PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kako postati četnik?

Svetolik Tanasković
09-10-2006, 19:45
Svetolik Tanasković iz Živice, sa upravo navršenih 87 godina, verovatno je najstariji Srbin koji tek prikuplja papire za prvu penziju. Zemljoradniku iz dragačevskog sela to je, po svoj prilici, ćorav posao, pošto iznova mora da dokazuje kako je po zanimanju bio - četnik, piše list ”Politika”.

On je došao u Međuopštinski istorijski arhiv u Čačku gde je, već star da bi se sam udubio u papire, došao da zatraži pomoć istoričara Gorana Davidovića.

”Jednom sam na televiziji video kako Davidović priča i sad hoću da me posavetuje ili uputi negde”, kaže starac.

Rođen je 9. oktobra 1919. u Živici i njegova vojnička povest počela je 5. maja 1940. godine, kad je kao regrut stupio na odsluženje vojnog roka u 17. pešadijski puk u Vinkovcima. Aprila sledeće godine slom Jugoslovenske vojske zatekao ga je u Valpovu, na Dravi.

”Odatle smo nas dvanaestorica Dragačevaca pošli kući i stigli samo još jedan zemljak i ja, svi ostali su zarobljeni. Uskoro sam mobilisan u Prvi ravnogorski korpus, postavljen za komandira štabne čete dragačevskih brigada, ostao u četnicima do kraja rata i izašao sa činom potporučnika.”

Vojni odsek u Guči, 10. maja 1947. godine, izdao je Tanaskoviću bukvicu, gde je upisano u kojoj je vojsci služio i koliko: u bivšoj Jugoslovenskoj vojsci od 5. maja 1940. do 10. aprila 1941, u četnicima od 15. novembra 1943. do amnestije.

Svetolik Tanasković
09-10-2006, 19:46
Posle donošenja Zakona o izjednačavanju prava partizana i četnika, Tanasković je lane podneo zahtev da mu bude priznato svojstvo borca NOR-a. Priložio je, kao dokaze, bukvicu i izjavu svedoka iz četničkih dana.

Međutim, Ministarstvo rada letos je Tanaskovićev predmet vratilo opštinskoj upravi u Lučane, poručujući da priložena svedočanstva ne mogu da budu prihvaćena kao odgovarajuća. Tu se navodi da, po Uredbi o načinu ostvarivanja prava pripadnika JVuO i Ravnogorskog pokreta, vojna knjižica ne može biti dokaz o učešću u četnicima.

Napomenuto je, u produžetku, da se kvalifikovanim svedokom može smatrati borac NOR-a kome je to svojstvo priznato pismenim dokazom, a bio je u istoj ravnogorskoj jedinici i na istoj teritoriji dejstava sa kandidatom za četničku penziju.

”Problem je što takvih svedoka nema. Recimo, Komisija za davanje mišljenja u Opštini Čačak do sada je obradila zahteve 59 građana koji traže priznavanje svojstva četničkog borca i još nismo dobili nijedan potvrdan odgovor iz Beograda”, kaže istoričar Davidović.

On je mogao jedino da usmeri starca ka Vojnom arhivu u Beogradu, priznajući da mu nije jasno zbog čega je bukvica izbačena sa spiska dokaza. Tanasković je, šta bi drugo, vratio u džep bukvicu, dopis Ministarstva i fotografiju načinjenu dok je bio u četnicima.

”Posle rata bio sam na tri vojne vežbe i četiri akcije na izgradnji, ali nisam zaradio ni zemljoradničku penziju. Evo, ni četnička mi se ne da, a već mi je 87 godina”, kazao je stari Dragačevac i vratio se u selo.

Jebi
09-10-2006, 23:47
ga u dupe.

to je kod nas
10-10-2006, 07:48
u rvackoj jednostavnije. Jure, Matan i Stipe ti posvjedoce da si prikla muslimansko dit, to im potvrdi i pratar i eto penzije, odma

Ratko
10-10-2006, 08:27
Vidis kako Srbi lijepo legaliziraju sve koji su se borili za veliku Srbiju! Sve stave u isti kos...
A mi? sataniziramo Ustase! Kao da se i oni nisu borili za svoju domovinu Hrvatsku?

Nazalost - oni nisu imali srece, jer su vremena bila luda, bolesna... isto kao i oni koji su ih postavili i odrzavali na vlasti!

Cetnici, to je srpska dusa!

Budalo
10-10-2006, 12:23
prije svega ustase se nigdje nisu borile. Boriti se znaci imati jednakovrijednog protivnika. To su mogli biti partizani. Ali gdje je god bilo partizana bjezali su "rvacki domoljubi" kao usrane picke.Oni nisu bili borci nego koljaci.Znaci da su za domovinu klali. Kakva je danasnja rvacka dat ce im i penziju.

e vratio
10-10-2006, 12:35
se nas Srbin! Ali po obicaju: ista prica, iste pogreske!

Naprotiv! Cetnici su bili pravi (i jedini) koljaci na "nasim prostorima". Srbi koji su dizali bune su zavrsili u Jasenovcu i slicnim mjestima. A Cetnici? kako rekoh, su bili vrlo hrabri u borbi sa civilima zapadno od Drine. Njihov je glavni neprijatelj bio Partizan, musliman civil i Hrvat civil. Partizani su ih dokrajcili poslije Neretve i odonda ih vise nema!

ALI SVI koji dokazu da su bili u cetnicima za WW2 izjednaceni su sa partizanima u svetoj borbi za Veliku Srbiju, te imaju pravo na srpsku penziju!

Tako to ide u Srbiji!

Uh
10-10-2006, 12:50
Ne, pogresno si napisao. Partizani nisu dokrajcili cetnike, vec su cetnici presvukli uniforme i postali partizani.

pa oni su
10-10-2006, 13:53
to napravili kad je zavrsio WW2, i tako lijepo od porazene strane stali na pobjednicku! Tako je i nas Svetolik uradio, a danas ce lepo da ubere penziju! Jer u Srbiji je Partizan i Cetnik jedno te isto! Oba se borila za Veliku Srbiju!