PDA

Pogledaj cijelu verziju : Prijelomne godine HR povijesti:Počeci Domovinskoga rata...

YAMES
15-11-2006, 17:13
ZAGREB - "Prijelomne godine hrvatske povijesti: Počeci Domovinskoga rata (1990.-1991.)" tema je dvodnevnoga međunarodnoga znanstvenog skupa koji će 23. i 24. studenoga u Zagrebu prirediti Hrvatski institut za povijest.
Povjesničari, politolozi, pravnici i sociolozi iz Hrvatske i inozemstva (SAD-a, Njemačke, BiH, Slovenije i Srbije) analizirat će i prikazati Domovinski rat s naglaskom na njegovim početcima 1990. i 1991., koje se ocjenjuju prijelomnima u suvremenoj hrvatskoj povijesti, navodi se u obavijesti o skupu.

Po riječima Zdenka Radelića, znanstvenog savjetnika Instituta, nakana je skupa koncentrirati se na početke pobune i velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku i njezinu obranu, međunarodne odnose i priznanje Hrvatske te odnose Međunarodnog suda za područje bivše Jugoslavije i historiografije i druge teme.

Nakon prošlogodišnjega znanstvenog kolokvija "Domovinski rat 1991.-1995.", kako navodi Radelić, osjetila se potreba za znanstvenim dijalogom usmjerenim prema nekim užim razdobljima i temama. Praksa održavanja sličnih skupova nastavit će se i sljedećih godina, dodao je.

Na skupu će James Sadkovich govoriti o temi "Franjo Tuđman i problemi stvaranja hrvatske države", Davor Marjan o "Osnovnim značajkama ratujućih strana 1990.-1991.", Damjan Guštin o temi "Slovenija i Hrvatska, saveznici u raskidu s jugoslavenskom državom", Ivica Lučić o "Odnosima Hrvatske i BiH 1990.-1991.", Dunja Melčić o "Njemačkim diskusijama o ratu 1991.-1992.", Sabrina Ramet o "Britanskoj politici prema Hrvatskoj 1990.-1991.", Jakša Raguž o "Razaranju Dubrovnika", Bojan Dimitrijević o "Jugoslavenskom ratnom zrakoplovstvu u ratu 1991.-1992.", Vera Katz o "Životu Hrvata u opkoljenom Sarajevu", Ksen

Yames
15-11-2006, 17:14
Ksenija Turković o "Vrijednosti ICTY-a kao sredstva za otkrivanje povijesne istine" i td.

Na skupu će biti predstavljena knjiga "Stvaranje hrvatske države i Domovinski rat", koja je rezultat rada na istoimenom institutskom projektu, koji je pokrenut 2001.

U sklopu toga projekta, kako napominje njegov voditelj Zdenko Radelić, dosad je objavljeno osam knjiga, trojica suradnika na projektu stekla su status doktora i jedan magistra znanosti te je objavljeno oko 20 članaka.

vazan skup
16-11-2006, 08:16
POCECI ili POCETCI???
Jezik,gospodo,jezik, novohrvatski!
20 clanaka, a tri doktorata! Sjajno.
Doktorske teme??
Razbijanja kulturnih spomenika npr. u Mostaru, paljenja pravoslavnih i muslimanskih bogomolja u Hrvatskoj i izvan Hrvatske, agresija na BiH..??
Kako skup moze i smije u "programu" ove teme zaobici? U "znanstvenom " skupu trebalo bi, i danas je to sigurno moguce, cuti i "drugu stranu"!
A dok na takvom skupu govore i "pametuju" samo oni koji su o ratu culi iz novina ,a ne oni koji bi stravicnosti mogli i trebali pokazati, to je ".... trla baba lan"!

Sta mnislis
16-11-2006, 11:10
Nas Srbine-Malmoite??

KAD ce doci jedna takva nezavisna komisija da ispita SVE i SVA klanja koja je Srbija prouzrocila "na nasim prostorima" u zadnjih 100 godina?? Poglavito 1990-im, 50 godina poslije WW2, kad su fasizam i nacizam pokopani...

joj glupane
16-11-2006, 16:10
pa od tebe i tvojih glupostiniko nema mira. Pa zar nisi procitao da ti covjek kaze, da treba cuti i drugu stranu. Takav skup, kako ga ta sacica nevaznih planira moze samo da unese jos
vise nesporazuma. Od tih ljudi niko ili ne zna ili nece da zna istinu.Mislim da bi ti morao uzeti ucesca u sveukupnom onaniranju. Ti si pogodan i pozvan da i zvanicno rastumacis Glinu i Jasenovac, 700000
samo srpskih zrtava. Ti bi mogao i da skupu objasnis zasto su pobijeni, da su pobijeni priznas i sam.

Kako bi
16-11-2006, 16:21
Ja volio znati ISTINU, (od tebe)

Ali da li ti UIOPCE znas sta je to ISTINA?
Koju ti to ISTINU trazis?
Ili potvrdu neke IMAGINARNE istine iz tvoje sulude i izbezumljene ludare?

Sta ti to tu na forumu trazis UOPCE??
Neku ISTINU??

Toliko sam te puta pitao... ali ti sam NEZNAS... ti si tu samo jer uzivas da te nabijamo i kako kaze jedan sugovornik tu:
Da te dalmatinski tovari seve i tebe i...

Drugog logickog razloga za tvoj mazohizam tu na forumu ne vidim!

Ja sam ti rekao zasto sam tu... da te nabijam i sevim - SAMO ZATO jer si najzatrovaniji zagovornik najbljutavijeg i najludjeg zlocinackog i fanaticnog srpstva!

Uz sve miliunske kilonetarske batine ti i dalje tu dolazis prodavati ili pak TRAZITI?? ja ni sam neznam tocno - vjerojatno oboje??? ISTINU... a kapacitet ti je puckoskolski, pa vecinu stvari uopce nisi u stanju pokopcati...

bas vremena nemam
17-11-2006, 10:21
ali ovaj put sam sjeo i proanalizirao tvoj "prilog" hrvatstvu, bar u jeziku.
Pa ti nisi samo glup nego i totalno NEPISMEN covjek. U ovih par napisanih mozgovnih bljuvotina napravio si 36!
(tridesetsest!) gramatickih i ortografskih nepravilnosti. Ako se samo sa pismenoscu pocne, ti bi morao bar dvije godine intenzivno uciti hrvatski jezik, ako ti je do hrvatske stalo.Neshvatljivo je da tako angazirani domoljub NE ZNA ( konju, pise se rastavljeno!)kako govori, a kamo li sta trabunja, baljezga....