PDA

Pogledaj cijelu verziju : Citati od Garasanina

Freds motherfucker
06-03-2002, 20:52
Ovak pise pravi Srbin!!

ILIJA GARASANIN (1812-1874)

Ilija Garasanin jedan je od najaktivnijih srpskih politicara proslog stoljeca. Suvremenik je Ljudevita Gaja u Hrvatskoj. Bio je ministar u vise ministarstava dinastije Obrenovica i dinastije Karadjordjevica, pa vec ta cinjenica pokazuje njegovu politicku snalazljivost. Glasovit je postao po svom "Nacertaniju" koje je nastalo 1844. godine, ali je objavljeno mnogo kasnije. U svom "Nacertaniju" on je napravio plan za stvaranje Velike Srbije u koju bi ukljucio, ne samo one zemlje koje su nekada pripadale Srbiji, nego i one za koje je Garasanin smatrao da trebaju pripasti Srbiji. Za ostvarenje tih planova Garasanin je znao da Srbija treba pomoc susjednih zemalja pa je pri tome racunao da ce zemlje Balkana biti oslabljene rusenjem Turskog Imperija, sto ce omoguciti Srbiji da se lakse "docepa” odredjenih teritorija.

U tom "Nacertaniju" on kaze: "Srpska drzava koja je vec srecno pocela, no koja se rasprostirati i ojacati mora, ima svoj osnov i temelj tvrdi u carstvu srpskom 13-ga i 14-ga stoljetija i u bogatoj i slavnoj srpskoj istoriji. Po istoriji ovoj zna se da su srpski carevi poceli bili grckom carstvu mah otimati i skoro bi mu konac ucinili te bi tako na mesto propadseg istocno-rimskog carstva srbsko-slavensko carstvo postavili i ovo naknadili. Car Dusan silni primio je vec grb carstva grckog. Dolazak Turaka prekinuo je ovu promenu i preprecio je ovaj posao za dugo vreme, no sad, posto je sila turska slomljena i unistena tako reci, treba da pocne isti onaj duh dejstvovati, prava svoja na novo traziti, i prekinuti posao na novo nastaviti.

Ovaj temelj i ove osnove zidanja carstva srbskog valja dakle sad od razvalina i nasutina sve vecma cistiti i osloboditi, na vidik izneti, i tako na ovako tverdom i stalnom istoriceskom fundamentu novo zidanje opet preduzeti i nastaviti."

"Srbi su se medju svima Slavenima u Turskoj prvi sobstvenim sredstvima i snagom za svoju slobodu borili; sljedovatelno oni imaju prvi i puno pravo k tome da ovaj posao i dalje upravljaju. Vec sada na mnogim mestima i u nekim kabinetima predvide i slute to: da Srbima velika buducnost predstoji i to je ono sto je pozornost cele Evrope na Srbiju navuklo. Kada mi ne bi dalje mislili nego samo na knjazevstvo kao sto je sad, i kad ne bi u ovom knjazevstvu klica buduceg srpskog carstva lezala, onda ne bi se sve vise i duze sa Srbijom zanimao nego sto je sa Moldavskim i Vlaskim knjazevstvima cinio, u kojima nema samostalno nacelo zivota i koji se dakle samo kao privjesci Rusije smatraju.

Nova srbska drzava na jugu podavala bi Evropi sve garancije da ce ona biti vrsna i krjepka drzava i koja ce se moci medju Austrijom i Rusijom odrzati."

"... kao najglavniji i osnovni zakon drzavni mora se predstaviti i utvrditi u tome, da knjazevsko dostojinstvo mora biti nasledstveno. Bez ovoga nacela, koje sacinjava jedinstvo u najvisem drzavnom dostojinstvu ne moze se stalan i postojani drzavni sojuz medju Srbijom i ostalima susedima Srbima ni pomisliti."

"Ujedno nuzno je i to, da se ne samo svi osnovni zakoni, ustav i sva ustrojenija glavna knjazevstva Srbije u Bosnu i Hercegovinu medju narodom rasprostranjavaju, nego jos i to da se za vremena nekoliko mladih Bosnjaka u srpsku sluzbu drzavnu prima da bi se ovi prakticno u politiceskoj i financijalnoj struci pravlenija, u pravosudiju i javnom nastavleniju obucavali i za takove cinovnike pripravljali koji bi ono sto su u Srbiji naucili posle u svom otecestvu u djelo privesti mogli."

Dakle, oni su na svaki nacin nastojali da odredjeni broj ljudi iz Bosne skoluju administraciji kako bi se, kad ih kasnije budu slali natrag, time vrsilo posrbljavanje Bosne.

