedok:
20-11-2006, 22:10
"Mokrio sam krv i čupali su mi nokte!"

Iako Mate Laušić kaže da nije bio u Lori u vrijeme okrutnih zločina, niti je vidio mučene ljude i zarobljenike, svjedok kojega je koristio i Županijski sud u Splitu i na račun čijeg su svjedočenja, između ostalih, nepravomoćno osuđeni Duić i ekipa, Veso Deretić iz Trebinja kaže drukčije.
“Ako Laušić kaže da ništa ne zna, laže! On je dolazio u Loru i vršio smotru zarobljenika. Bili smo crni od modrica, krvarilo mi je iz noktiju nakon što su otpali jer me je mlatila Tanja, djevojka upravitelja Tome Duića. On je vršio smotru, a ja sam se tada srušio i on me osobno polijevao vodom iz velikog vrča da dođem k sebi. Lud je onaj koji kaže da nije vidio u kakvom smo stanju; mršavi kao kosturi, gladni, padali smo s nogu, šepali smo i jedva hodali od batina, krv sam mokrio... On je znao za sve što se događalo u Lori i odgovoran je za te strahote!” kaže nam Deretić, kojega je HV zarobio kao pripadnika TO na području Trebinja.
“Neka me odvjetništvo i sud pozovu - ja sam sve ovo spreman potvrditi! Ne bojim se nikoga, a Laušićevo lice nikada neću zaboraviti”, kaže Deretić.

Uh JBT
20-11-2006, 22:43
...kako bi ti rekao...

Ako je ovo istina, onda su nasi naucili pomalo kako se klinom klin izbija...

Neka se ovakve stvari (ponavljam ako su istina) prosire malo medju potencialnim agresorima, razbijacima, osvajacima tudjih teritorija...neka se procuju... nece im skoro takve stvari vise pasti na pamet...

(Samo nigdje ne pisu o nozu?? to mi je malo cudno??HMMM - da nisu zaboravili?)

Svećenik Perković:
20-11-2006, 22:59
"17 dana užasa"

Bilo je sa mnom četiri-pet žena, njih su mučili i maltretirali. Sjećam se baš jedne Nade. Mene su tjerali da s tim ženama imam seksualne odnose. U Lori sam bio 17 dana, a mene i ostale civile zarobili su u Kupresu. Priključivali su mi struju na uši, sljepoočnice i na spolni organ. Polomili su mi sedam rebara, sjekli su mi bradu nožem, stavljali su me u vodu i tu puštali struju. Ja sam bio svjedok da je više ljudi brutalno ubijeno, poput Petra Spreme iz Begova Sela kod Kupresa. On je udaran pendrekom po glavi, puknula mu je lubanja. Srušio se na pod, odmah mu je izbila pjena na usta i nos: ostavili su ga u krevetu da tako polumrtav pet dana vrši nuždu. Razmijenjen je mrtav”, kaže nam pravoslavni svećenik Zoran Perković, nastavljajući:
“Opraštam im, ali ma koliko htio, ne mogu to zlo zaboraviti. Ne pomišljam da im zlom vratim, to je za mene apsolutna prošlost. Nekoliko puta sam prošao Split i Hrvatsku, proći ću i opet, jer ako su neki bili vođeni životinjskim nagonima za krvlju, sakaćenjem i ubijanjem, ne znači da je cijeli narod takav”, kaže nam mirnim glasom svećenik Perković, koji danas službuje u Beogradu.