"Da bi se narod katoliceskog ispovedanija od Austrije i njenog upliva odvracali i Srbiji vecma priljubili nuzno je na to osobito vnimanije obracati. Ovo bi se najbolje postici moglo posredsvom fratera ovdasnjih, izmedju kojih najglavnije trebalo bi za ideju sojedinjenja Bosne sa Srbijom zadobiti."

Radilo se na tome da se za tu ideju pridobiju franjevci koji su uvijek bili popularni i imali podrsku naroda u BiH. Stoga Garasanin predlaze da se u tu svrhu tiskaju i odredjene vjerske knjige na srpskom jeziku, koje bi se onda trebale koristiti pri vjerskim obredima u Bosni. To su bile Garasaninove ideje koje je drzavna administracija tadasnje srpske drzave provodila u djelo

Freds motherfucker
07-03-2002, 09:56
Ko bi mogao zamisliti da vas ove cinjenice toliko peku?
Samo Otrov Srpskim sovinistima i nacistima!

Freds motherfucker
07-03-2002, 10:52
Kako rekoh, ja nudim nesto interesantno, do sad brizljivo cuvane tajne, novootkrivene... pa da se malo o njima podiskutira ili da pod normalnim uvjetima...zastare...

Freds motherfucker
07-03-2002, 11:03
Kako rekoh, ja nudim nesto interesantno, do sad brizljivo cuvane tajne, novootkrivene... pa da se malo o njima podiskutira ili da pod normalnim uvjetima...zastare...

Freds motherfucker
07-03-2002, 11:12

Freds motherfucker
07-03-2002, 11:24

Freds motherfucker
07-03-2002, 12:06

Fredies motherfucker
07-03-2002, 19:26
Bog te mazo Fred, al si bio aktivan na forumu...ubacio si nekoliko stotina novih tema u rekordnom vremenu! Nadam se da mi neces i ovaj zadnji nik prisvojiti..."MARAKOS" ti prepustam ako te veseli...jos ima nakakv PRAVI prizvuk"!!

marakos
09-04-2002, 12:44
Ajde!

marakos
09-04-2002, 19:37
Fred pusti!

Fredies motherfucker
10-04-2002, 19:38
Za treci i zadnji put SPREMNI!

Mark Chapman
14-04-2002, 19:46
Ovo sam zaboravio!

Fredies motherfucker
17-04-2002, 19:36
Da bio je pravi Srbin!

FREDS MOTHERFUCKER
18-04-2002, 08:50
Ilija i Fred! HMMM!

bogami...
19-04-2002, 20:46
....pravi Srbin! Nema sta!

ILIJA
25-09-2002, 09:23
http://www.vido.ldh.org/images/serbia.jpg

da se malo ...
23-03-2003, 18:01
...podsjetimo!

e moj...
07-04-2003, 20:59
...garasaninu!!

ma sta...
10-04-2003, 10:07
...ti Freds mother××××er (Fred) stalno tu ××××s! Ko da mi to sve neznamo ili nismo vec culi..

ma ko je...
17-04-2003, 21:51
...taj "Freds mother××××er"?? Mora da je to neki veliki Ustasa!

da li si to...
22-04-2003, 08:49
...ti "Freds mother××××er"? koji ×××× tu po forumu?

strasan bio...
15-09-2003, 12:27
..taj G
Garasanin!!

mora
16-09-2003, 03:49
da su te konzerve od dide pavelica kad vam je slao hranu u bl;ajburg od srpskim dijelova usiju , ociju ,i prsti .
- fuj koji ste vi ustase gadovi i monstrumi da to niti jedna zivotinja nebi radila. :smile08: :smile06:

sa Srbima...
16-09-2003, 09:30
...se moze sve -jer oni su GORI od bilo koje zivotinje...

Mljac!

Pa...
16-09-2003, 15:35
...vi srbi idite u ××××× svoje keve ×××× je Draza Mihajlovic i vas SLOBO.
Mars u ××××× srpski izrodi. :smile09: :smile10: :smile11:

ma ko je taj...
06-10-2003, 16:41
...FREDS MOTHER××××ER??

ma to sam...
07-10-2003, 20:06
...ja Fredo - tetak i tetka!

S L A V E N
09-10-2003, 08:21
Pa zar je istina da je Garasanin tako pisao??

Lazut
15-10-2003, 13:36
Ma ko vec zna sto je kod srbadije istina. Kod njih je cijela povjest izlagana.